Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Günlük #14

Saeros

Öne çıkan mesajlar

• 2 hafta sonra ...

cok guzel, derin ve icinden cikamadigim burnout yasiyorum kac senedir. bilen vardir 2018'de babama kanser tanisi konulmustu, 2019 sonu kaybettik zaten. 2020-2021 annem felc gecirdi. 2021'de hastaneye kaldirildiktan sonra toplam buyuklu kucuklu 6 inme daha gecirdi. neyse ki hastanedeydi. bakimi, tedavisi vs. gun be gun kolay degil abi. hoop yetmez gibi bu sabaha karsi kardesimi kaldirdilar hastaneye. mide kanamasi suphesi ile.

2020'de Subat ayinda "sevsen gitmem!" dedigim azeristan'a a-mk yeniden geldim (hastane, tedavi vs ucuz degil) 3 ayligina geldim aslinda. yoksa gelmezdim. ama covid-19 sebebi ile sinirlar kapatildigi icin kalmak zorunda kaldim. is yeri desen abi geldigimde proje 2. senesindeydi ve boq yoktu. is programinda bizim kapsamda olmayan yerlerde dahi otel odalari varmis gibi planlamislardi. (ama yapilmasi gereken seyleri ise planlamamislar) her sey yanlis, herkes alakasiz tipler. sirtlandim, isteksizce de olsa cekip, gercekten sureyerek bitmeyecek projeyi bitecek seviyeye getirdim. 2008'de baslamis lan proje, 3 defa el degistirmis, karar degistirilmis. nefret ede ede yaptim bunu. nefret ediyorum lan isimden sdfsdf. esimi de azeristan gibi mohtesem, en yaxsi ve muassir dovletlerden birine getirmek zorunda kaldim. kiza da yazik. alternatif opsiyon pek yaxsi, lap yaxsi olan guzel ulkeler olan dubai ve katar cikiyor sadece sdfsdf. bir de nijerya ve angola cikmisti gerci.

neyse abi, sorumluluk almak istemiyorum. sorumluluk almiyorum degil, aliyorum. ama almak istemiyorum. cok yoruldum ekstra sorumluluk ve beklenmedik yuklerden. telas etmekten imanim gevredi. hic vaktimin olmamasi ayri bir dert zaten. o kadar cok is ve aile arasinda bolunup vaktim gidiyor ki, kendime bazen saniyem kalmiyor. ben de bazen parmagimi kipirdatmak istemiyorum. imkan olsa cryogenic sleepe girecegim. bir 40 sene sonra kalkmak icin, anca dinlenirim gibi.

en azindan proje teslim edilse bari ya. eger baska, daha buyuk bir sorun cikmaz ise ekonomik kriz falan bakmayip 2-3 ay dinlenmek, bir turlu calisamadigim yuksek lisansta biraz ilerlemek falan istiyorum. kokana kadar bilgisayarda oyun oynamak istiyorum, telefonumu kimsenin aramamasini falan istiyorum. vaktim olsa oturur azicik aglarim falan sanirim. simdi gidip kardesimin durumunu ogrenmeye calisacagim once, sonra hastane ile telefondan fiyat pazarligi yapacagim. ustune de 4 saat toplantida isverene "neden geri zekali bir firma oldugumuzu" aciklayacagim.

sari to-do listesi olarak geziyoruz cogumuz. yasamak bu olmamaliydi.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...

Fıtık agrilarimdan kurtulmak icin reformer pilatese basladim, duzgun bir yer olsun diye aradik taradik aylarca. Daha ilk ay dolmadan beni calistiran kadin pilates aletinde tendonumu yirtti bacaklarimi iyice acmam icin aleti itip. 10 gundur seke seke yuruyorum… ayda 2500 liraya sakatlandim ve her hafta sehir disina 1000km araba surmem gerekiyor ise gidip gelmem icin. Yey!

Sosyal ağlarda paylaş

On 08.10.2022 at 11:28, deadwoll dedi ki:

Fıtık agrilarimdan kurtulmak icin reformer pilatese basladim, duzgun bir yer olsun diye aradik taradik aylarca. Daha ilk ay dolmadan beni calistiran kadin pilates aletinde tendonumu yirtti bacaklarimi iyice acmam icin aleti itip. 10 gundur seke seke yuruyorum… ayda 2500 liraya sakatlandim ve her hafta sehir disina 1000km araba surmem gerekiyor ise gidip gelmem icin. Yey!

of çok kolay gelsin yav.

On 24.08.2022 at 08:56, dasaaa dedi ki:

sari to-do listesi olarak geziyoruz cogumuz. yasamak bu olmamaliydi.

sana da gelsin abi

goldbären tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Hangi hocayla/ekolle pilates yapacağını ince eleyip sık dokumak lazım baya. Şehir semt hangisi? Ona göre bi sorayım benim pilates hocama, tanıdığı vardır belki. Baps Academy vardı istanbulda ve izmirde, o iyidir. Ankarada Zeren Görkem Gürsoy var, pilatesin sultanı. Zeren'in derslerinde öğrendiğim şeyler sadece pilatesimi değil, oturmamı kalkmamı bile değiştirdi, çok acaip bi insan

On 08.10.2022 at 10:28, deadwoll dedi ki:

Sosyal ağlarda paylaş

Herkese tesekkurler, yazamadim bir turlu oradan oraya kostururken.

@Drall abi İstanbul’un cok dandik bir yerinde oturuyoruz Avrupa yakasinda. Baps’in yerlerine baktim aksam esimi isten alip imkani yok gitmemizin ;( Haftada bir gun haftasonuyla falan olacak is mi bilmiyorum ama oyleyse her tavsiyene acigim.

Dun de ders anlatirken hayatimin en kotu migren atagini gecirdim bu arada. Dersi bitirip ofise indim, ilac milac care etmedi. Aksamin 8inde ambulansla hastaneye goturduler. Kursun dokturucem artik yetti. 

Sosyal ağlarda paylaş

@deadwoll hacidayi pilates seviyeniz nedir bilmirem ama Zeren'in online dersleri sali-persembe oluyo, bi hafta da kayit kaliyo. Lakin söyle bir durum var, seviye pek düsük degil.
online ders örnegini asagiya biraktim, bir bakin bakalim sizin seviyede mi yoksa cok mu ileri seviye. Yapariz biz bunu yapabildigimizce derseniz instagramdan zerenjoy'u bulup yazin. bu hafta derslere giremicem muhtemelen, ama girebildigim ilk an sorarim avrupa yakasinda kim var biliyo mu diye. Paraniz coksa masör önereyim istanbulda semtinize yakin, düzenli gidin. o da iyi gelir ayda bir iki gitseniz

Spoiler

Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, neutrino dedi ki:

Boyum tutuldu sola çeviremiyorum yine abv. Spor yapmak lazim sirt kaslarini guclendirmek icin, tembellikten kurtulamiyorum. 

sağa çevir hocam sen de sanki panoramik fotoğraf çekiyon hıammığa

(geçmiş olsun KARDEŞİM bi gugılladım şöyle şeyler çıktı, işine yarar inş.....)

Spoiler

Boyun tutulmasına ne iyi gelir?

Boyun tutulmasında evde kendi kendinize uygulayacağınız birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Dinlenmek

Her doku gibi kas dokusu da yenilenmek ve iyileşmek için zamana ihtiyaç duyar. Bu nedenle hasar görmüş dokuların iyileşmesi için birkaç gün dinlenilmesi gerekmektedir. Özellikle ilk iki gün araba kullanmaktan kaçınılmalı, boynu zorlayan normal fiziksel aktiviteler ertelenmelidir. Bununla beraber bir kas fazla kullanılmadığında zayıflamaya başladığı için dinlenme süresi birkaç günü geçmemelidir.

Soğuk ya da sıcak kompresler uygulamak:

Boyun tutulmalarında ilk 24-48 saat ağrının en şiddetli olduğu zamandır. Bu zamanda soğuk uygulamak enflamasyonun azaltılmasını sağlarken sıcak kompres ise kan akışını destekleyerek gerilen kasların gevşemesini sağlar. Her iki yöntemi de dönüşümlü olarak kullanabilir ya da her insan farklı kompresten daha fazla fayda sağladığı için deneme yanılma yöntemiyle size hangisinin daha iyi geldiğini belirleyebilirsiniz.

Hafif esneme hareketleri yapmak:

Hafif esneme hareketleriyle boyundaki sertlik azaltılıp boyuna daha fazla hareket kabiliyeti kazandırılabilir. Bir fizyoterapistten bu soruna karşı yapılabilecek hareketleri öğrenmek bu konudaki en doğru yaklaşım olacaktır.

Hafif egzersizler yapmak:

Yürüyüş gibi vücuda oksijen girmesini artıran hafif tempolu egzersizler kasların iyileşme sürecini artıracaktır. Bunun yanında kişi ağır tempolu egzersizlerden iyileşme sürecinde kaçınmalıdır.

Sosyal ağlarda paylaş

8 saat önce, neutrino dedi ki:

Boyum tutuldu sola çeviremiyorum yine abv. Spor yapmak lazim sirt kaslarini guclendirmek icin, tembellikten kurtulamiyorum. 

https://www.youtube.com/watch?v=4BOTvaRaDjI&ab_channel=FoundationTraining%3AFromPainToPerformance

bana da çok oluyor. boyun düzleşmesi var zaten ama bu video... bunu buradaki postür topiğinde görmüştüm her zaman yapamıyorum ama birkaç gün üst üste yapınca hiçbir ağrım kalmıyor 

Sosyal ağlarda paylaş

20 saat önce, Saeros dedi ki:

sağa çevir hocam sen de sanki panoramik fotoğraf çekiyon hıammığa

(geçmiş olsun KARDEŞİM bi gugılladım şöyle şeyler çıktı, işine yarar inş.....)

İçeriği gizle

Boyun tutulmasına ne iyi gelir?

Boyun tutulmasında evde kendi kendinize uygulayacağınız birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Dinlenmek

Her doku gibi kas dokusu da yenilenmek ve iyileşmek için zamana ihtiyaç duyar. Bu nedenle hasar görmüş dokuların iyileşmesi için birkaç gün dinlenilmesi gerekmektedir. Özellikle ilk iki gün araba kullanmaktan kaçınılmalı, boynu zorlayan normal fiziksel aktiviteler ertelenmelidir. Bununla beraber bir kas fazla kullanılmadığında zayıflamaya başladığı için dinlenme süresi birkaç günü geçmemelidir.

Soğuk ya da sıcak kompresler uygulamak:

Boyun tutulmalarında ilk 24-48 saat ağrının en şiddetli olduğu zamandır. Bu zamanda soğuk uygulamak enflamasyonun azaltılmasını sağlarken sıcak kompres ise kan akışını destekleyerek gerilen kasların gevşemesini sağlar. Her iki yöntemi de dönüşümlü olarak kullanabilir ya da her insan farklı kompresten daha fazla fayda sağladığı için deneme yanılma yöntemiyle size hangisinin daha iyi geldiğini belirleyebilirsiniz.

Hafif esneme hareketleri yapmak:

Hafif esneme hareketleriyle boyundaki sertlik azaltılıp boyuna daha fazla hareket kabiliyeti kazandırılabilir. Bir fizyoterapistten bu soruna karşı yapılabilecek hareketleri öğrenmek bu konudaki en doğru yaklaşım olacaktır.

Hafif egzersizler yapmak:

Yürüyüş gibi vücuda oksijen girmesini artıran hafif tempolu egzersizler kasların iyileşme sürecini artıracaktır. Bunun yanında kişi ağır tempolu egzersizlerden iyileşme sürecinde kaçınmalıdır.

Teşekkürler saeroscum, terazine tıkladım.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...