Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İstanbul vs London

akirafes

Öne çıkan mesajlar

Selam,

Benim için sosyal yaşamın ve benim ilgilendiğim hususlardaki erişebilirlik, çeşitlilik ve maliyetlere baktığımda TR oldukça kötü puanlar alıyor.

Olay denildiği gibi sadece maaş değil. Asgari ücret ile ben burada Roald Dahl'ın kitabı için 3-4 saat çalışmak zorundayken, UK'de bu kitap için yarım saat çalışmak kâfi ise burada kıyas yapmaya gerek yoktur -bence-.

Ben çocuk globalde iletişimde zorlanmasın diye İngilizce öğrenmesi amacıyla 45bin TL ödemek zorundayken orada bu temel eğitimin içinde çözülüyorsa ibre yine orayı gösterecektir.

Ben 2.0TDI bir Skoda Kodiaq için %35 fazla ödemek zorundayken orada bu fark %10 ise ibrenin yönü bellidir. Maaşa oranlamıyorum bile!

Emlak piyasası sonuçta talep ile ilgili. İstanbul'a o kadar talep yok demek ki. Araplar lambo'larını falan uçakla İstanbul'a değil de Londra'ya götürüyorlarsa eğer bu aradaki farkı açıklar.

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

paramecium said:

Selam,

Benim için sosyal yaşamın ve benim ilgilendiğim hususlardaki erişebilirlik, çeşitlilik ve maliyetlere baktığımda TR oldukça kötü puanlar alıyor.

Olay denildiği gibi sadece maaş değil. Asgari ücret ile ben burada Roald Dahl'ın kitabı için 3-4 saat çalışmak zorundayken, UK'de bu kitap için yarım saat çalışmak kâfi ise burada kıyas yapmaya gerek yoktur -bence-.

Ben çocuk globalde iletişimde zorlanmasın diye İngilizce öğrenmesi amacıyla 45bin TL ödemek zorundayken orada bu temel eğitimin içinde çözülüyorsa ibre yine orayı gösterecektir.

Ben 2.0TDI bir Skoda Kodiaq için %35 fazla ödemek zorundayken orada bu fark %10 ise ibrenin yönü bellidir. Maaşa oranlamıyorum bile!

Emlak piyasası sonuçta talep ile ilgili. İstanbul'a o kadar talep yok demek ki. Araplar lambo'larını falan uçakla İstanbul'a değil de Londra'ya götürüyorlarsa eğer bu aradaki farkı açıklar.

Saygılar.

Senin işletme Londra'da olsa burada kazandığının inanılmaz fazlasını kazanırsın. Eminim biliyorsun. Senin tarz işletmeler çok büyük para kazanıyor çok değerli orada.
Sosyal ağlarda paylaş

akirafes said:

paramecium said:

Selam,

Orada tesisatçı bile olsan yeterli bence :)

Saygılar.

Sorma bizim Suadiye'de ki Muslukçu 40.000 try civarı kazanıyor ayda. Orada ne kazanır tahmin bile edemem. Sende tanıyorsun belki sizin cadde üstündeki dükkana çok yakın yeri.

kar değildir cirodur hemen korkmayın.
onun karı adama aylık 5000 ile 7000 arasındadır.
Sosyal ağlarda paylaş

akirafes said:

deadwoll said:

Yapılamayacak tek şey Londra ile İstanbul'u kıyaslamak, İstanbul'u bu bağlamda övmek vesaire. Hükümet destekli müteahhit olanları hariç tutuyorum tabii.

Yazdığın her şeye katılıyorum. Anlatmak istediğimi anlatamıyorum sanırım. Bu kadar hayat pahalı iken İstanbul Londra arasında hangisinde yasarsınız diyorum. Evet Londra diyor herkes ama gerçekten bu kadar basit mi cevap. O kadar pahalı ki. Ve değer mi? Sanıyorlar ki ona göre maaşların daha yüksek Londra'da öyle bir şey yok. Diyelim ki tr de maaş 2 bin tl Londra'da 8 bin tl. Bu aradaki 6 bin tl senin eriyor. Sanmayın orada çok fazla para kazanıyorsunuz. Vergiler kiralar hayat ihtiyaçları. İstanbul çok daha ucuza geliyor. Neyse tam anlatamıyorum ne demek istediğimi.

Abi o zaman şöyle diyeyim, bugün İngiliz büyük elçisi arasa, seni Londra'da şimdiki maaşınla istihdam edeceğiz dese, bir saniye düşünürsem asklımı siksinler. Biraz kaba oldu belki ama tam olarak böyle hissediyorum.

Düşündüklerimi özgürce ifade edemediğim, ideallerim doğrultusunda yaşayamadığım bir ülkede yaşamak bana keyif vermiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Lancelion said:

karsilasamiyoruz cunku turkiye'de kentsel donusum diye lazin teki devlet zoruyla 3'de 1'i fiyatina gayrimenkulu elimizden alip kopek kulubesi veriyor, cok zorlarsan kapina takim elbiseli barzolarini yolluyor

polise sikayet etsen 'il baskanliginda tanidiginiz varsa onlar cozer' diyor

t
r

Ben benzer bir vaka olduğunda polislere şahsen "alın bunları yoksa cesetlerini alacaksınız" demiştim. Apar topar götürdüler bir daha müteahhit gelmedi. Fenerbahçe tayfasındandı.

Nisan'dan sonra cenazeleri kalkacak bazılarının. Bence Akirafes referansıyla Londra'ya götürsünler, en kötü orada gömerler.

Daha önceki de ölümle tehdit etmişti, biraz üstüne yürüyünce bembeyaz kesmişti.

Anladıkları dilden konuşun bunlarla....

Evin şu kadar eder elinizden alırız diyene bir gözüne kulağına ne kadar değer biçersin diyin. O zaman anlıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Asgari ucrete gore Londrada 1 saat çalışsan 8 pound pub da 2 bira. Istanbulda 5 6 saat çalışsan 2 bira icebiliosun dışarda. Burdan bile aradaki fark ortaya cikio fjfn

20 30 pounda baya market alışverişi yapıoduk biz. Burda 2 parca bir şey alınca maaşı bırakıp vikiosun fjdjd.

Burda insanlar et yiyemiyor lan. Asgari ücretle hayatta kalmak için baya proteini kalsiyumu falan kisman gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

akirafes said:

Konuyu tartışmak için açtım. Londra ve istanbul'u iyi biliyorum. Londra tartışma götürmeyecek biçimde İstanbul'dan 30 sene ileride Her açıdan. Bunu genelde yazmaya bile lüzum yok. Ama yaşam standartları çok pahalı. Şöyle. çok iyi bildiğim bir örnek vereyim. Hemen hemen aynı düzeyde bir cadde de aynı m2 aynı daire İstanbul'da 2 milyon Tl iken Londra'da 100 milyon Tl. Vergisi ise kat ve kat çok daha yüksek. Yani arada çok ciddi bir maliyet uçurumu var. Bu değer mi? Tartışmak istediğim bu. Bence değmez.

Hia?
analamdım nıye deymesın?

burda 2 mılyon tl ye aldıgın evı o oranda kıraya orda 100 mılyon tl ye aldıgın evı o oranda kıraya vermıyormuyusn?
ıkısıde aynı mıktardamı deger kaznaıp kaybedıyor?

yatırım aracı olarak goruyorsan ıkısı arasında naısl bır fark var?
yok yasam ıcın soyluyorsan burda degılde orda yasamayı secıyorsan evet deger burda yasamayı secıyorsan degmez.

basta verdıgın sayılar ıse eksık. hangı cercevede hangı gelır duzeyınde hangı masrafları ıcerdıgını, ıkı bolgedekı ortalama maasları devlet destekelrını vs vs belırtmeden bu verdıgın sayılar sadece yanıltıcı olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece asgari ücret değil 5500 liraya gayet sıkıntılı yaşayabiliyosun. Belki 2000 lira kazanan insanın sıkıntısından çok daha iyi durumdasın ama bu senin sıkıntı çekmediğin anlamına gelmiyor.

Çok lüks şeyler var mesela türkiyede, her ay 2 tiyatroya gitmek, ayda bir kere rakı balık yapmak, ayda 2 sinema yapmak, arada dışardan yemek söylemek (sadece mcdonalds değil, düzgün bişi) böyle normal ev-iş temposu dışında biraz çıkar çıkmaz 5500te yetmiyor, 2000 zaten ev-iş temposu içinde yetmiyor. Sırf 1100 lira aidat/doğal gaz / elektrik /telefon / internet vs vs gibi otomatik her ay giden şeylere yatırdım bu ay. Zaten otopark+benzin ekleyince net 2000 etti bile, daha yemedim içmedim düşün.
Sosyal ağlarda paylaş

akirafes said:

Oski said:

sallama ya

freehold alirsan (yani evi ustunde durdugu araziyle birlikte), sonsuza kadar senin oluyor orasi.

apartmen dairesi alirsan leasehold veya commonhold aliyorsun.

leasehold da arazinin sahibi apartman dikiyor, sonra da her apartman sakinine 99 veya 999 yilligina 'lease' veriyor. bu lord ve tebaasi sisteminden kalma bi aliskanlik. 'lease'ler genelde yillik £25 veya £200 arasi sembolik bir ucret

yani leasehold sahibi olsan bile ev sahibi olmus oluyorsun.

commonhold ise yeni, 10 kusur yillik, bildigim kadariyla tr ve kita avrupasina daha yakin bi sistem. bu sistemde her bi apartman sakini ayni zamanda arazinin de bi kismina sahip oluyor.

iskembeden sallamadan once bi bilene danis

Oku bakalım.

verdıgın lınkde oskının dedıgıne ters bır bıgı yok aksıne konunu senın basıte ındırgedıgınden dah agenıs oldugunu nalıyoruz okudgumuzda
Sosyal ağlarda paylaş

akirafes said:

Her ne kadar dediğin gibi kağıt üzerinde böyle dursa da inan samimi söylüyorum Londra'da şu an yaşayan varsa doğrulayacaktır eskisi gibi değil. Halkın bir kısmı çok fakirleşti. Özellikle emekli kesim artan hayat pahalılığından çok ağır darbe aldı. Güneş batmayan ülkede eski refah yok. Yanlış anlaşılmasın bizden 30 sene ilerdeler tekrarlayayım. Belki biz daha kötü gidiyoruz daha kötü durumda olacağız bunlar zaten bilinen. Ama hayat o kadar pahalı hızlandı ki. Eminim kimse bu duruma alışık değil Londra'da millet hafta sonu arabasına benzin alıp dışarı çıkamıyor.

ha yanı bız daha kotuyuz dahada kotu olacaz. onlar bızden cok cok daha ıyı bı noktada bıraz kotulestı durum o.

yanı net olarakda ıvme olarakda bızden ıyı durumlar dıyorsun. pardon bız senın soylemek ıstedıgın seyı ters anlamısız zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...