Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Epic Games Store exclusivity meselesi

Sam

Öne çıkan mesajlar

5 saat önce, goldbären dedi ki:

ashahah abi EGS'yi oyuncu için iyi bir şey diye savunmak hele ki 30 yaşına gelmiş adamlarsanız oldukça aymazlıktır, dünyadaki ekonomik modelleri falan hiç anlamadan çeşit iyidir ya diye kestirip atmak... adamlar belli ki beş senelik planlarını yapmışlar, belki de ceplerinden 10 milyar dağıtıp sonraki senelerde 100 milyar ciro  çalacaklar falan. Beriki de  çıkmış indieler ağzıma geliyor hep ptüeh ptüeh, steam kapansın diyor sdf.

@Sam abi azmini ve sabrını takdir ettim istifanın eşiğinde anaokulu öğretmeni gibisin. Israrla tane tane madde madde anlatman... Gerçi kafana silah dayama falan demişler, teknik meslek lise öğretmeni de olabilirsin.

hayır abi adamlar ceplerinde ki parayı dağıtıcaklar millete hayır olsun diye. geri dönüş beklemiyorlar hiç yeni bir model deniyorlarmış. IT sektörü uzun süreli planları çok kaldırmıyor malesef.

Bugün gsf mezunu birine desen senin yaptığın işleri ben 1 sene boyunca alcam satış fiyatından ve sadece 1 sene boyucna bana iş yapıcan diye. kurator galeri ot bok kasmıcan direk paranı alcan dese koşarak gider adam.

Valla ben oyuncu için iyi bişi olmasını beklemiyorum açıkcası. Sinefil gibi oyuncu değilim her çıkan oyunu oynamıyorum. Hatta oyuncu kitlesinin yüzde 80i yok olabilir oyun oynamayı bırakabilir benim için sıkıntı yok.

Oyun yapanlar para kazansın satanlar değil.

Sosyal ağlarda paylaş

7 saat önce, goldbären dedi ki:

abi azmini ve sabrını takdir ettim istifanın eşiğinde anaokulu öğretmeni gibisin. Israrla tane tane madde madde anlatman... Gerçi kafana silah dayama falan demişler, teknik meslek lise öğretmeni de olabilirsin.

valla anaokulu moduna ekran başında geçmedim değil sonlara doğru artık

giphy.gif

al şekil 1-a:

5 saat önce, Skyfire dedi ki:

Başka türlü steamin domine ettiği pazardan nasıl büyük bir pay alacak? 

ya 10 kere yazıldı, iyi hizmet verir alır. bkz: gog. ellerindeki kaynaklarla gog'dan çok daha iyi hizmet de verir istese ama maksat o değil. maksat "köpek gibi geleceksiniz ayağımıza çünkü sadece bizde anlaşma gereği" ile tekelcilik.

world war z mesela belki alırım demiştim ama salladım yani. rüşvetle bağlamasalar da her yerde satılsın işte, serbest piyasa bunu gerektirir. gizli anlaşmalarla tröst serbest piyasanın kaidelerine, rekabete ters.

Sosyal ağlarda paylaş

al gogun son başarısı: https://www.gog.com/news/conclusion_of_the_bfair_price_packageb_program 

batmamak için ilgili iade olayını kaldırmak zorunda kalmışlar

pastanın sadece krema artığını bırakan tekel varken kaliteli hizmet vs fayda etmiyor, insanlar yine bildiği yerden devam ediyor

Silphatos tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

yahu gog'da free drm olan oyunun aynısını sırf steam'deki arşive eklensin, arşiv daha da dolsun diye drmli olarak steam'den alıyoruz ki herkes bunu yapıyor, ben de yapıyorum. silph zaten bakınız gog var başarılı ama diye gelene kritik vurmuş.

https://www.gamesindustry.biz/articles/2019-02-25-gog-lays-off-around-a-dozen-reportedly-due-to-financial-trouble

world war z'e baktım. US 35 dolares bize 119 lira. dolar kuru 3.4 tl'ten alınmış yani steam gibi tr'e uygun fiyat politası uyguluyor demek ki. uplay - origin cart curta göre artı. ama tekel olup KAZIQ satıcaklardı di mi?

şu steam'e yapılan yıkama yağlama tam /r/latestagecapitalism örneği ya. paid mod fiyaskosu bile hala akıllandırmamış insanları.

Sosyal ağlarda paylaş

ya illa steam, egs fanı ya da haterı mı oluyoruz? firma ile bi duygu bağlantım mı olması gerekiyor. vampires 2'e ateşledik daha yeni. ben işimi, eğlencemi görmeme bakarım. beğendiğim tarafını överim. paid modü, yüksek fiyat gibi şeylerle gelirse de gömerim. başlık açılmış yazıyorum zaten yapılan tantanının saçma olduğunu düşündüğümden sadece. ama olan düzeni bozmak zor. 500+1 oyun mu olsun. 500 bi yerde 1 baska yerde 2 client mı çalışsın? ocd trigger tüketici için.

q10x4nj2exn21.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

Steam in uyguladığı regional ile rakibi yok'tu', egs de region kullanıyor görünen ama fiyat aynı oldukça steam i tercih ederim. Ayrıca daha öncede dediğim gibi egs türk kullanıcılar için çok sağlıklı görünmüyor. 

Bunların dışında sadece bundle alıyorum, steamde olan oyunu gidipde dolar bazında bayılmışlığım uzun süredir yok ? ,200-400 TL tag koyuyorlarsa almıyorum , acelem yok ?

Sosyal ağlarda paylaş

21 saat önce, goldbären dedi ki:

ashahah abi EGS'yi oyuncu için iyi bir şey diye savunmak hele ki 30 yaşına gelmiş adamlarsanız oldukça aymazlıktır, dünyadaki ekonomik modelleri falan hiç anlamadan çeşit iyidir ya diye kestirip atmak... adamlar belli ki beş senelik planlarını yapmışlar, belki de ceplerinden 10 milyar dağıtıp sonraki senelerde 100 milyar ciro  çalacaklar falan. Beriki de  çıkmış indieler ağzıma geliyor hep ptüeh ptüeh, steam kapansın diyor sdf.

post likelama gelmedi mi ya siteye sdsf

Sosyal ağlarda paylaş

valve, oyun dünyasına mihenk taşı olmuş ve bir sonraki adımlara taşımış oyunlardan kazandığı paralarla finanse edip, korsan yüzünden pc oyunculuğu bitti derken dev bir sektör yarattı. şu an yatışta olsa bile yaptıkları diğer firmalara nazaran fazla bile. tamam adamlar beklediğimiz oyunları yapmıyor ama beğenilmeyecek/öncekilerin kalite standartlarına uymayabilir diye yapmıyor, para getirmeyecek diye değil.

diğeri ise motorunu sattığı oyunlardan biri çok tutunca onlara haber bile vermeden anında klonu basıp sonra da oyun dünyasının kanseri oyun modeliyle ergen kitlelere iteleyip aralarından zengin olanlarını şöğüşleyerek zirve yaptı. tek iyi yanı devasa bir çocuk kreşi kurduğu için diğer online oyunlardaki ergen miktarında yaşanan düşüş. 

görüldüğü üzere vizyonlar farklı. steam bu işi çook uzun zamandır götürüyor, ve hala kullanıcı yararına çalışıyor. epic bi kaç sene iyi davransa bile sonradan evil tarafa kayacakmış gibi hissettiryor. asıl olay bu gerçekleşmeden faydalarından yararlanmak, ama ölümüne de yatırım yapmamak.

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, Darksun dedi ki:

Steam in uyguladığı regional ile rakibi yok'tu', egs de region kullanıyor görünen ama fiyat aynı oldukça steam i tercih ederim. Ayrıca daha öncede dediğim gibi egs türk kullanıcılar için çok sağlıklı görünmüyor. 

Bunların dışında sadece bundle alıyorum, steamde olan oyunu gidipde dolar bazında bayılmışlığım uzun süredir yok ? ,200-400 TL tag koyuyorlarsa almıyorum , acelem yok ?

Ben eskiden oyun gog'daysa oradan alıyordum DRM'siz diye. Fakat liranın değer kaybı ile steam çok avantajlı oldu. Senin dediğin gibi dolar fiyatı varsa almıyorum, zaten AAA diye tabir edilen oyunlarla pek aram da yok.

Sosyal ağlarda paylaş

8 saat önce, Xenus dedi ki:

şu steam'e yapılan yıkama yağlama tam /r/latestagecapitalism örneği ya. paid mod fiyaskosu bile hala akıllandırmamış insanları.

Paralı modlardan geri adım atması en büyük öngörüsüzlüğü oldu steam'in bence. Ben onu şiddetle destekliyordum. Aslında tepkilerden çok modların bir birinin üstüne yapılmasından doğacak telif sorunlarından ürktüler diye düşnüyorum.

Şu an mod yapanlar hayrına yapıyor, bu da kalite ve süreklilik sorununa sebep oluyor. Paralı mod olsaydı, modcular bunu uzun süreli bir iş olarak görebilecekti. Bence mevcut düzende oyun yapımcıları modun verebileceklerini asla veremez, doğal olarak ortalama oyuncuyu hedefliyor ve aslında potansiyel kitlelerini oldukça geniş tutmaya çalışıyorlar.

Sosyal ağlarda paylaş

7 saat önce, Xenus dedi ki:

steam'e yapılan yıkama yağlama

Tartışmanın hala steam bad orange man good ekseninde dönmesine hayret ediyorum. Steamin iyi yönleri var kötü yönleri var gidip steam topiğinde tartışırız, ama bu konuda olay steam ve gog dahil EGS'in oyunları diğer shoplardan banlatması. Bu tam bi tüketici düşmanlığı, eğer genele yayılırsa fiyatlandırmadan marketplace geliştirmelerine tüketici dostu uygulamaların yapılmasının önünde büyük engel. Halihazırda tekele yakın (bak tekel diyemiyorum teoride de pratikte de steam in tekel olmaması için sebepler mevcut) bi oyuncu varken iyice tekelleşmeye ayrışmaya tüketici düşmanlığına gidecek uygulamaların oyuncuya yararı değil zararı olur.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, eldar dedi ki:

Paralı modlardan geri adım atması en büyük öngörüsüzlüğü oldu steam'in bence. Ben onu şiddetle destekliyordum. Aslında tepkilerden çok modların bir birinin üstüne yapılmasından doğacak telif sorunlarından ürktüler diye düşnüyorum.

Şu an mod yapanlar hayrına yapıyor, bu da kalite ve süreklilik sorununa sebep oluyor. Paralı mod olsaydı, modcular bunu uzun süreli bir iş olarak görebilecekti. Bence mevcut düzende oyun yapımcıları modun verebileceklerini asla veremez, doğal olarak ortalama oyuncuyu hedefliyor ve aslında potansiyel kitlelerini oldukça geniş tutmaya çalışıyorlar.

Steam'in oradaki hatası işe Skyrim ile başlamalarıydı. O güne kadar bedava olan modlar paralı hale gelince insanlar çok tepki gösterdi. Yeni çıkan bir oyun ile başlasalardı o derece tepki almazdı.

Sosyal ağlarda paylaş

7 saat önce, razzRaziel dedi ki:

valve, oyun dünyasına mihenk taşı olmuş ve bir sonraki adımlara taşımış oyunlardan kazandığı paralarla finanse edip, korsan yüzünden pc oyunculuğu bitti derken dev bir sektör yarattı. şu an yatışta olsa bile yaptıkları diğer firmalara nazaran fazla bile. tamam adamlar beklediğimiz oyunları yapmıyor ama beğenilmeyecek/öncekilerin kalite standartlarına uymayabilir diye yapmıyor, para getirmeyecek diye değil.

diğeri ise motorunu sattığı oyunlardan biri çok tutunca onlara haber bile vermeden anında klonu basıp sonra da oyun dünyasının kanseri oyun modeliyle ergen kitlelere iteleyip aralarından zengin olanlarını şöğüşleyerek zirve yaptı. tek iyi yanı devasa bir çocuk kreşi kurduğu için diğer online oyunlardaki ergen miktarında yaşanan düşüş. 

görüldüğü üzere vizyonlar farklı. steam bu işi çook uzun zamandır götürüyor, ve hala kullanıcı yararına çalışıyor. epic bi kaç sene iyi davransa bile sonradan evil tarafa kayacakmış gibi hissettiryor. asıl olay bu gerçekleşmeden faydalarından yararlanmak, ama ölümüne de yatırım yapmamak.

biased af. geçmişte iyi şeyler yapıp hala onun kaymağını mı yesin steam 100 yıl boyunca. gaben atatürk mü oldu asdf. adamlar kapitalist bi corporate abi. bana göre moba da kanser, battle royal de kanser, kart oyunları da kanser. niye mmo çıkmıyor diye hayıflanıyorum. başarılı business practice uyguladılar diye firmalara hater olacak değilim. yeni nesil embesil ise firmaların günahı ne?

6 saat önce, axedice dedi ki:

Tartışmanın hala steam bad orange man good ekseninde dönmesine hayret ediyorum. Steamin iyi yönleri var kötü yönleri var gidip steam topiğinde tartışırız, ama bu konuda olay steam ve gog dahil EGS'in oyunları diğer shoplardan banlatması. Bu tam bi tüketici düşmanlığı, eğer genele yayılırsa fiyatlandırmadan marketplace geliştirmelerine tüketici dostu uygulamaların yapılmasının önünde büyük engel. Halihazırda tekele yakın (bak tekel diyemiyorum teoride de pratikte de steam in tekel olmaması için sebepler mevcut) bi oyuncu varken iyice tekelleşmeye ayrışmaya tüketici düşmanlığına gidecek uygulamaların oyuncuya yararı değil zararı olur.

good guy valve, evil chinese bad yapan steam fanboyları. ikisine de nötr olun para baydığınız servise karşı diyorum. paranoyaklık yapmadan önce zaman verin. hali hazırda şuan oyunun steam'de belirmemesi dışında ne gibi bi zararı var? fiyatları yazdım gayet friendly. denuvo'nun bile çok rahat korsanlandığı ortama giriyor adamlar ama yok şöle olcakmış darth sidious ya da tayyip gibi başımıza çörekleniceklermiş.

paid mod dalgasında hali hazırda ne zararı var sorusunun cevabı yukarıda yazılmış dün beleş olan mod, bugün paralı oldu bi anda. sosyalist communityi kapitalist düzene sokturmaya çalıştılar %80 komisyonla bi de. 100 sene daha oyun çıkarmazdı tepki yemese valve.

Sosyal ağlarda paylaş

yetmez ama epic zaten. google, amazon vs. de benzer modelle girsin pazara da canlansın ben sevinirim. doomsayerların aksine sisteme para girişi, yeni rakip girişi gayet faydalı. developerlar mutlu size ne oluyor? her değişim gibi insanlar nefretle yaklaşıyor. korsanlarım diyenler çocukça. korsanlayan zaten korsanlayacak boş laf. adamlar bunu bile bile giriyor pazara. tayyipsiz yaşama şansımız yok, ama sanal dünyada korsan var. gerçek dünyada her ürünü her dükkanda bulabiliyor musunuz?

paid mod dalgası gibi destek yok zaten, redditekiler bile olayın steam circlejerk olduğunu anlamış. spyware olayına da inanmıyorum. google, facebook ne kadar privacy ihlali yapıyorsa anca o kadardır. info scrapelemeyen firma mı kald aklıma gelmişken epic en azından başarılı klonlamış, card game bandwagonına atlayıp faillemiyorlar valve gibi. yolunu kaybetmiş valve belki adam olur. outer worlds draması da baya komik. egs dışında windows store'da da varmış. AH ŞU STEAMCİ ZİHNİYETİ

Sosyal ağlarda paylaş

Firma komisyon vermek istemiyorsa hali hazırda her türlü satacağına inandığı oyunu kendi client'ında yayınlayabilir. BF serisi olsun, wow olsun örnekleri var. Bu tekelleşme değildir. Ben 3-4 tane client kulalnıyorum bu yüzden. Origin, Uplay, Steam, battle.net vs. İlla steam'e çıkart yoksa almam diye bf oynamaktan vazgeçmem. 

Ama kendi oyununu değil de başkalarının oyununu exc ayağına para vererek bana dayatıyorsa o tekelleşmedir. ne o firmanın yaptığı oyunu alırım ne de o storu başka oyunlar için de kullanırım. Normal şekilde çıkarsa detroit, heavy rain vs alıp oynayacakken şimdi asla almam.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...