Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dünya’nın Atmosferi Ayın Ötesine Uzuyor

akirafes

Öne çıkan mesajlar

Aya gidilmişse, bunu yeni keşfetmeleri (kesinlikle aya gidildiğine inanıyorum yanlış anlaşılmasın). Peki o zaman van alen belt  kuşağı nerede kalıyor. İyonesfer nerede başlıyor nerde bitiyor? 2019 un en ilginç bilgisi bence. Aya gidilmişse ki gidilmiş kesin. Peki  o zaman ay hakkında bir çok inanılan ve bilimin bugüne kadar açıkladığı şeyleri saçma kılıyor.  Vakum mu var particule mu var uzayda? Ayrıca ay'ın bilinenden daha yakın olabileceği ihtimali. 

Kaynak

Sosyal ağlarda paylaş

Merak ettim baktım şimdi gerçekten önemli bir keşif mi diye, zaten 90-600k km arası olduğu tahmin edilen bi bölgeymiş geocorona. Yani ayın ötesine geçebileceği daha ilk keşfedildiğinde ihtimal dahilinde. Şimdi @akirafesmesajındaki hataları bi inceleyelim.

Öncelikle başlığın hatalı, dünyanın atmosferi uzamıyor. Atmosferin en dış yüzeyinde güneşten kopan hidrojen atomlarının oluşturduğu bölgenin çapına dair net gözlemler yapılmış ve büyük bir değer olsa da geçmiş tahminler dahilinde çıkmış. Uzama falan yok.

6 saat önce, akirafes dedi ki:

Peki o zaman van alen belt  kuşağı nerede kalıyor

Herhangi bir değişiklik yok, Van Allen'da yüklü parçacıklar var (charged particle). Bu geocorona nötr hidrojen.

İyonesfer nerede başlıyor nerde bitiyor?

Buna da bakmam gerekti ama yine değişiklik yok, 60 - 1000 km. Hayır geocoronayla zaten ilgisi yok bu neyin heyecanı.

ay hakkında bir çok inanılan ve bilimin bugüne kadar açıkladığı şeyleri saçma kılıyor

Neyi niye saçma kılsın? Atmosfer diyince bizim soluyabileceğimiz nitrojenli oksijenli bulutlu mulutlu kısım zaten 10-12 km falan, geriye kalanına anca roketle moketle çıkıyorsun. Al onun detayları da burda. İngilizce bilen adamsın oku bunları öğren.

Vakum mu var particule mu var uzayda?

İkisi de var ama particule o kadar az ki çarpışmıyorsun bile, perfect vacuum uzayda da yok zaten. It is known. Ha bu geocorona keşfi bize ne gösterebilir, dünyayla ay arasındaki bölgede bulunan hidrojen atomlarının m3 başına yoğunluğu, vacuum of space kategorisine girilmesini engelleyebilir. Beeelki ilerde yörünge dışı seyahatlerde falan nerde ne kadar parçacıkla çarpışılacağı önemli hale gelirse bu bilginin de pratik bi faydasını görürürüz.

Ayrıca ay'ın bilinenden daha yakın olabileceği ihtimali

Bu ölçümlerden bu sonuca nasıl varabildin? Tamamen alakasız bi durum, yahu sen kendi linklediğin kaynağı okumuyor musun? Gerçi belli ki okumuyorsun da ben cevaplamanı istiyorum evet okumuyorum rasgele shit-mongering yapıyorum diye. Böyle saçma sapan clickbait başlıklar açma bi daha, yepisyeni forumumuz var güzel güzel kullanalım. Tşk

Sosyal ağlarda paylaş

18 saat önce, axedice dedi ki:

Merak ettim baktım şimdi gerçekten önemli bir keşif mi diye, zaten 90-600k km arası olduğu tahmin edilen bi bölgeymiş geocorona. Yani ayın ötesine geçebileceği daha ilk keşfedildiğinde ihtimal dahilinde. Şimdi @akirafesmesajındaki hataları bi inceleyelim.

Öncelikle başlığın hatalı, dünyanın atmosferi uzamıyor.

Bu ölçümlerden bu sonuca nasıl varabildin? Tamamen alakasız bi durum, yahu sen kendi linklediğin kaynağı okumuyor musun? Gerçi belli ki okumuyorsun da ben cevaplamanı istiyorum 

Öncelikle verdiğim sitede ki başlığa göz atalım. 

Earth’s Atmosphere Extends Beyond The Moon

Bu başlığın  çevirisinde karşınıza her zaman 

Dünya’nın Atmosferi Ayın Ötesine Uzuyor 

Şimdi ben merak ettim sen acaba verdiğim linke baktın mı? 

Sosyal ağlarda paylaş

18 saat önce, axedice dedi ki:

İkisi de var ama particule o kadar az ki çarpışmıyorsun bile, perfect vacuum uzayda da yok zaten. It is known. Ha bu geocorona keşfi bize ne gösterebilir, dünyayla ay arasındaki bölgede bulunan hidrojen atomlarının m3 başına yoğunluğu, vacuum of space kategorisine girilmesini engelleyebilir. Beeelki ilerde yörünge dışı seyahatlerde falan nerde ne kadar parçacıkla çarpışılacağı önemli hale gelirse bu bilginin de pratik bi faydasını görürürüz.

vakum ve particule  

C'est la capacité de travail et de réussite qui inspire le respect, pas les titres de noblesse ou la 

particule Fransız'ca bir terim saygı ile alakalı bir insana olan olumlu olumsuz saygı belirtmek için kullanılır. 

İngilizcede ise kelime particle  her ne kadar bazı yanlış  sözlükler deniz biyolojisinde tanecik olarak anlamını yazsalar da asıl kelime particle dır. 

Neyse.... 

akirafes tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Vakum içinde hiç atom ya da molekül bulunmayan boşluk. Ama quantum evreninde böyle boş değil. 
Gerçi sen hem particle hem de vakum var demişsin. Bunu daha kimse bilmiyor. Yalnızca teoriler var. Uzayın neden oluştuğu tam net değil. Neyse. üc tane bildiğim nokta var. Belki sen bir düzine daha ekleyebilirsin. 

Unruh effect: Çok basit anlatımla hızla giden bir gözlemci gittiği hıza göre boşlukta siyah enerji görür(gaz parçaçıkları) Ama duran gözlemci hiçbir şey göremez.

Hawking radyasyonu:Kara deliklerin yaydığı varsayılan teorik bir radyasyon. Kara delikler buna göre parçacık yayıyor. (Ben hala uzayda bir elektron bulma şansı olduğuna inanmıyorum)
Heisenberg's uncertainty principle:Belirsizlik ilkesi Buna göre quantum parçaçıkları için bir limit vardır.Bir parçacığın hem konumu, hem de momentumu hakkında eş zamanlı olarak kesin bilgiye sahip olmamız mümkün değildir.Buda vacumun boş olmadığını gösterir. Aslında rastgele kaybolan ve tekrar altta veya üstte beliren parçacık parçacıklarıyla yayılıyor, dalgalanan bir enerji alanı yaratıyor. 
Benden bukadar geç oldu. Diğerlerinide vakit bulursam yazıcam. Senin kesin incelediğin ve yazdıklarını. 
Saygılar. 

akirafes tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...