Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kira zam konusu

PrudenT

Öne çıkan mesajlar

İlk defa kiracı olduğum için bilemedim, kısa bir sorum var. Kiramız 1850 lira. Sözleşmede senelik %10 zam maddesi var. Tüfe vs bir şey yazmıyor. %10 a göre bu sene kiramın 2035 lira olması lazım ama bugün ev sahibi mesaj attı "%16 tüfeye göre 2019 kiranız 2150 liradır" diye. Daha aramadım pazarlık yapmadan önce öğrenmek istedim. Buna hakkı var mı ya da atıyorum "ev sahibi túfe kadar zam yapabilir" diyen bir yasa falan var mı? Teşekkürler.
Sosyal ağlarda paylaş

ara indirim iste. Çevrendeki evlerin kiralarını öğren önce,aynı evlere kaç para kira veriliyor,emlakçılar kaç paraya veriyor diye. Pazarlığını ordan yap.Eğer seneye de bu şekilde zam gelicekse seneye çıkarım diye tehdit et.

aynı olaydan yeni taşındım. 2300lük kiramı 2700 yapmak istedi ilk 2500e anlaştık ama seneye zam istemem yapıcaksanız çıkarım dedim. 2500den 2800 e çıkarmaya çalıştı,2500 kalsın devam ediyim dedim banane dedi.Gerçek anlamda banane dedi. evi 3 aydır boştu yeni kiraya verebilmiş 2100 liradan. Beter olsun tabi o ayrı konu ama bu ev sahibi anlaşmaya varmazsa sürekli zam yapıcak demektir. işine aşırı yakın ya da kolay ulaşımı yoksa ya da nebiliyim ev 4+1 falan değilse yazın çık derim. 1 ay önceden söylemek şartı ile evden çıkabilirsin istediğin zaman.
Sosyal ağlarda paylaş

adamınbiri said:

ara indirim iste. Çevrendeki evlerin kiralarını öğren önce,aynı evlere kaç para kira veriliyor,emlakçılar kaç paraya veriyor diye. Pazarlığını ordan yap.Eğer seneye de bu şekilde zam gelicekse seneye çıkarım diye tehdit et.

ilk cümle evet bu önemli. kira miktarı evin bulunduğu yere göre de fazla veya az değerlenebilir. sahibinden'de piyasayı kontrol et. eğer o kiradan gidiyorsa evler gg.

ikinci cümle hayır sakın. eğer çevredeki evler o kadar etmiyosa böyle bi tehdit etme sakın adamın zaten işine gelir 1 sene yüksekten kira almak. 1 sene sonra başkaını bulmucaksa bile zaten bu artışın üzerine alacağı normal artışla yine karda kalacak.
Sosyal ağlarda paylaş

yeri epey iyi (metroya 50m falan ve otoparkli) ve bu çevrede bu kadar yeni ev pek yok, otoparkli ev zaten yok, o yüzden çıkasım da yok. zaten biz tuttuktan sonra kiralar çok yükseldi 2150 anormal bi istek değil ama ben de vermek istemiyorum doğal olarak :D sözleşme baglayiciysa %10 yapar geçerim veya 2kyi zorlarım yani.
Sosyal ağlarda paylaş

bizim 3 sene önce oturduğumuz ev 1250 falandı. ama 10 sene falan oturuyormuş eski ev arkadaşım orada. haliyle semtinin hızında değerlenememiş. 2 sokak arkaya hilton yapıldı düşün semtini.

ev 6. katta ve 2. kattaki evler 2500 falan kiraya veriliyodu ama yine de baya 1350 falan devam ettik. ta ki alamanyadan oğlum geliyo çıkın diye kanırtıncaya kadar. bu hacılar en pisleri çıkıyo hep.
Sosyal ağlarda paylaş

değişiklik yoksa kendiliğinden yenileniyor diye biliyorum. GERGE'ninki gibi bir cevap peşindeydim, teşekkür ederim :)

çevrede 2k bandindaki evler 30 yıllık ve otoparksiz falan. yeni apartmanlarda 2.5-2.800 arası (ilana 3ten koyuyorlar) ki onlar da otoparksiz ve genelde daha kucuk. o yüzden kendi evimi alana kadar hiç çıkasım yok :D
Sosyal ağlarda paylaş

PrudenT said:

değişiklik yoksa kendiliğinden yenileniyor diye biliyorum. GERGE'ninki gibi bir cevap peşindeydim, teşekkür ederim :)

çevrede 2k bandindaki evler 30 yıllık ve otoparksiz falan. yeni apartmanlarda 2.5-2.800 arası (ilana 3ten koyuyorlar) ki onlar da otoparksiz ve genelde daha kucuk. o yüzden kendi evimi alana kadar hiç çıkasım yok :D

sen minnoşluk yap o zaman 2000e bağlayalım mı de 2100 e bağla 50 lira ile 1 akşam pizza söyleyin keyfinize harcayın. afueahufeahf

boş durma futurama çevir bi de
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...