Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Epic Games Store exclusivity meselesi

Sam

Öne çıkan mesajlar

8 dakika önce, Sam dedi ki:

şimdi epic store neden kötü herhalde hiç o tabloya bakılmamış.

abi hayvan gibi sey etmisler tabloda. okunmak yerine epic'e para vermeyi tercih ederiz sanirim.

videosu falan olsa keske.

bi de bu tekel degil ya. adamlar sadece gidip "senin oyunu biz satalim exclusive" diye anlasmis.

dasaaa tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

division 2 ornegin ne sorun var millet oynuyor burada..

ubisoftta da satildigi icin sorun etmiyormuyuz ki sizler bizler degilmiyiz ubisoftu da istemeyen.

Sam;

ustte yazdigin konularda katildigim yerler bolca, steami sizler gibi belki yogun kullanmiyorum ondan bana batmiyor.

anca oyunlarin sanal download adresi benim icin.

Scalanova tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

sanki biz bayılıyoz stime de rekabete karşıyız.

tamam ben seviyorum genel olarak da işimizi gördüğü için sdf.

zaten dükkanın sahibi adamın "korsan para sorunu değil hizmet sorunu" diye vecizesi var da o mantıkla domine etti piyasayı. daha iyi hizmet getirsin epic ya da ahmet store, ona gidelim.

@dasaaa epic'te her yer kırmızı, steam'de her yer yeşil işte :3

Sosyal ağlarda paylaş

13 dakika önce, Sam dedi ki:

şimdi epic store neden kötü herhalde hiç o tabloya bakılmamış. daha detaylı izah edelim:

epic store buy/play/friends'ten ibaret, yeni başlamış olmak filan bahane değil. yıl 2019. steam %30'luk hizmet vermiyorsa epic %12'lik hiç vermiyor. steam'in kesintisi sadece kendi storefront'unda satılan oyunlardan. retail kutu, key site, dev store filan bunların hiçbirinden satışlardan steam kuruş almıyor ama gene bunun dl'sini, forum hizmetini, workshop'unu herşeyini kullandırıyor. epic ise BÜTÜN satışlardan alıyor o %12'yi ve sıfır hizmet.

customer review olayını anlattık. çöp gibi oyunu koyup adam opt out yapacak ve bilmeyeceksiniz sorunu var mı yok mu. alıp sorunu yaşadığınızda damdan düşene soramayacaksınız çünkü sadece dev ticket olacak. onlar da size otomattan cevap yollayacaklar.

"ya banane bütün storelar aynı" demeden önce lütfen biraz okuyun, aynı değil çünkü. ms store'a karşı çıkmıştık uwp yüzünden. buna da exclusivity yüzünden çıkmalıyız. parayı basıp exclusivity rekabet değil. gerçek anlamda tekel olmak bu işte.

alternatif oyun nedir lol, muadili ilaç gibi birşey mi? "vermidon kalmamış, termalgine verelim?" gibi "battlefield kalmamış, call of duty verelim" gibi mantık mı olur?

evet karşı tarafın ürününü almayıp müadil ürün alıp boykot edebileceğin durum varsa yani rekabet neden olmasın. Tekel zaten rekabet olmaması. Tüketici aynı şartlar altında aynı genre ve bir sürü karşılaştırılması yapılan oyunu sadece başka bir oyunu boykot etme şansı olduğu için seçebilir. 

ortalama 350 saat harcadığım ve steam ile tek alakamın girip play tuşuna bastığım aynı şekilde diğer storeları da bu şekilde tecrübe ettiğim. storeların getirdiği araçların hepsini alternatiflerini kullandığım bir tür son kullancıyım. benim görüşüm milyon dolarların döndüğü. devlerinde storelarında hedef kitlesi "oyuncular" olan bir piyasada. Developerları bu şekilde bağlayabiliyorsa epiğe şans tanınmalı.  

Sosyal ağlarda paylaş

exclusive demek tekel demek zaten teknik olarak başka bir açıklaması imkansız. nintendo tekel mesela bütün sattığı nintendo oyunlarında. ya ben başka yerden alayım yapılamıyor. apple gene tekel ios üzerinde.

yani videolar var olayı işleyen de kısa yok, mecbur durumu anlamak için zaman ayırmak lazım her şekilde. yüzeysel kalması kafi değil.

şimdi ubisoft kendi oyununu kendi yapmış, diyor ki sadece ben fabrikadan satıyorum. epic'in durumu böyle değil. epic fortnite vs'yi kendi exclusive satsa şu sohbet olmaz ki. gidip üçüncü partileri rüşvetle topluyor. alakasız uplay ile filan egs.

steam'i sadece dl için kullanan bile etkilenecek bundan, kaçış yok. kallavi fiyatı koyacaklar, hiçbirşey yapamayacaksınız. alternatif yok çünkü tekel o oyunda. steam'de birşey pahalı olursa gidip key sitesi bakıyoruz, ben de gidip storefront'tan almıyorum herşeyi.

Sosyal ağlarda paylaş

1 dakika önce, reampage dedi ki:

evet karşı tarafın ürününü almayıp müadil ürün alıp boykot edebileceğin durum varsa yani rekabet neden olmasın. Tekel zaten rekabet olmaması. Tüketici aynı şartlar altında aynı genre ve bir sürü karşılaştırılması yapılan oyunu sadece başka bir oyunu boykot etme şansı olduğu için seçebilir. 

ortalama 350 saat harcadığım ve steam ile tek alakamın girip play tuşuna bastığım aynı şekilde diğer storeları da bu şekilde tecrübe ettiğim. storeların getirdiği araçların hepsini alternatiflerini kullandığım bir tür son kullancıyım. benim görüşüm milyon dolarların döndüğü. devlerinde storelarında hedef kitlesi "oyuncular" olan bir piyasada. Developerları bu şekilde bağlayabiliyorsa epiğe şans tanınmalı.  

muadil ürün diye birşey yok oyunculukta. muadil film, muadil şarkı filan böyle şeyler var mı? yok. muadil oyun da yok. ben gidip falanca oyunu oynamak istediğimde özel anlaşma gereği satan SADECE TEK YER varsa bu tekeldir.

developerları parayla bağlamak marifet değil, store da açık ve net kötüyse kullanıcı için kötü. yarın google çıkıp parayı basıp asscreed vs'yi exclusive stadia'ya koyunca ve sen tr'de kötü bağlantıyla bunu oynayamayınca gidip 'muadilini' mi oynayacaksın mesela?

Sosyal ağlarda paylaş

13 dakika önce, Sam dedi ki:

exclusive demek tekel demek zaten teknik olarak başka bir açıklaması imkansız. nintendo tekel mesela bütün sattığı nintendo oyunlarında. ya ben başka yerden alayım yapılamıyor. apple gene tekel ios üzerinde.

yani videolar var olayı işleyen de kısa yok, mecbur durumu anlamak için zaman ayırmak lazım her şekilde. yüzeysel kalması kafi değil.

şimdi ubisoft kendi oyununu kendi yapmış, diyor ki sadece ben fabrikadan satıyorum. epic'in durumu böyle değil. epic fortnite vs'yi kendi exclusive satsa şu sohbet olmaz ki. gidip üçüncü partileri rüşvetle topluyor. alakasız uplay ile filan egs.

steam'i sadece dl için kullanan bile etkilenecek bundan, kaçış yok. kallavi fiyatı koyacaklar, hiçbirşey yapamayacaksınız. alternatif yok çünkü tekel o oyunda. steam'de birşey pahalı olursa gidip key sitesi bakıyoruz, ben de gidip storefront'tan almıyorum herşeyi.

o zaman o olacak edecek spekulasyonlarin tutunca konusalim. hicbir sey yapamayacak degil tuketilmeyecek. 309 lira metro almadigim gibi almayacagim bende. oynamadigim icin metroyuda bisi kaybetmiyorum hayat standartlarimdan.

Sosyal ağlarda paylaş

spekülasyon filan yok işte halihazırda yaşadığımız olay. normalde alıp oynayacağımız oyunlar dandik epic store'a kilitlendi. oyuncu olarak kayıptayız.

"oyun oynamasam da nefes alabiliyorum"sa argüman o zaman konuşacak birşey yok zaten. ?

video isteyenler için ama son phoenix point ve outer worlds skandalları öncesinden.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Epic Store'un özellikleri, tablodaki kırmızılıklar filan çok önemli değil onlar zamanla düzelir, çoğu da aşırı önemli şeyler değil de, anti-consumer uygulamalarından tiksindim, bu kafayla devam ederlerse kesinlikle kullanmam.

Exclusivity deal filan gerçekten rezalet. Zaten 18% daha az yoluyormuşsun developerları, onun yarısını fiyatlara yansıtsan Steam'den müşteri çekerdin zaten, exclusivity deal niye? 1 sene beklerim, hatta daha fazla beklerim, yeter ki şu adilik ödüllendirilmesin.

(User Review konusunu atlıyorum. Steam de domaldı o konuda malesef, EGS kadar olmasa da)

Bir de EGS spyware'ın önde gideni diye okudum, redditte filan yazmışlar. Alakalı alakasız farketmeksizin dll, root certificate, Steam data, cookie filan herşeye atlaması, üstüne bir de 40% Tencent hissedarlığı (ve Çin'in kişisel bilgi güvenliği yasaları konusundaki olağanüstü hassasiyeti) göz önüne alınınca mümkün olduğunca uzak durmakta fayda var. Anti-consumerlığın da bir limiti var yani, iyice abartmışlar.

Sosyal ağlarda paylaş

hayir 200 liraya division aliyorum onu oynuorum. oyuncu icin alternatif cok fazla var abi. rekabetin kopyalanmanin asiri oldugu ve telifin olmadigi bu sektorde oyuncu hep kazaniyor. metro 2 ay sonra zaten yerlere duser illa oynarim. cok hizli piyasalar burda tuketim cilginligini insanlar bir kenara birakip. zamanla yarismayi birakirsa ne kadar cok market o kadar iyi olur sonunda.

1 senelik abi bunlarin hepsi devleri baglarken epicde risk aliyor sonucta iki tarafli butun anlasmalar. oyunlar kotu olunca satilmayinca epic patlayacak

Sosyal ağlarda paylaş

koyverdim ben farklı store olayını. ocd rahatlatmak dışında bi esprisi yok. sonuçta xbox-ps-nintendo exclusivitysi gibi bişi değil bu. alt tarafı bi client yüklemece. store da zamanla gelişir. reddit, yt vs. oyunla ilgili bilgiye erişmek çok kolay. sansürlerlerse kendileri kaybeder, featurelar eksik olursa yine kendileri kaybeder. en casual gamerın bile 123145 tane oyunluk backlogu var. asıl tehdit google stadia pc gaming adına.

Sosyal ağlarda paylaş

Valla bence kayıp falan yok, steam bi zahmet azıcık düşünüp neyi yanlış yapıyoruz diye baksın bence. 

Steam karşısında her rakibi destekliyorum, adamlar oyun yapmayı bıraktı. Para içinde yüzerken hl serisini yarıda bıraktı, tf serisinin içine etti. Cs yi bok etti. Aynı blizzardin yaptığı gibi güzel ne var ise silkeyip bıraktı. Indieshit dolu store oldu anca. Abv

Skyfire tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

You should use keys to sell your game on other stores in a similar way to how you sell your game on Steam. It is important that you don't give Steam customers a worse deal.

ornegin steam yuzunden epicde ucuza satamiyorsun oyununu ister istemez tekel olmus steamde oynunu satacaksin ya da istedigin fiyattan baska yerde. steamden ucuza bir yere koymani istemiyorlar. yani sen epic gamesde oyununu ucuza satmaya calistigin anda steam ile kafa kafaya gelirsin.

https://partner.steamgames.com/doc/features/keys

Sosyal ağlarda paylaş

ya zamanla düzelir denip geçecek şey değil, tek tek açıklamaları var her konuda link link koymam lazım sanırım. adamlar pro-consumer pekçok özelliğe bilerek karşı çünkü tüketiciyi satıcı karşısında zayıf bırakarak çekmek istiyor şirketleri. adam diyecek ki "cut daha düşük, eleştiriyi banlayabiliyorum" vs rüya gibi. o kırık dökük batman oyunu vardı mesela düşünsenize, öyle oyunu çıkaracaklar ve kimse farkında bile olmayacak oyunu alırken ne kadar vahim durumda. adına bakıp alacaklar.

user reviews: opt-in

forum: asla eklenmeyecek

reampage zaten "korsanlarım" filan diyorsan kendin itiraf ettin sorunu, korsanı bitirmişti steam. şimdi herkes 2005 öncesine döndü 3 ayda.

epic'in patlayacağı birşey yok:

NEWZOO_Tencent_Supercell_Revenues.png

tencent 49%'una sahip epic'in, risk filan yok, zararına da olsa çeker oyunları zaten tekel olunca mecbur insanlar o noktada. netflix de zararına çalışıyor şu anda kullanıcı sayısını şişirmek için.

rofl kanuni epic'teki oyunu zaten steam'de satamıyorsun! farkında mısın durumun?

Alıntı

We’re working on a review system for the Epic Games store based on the existing one in the Unreal Engine marketplace. It will be opt-in by developers. We think this is best because review bombing and other gaming-the-system is a real problem.

— Tim Sweeney (@TimSweeneyEpic) December 26, 2018

Alıntı

The overall suggestion from Galyonkin's comments, both on Twitter and in the podcast summary, is that Epic doesn't want to replicate Steam's problems with identical features. "For example, forums were revolutionary 20 years ago, but right now there are better tools to have discussions online," wrote Galyonkin on Twitter. "Reddit, Quora, even Twitter allow for both threaded discussions and upvotes/likes. I’d rather have something like that than an old-fashioned message board."

mesele yapamamak veya zaman alması değil, yapmak istememek.

Sosyal ağlarda paylaş

sen ne dedigimi anlamadin herhalde.

steamde sattigin bir oyunu epicde ucuza satip musteri kazan exclusive yapma diyorsun ya o olmuyor demeye calistim. 

steam fiyati belirleyen durumunda baska yerlerde satis yapacaksan. epic icin ne kaliyor geriye exclusiveden baska? fiyati degistiremezsin steam yuzunden e o zaman steam oyunlarini oyuncular senden niye alsin?

Sosyal ağlarda paylaş

epic'de satsın aynı fiyata, daha çok cut alıyor işte? 18% cebine iniyor, daha ne? ama müşteri epic dandik hizmet veriyor diye oradan almama gücüne sahip. insanlar gidip gog'dan alıyor mesela hizmetini tercih ettiği için steam'deki oyunu. ama epic iyi hizmet vermek istemiyor:

Alıntı

This led to a slew of valuable insights that Galyonkin says directly informed the Epic store’s feature set. For instance, forums and other social media-like tools—a cornerstone of Steam—won’t be part of the package. Galyonkin said that this is because “not a single developer I talked to wanted forums” and “the toxicity it brings,” preferring to interact with communities on their own terms on platforms like Reddit and Discord instead.

“That’s why we won’t have forums on Epic Games store and will start with a ticketing system, so gamers can message devs about their problems instead of review-bombing them,” said Galyonkin.

pro-company adamlar, pro-consumer değil. "banane şirketler bana daha kötü hizmet versin aynı paraya" demek nasıl bir mantık anlayamıyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

baska acilardan bakiyoruz, ben epic indirim yapsa bile yapamayacagini cunku steamin kotu abi rolunde oldugunu, bunun yuzunden exclusive olusturmaktan baska epigin caresi kalmadigina getirmeye calisiyorum.

ilerde fiyatta indirim olursa ornegin AAA larda falan epic iyimis derim su anda cok erken. ayni fiyattan ha ordan ha burdan arti su yukardaki bold bolume katiliyorum. cok fena abi steamde 3-5 tane eli cok yazan sesi car car cikan gruplar agzina siciyor oyunlarin ya da boktan oyunu cikariyor yukari. 

hele oyun ciksin da once alacak sonrasina bakariz.

Sosyal ağlarda paylaş

gog dedim sana, indirim yapmadan alternatif ve kaliteli hizmetle topluyor oyuncuları. kimseye rüşvet yedirmeden. epic'in çaresi defolup gitmek çünkü pc oyunculuğuna hiçbirşey katmadan sömürme çabasındalar. ben şirket hissedarı değilim, oyuncuyum. oyuncuya kötüyse kötü, bitti bu kadar. gayet basit bir olay hani şu.

paid mods denendiğinde HEPİNİZ çıldırdınız çünkü neden, oyuncuya kötü. hiçbiriniz "ya arkadaş emekçinin hakkı" filan demediniz. şimdi epic store olunca mı emekçinin hakkı hatırlandı?

ya hizmet kötü diyoruz ha ordan ha burdan diyorsun hala. bold bölüme katılıyorsan paticik'e de girme bence, buradan daha toxic steam forumu görmedim ben.

hani şu adamı sevmem ama son derece basit anlatmış yani.

oyuncu kitlesinde de egs'yi destekleyen gördüğüm tek komünite kotaku ziyaretçileri lol. oradan anlayın artık.

Sosyal ağlarda paylaş

21 dakika önce, Sam dedi ki:

ya zamanla düzelir denip geçecek şey değil, tek tek açıklamaları var her konuda link link koymam lazım sanırım. adamlar pro-consumer pekçok özelliğe bilerek karşı çünkü tüketiciyi satıcı karşısında zayıf bırakarak çekmek istiyor şirketleri. adam diyecek ki "cut daha düşük, eleştiriyi banlayabiliyorum" vs rüya gibi. o kırık dökük batman oyunu vardı mesela düşünsenize, öyle oyunu çıkaracaklar ve kimse farkında bile olmayacak oyunu alırken ne kadar vahim durumda. adına bakıp alacaklar.

user reviews: opt-in

forum: asla eklenmeyecek

reampage zaten "korsanlarım" filan diyorsan kendin itiraf ettin sorunu, korsanı bitirmişti steam. şimdi herkes 2005 öncesine döndü 3 ayda.

epic'in patlayacağı birşey yok:

NEWZOO_Tencent_Supercell_Revenues.png

tencent 49%'una sahip epic'in, risk filan yok, zararına da olsa çeker oyunları zaten tekel olunca mecbur insanlar o noktada. netflix de zararına çalışıyor şu anda kullanıcı sayısını şişirmek için.

rofl kanuni epic'teki oyunu zaten steam'de satamıyorsun! farkında mısın durumun?

mesele yapamamak veya zaman alması değil, yapmak istememek.

korsanlarim filan demiyorum indirime giriyor oyunlar cok cabuk acelem yok hicbir oyunu ciktigi ilk gun almak icin dedim. bilincli tuketiciye oyun surekli var. fanboylar zaten zavalli onlara yapcak bisi yok sistem her turlu onlarin parasini  aliyor.

Sosyal ağlarda paylaş

steam'e göre daha pro-company olabilir ama sanılanın aksine pc gaming'e yarayan bi olay bence. ps'deki exclusiveleri getirtiyor mesela parasını bastırıp. büyük yatırım giriyor bi nevi pc gaminge. bunun devamı gelir. yarın ölü genreları diriltirler, sallıyorum star citizen'ı, crowfall'u egs'e koyacak. mmo'yu canlandıracak. piyasa mobile gaminge, gaming as stream service'e kayarken dert edilecek bişi değil.

instant gratification'ın zirve oldu dönemde böyle agresif strateji uygulamazlarsa, exclusive oyunlarla steam'in dominantlığını zayıflatamazlar. dediğim gibi devir bilgi devri. bilgiye ulaşmak çok kolay. yt, redditte sansür yok. egs refund da var. hala ismine bakıp para bayıyorlarsa, o parasını ziyan eden adamın suçu. doğal seleksiyon. zaten herkesin milyor oyunluk backlogu var satamaz, batar. ben steam discussionlara pek bakmıyorum açıkçası çünkü çöplük oluyorlar genelde reddite nazaran. maintain etmesi masraf işte. adamın dükkanını temiz tutmak istemesi normal.

Xenus tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

36 dakika önce, Skyfire dedi ki:

Valla bence kayıp falan yok, steam bi zahmet azıcık düşünüp neyi yanlış yapıyoruz diye baksın bence. 

Steam karşısında her rakibi destekliyorum, adamlar oyun yapmayı bıraktı. Para içinde yüzerken hl serisini yarıda bıraktı, tf serisinin içine etti. Cs yi bok etti. Aynı blizzardin yaptığı gibi güzel ne var ise silkeyip bıraktı. Indieshit dolu store oldu anca. Abv

fdghjs steam'e küsücez mi valve oyun yapmıyor diye? yapar yapmaz abi exclusivity'yle ne alakası var. ben de BANNERLORD ÇIKSIN İSTİYORUM AMA NABALIM ÇIHMIYO İŞDE. zorla mı yapacak adamlar lol

cs'yi bok etmesinin oyuncuya bi zararı yok. kötü bi seçim dersin, oyun bok gibi oldu dersin.

denyolukları vardı tabi kutudan çıkan skin'i almak için key satmalar, skin'lerle dönen 3rd party kumar siteleri (adı üstünde 3rd party, steam'in engelleme gücünü bilmiyorum) tf'yi f2p yapıp şapka satmalar falan.

bunlar kötü tercihler, lootbox mtx bla bla hadi kabul diyelim.

bunun "daha iyisi" dev'lere parayı basıp "bu oyunu sadece ben satıcam" demek değil.

Spoiler

ha ama a oyunun alternatifi b oyunuydu di mi lol

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...