Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Epic Games Store exclusivity meselesi

Sam

Öne çıkan mesajlar

2 saat önce, Xenus dedi ki:

@goldbärensteam şimdiye kadar rakipsizdi gayet ama kimse rahatsızlık duymadı steam'in pc gaming ekosistemini ele geçirmesine.

Çünkü müşteri dostu fiyat politikası gözetti indirim yaptı reviewlar koydu oylama koydu regional pricing koydu. Baya bildiğin yol yaptı köprü yaptı işte. Üstüne bide onlarca indie oyunun kendine platform bulup bizlerle buluşmasını sağladı. Olumsuzlukları da oldu görünce eleştirdik, hiç biri başka stüdyoların oyunlarını exclusive yapmak kadar tüketici düşmanı değildi. O yüzden steam de kötü Q_Q argümanlarını bi geçelim, steam kötüyse ilk biz kötü diyoruz zaten. Bunlar epiğe yeni xcomu ya da outerworldsü exclusive yapma hakkı vermiyor.

Alıntı

yemeksepetine kızıp ekşide rezalet başlığı açmak

Baya işe yarayan bi yöntem sanırım, geçenlerde @quixefin bişeyi mi bozulmuş ne, önce mıy mıy etmişler değiştirmemek için akabinde ekşiye başlık açınca çat diye müşteri hizmetleri arayıp yardımcı olmuş.

Alıntı

anno'yu da yarın 99 liraya indirseler ASLAN EPİK diceksiniz hepiniz

E evet? Yani yapsın bunu helal olsun diyelim, para yatırıp annoyu ucuza satsın başka oyunların satışını engelleyeceğine, biz de aslan epik diyelim. Steam fanı değiliz, beleşe güzel oyunları vermek gibi yalnızca iyi işlere imza atsa en kralı epik olurdu zaten.

Sosyal ağlarda paylaş

yemeksepeti hesabını kapatmayı silmişsin. servis iyileştirilsin diye şikayet etme de bi problem yok. daha da davos'a gelmem demek saçma diyorum... saçma sapan akp'i epicle falan kıyaslıyorsunuz. takım tutar gibi fanboyluk yapmanın lüzumu yok. 99 liraya outer worlds satılırsa da ilk alışverişimi yaparım mesela. tekel muhabbeti o kadar saçma ki. iyi oyun satar, kötü oyun satmaz.

https://www.githyp.com/world-war-zs-viewership-down-80-just-2-days-after-epic-boasted-about-its-successful-launch-numbers-on-twitch/

kendini tekrar edip duruyorsun son kısım hakkında tekrar tekrar açıklamak istemiyorum. şu exclusive meselesinden zararlı çıkan epic, rahat olun zaten. öle bütün oyunları satın alıp 500 lira fiyat çekmeyecekler. bi yerde 200 lira olan şey 100 liradan satamıyorsun gray market degil bu arka planda bi sürü anlaşma var. ki indirimler hep aynı anda oluyor genelde origin, steam, ubi arasında. takip bile etmediğin için niye edesin ki steam'de de aynı indirim bi sale de gelicek zaten?

Sosyal ağlarda paylaş

Epic'in zararlı çıkıp çıkmaması umrumda değil. Benim zararlı çıkmam umrumda, PC oyununu kullandığım ve memnun olduğum platformda göremiyor olmak benim için olumsuz bir gelişme.

Epic böyle sadece bende satılsın, al sana para diyeceğine, mesela oyunları çıktığı gibi Epic Store'da %30 indirimli satsaydı, farkı da dağıtıcıya cebinden ödeseydi. O zaman fiyat için o tercih edilebilirdi. Tepki de çekmezdi. Oysa şu anki uyguladığı yöntem savunulabilir değil, tüketici olarak bunu savunanı da anlamam mümkün değil.

Sosyal ağlarda paylaş

birden gaza geldim @Cokomantis

anno'yu da yarın 99 liraya indirseler ben epic demem şahsen. tüm platformlardan faydalanmak ayrı şey, biri şeker verdi diye kanmak ayrı şey. 

getir'in ilk siparişlerde ücret almayıp millete dondurma ısmarlaması bu. faydalanacaksan faydalan, ama er ya da geç bu yatırımların geri dönüşü alınacak. steam de alır, epic de alır ama epic bu hızla gittiği için daha güzel alır.

razzRaziel tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

10 yıl sonra ya da 10 gün sonra çok faydalı olacak olması, ki bu bir varsayım; tam tersine çok faydasız da olabilir, şu an yaşanan olumsuzlukları haklı çıkarmaz ki. Bunu ancak bir steam taraftarına argüman olarak sunabilirsin. İnşallah steam'den daha iyi olur ileride, fakat bugün izlediği tekel politikasının yanlış olduğu gerçeğini değiştirmez.

Ayrıca alıntıladığın adamın önermeleri bana göre o kadar yanlış ki, fakat buna girmeyeceğim çünkü konu dışı. İleride steam mi daha iyi olacak, epic mi diye bir tartışma olursa ve ona cevap yazmak istersem yazarım.

eldar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

20 saat önce, reampage dedi ki:

abi credibilitysi olmayan adamlardan alıntı koymayın şuraya. al gearbox'ı vur epic'e. bu adamların söylediği yalanları dizsen marsa daha erken varırız.  Aliens: Colonial Marines ve Duke Nukem'ı unutmadık. bi de sadece oyuncuları değil, o dönemki yayıncılarını da bi güzel sevmişlerdi haha.

Sosyal ağlarda paylaş

https://www.greenmangaming.com/games/borderlands-3-pc/

https://www.humblebundle.com/store/borderlands-3

steam fanbase'i cidden ruh hastası dolu ya. borderlands 3 GMG'e, humble store'a gelmiş ondan bile rahatsızlık duymuşlar AMA EPIC DRM. NE OLMUŞ YANİ?

sayın haterlar bu subredditte takılabilirsiniz.

Xenus tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.resetera.com/threads/phoenix-point-fig-backers-have-accrued-191-return-to-date-can-we-calculate-the-epic-moneyhat.112525/

fortnite parası hayırlı bi işe yarıyor bari. bu para 24105116. kek royale, mOBa, CaRd game ya da mobil (kek) gaming'e falan gitmiyor. PC gaming'e verdikleri destek için teşekkürler BASED CHINA

Sosyal ağlarda paylaş

On 19.04.2019 at 19:12, eldar dedi ki:

Epic'in zararlı çıkıp çıkmaması umrumda değil. Benim zararlı çıkmam umrumda, PC oyununu kullandığım ve memnun olduğum platformda göremiyor olmak benim için olumsuz bir gelişme.

Epic böyle sadece bende satılsın, al sana para diyeceğine, mesela oyunları çıktığı gibi Epic Store'da %30 indirimli satsaydı, farkı da dağıtıcıya cebinden ödeseydi. O zaman fiyat için o tercih edilebilirdi. Tepki de çekmezdi. Oysa şu anki uyguladığı yöntem savunulabilir değil, tüketici olarak bunu savunanı da anlamam mümkün değil.

Edilmezdi.

Bunu daha önce de defalarca yazdık. Steam kütüphanesinde 85712381 oyunu olan adam gidip 85712382. oyunu başka kütüphaneye almak istemez. Çoğu oyuncu steam 100e epic 70-80'e satsa bile "20-30 fazla vereyim de steam'de diğer oyunlarımla birlikte dursun" diyecektir. Ya da "epic'de bu fiyatı görüyorsa, yakın zamanda steam'de de aynı fiyatı görür, bekleyip steam'den alayım" kafasına girecektir.

Steam'in mevcut durumunda X bir firmanın girip sadece ucuz fiyat vererek pazarı almasının şansı yok.

Multimilyonluk firmaların da tepki şeyinde değil. Yıl sonu bilançosuna bakar adam aldıkları kararı sorgulamak için.

Sosyal ağlarda paylaş

Ederdi. İstersen bir o kadar daha yaz, fiyatın tüketici tercihinde etkili olmadığına beni ikna etmen için altını doldurman lazım. Farazi bir insan örneği verip ondan tümevarım yaparak tüm pc kullanıcılarının tüketim alışkanlıklarına ulaşmana ikna olmadım. 

Senin bu hayali steam kullanıcısı fiyat düşer diye bekliyor da, neden oyunun Steam'e gelmesini bekleyemiyor 1 yıl?

Bir firmanın büyüklüğüyle kamuoyu tepkilerinden azade olması arasında tam bir korelasyon olduğunu sanmıyorum.

Pazardan pay almak için farklı stratejiler uygulanabilir gayet, farklı farklı şeyler yaparak zaten Fortnite gibi güçlü bir marka elindeyken gayet %5-10 pay alırdı. Ha bu pay ona yetmiyorsa bana ne? Hakim konuma gelmesi için uyguladığı stratejilerin olumsuz etkilerini sineye çekecek halim yok. Bunu niye sineye çekmemi istiyorsun onu anlayamadım ama.

Sosyal ağlarda paylaş

Olumsuz etkilerini kabullen sineye cek gibi bir sey demiyorum. Tabi ki de durumdan rahatsiz olabilirsin ve urunu kullanmayabilirsin. 

Ama olumsuz etki konusunda senin dedigini kabul etmek icin once olumsuz etkiler ne ona karar vermemiz gerekmez mi ?

Senin olumsuz etki dedigin seyler aslinda steam'in sana sundugu ve urunun kalitesini direkt olarak etkilemeyen seyler.  Yani senin steamden aldigin urun ile epic'den aldigin urun ayni. O zaman ortaya zarar görebilecek tek sey kaliyor,  fiyat.

E epic de gidip oyunu pahaliya satmadigi surece senin üründen yana bir kaybin yok. Tek kaybin steamin sana sundugu kendi ozellikleri, e burada da dedigim konuya geliyoruz.  Oyuna 70 yerine 100 verip steam ozelliklerini de satin aliyorsun. Bu anlasilamayacak bir tuketim alışkanlığı degil. Tabi ki elimde bunla ilgili bir veri veya calisma yok ama durum asagi yukari bu.

Dedigin dogru herhangi bir kullanici 1 sene bekleyebilir gayet, bu da benim soyledigim seyin dogrulugunu onaylar. Insanlar (ben de dahil) sahip oldukları steam kutuphanesi yerine baska kutuphanede oyun almak istemiyor,  henüz buni kiramadilar.

applev0dka tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...