Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kira zam konusu

PrudenT

Öne çıkan mesajlar

Hazır taze konu varken buradan yardırayım.

Ev sahibimiz eski milletvekili, özallarla samimi aile dostuymuş hatta turgut özal oğlunun kirvesiymiş falan fişman, üç kuruşun hesabını yapan ama zengin hayatlarıyla gösteriş meraklısı bir adam.
İki çocuğunun avukat olup Ankara'da bilinen bir hukuk büroları olmaları nedeniyle olsa gerek hem her şeyin kitabına göre olmasını isteyen hem de bunların üstüne söğüşlemeye çalışan düşman başına bir ev sahibi kendisi.

Şimdi olaya gelirsek; 1 martta yeni sözleşme zamanı geliyor. kirada anlaşamadık (2300 şu an, 2450 den fazla veremem dedim, 2650 olmasında diretiyor). Yeni sözleşme tarihine kadar ev bulursak çıkacağız dedik, yoksa sizin istediğiniz fiyattan yeni kontrat yapalım, ama biz mart nisan çıkarız hacı abi dedim.

Hukuki öneri verebilecek yol yordam gösterebilecek, belki bu süreçte bir kaç özel mesajıma cevap verebilecek bir babayiğit var mıdır?
Sosyal ağlarda paylaş

Archangel_ said:

Hazır taze konu varken buradan yardırayım.

Ev sahibimiz eski milletvekili, özallarla samimi aile dostuymuş hatta turgut özal oğlunun kirvesiymiş falan fişman, üç kuruşun hesabını yapan ama zengin hayatlarıyla gösteriş meraklısı bir adam.
İki çocuğunun avukat olup Ankara'da bilinen bir hukuk büroları olmaları nedeniyle olsa gerek hem her şeyin kitabına göre olmasını isteyen hem de bunların üstüne söğüşlemeye çalışan düşman başına bir ev sahibi kendisi.

Şimdi olaya gelirsek; 1 martta yeni sözleşme zamanı geliyor. kirada anlaşamadık (2300 şu an, 2450 den fazla veremem dedim, 2650 olmasında diretiyor). Yeni sözleşme tarihine kadar ev bulursak çıkacağız dedik, yoksa sizin istediğiniz fiyattan yeni kontrat yapalım, ama biz mart nisan çıkarız hacı abi dedim.

Hukuki öneri verebilecek yol yordam gösterebilecek, belki bu süreçte bir kaç özel mesajıma cevap verebilecek bir babayiğit var mıdır?

Kiracı çıkarmak çok zor.
Sosyal ağlarda paylaş

adamınbiri said:

hukuki olarak yapabiliceğin bir şey yok.

en fazla sözleşmedeki zam yüzdesini kendin uygulayıp,ben sana bu parayı vericem istersen dava aç diyebilirsin. dava en az 2 yıl sürecektir ve kazanamaz sözleşme olduğu için.

ben de bunu demeye geldiydim. sözleşme, yeni sözleşme imzalanmadıkça, sözleşmenin bitimine 1 hafta kala mı veya sözleşme bitim tarihinde mi ne, otomatik yenilenmiş sayılıyor.

yani sen %10 yazıyorsa ve kiran 1800 ise, 1980 ödemeye başlarsan sözleşmenin bitim tarihinden itibaren, başka hiçbir yüklümlülüğün yok... ha ama gelecek sene, sana 1 ay kala "ben evimi başkasına vericem, satıcam, kendim oturucam" tarzı bişe diyebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

cevaplar için teşekkürler.
ama benim sıkıntım daha ziyade nasıl başım ağrımadan bu heriften kurtulurum sorusuyla ilgili.

hani en basitinden; kiracı - ev sahibi anahtar teslim ve ev kontrolü töreninde her yeri detaylıca inceletip iki tarafı da koruyacak hukuki geçerliliği olan "kiracı olarak depozitomu eksiksiz aldım, ev sahibi olarak evimi kira kontratındaki husuulara uygun bir biçimde teslim aldım" tarzı bir yazı talep edebiliyor muyum?
ya da bak evin burasına şunu yapmışsın oo kesicem depozitodan senaryosu yaşanırsa izlenmesi gereken yol ne
Sosyal ağlarda paylaş

muhattap bile olma yuzde 10 zammini yap ona gore gonder kirasini bi kac ay ayin basinda gonder hic geciktirmeden alisir oda.

en kotu kira tespit davasi acabilir bolgede yuksekse kiralar o davayi da acmaz muhtemelen

acarsa adamin kira geliri belli olur basi agriyabilir vergiden vs

tefe tufe %5 olsa yuzde 5 mi zam yapicaktin dayi de
Sosyal ağlarda paylaş

kontratta her yıl %10 gibi bir madde yok ama işte. tefe tüfe ye göre kontrattaki madde.
lafa söze gelince tam bir hulusi kentmen davranışlarındaydı, takılma tefe tüfeye karşılıklı konuşur anlaşırız, biz de halden anlarız, yeni evlisiniz kirayı yatıramadığınız olursa bile hemen aramam sormam darlamam havasında takılan biriydi. 2 senedir kirası ayın ilk günü yattı. ikimiz de aynı bankayla çalışıyoruz, pazar günü bile olsa 1 inde hesabına yollardım parasını. sonra tatilde olduğum bir ay ayın kaçı olduğunu hatırlamadığım için ayın 3 ünde (evet 3 ünde) arayıp "bir şey mi oldu yea onu merak ettim" diye aradım ayağı çekti.

böyle ufak tefek milyon tane olay var daha.

İşin özü, tekrarlayayım; derdim kirada anlaşalım oturayım değil. bu heriften başım ağrımadan kurtulmam için ne yapmam lazım
Sosyal ağlarda paylaş

Archangel_ said:

kontratta her yıl %10 gibi bir madde yok ama işte. tefe tüfe ye göre kontrattaki madde.
lafa söze gelince tam bir hulusi kentmen davranışlarındaydı, takılma tefe tüfeye karşılıklı konuşur anlaşırız, biz de halden anlarız, yeni evlisiniz kirayı yatıramadığınız olursa bile hemen aramam sormam darlamam havasında takılan biriydi. 2 senedir kirası ayın ilk günü yattı. ikimiz de aynı bankayla çalışıyoruz, pazar günü bile olsa 1 inde hesabına yollardım parasını. sonra tatilde olduğum bir ay ayın kaçı olduğunu hatırlamadığım için ayın 3 ünde (evet 3 ünde) arayıp "bir şey mi oldu yea onu merak ettim" diye aradım ayağı çekti.

böyle ufak tefek milyon tane olay var daha.

İşin özü, tekrarlayayım; derdim kirada anlaşalım oturayım değil. bu heriften başım ağrımadan kurtulmam için ne yapmam lazım

Yeni kira dönemi başladıysa, çıktığında o evin makul kiracı bulma süreai kadar ayın kirasını yatırmak zorunda kalırsın. Yerne kiracı bulup çıkarsan ama ödemeden ekstra kira, kira dönemi içinde çıkabilirsin. Çıkmak istemiyorsan tüfe artışı kadar zammı yapıp kuruşu kuruşuna yatır hesabına devam et. En fazla kira artışınjn belirlenmesi için bir dava açar yasal zorunluluk tüfe olunca da sende tüfeye göre arttırıp ödeyeceğin için bir sıkıntı olmaz. Ama Evsahibi ile davalık olmanın verdiği psijolojik sıkıntı olur o ayrı. Bi durum olursa özelden mesaj at hep bakamıyorum buraya.
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni Kira dönemi başlamadıysa kira dönemi bitmeden 1 ay önce ihtarla yazılı haber verip yenilemeyeceğim sözleşmeyi çıkacağım diyerek çıkabikirsin. Evi gezdirip sorun olmadığı ve depozito iadesinde anlaşırsanız buna ikişkin bir tutanak tutup sonuna depozito iade edildi tarafların birbirine hiçbir alacak veya vereceği yoktur taraflar birbirini gayri kabulü rücu ibra eder diye ibralaşıp çıkarsınız iki taraf da inzalayacak onu. Arıza olmaz
Sosyal ağlarda paylaş

Archangel_ said:

cevaplar için teşekkürler.
ama benim sıkıntım daha ziyade nasıl başım ağrımadan bu heriften kurtulurum sorusuyla ilgili.

hani en basitinden; kiracı - ev sahibi anahtar teslim ve ev kontrolü töreninde her yeri detaylıca inceletip iki tarafı da koruyacak hukuki geçerliliği olan "kiracı olarak depozitomu eksiksiz aldım, ev sahibi olarak evimi kira kontratındaki husuulara uygun bir biçimde teslim aldım" tarzı bir yazı talep edebiliyor muyum?
ya da bak evin burasına şunu yapmışsın oo kesicem depozitodan senaryosu yaşanırsa izlenmesi gereken yol ne

Burasi icin bilmiyorumda ben amerika da evimi kiralicagim zaman tasinmadan bir gun once bi company geldi evin her yerini inceleyip resimledi ve sonunda hem bana hemde ev sahibine bir rapor gonderdi.Belki Turkiye de bunu yapan firmalar vardir kiralamadan once eve girip her seyi resimleyip seni ve ev sahibini depozito konusunda guvence altina alan
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye'de şirket yok bunun için de ev sahibiyle ya da emlakçıyla, sözleşmeyi imzalamadan önce, evi gezmen gerekiyor zaten. O sırada ister sözleşmeye ister başka bir kağıda evdeki/eşyalardaki problemleri yazdırabilir, telefonla fotoğraf çekip tüm paydaşlara gönderebiliyosun (mail yoluyla göndermek daha mantıklı, ben sildim ettim diyebilecek kansızlara karşı). Ha bu gezi sırasında gözü açık tarafın kiracı olması lazım. Gözden kaçan en ufak bir sıkıntı, evden çıkarken depozitodan para eksilmesine sebep olabilir.

Evden çıkarken de gene emlakçıyla ve/veya ev sahibiyle gezip tekrar kolaçan ediyorsun. Ekstra bir şey çıkarsa paradan keserler, çıkmazsa alırsın.

Bundan 3 sene önce Ümraniye'deki evime girişim/çıkışım böyle olmuştu. Eşyalarda sıkıntı olmadığı için full depozitoyu o gün hesabıma geçmişti ev sahibi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Kira hukuku genelde kendi departmanları üzerinden gider büyük bürolarda bu arada. Her zaman olması gerektiğinden çok daha karmaşık bir alan gibi geldi bana, o kadar çok ve farklı uyuşmazlığı var ki tek başına fikri ve sınai mülkiyet gibi alan oldu kararlarıyla filan.

Bilmeyen avukat ne dese boş, kanunun çok ötesinde. Bilmiyorum ben de temel şeyler dışında.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Kira hukuku genelde kendi departmanları üzerinden gider büyük bürolarda bu arada. Her zaman olması gerektiğinden çok daha karmaşık bir alan gibi geldi bana, o kadar çok ve farklı uyuşmazlığı var ki tek başına fikri ve sınai mülkiyet gibi alan oldu kararlarıyla filan.

Bilmeyen avukat ne dese boş, kanunun çok ötesinde. Bilmiyorum ben de temel şeyler dışında.

Gerge avukat anladığım kadarı ile. Gayrimenkul avukatımın Bana söyledikleri, biz bu kontratı ne kadar sağlam yaparsak yapalım kiracı çıkartmak çok zor. Hatta tahliye taahhütnamesi ile bile çıkarmak zor.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...