Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Google Stadia

progamer

Öne çıkan mesajlar

iyi de o düşünceyle ışıktan hızlı seyahat da yapabileceğiz, wh40k zamanı geldiğinde işe yarayacak teknolojiler bunlar. ? 15g vakti geldiğinde zaten kafatası içinde bilgisayar olacak, onda oynayacağız yani gerek yok bunlara gene. ?

algı eşiği işte neye göre kime göre, hangi durumda. uzak akrabam amca diyor ki "ne gerek var 4k'ya ben anlamıyorum". onun algı eşiği mi, benimki mi? yoksa benim 50 yaşımdaki halimin algı eşiği mi? sadece turn-based jrpg oynadığım bir devrine gelirsem hayatımın o zaman sorun yok. o yüzden video artifact, kalite filan onlardan bahsetmedim çünkü elimine edilebilirler belli bir noktada yeterli bandwidth ile. input lag öyle birşey değil ama, fiziksel olarak datacenter'a uzaklıkla doğrudan alakalı. o elektronlar hızlanmıyor teknoloji ne olursa olsun.

Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, Norak dedi ki:

gelsin turn based oyunlar XD

Dis...

Konsol plebleri için gamepad yapacaklarına böyle mini katlanabilir tarzda bir klavye/mouse seti koysalar, non-stop HoMM3 oynayabilirim. Arada FM falan da açarım. Hatta bazı RTSleri bile single playerken rahatça oynayabilirim. (TW:WH gibi)

Pewpew oyunlarında kullanılabilir olmasına çok var.

Sosyal ağlarda paylaş

hayır bir de ben 2,5 yıldır hergün streaming oyun oynayan insan olarak söylüyorum bunu lol. granblue fantasy işte, haddi hesabı yok input latency felaketinin. ha tokyo'daki adam farketmiyordur de bütün insanlık coruscant'ta yaşamıyor, dünya tek şehir değil. evimin önüne kursunlar hepsini, tekrar düşünürüz.

Sosyal ağlarda paylaş

Herkesin algı eşiği aynı değil tabi ama işte teknoloji sürekli gelişiyor. Mevcut teknoloji akraba amcanın algı eşiğinin ötesine geçmiş, belki 3 sene sonra senin de algı eşiğinin önüne geçecek, belki 5 sene sonra dünyanın en hassas insanının önüne geçecek.

Latency problemini de Elon reyis Starlinkle çözecek işte. Tabi Tokyo<->Tokyo kadar olması mümkün değil ama altyapı, throttling, uluslararası internet çıkışları falan filan gibi problemler aradan çıktıkça internet çok daha akıcı bir hale gelecek yani.

Sosyal ağlarda paylaş

Sam biz de tamam tokyoda yaşamıyoruz ama senin yaşadığın köyde elektrik olması bile mucizeyken (bodrum lel) benim lagım yüksek o zaman coruscant olana kadar kullanılmaz bu sistem demek fazla iddalı. Ha keza

1 saat önce, Sam dedi ki:

ha bu kimi etkilemez, "oyun konsoluna 200 vereceğime buna 100 vereyim, sonra her oyuna 20şer fazla verip öyle kazıklanayım np" diyip kendini "lag yok ya" diye kandıranı etkilemez tabii. bu insanlara oyuncu diyorsa basın onların hatası.

Pazarın %90ı böyle olacağından senin benim ne düşündüğümüzün bi önemi kalmayacak, game jurnalism dediğin turkuaz medyadan hallice bi ekosistem uzun yıllardır.

Stadia bence tutar çünkü google+ ın aksine adamlar bu defa firstcomer, altyapının uygun hale gelmesi için warp drive ı beklemeye gerek yok.

Sosyal ağlarda paylaş

@ShadowFury

ondan ziyade akraba amca/dayının gözler gitmiş, işte gözler gidip beyin de durmuşsa o zaman zaten 360p 300ms farketmiyor pek. dünyanın en hassas insanları zaten lcd ekran 4ms diye gidip crt alan insanlardı. sen bir frame bile gecikiyorsan bunu anlayacak insanlar var. o 312876213876apm starcraft'çıları filan bir kenara koyuyorum.

akıcılık işte yaptığın işin gerektirdiğiyle alakalı. mesela latency ilearaba sürmek ister misiniz? google arabaları mesela neden arabanın içine bilgisayar koyuyor o zaman? clouddan yapsın onu da madem cost effective olmak bu kadar önemli, 5g o kadar iyi? cloud sürsün arabayı, o zaman anlarız ne kadar güveniyorlar sistemlerine.

@axedice

dünya nüfusunun çoğunluğu hala metropollerde değil, kasaba ve köyleri geçtim irili ufaklı şehirler var 1-2 milyonluk. açın bakın google gibi her yere penetre olmuş bir şirketin bile sunucu merkezleri nerelerde:

https://www.google.com/about/datacenters/locations/

en yakın sunucu almanya'da, kolay gelsin yani istanbul bile. tabii stadia tutacak olsa 219821 tane rakip gelecek, sevdiğiniz oyunun devamının en yakın sunucusu irlanda'da bir şirkete exclusive olunca artık yeme de yanında yat lol.

firstcomer onlive idi işte gördük, psnow filan yıllardır devam ediyor. darısı bunun da başına.

hatta öyle bir patlasın ki onyıllar boyunca şirketler "ya gugıl bile nasıl patlamıştı aman bulaşmayalım" deyip gözleri korksun. oyunları havaya uçan insanlar birleşip lawsuit açsın, milyarlarını hüpletsin filan.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

30 dakika önce, Sam dedi ki:

google arabaları mesela neden arabanın içine bilgisayar koyuyor o zaman? clouddan yapsın onu da madem cost effective olmak bu kadar önemli, 5g o kadar iyi? cloud sürsün arabayı, o zaman anlarız ne kadar güveniyorlar sistemlerine.

Ya asdişlasdia böyle bi argüman olamaz, oyunda gecikme olsa karakterin ölür respawn olursun, google arabasında ölünce en fazla kertenkelebek olarak respawn olabiliyorsun. GÖDLERİ YİYORSA ONU DA YAPSINLAR falan bunları geçelim lelel

Alıntı

dünya nüfusunun çoğunluğu hala metropollerde değil, kasaba ve köyleri geçtim irili ufaklı şehirler var 1-2 milyonluk. açın bakın google gibi her yere penetre olmuş bir şirketin bile sunucu merkezleri nerelerde:

https://www.google.com/about/datacenters/locations/

en yakın sunucu almanya'da, kolay gelsin yani istanbul bile. tabii stadia tutacak olsa 219821 tane rakip gelecek, sevdiğiniz oyunun devamının en yakın sunucusu irlanda'da bir şirkete exclusive olunca artık yeme de yanında yat lol.

Bodrum lel diyorum ama ben de mersinin köyünde oturuyorum, hani ilk aşamada sana bana hitap etmeyecek olması bunun asıl kitlesine (avrupanın amerikanın çeşitli merkezleri, büyük nüfuslu diğer dünya kentleri vb.) aynı sıkıntılar çıkartacak anlamına gelmiyor. İletişim altyapısı dünyada her türlü gelişecek zaten, bugünden yarına BU ÇALIŞMAZ demek 64kb bilgisayar herkese yeter demekle eşdeğer oluyor. Bak daha spesifik gitsen, misal "bu competitive shooterlarda / refleksif platformerlarda çalışmaz" desen onu anlarım ama mobil oyun oynayacak insanlara satılan bi üründen bahsediyorsun. Fallout76nın bile sattığı bi dünyada her türlü dandikliği yeterince pazarlama gücüyle satarsın.

Sosyal ağlarda paylaş

"tıpkısının aynısı" diye iddiada olan kanıtlasın işte bu kadar net olay. HODRİ MEYDAN

valla işte yukarıda vaşinkton postu gördük, herhalde gazete binasını hakkari'ye taşımamışlardır.

64kb bilgisayar herkese yeter lafı gelişmekte olan bir alanda rakamların katlanarak artacağını öngörememekle alakalı. elektronları hızlandıran bir teknoloji yok bildiğim. kablo üzerinden sinyal gidiyorsa, hatta yol üstünde bu aletten alete geçiş yapıyorsa bunun bir gecikmesi olacak. "hayır efendim ben bir telsiz yaptım, mars ile gecikmesiz konuşuyorum" noktasına gelmek lazım ki bilimkurgu harici bir mecrada görmedim ben bunu.

birkaç kere yazdım zaten turn-based oyun filan oynanır. ben hali hazırda oynuyorum zaten 2,5 yıldır hergün. ama apm hesaplı oyunlarda patlar. bir daha okursun yukarıda, dikkatinden kaçmış sanırım.

Sosyal ağlarda paylaş

19 saat önce, Sam dedi ki:

"Yes, the lag is perceptible, but remember that the vast majority of players are gaming on flat panels with game mode disabled - lag is a thing that many gamers just accept."

bunu hardware testerım diyen insan evladı yazıyor, bu insanlar nasıl iş bulabiliyor ben anlamıyorum. game mode devreye sokmadan ritim oyunu oynamayı bir denesin bakalım ne oluyor.

hahahah güzel meme cıkar şu cümleden. gereken yerleri holocaust, hitler  ve naziler ile değiştirirsek

Sosyal ağlarda paylaş

netflix gibi bi servisle 4k içeriği stream etmekte imkansızdı yıllar önce. stadia için de adamlar internet öküz gibi olan bölgede kendini geliştirip dünya hazır olduğunda pazar payının kendinde olmasını istiyor büyük ihtimalle. arka planda da gecikmeyi düşürecek teknoloji kasıyolardır zaten. argeye para akıtabilecek bi şirket sonuçta.

bence aynı hizmete iki ayrı connection ile bağlanıp 5g ile sadece input transferi yapsak fiber ile de stream etsek bi şekilde kotarılabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

Washington posttaki asyalı abimizin interneti 700dl 700ul 2ms hızında görüldüğü üzere ve testi abd içinde yapıolar (dii mi?) ve hayvan gibi lag var buna rağmen! Yani starlink'in çözebileceğini pek zannetmiyorum.

Ee peki starlink neyi çözecek derseniz eğer:

Pingdeki düşüş inanılmaz olmayacak! Fakat şöyle büyük bir fark var ki; her insan arabasının, evinin çatısında konumlandıracağı küçük bir anten ile doğrudan uydu ile haberleşecek. Kısacası, kablolar ortadan kalkıyor, kesintiler ortadan kalkıyor, bölgesel farklar ortadan kalkıyor... Ayrıca, çok yüksek hızları, daha cüzii bir miktara satın almak da cabası.

Nasıl çalıştığınu şu vidyoda dk2'den sonra görebilirsiniz:

21 saat önce, Norak dedi ki:

acaba starlink tarzi bir internet olsa nasil olur, gerci ordada sinyal direk uydudan eve degil, yerde bolgesel istasyonlar vs olacak her turlu.

elona bi twit atinda test etsinler stadiayi 2 dk pls.

19 saat önce, ShadowFury dedi ki:

Latency problemini de Elon reyis Starlinkle çözecek işte. Tabi Tokyo<->Tokyo kadar olması mümkün değil ama altyapı, throttling, uluslararası internet çıkışları falan filan gibi problemler aradan çıktıkça internet çok daha akıcı bir hale gelecek yani.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, df dedi ki:

bence aynı hizmete iki ayrı connection ile bağlanıp 5g ile sadece input transferi yapsak fiber ile de stream etsek bi şekilde kotarılabilir.

Abi hız ile gecikme farklı şeyler. isterse 2 tane 1gbitlik internet olsun isterse 10 tane 1 gbitlik internet olsun. oradaki gbit saniyedeki veri transferi büyüklüğü, yani istediği kadar artsın, input lag ile bağlantısı yok.

5g'den umutluydum. 4g ile ping konusunda farkı yok. Yani, Stadia ya da herhangi bir fps online oyun açısından düşünüşdüğünde, 5g ile 4g arasında hiçbir fark yok demek oluyor bu.
https://www.cnet.com/videos/verizon-5g-speed-test-vs-4g/

sonuç olarak şu anki durumda multiplayer fps pek kotarılacak gibi durmuyor. Ama gelecekte bi çaresi bulunur illaki.

Sosyal ağlarda paylaş

ya arkadaşlar "gelecekte illa bir çözüm bulunur" denilen şey bilim-kurgu safhasında şu anda. hani teorisi bile yok. o datacenter'dan o elektron size hem gelecek hem gidecek, bundan kaçış yok. uyduyla mı olur, kabloyla mı olur, o ms'ler eklenecek. ha dersiniz ki datacenter yanında ev alacağım o zaman eyvallah yani 5-10ms civarına düşebilir öyle belki. mesafeyi elimine edince bu sefer sinyali çözme filan gene minimum bir zaman istiyor, ben steam link'te görüyorum onu.

ha tabii oyunları modlayamadığınız, (paid mods verin yeter ki verin diye yalvarırsanız belki) herhangi bir internet blackout'ta dımdızlak kaldığınız bir gelecek bu. kasa parası vermemek için eyvallah diyorsanız onun da bedeli o.

ha bir de unutuyordum, telefon ekranına sığsın diye bütün oyunların arayüzü değişecek, öyle torment tarzı yarım ekran text olan oyunları da unutun.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Niye konvansyonel oyunların yerine geçiyor streaming onu anlamıyorum ben. Bilgisayarın olmadığı yerde yeni ve farklı oyunlara bakmak için bi alternatif, hiç bilgisayarı olmayan mobile crowda streamlined oyunları ulaştırabilmek için yeni bi kanal işte. Öyle bi anlatıyorsun ki sanki competitive oyunlar için tek mecra stadia olacakmış gibi. Hayır mainstream oyunlar yıllardır dandik zaten, stadianın yaygınlaşmasıyla değişecek ne var ki? Fallout76nın, actiblob reskinlerin cirit attığı dönemde bizim için daha da kötüye gidebilecek bişey kalmadı, zaten kendi yapımlarımız bu dalgadan hiç etkilenmeyecek bütçe ve hedef kitle planlamasıyla çıkıyor. Stadia da gelsin, internetimiz yeterse farklı türlerde oyunları deneme şansımız olur.

axedice tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

netflix niye normal tv kanallarının yerine geçiyorsa ondan ötürü geçiyor. oyunlar da mobil ekranına göre yapılacak. adam gidip "pazarın %90'ı telefon ekranında ama dur ben gidip modlanabilir, ekranı bol yazılı, tooltipli oyun yapayım" demeyecek. bethesda oyunlarındaki 3 seçenekli dialogları mumla arayacaksın.

herkesi anladım da senin bunu savunmanı anlamadım, stadia'nın başarılı olduğu gelecekte senin disco elysium'un yeri yok. mobil ile pc kitlesi ayrı diye çıkabiliyordu o oyunlar, birleşince kimse yapmaz.

Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

image290.jpeg

Troll değil bunu söylerken ciddiyim, gelecek çoktan geldi ve içeriği de bombok. Oblivion çıktığından beri korktuğumuz herşey gerçekleşti ve spor oyunlarından fpslere mainstream tüm oyunlarda sağlam bi kalite düşüşü gördük, ama diğer taraftan hiç aklımıza gelmeyecek şekilde çeşitlilik ve kaliteyi yukarıya taşıyan alternatif yapımlar da geldi. Biz zaten şu anda Disco Elysium'un yerinin olmadığı bi "gelecekte" yaşıyoruz, stadia ile daha da kötüye gidebilecek bi kitle ya da pazar yok. Skyrimin, Fallout4ün, Fallout76nın peynir ekmek gibi sattığı aşikarken, rehashlerle actiblob milyorları görüyorken, EA hala iflas etmemişken mainstreamde daha kötü ne olabilir ki?

Ama diğer tarafa bakıyorsun path of exile ın ikincisi geliyor gümbür gümbür, underrail ikinci bi xpac daha çıkaracak base gameden bağımsız, age of decadence ın yapımcıları colony shipe devam ediyor, kingdom come ın ikinci oyununa ekip kaydı modding toolların yayınlanmasıyla, MotB'ın yazarı George Ziets kendi stüdyosunu kurdu digimancer diye, pathfinder a bi oyun daha yapıyor owlcat. Ve tüm bunlar mobil oyunlarla badhesda - actiblob - ea dışkılarının pazara hakim olduğu bi dönemde gerçekleşiyor mütevazı bütçeler ve onlara uygun satış beklentileriyle. Haliyle bizler varoldukça stadia çağında disco elysiumlar da var olacak çünkü "bizim köy" öyle milyar dolarlara gereksinum duymadan kendini kurtarabiliyor.

Ha diğer taraftan sizin dandik rpg kırması dialogsuz shooterlarınıza, tencent rüşvetiyle yapılan (pardon kickstarter parasıyla yapılıp tencente peşkeş çekilen lel) tactical squad stratejilerinize de çok bişey olacağını düşünmüyorum, zaten telefondan da oynanan pabci midir nedir hepsi onunla aynı seviyede oyunlar işte daha ne kaybedecekler DAS

Sosyal ağlarda paylaş

£119'a founder's edition pre-order ettim daha Haziran ayinda ilk gun. service patlasa bile icinde £80'luk 4K Chromecast var. en kotu ihtimal onu kullanirim diye dusundum. ustune 3 ay £8.99 lik premium subs ve yine £50 controller da dahil o fiyata. no brainer.

cuma'ya kadar 'work from home' yapamiycam bu hafta o yuzden delivery'i ertelemek zorunda kaldim. cuma aksami oynayinca yazarim performans nasi falan

ismi lazim degil bi pati aylardir beta test olarak oynuyodu bu arada ve cok memnundu son gordugumde

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...