Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İstanbul vs London

akirafes

Öne çıkan mesajlar

gdp ppp per capita açın bakın anasını satiim boş şeyler yazıp duruyorsunuz.

ortalama bir ingiliz, ortalama bir türk'e göre ekonomik olarak 1.7 kat refah yaşıyor. bu kadar. hani daha tartışılacak bi tarafı yok bunun. he ama bu rakamlar 2017 rakamı, TL'nin değer kaybı ile 2.5 kat olmuştur muhtemelen veya yaklaşmıştır.

geçen arkadaşla oturuyoruz, saçma sapan şeyler söylemeye başladı. "Biz burada kahveye 11 birim veriyoruz, düşünsene abi almanya'da adamın 11 birim verdiğini???".
anlatamadım kazmaya alım gücünün ne demek olduğunu, gdp ppp'yi falan. yok tek dediği şey, almanya'da kahve 11 euro olduğunu düşün... dedim evet bizden yaklaşık 5 kat fakir olurlar öyle. yok artık daha neler, eşitleniriz falan diyo.

la havle bak yine sinirlendim.
Sosyal ağlarda paylaş

sabonis said:

ortalama bir ingiliz, ortalama bir türk'e göre ekonomik olarak 1.7 kat refah yaşıyor. bu kadar. hani daha tartışılacak bi tarafı yok bunun. he ama bu rakamlar 2017 rakamı, TL'nin değer kaybı ile 2.5 kat olmuştur muhtemelen veya yaklaşmıştır.

Her ne kadar dediğin gibi kağıt üzerinde böyle dursa da inan samimi söylüyorum Londra'da şu an yaşayan varsa doğrulayacaktır eskisi gibi değil. Halkın bir kısmı çok fakirleşti. Özellikle emekli kesim artan hayat pahalılığından çok ağır darbe aldı. Güneş batmayan ülkede eski refah yok. Yanlış anlaşılmasın bizden 30 sene ilerdeler tekrarlayayım. Belki biz daha kötü gidiyoruz daha kötü durumda olacağız bunlar zaten bilinen. Ama hayat o kadar pahalı hızlandı ki. Eminim kimse bu duruma alışık değil Londra'da millet hafta sonu arabasına benzin alıp dışarı çıkamıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

akirafes said:

sabonis said:

Her ne kadar dediğin gibi kağıt üzerinde böyle dursa da inan samimi söylüyorum Londra'da şu an yaşayan varsa doğrulayacaktır eskisi gibi değil. Halkın bir kısmı çok fakirleşti. Özellikle emekli kesim artan hayat pahalılığından çok ağır darbe aldı. Güneş batmayan ülkede eski refah yok. Yanlış anlaşılmasın bizden 30 sene ilerdeler tekrarlayayım. Belki biz daha kötü gidiyoruz daha kötü durumda olacağız bunlar zaten bilinen. Ama hayat o kadar pahalı hızlandı ki. Eminim kimse bu duruma alışık değil Londra'da millet hafta sonu arabasına benzin alıp dışarı çıkamıyor.

çok yanlış yerlerden giriyosun argümanlara gerçekten. lan 70 yaşında emekli olunuyo türkiyede
Sosyal ağlarda paylaş

Abi senin kıyaslama sisteminle Yozgat gezegendeki en süper, en karlı şehir.

Bildiğim kadarıyla İngiltere'de özellikle son dönemde araplar falan manyak gibi gayrimenkul almaya başladığı için adamlar emlak piyasasını daha az karlı hale getirmeye çalışıyorlar.

Bir de spekülatif ve emin olmadığım bilgiyi bir kenara kaldırırsak şöyle düşün. İngiltere ada, uzun yıllardır yerleşim var her yerinde ve uzun yıllar feodal düzenle yönetilmiş. Hatta o düzen günümüze gelmiş. Türkiye'deki gibi kafana göre bina dikemiyorsun arsa satın alıp, şehirlerin yerleri bin yıldır falan değişmemiş ve şehir merkezi denen bölgede yeni inşaat yapacak alan yok. Dolayısıyla emlak arzı oldukça sınırlı ve devlet tarafından çok sıkı regülasyona tabii. Öte yandan Londra dünyanın en çok "statü göçü" olan şehirlerinden bir tanesi. Şehre her geçen gün daha fazla zengin geliyor. Dolayısıyla bir tarafta limitli arz varken diğer tarafta inanılmaz bir talep var ve muhtemelen çoğu daire açık arttırma tadında satılıyor.

Şimdi bir de İstanbul'a bakalım. Şehrin etrafı boş tarım arazileriyle çevrili ve bu arazilere devlet eliyle dikey yapılanmış yerleşim merkezleri kuruluyor. Vaktiyle fabrikalar şehir içine kurulduğu için şehir merkezinde işçi sınıfı yaşıyor ve kötü yapılaşmanın içerisinde ucuz dairelerde oturuyor bu insanlar. Devlet yaklaşık 20 yıl önce şehir merkezindeki fabrikaları şehir dışına taşıma kararı almış ve bunun sonucunda işçi sınıfı da şehrin dışına taşıma girişimi var, paragrafın başındaki bloklara yerleştiriyorlar bu insanları (bkz. Gazi Osman Paşa gibi semtlerde yaşayanların Hadımköy gibi bölgelere taşınması ufak ufak). Şehir dışına taşınan işçi kesiminin yerineyse beyaz yakalıları taşıyorlar (yine GOP civarındaki ve TEM kıyısındaki nispeten yeni "elit siteleri" ele alalım). Bu dönüşüm sürecinde fazlasıyla emlak arzı oldu. Ayrıca İstanbul muhtemelen son 5-6 yılın en çok "fakir göçü" alan şehri oldu. Körfez Savaşı sırasında Irak'tan gelen Kürtlerin üzerine bir de Suriye Savaşı nedeniyle gelen Suriyeliler ve onların arasına kaynayan bilimum afgan vesaire eklendi şehre. Dolayısıyla arz fazlasının yanında, var olan talebin kaynağı fakir ya da orta gelirli olduğundan daire fiyatları bugünkü halini aldı ve hatta düşecek de.

Çok uzun uzun yazılır gerçi anlattıklarıma Türkiye'de yaşayan beyaz yakalıların birikim yapamama ve dolayısıyla kirada yaşama gerçeğini falan da ekleyerek bir sürü çıkarsama yapılabilir.

Yapılamayacak tek şey Londra ile İstanbul'u kıyaslamak, İstanbul'u bu bağlamda övmek vesaire. Hükümet destekli müteahhit olanları hariç tutuyorum tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Yapılamayacak tek şey Londra ile İstanbul'u kıyaslamak, İstanbul'u bu bağlamda övmek vesaire. Hükümet destekli müteahhit olanları hariç tutuyorum tabii.

Yazdığın her şeye katılıyorum. Anlatmak istediğimi anlatamıyorum sanırım. Bu kadar hayat pahalı iken İstanbul Londra arasında hangisinde yasarsınız diyorum. Evet Londra diyor herkes ama gerçekten bu kadar basit mi cevap. O kadar pahalı ki. Ve değer mi? Sanıyorlar ki ona göre maaşların daha yüksek Londra'da öyle bir şey yok. Diyelim ki tr de maaş 2 bin tl Londra'da 8 bin tl. Bu aradaki 6 bin tl senin eriyor. Sanmayın orada çok fazla para kazanıyorsunuz. Vergiler kiralar hayat ihtiyaçları. İstanbul çok daha ucuza geliyor. Neyse tam anlatamıyorum ne demek istediğimi.
Sosyal ağlarda paylaş

sen kendi hayat seviyene gore sadece maddi bir karsilastirma yapip eksik bir tablo ciziyorsun.

insanlarin istedigi sadece para degil. su anda cok fazla ya da cok az para kazanmiyorum. ama tr'de degilim.

ayni parayi tr'ye cevirince cok para ediyor olabilir.

imkanim olsa bu paranin 1.5-2 katina dahi tr'de yasamayi aklimin ucundan gecirmem.

hayat pahalliligi, burada evlerin durumu bu ama surada bu vs meselesinden cok insanca yasayabilmek mesele.
Sosyal ağlarda paylaş

akirafes'in anlattigi londra'yi ben tanimiyorum valla. son mesaji yazdigimdan beri is icin Southwark'daki ofisimden Sloane Sq.e gidip geldim.

cok guzel bi gun var disarida - hava 3-4 derece civarlarinda ama gunes paril paril. etrafta serin havanin verdigi bi dynamism var.

Waterloo'dan tube'a binip hizlica gidip geldim. tube'da en son sinema, tiyatro posterlerine baktim yururken. bi yandan £270'e aldigim bose qcII ile podcast dinliyordum. donuste Waterloo Station'daki Pure'dan £6.75'e The Mexican diye bi salad aldim (fiery chicken, mexican beans, chilli berries, avocado, tomato and cucumber on mixed leaves with corn chips and Devil's dressing). yemek sonrasi National Theatre'da £2.10'a guzel bi americano (ustune steamed oat milk) alip ise vericem kendimi. aksam 6 gibi de cikip trene binip eve donucem max 20-25 dk da eve donucem. haftalik biletim £27.30. rakamlari ve itemlari ozellikle verdim ki alim gucu hayat pahaliligi vs. gorulsun.

burda kazandigimiz paralara gore hayat pahali degil ve cok guzel.

bi gun londra'dan tasinmam gerekirse hayatimdaki en mutsuz gun olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Afiyet olsun. Böyle yazarak beni mahvettin. Londra ikinci veya birinci vatanım benim. Artık Tr de kalmak istemiyorum. Ama Londra'dan da uzak durmak istiyorum. Hayat pahalılığı tabii sebep. Vietnam düşünüyorum yavaş yavaş yerleşmek. Ama işte bu yazdıkların yok mu. Beni benden alıp götürdü. Blinding
Sosyal ağlarda paylaş

Oski said:

akirafes'in anlattigi londra'yi ben tanimiyorum valla. son mesaji yazdigimdan beri is icin Southwark'daki ofisimden Sloane Sq.e gidip geldim.

cok guzel bi gun var disarida - hava 3-4 derece civarlarinda ama gunes paril paril. etrafta serin havanin verdigi bi dynamism var.

Waterloo'dan tube'a binip hizlica gidip geldim. tube'da en son sinema, tiyatro posterlerine baktim yururken. bi yandan £270'e aldigim bose qcII ile podcast dinliyordum. donuste Waterloo Station'daki Pure'dan £6.75'e The Mexican diye bi salad aldim (fiery chicken, mexican beans, chilli berries, avocado, tomato and cucumber on mixed leaves with corn chips and Devil's dressing). yemek sonrasi National Theatre'da £2.10'a guzel bi americano (ustune steamed oat milk) alip ise vericem kendimi. aksam 6 gibi de cikip trene binip eve donucem max 20-25 dk da eve donucem. haftalik biletim £27.30. rakamlari ve itemlari ozellikle verdim ki alim gucu hayat pahaliligi vs. gorulsun.

burda kazandigimiz paralara gore hayat pahali degil ve cok guzel.

bi gun londra'dan tasinmam gerekirse hayatimdaki en mutsuz gun olacak.
Oh ne güzel. 1 sene yaşadım londra'da, ama öğrenci olarak tabi. 2011'deydi, hala çok özlüyorum. (O zamandan beri gitmedim.) Umarım bu imkanını hiç kaybetmezsin, bizim için de yaşa :)
Sosyal ağlarda paylaş

akirafes said:

Consumer Prices in Istanbul are 54.36% lower than in London
Consumer Prices Including Rent in Istanbul are 68.31% lower than in London
Rent Prices in Istanbul are 85.90% lower than in London
Restaurant Prices in Istanbul are 68.06% lower than in London
Groceries Prices in Istanbul are 48.39% lower than in London

London dünyanın para/finans merkezlerinden biri. Aşırı pahalı olması garip değil. Yaşam standardı çok daha pahalı olabilir.
Fakat %2 civarında enflasyon var. Eminim satın alma güçleri de Trden çok daha fazladır. Adamların gelecek kaygılarının çok daha az ve kafalarının çok daha rahat olduğuna eminim, yaşadıkları hayat pahalılığına rağmen.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...