Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diş macunu

Fransuxa

Öne çıkan mesajlar

sanssizsansli said:

abi ben zaten yazmışım genetik diye. adamlar da bunu söylediydi.
yani günde iki kere fırçalamak her gün fırçalamak falan bir yerde diş minesine zarar verebiliyor, herkesin dişi aynı kalitede değil dolayısıyla her gün dişini fırçala diyenler atıyor diyolar.
böyle zararları minimalize edebilmek için 2 günde bir fırçalamanın gayet yeterli olacağı, çok kirli görünüyorsa yine fırçala keyfin bilir.

löpet çok merak ediyorsa gitmesin arkadasların ismi mehmet eltutar ve kazım soyutemiz. hatta kendisi de ismini söylerse ben arkadaslara iletirim kapıdan içeri almazlar. illa bi komiklik yapacaksınız yani kafalar liselilikten çıkmıyor bazılarının.

günde iki kere değil ama yatmadan hemen önce kesin fırçalamak lazım çünkü uyurken ağızda tükürük bezleri çalışmıyor ve dişlerin asiditesini düşüremiyor. o genetik meselesi tükürükle alakalı genelde. bakteri asitleri 7-8 kesintisiz üretebilince canına okuyor minenin o zaman işte.

ben o fırçalamadan gün atladım işte tarumar oldu dişler birkaç yılda. kimseye tavsiye etmem, yatarken illa fırça. hatta diş ipi veya waterpik çümkü aralardan gidiyor dişler.
Sosyal ağlarda paylaş

benim disler hep ninja curuk oluyor. fircalama vs bir bok fayda etmiyor. neredeyse tum azilar dolgu oldu.

o dolgu da zaten dolgunun brlesiminin alt yuzeyinden curur 5 sene sonra.

sokarim boyle teknolojiye.

agzimizda dis kalsin diye disciye gitmekten helak olduk. genetik olarak da sokayim. dis yerine tebesir gelmis sansa. is yerinde bile fircaliyorum lan.

artik waterpik falan yapmiyorum ama. gereksiz
Sosyal ağlarda paylaş

Lafım direkt OP a, ara mesajları okumadım...

Tartar varsa dişlerini güzel fırçalayamıyorsun . Başka bir sebep yok, boşuna kafa yormayın.

Ağız sağlığını belirleyen yegane etken ''ağız florası'' ... annemin de hep çürümüş benimki genetik diyen hastaları camdan atasım geliyor...

Şarjlı fırçaya geç, çatallı dişipleri var günde 1 onu kullan , renklenme için ipana nın white lux kullan. Çok yoğun içici isen 6 ayda bir diş hekimine selam...
Sosyal ağlarda paylaş

şarjlı makine eski diş doktorum tavsiye etmiyor diye almamıştım salak gibi, yorumları okudum ve almaya karar verdim ilk tepkim vay anasını oldu direkt. abi resmen fırçalarken dişçide gelen o tartar mı diyeyim pislik mi diyeyim o koku geliyor ve diş yüzeyim pırıl pırıl olmuş gibi his geliyor.

şundan aldım ama gereksiz olmuş biraz şu kameralı telefonlu olayı. bunun yerine bluetoothsuz bir alt modeli daha mantıklı tercih.
Sosyal ağlarda paylaş

bir şarjlı makine bir kanal tedavisi parası. bence bedava yaptığı işe kıyasla. bende de 9000 var ama ona gerek yok, hi-speed modlu daha düşük bir model alınabilir. önceki bozulan aletim 10+ yıl götürdü.
sardalya said:

Su waterpike bakacagim ilgince benziyor.

kesinlikle tavsiye ederim, ipe de kürdana gerek kalmıyor ve daha iyi temizliyor. et, sebze, diş arasına takılıp kalan herşeyi fırlatıp atıyor. plağı gene söküp atıyor. basıncı ayarlanabildiği için dişetlerini de kanatmıyor.

temizliği daha da fantastik hale getirmek istersen haznesindeki suya biraz listerine katmak bile mümkün.
Sosyal ağlarda paylaş

capul said:

Lafım direkt OP a, ara mesajları okumadım...

Tartar varsa dişlerini güzel fırçalayamıyorsun . Başka bir sebep yok, boşuna kafa yormayın.

Ağız sağlığını belirleyen yegane etken ''ağız florası'' ... annemin de hep çürümüş benimki genetik diyen hastaları camdan atasım geliyor...

Şarjlı fırçaya geç, çatallı dişipleri var günde 1 onu kullan , renklenme için ipana nın white lux kullan. Çok yoğun içici isen 6 ayda bir diş hekimine selam...

6 ay değilde 3 ayda bir düzenli olarak dişçiye gitmeyi düşünüyorum, günde 2 fırçalıyordum 3 e çıkardım şirkette de fırçalıyorum artık. diş ipi ve listerine tarzı bişey almak için vaktim olmadı gidecek haftasonu bakıcam o işe. ön 2 dişimin üst tarafı bildiğin parçalanmış bişey olmuş oraya dolgu yapılacak, dolgu gününe kadar renklenmemesi lazım ona göre dolgu yapıcaz dedi doktor, bakalım hayat standardı haline getirmeye çalışıyorum günde 3x + gargara + diş ipi olayını.
Sosyal ağlarda paylaş

Archangel_ said:

lan ben böyle güzel özendirerek anlatamıyorum hastalarıma ağız duşunu. ne iş yapıyorsun sam :D

ahah valla waterpik reklamlarına adam ararlarsa gönüllü olabilirim. yıllarca arayıştaydım çünkü diş ipi konusunda, kolum ve bir parmağım sakat olduğu için düzgün kullanamıyorum. önce oral-b hummingbird denedim ama iyi verim alamadım, bıraktım kaldı öyle. takılır çıkmaz, itersin gitmez filan. sonra çubuklu ipleri denedim ama onda da markadan markaya fark çok. en iyisi bir isveç markasıydı ipin arkasındaki tarafı düz olan, karşı azı dişlerle bastırabilmek için. ama bunlarda da gene sorun var, her dişin arasına rahat girmiyor, zorla sokarken kanatıyor, çıkaramıyorsun sonra geri takılıyor filan.

waterpik'i gözüme kestirmiştim ama burada bulamamıştım, amerika'dan getirdi abim gittiğinde ve anlattıkları az bile yani. kullanımı çok pratik, girdi-çıktı derdi yok ve en arkadaki azı dişlere bile ulaşılıyor. diş araları için mükemmel. iğrenç gelecek belki ama aradan çıkan pisliğin çürüyük tadından, lavaboya akışından anlıyorum ki işini yapmış. ama beni şaşırtan makineyle üstünden geçtiğim ön dişlere bile tutunca az plak kaldıysa onları da söküyor.

bunun da üstüne bir listerine zero, hoop gıcır gıcır dişler. yıllarca sabah kalktığımda ağzımda böyle acı bir tat oluyordu, sabah uyanmanın en keyif kaçıran yanıydı. şimdi her sabah ağzım ferah uyanıyorum.

kanal tedavisinde o acıyı yaşadıktan sonra kafayı kırıp herşeyi inceledim böyle, hatta dişçim bunları anlatınca "ya abartmışsın sen de" dedi güldü ama dişleri kurtaracaksa ucuza bu çözüm. hayatım boyunca kullanacağım sensodyne + waterpik + listerine + oral-b masraflarını toplasam bir implant fiyatına denk gelmez herhalde.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

Archangel_ said:

lan ben böyle güzel özendirerek anlatamıyorum hastalarıma ağız duşunu. ne iş yapıyorsun sam :D

ahah valla waterpik reklamlarına adam ararlarsa gönüllü olabilirim. yıllarca arayıştaydım çünkü diş ipi konusunda, kolum ve bir parmağım sakat olduğu için düzgün kullanamıyorum. önce oral-b hummingbird denedim ama iyi verim alamadım, bıraktım kaldı öyle. takılır çıkmaz, itersin gitmez filan. sonra çubuklu ipleri denedim ama onda da markadan markaya fark çok. en iyisi bir isveç markasıydı ipin arkasındaki tarafı düz olan, karşı azı dişlerle bastırabilmek için. ama bunlarda da gene sorun var, her dişin arasına rahat girmiyor, zorla sokarken kanatıyor, çıkaramıyorsun sonra geri takılıyor filan.

waterpik'i gözüme kestirmiştim ama burada bulamamıştım, amerika'dan getirdi abim gittiğinde ve anlattıkları az bile yani. kullanımı çok pratik, girdi-çıktı derdi yok ve en arkadaki azı dişlere bile ulaşılıyor. diş araları için mükemmel. iğrenç gelecek belki ama aradan çıkan pisliğin çürüyük tadından, lavaboya akışından anlıyorum ki işini yapmış. ama beni şaşırtan makineyle üstünden geçtiğim ön dişlere bile tutunca az plak kaldıysa onları da söküyor.

bunun da üstüne bir listerine zero, hoop gıcır gıcır dişler. yıllarca sabah kalktığımda ağzımda böyle acı bir tat oluyordu, sabah uyanmanın en keyif kaçıran yanıydı. şimdi her sabah ağzım ferah uyanıyorum.

kanal tedavisinde o acıyı yaşadıktan sonra kafayı kırıp herşeyi inceledim böyle, hatta dişçim bunları anlatınca "ya abartmışsın sen de" dedi güldü ama dişleri kurtaracaksa ucuza bu çözüm. hayatım boyunca kullanacağım sensodyne + waterpik + listerine + oral-b masraflarını toplasam bir implant fiyatına denk gelmez herhalde.

tebrikler hacıt. her ne kadar toplumun geneli senin kadar bilinçli olsa mesleğin yarısı aç kalacak olsa da haklısın yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

eyvallah, senin ellerin de dert görmesin valla büyük iş yapıyorsunuz. :)

Alet bu mu ? https://www.amazon.com/Waterpik-Accepted-WP-660-Aquarius-Flosser/dp/B072JFVXSY?th=1

yanında alınması gereken ekstra bir şey var mı? Yedek parçasıdır fln.

Bu arada agız temizliği sırf dişlerle bitmiyor. Dil de çok onemli, yediğiniz içtiğiniz şeyler dişinizi fırcalasanız bile dilinizde kalıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=G43U_N-WNWI

şundan aldım aynı video'da ki gibi oluyor yapınca.

https://tr.aliexpress.com/item/Paslanmaz-elik-Dil-Kaz-y-c-Temizleyici-Taze-Nefes-Temizlik-Kaplamal-Dil-Di-F-r-as/32870297139.html?spm=a2g10.search0302.3.26.536374f9tbr6BQ&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_0_10084_100031_10083_10887_10307_321_431_453_322_454_433_10618_536_10065_317_537_10068_319_10059_10103_10884_10696%2Csearchweb201603_0%2CppcSwitch_0&algo_pvid=1e0fd3b5-7eb9-47d1-963d-8d0503a77f7f&algo_expid=1e0fd3b5-7eb9-47d1-963d-8d0503a77f7f-3
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

Archangel_ said:

ben tam tersine verdigim paraya acidim.
kullandim uzun yillar boyu. hicbir ise yaramadi meret. aradan pislik cikartiyor evet. kotu pislikler cikiyor. evet

e abi disler curumeye devam ediyor!
kola icmiyorum vs disler patir patir curumeye devam ediyor.
ciddiyim, azi disleri komple dolgu doldu. dolgunun arasindan da curuyor sanirim sol alt 2 azi disi. biktim dogrusu. biraktim, cururse curur yani.

benim dislere yapilan kanallari tayip gorse tatmin olup insaat projelerini rafa kaldirirdi.
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Bende Oral-b'nin fırçalı ağız duş seti var. Dişleri yakın olanlar için mükemmel. Hele arkadaki dişlerde. İp/kürdan kullanımındaki gibi şekilden şekle girmeye de gerek kalmıyor. Basıncı ayarlı olduğu için çocuklar da rahat kullanıyor. Suyu pükürtme şeklini değiştirebiliyorsun falan, tavsiye ederim.

Günde 3-4 kere özellikle de yemeklerden sonra tuzlu su ile ağız çalkalamanın/gargara yapmanın faydası büyük. Tuzlu su zaten antiseptik özellik gösterdiği için ağzınızda şekerle beslenip çoğalan bakterilerin kıçını tekmeliyor.

Bizim vede herkesin ayrı bir küçük cam kavanozu var üstünde ismi yazan. İlave olarak sodyum karbonat da eklemiştim. Fırçaladıktan sonra herkes ağzını çalkalıyor. Ara atıştırmalıklar sonrası bile banyoya uğrayan işini hallediyor.

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Şunları buldum araştırma sonucu:

Waterpick 1000 TL (tanksız):

https://www.amazon.com.tr/Waterpik-Kablosuz-Ak%C4%B1ll%C4%B1-Cihaz%C4%B1-WP-562/dp/B01GNVF8BK/ref=sr_1_cc_1?s=aps&ie=UTF8&qid=1548241315&sr=1-1-catcorr&keywords=waterpik

Oral B 328 TL:

https://www.hepsiburada.com/oral-b-agiz-dusu-pro-care-oxyjet-md20-3-oxyjet-yedek-baslik-su-haznesi-pm-sgbraunmd20

Bir de şu var 625 TL:

https://www.aquapick.com.tr/urun/aquapick-aq-300-agiz-dusu/

Hmmmmmm
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...