Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İstanbul vs London

akirafes

Öne çıkan mesajlar

hayır bir de tabii ki londra'da fiyatlar daha yüksek olacak. dünyanın herhangi bir yerinden zengin olan adamlar londra'ya göç ederken, istanbul için tam tersi geçerli. iş bulamayan boş beleş adamlar istanbul'a göç ediyor. londra'da zengin oranı yüksek, istanbul'da fakir. dolayısıyla fiyatlar buna göre şekilleniyor.
Sosyal ağlarda paylaş

akirafes said:

miyaw33 said:

İstanbulda kafana uyuyan mermi düşüp ölme ihtimalin Londra ya göre 500 kat fazladır. Trafikte geçen zamanda en az 30 kattir.Trafik kazasına karışma/ölme ihtimalin rahat 50 kat fazladır. Elinden geldiğince düzgün yetiştirdiğin çocuğunun sonunda iş bulamayıp yurtdışına gitmesi /polis olması ihtimali 10 kat diyelim.
Emekliysen iyi de gelirin varsa Türkiye cennet, diğer her durumda yaşanmaz ülke konumuna doğru çok hızlı gidiş var. Sabah aşağıdaki haberi okuyunca salak salak güldüm halimize.
http://m.patronlardunyasi.com/haber/Cemile-Bayraktar-tepkili-Su-an-yasadiklarimin-28-Subat-tan-farki-yok-yaz-oraya-bir-beyin-gocu-daha/215499

Çok sevdiğim değerli dostum istatistikler İstanbulun daha güvenli olduğunu söylüyor. Ben bunu şahsen de biliyorum.Bu genel istatistik

ordaki crime bicak cekme, mahallede sukuneti bozma flaandir

Turkiyede yol vermedi diye korna calsan bicaklaniyorsun gozumun onunde oldu*, seri katilleri 2 yil yatirip cikariyorlar, ki ben hapse girmelerine bile sasirdim insan oldurmek bedava turkiyede normalde

*: hem de bu olay bagcilarda falan degil modada oldu it surusu otoparkcilar
Sosyal ağlarda paylaş

aktiftablet said:

niye kıyaslandığı anlamadığım topik.

İstanbul daha güvenli, daha güzel, yaşam standardı daha yüksek.

Asteroth said:

Bu konuyu uzun uzun tartisip ulke ve yasamlari karsilastirmak istiyorsan yeni konu acar, orada konusuruz, insanlar da katki yapar, belki birazcik da olsa ufkun acilir.

Konuyu tartışmak için açtım. Londra ve istanbul'u iyi biliyorum. Londra tartışma götürmeyecek biçimde İstanbul'dan 30 sene ileride Her açıdan. Bunu genelde yazmaya bile lüzum yok. Ama yaşam standartları çok pahalı. Şöyle. çok iyi bildiğim bir örnek vereyim. Hemen hemen aynı düzeyde bir cadde de aynı m2 aynı daire İstanbul'da 2 milyon Tl iken Londra'da 100 milyon Tl. Vergisi ise kat ve kat çok daha yüksek. Yani arada çok ciddi bir maliyet uçurumu var. Bu değer mi? Tartışmak istediğim bu. Bence değmez.
Sosyal ağlarda paylaş

akirafes said:

aktiftablet said:

niye kıyaslandığı anlamadığım topik.

İstanbul daha güvenli, daha güzel, yaşam standardı daha yüksek.

Asteroth said:

Bu konuyu uzun uzun tartisip ulke ve yasamlari karsilastirmak istiyorsan yeni konu acar, orada konusuruz, insanlar da katki yapar, belki birazcik da olsa ufkun acilir.

Konuyu tartışmak için açtım. Londra ve istanbul'u iyi biliyorum. Londra tartışma götürmeyecek biçimde İstanbul'dan 30 sene ileride Her açıdan. Bunu genelde yazmaya bile lüzum yok. Ama yaşam standartları çok pahalı. Şöyle. çok iyi bildiğim bir örnek vereyim. Hemen hemen aynı düzeyde bir cadde de aynı m2 aynı daire İstanbul'da 2 milyon Tl iken Londra'da 100 milyon Tl. Vergisi ise kat ve kat çok daha yüksek. Yani arada çok ciddi bir maliyet uçurumu var. Bu değer mi? Tartışmak istediğim bu. Bence değmez.

bence değer.

konu kilit.
Sosyal ağlarda paylaş

Dragonfire said:

emlak açısından bakmak istersek yatırım için mi alıyoruz yoksa yaşamak için mi?
Ayrıca şunları da sormak lazım;
tl mi kazanıyoruz sterlin mi?
yoksa sadece x konumunda a tl y konumunda b tl diyerek olmaz o iş.

Londra'da yatırım için ev almak... Çok uygun değil. Brexit var. Çok şanslı isen 70 değilsen 30-40 senelik ancak ev tapusu satın alabilirsin. Gerçek tapu almak çok zor ve çok pahalı. Hadi diyelim ki çok şanslısın ve 125 senelik tapu buldun. Aldın. Bunu sattığında belli kısa bir zaman içinde yenisini almak zorundasınız yoksa cezai işlemi var. Orada yaşlara göre indirim ve oturma yerleri var. Bizim gibi değil. Emekliler yaşlılar icin binalar var mesela. Her mülkü herkese satamazsın. Torununa miras bırakamayacaksın mesela. Yatırım için bu saatten sonra Londra bu zaman periyodunda kesinlikle uygun değil. Bir 10 senede İstanbul çok daha uygun. Ama kişisel olarak bana sorsan ben kendim Vietnam derim.
Sosyal ağlarda paylaş

Yani siz Londra'da ev satın alsanız bile sahibi olmuyorsunuz. Gerçek bu. Kiralamış oluyorsunuz. Buna common bir şey daha ilave edeyim. Mesela güzel bir daire aldınız içinde oturuyorsunuz. hatta müstakil ev aldınız. Bir bakmışsınız ki size bir fatura geldi çatı düzenleme için. Ama fatura olması gerektiğinden çok fazla. Sonra bir bakıyorsunuz ki Satın aldığınız evin asıl landlordu çatıya 2 kat daha ekliyor ve parasını sizden çıkartıyor. Böyle şeylerle karşılaşabiliyorsunuz.(tabiiki projesinde 2 kat daha ilave hakkı varsa)
Sosyal ağlarda paylaş

sallama ya

freehold alirsan (yani evi ustunde durdugu araziyle birlikte), sonsuza kadar senin oluyor orasi.

apartmen dairesi alirsan leasehold veya commonhold aliyorsun.

leasehold da arazinin sahibi apartman dikiyor, sonra da her apartman sakinine 99 veya 999 yilligina 'lease' veriyor. bu lord ve tebaasi sisteminden kalma bi aliskanlik. 'lease'ler genelde yillik £25 veya £200 arasi sembolik bir ucret

yani leasehold sahibi olsan bile ev sahibi olmus oluyorsun.

commonhold ise yeni, 10 kusur yillik, bildigim kadariyla tr ve kita avrupasina daha yakin bi sistem. bu sistemde her bi apartman sakini ayni zamanda arazinin de bi kismina sahip oluyor.

iskembeden sallamadan once bi bilene danis
Sosyal ağlarda paylaş

Lancelion said:

karsilasamiyoruz cunku turkiye'de kentsel donusum diye lazin teki devlet zoruyla 3'de 1'i fiyatina gayrimenkulu elimizden alip kopek kulubesi veriyor, cok zorlarsan kapina takim elbiseli barzolarini yolluyor

polise sikayet etsen 'il baskanliginda tanidiginiz varsa onlar cozer' diyor

t
r

Bu kentsel dönüşümden sanırım forumda en zararlı kişi benimdir. Ama ne yazık ki Londra'da da durum aynı. İnsanların kentsel dönüşümün merkezinde değil.
"Cornby, “Kentsel dönüşüm yerel halkı merkeze almalı, dolandırıcı emlak spekülatörlerini değil” dedi. Sıklıkla bu büyük projelerin toplulukları paramparça ettiğini, kiraları fırlattığını, sınıfsal kırıma yol açtığını söyleyen Cornby" said:

Kore'de de aynı sorun var. İnsanları evlerinden zorla atıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Oski said:

sallama ya

freehold alirsan (yani evi ustunde durdugu araziyle birlikte), sonsuza kadar senin oluyor orasi.

apartmen dairesi alirsan leasehold veya commonhold aliyorsun.

leasehold da arazinin sahibi apartman dikiyor, sonra da her apartman sakinine 99 veya 999 yilligina 'lease' veriyor. bu lord ve tebaasi sisteminden kalma bi aliskanlik. 'lease'ler genelde yillik £25 veya £200 arasi sembolik bir ucret

yani leasehold sahibi olsan bile ev sahibi olmus oluyorsun.

commonhold ise yeni, 10 kusur yillik, bildigim kadariyla tr ve kita avrupasina daha yakin bi sistem. bu sistemde her bi apartman sakini ayni zamanda arazinin de bi kismina sahip oluyor.

iskembeden sallamadan once bi bilene danis

Oku bakalım.
Sosyal ağlarda paylaş

senin aklin bence 'ev' kelimesinden karisiyor.

burda 'ev' diyince kimse apartman dairesi ve bunun sonucu olarak 'leasehold' dusunmez.

uk'de 'ev' alirsan, evin ve arazinin sahibi olursun. buna freehold denir.

apartman dairesi alirsan leasehold veya commonhold sahibi olursun. ama bu apartman dairesinin 'sahibi' oldugun gercegini degistirmez. lease'lar 999 yil gibi ucuk sureli olur. bankalar sana 'ev' sahibiymissin gibi mortgage verir vs. yani soyledigin sey yanlis.

bunun disinda verdigin linkteki yazida anlatilanlara karsi cikmiyorum. kotu landlord'a denk gelirsen kotu tecrube yasaman olasi. bunlar genelde eski victorian evleri 4 e 5 e bolup leasehold olarak satan cakal landlordlar oluyor. apartman bloklarinin landlord lari genelde investment sirketleri oluyor o yuzden leasehold dan korkuyorsan ama ev alicak kadar paran yoksa apartman blokundan daire al.
Sosyal ağlarda paylaş

apartman dairesi bahsettiğim zone 1-2 için konuşuyorum genelde. müstakil ev almak çok zor biliyorsun. Ama konunun özü bura ile oranın sistemi farklı ve şu anki şartlarda Londra'da ev yatırımı yapmak ekonomik koşullar oradaki fiyatların zaten çok yüksek olması ve özellikle bu tapu farklılıkları yüzünden Mantıklı değil demek istiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...