Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Zayıflama çalışmalarım - fitness tavsiyeleri

Liebe

Öne çıkan mesajlar

Selam millet, burası biraz benim takip sayfam gibi olsun istedim. Neler yaptım ve yapmaya çalışıyorum, tecrübeleriniz ve bilgilerinizle desteklerinizi bekliyorum. Trol serbest. Belki biraz daha motive olmama katkısı olur burda paylaşım yapmanın.

Kilo geçmişim:
Öncelikle kendimi bildim bileli şişmanım ve rejim yapıyorum sdsfds. 10 yaşında sanırım kilo almaya başladım öncesindeki fotolarda gayet normalim, 13-14 yaşından beri de dönem dönem 85-100 kilo arasında yaşıyordum ta ki sonrasında evlendiğim kadınla tanışana kadar. Onun zorlamasıyla sigarayı bıraktıktan sonra kısa sürede 118leri gördüm ( 2012-13) yusyuvarlak oldum iyice. Boyum da bu arada 1.73 belirteyim. Sonrasında evlenmeye yakın 100'e kadar indim yine sıkı rejimle. 2014'ten 2016'ya kadar hep o civardaydım, şimdiki işime başladıktan sonra da yine 118'e kadar çıktım derken geçen ekim ayında artık kilo derdinden kurtulmaya karar verdim kesin olarak.

Spor geçmişim
Kendim bildim bileli sporun her türlüsünü yapıyorum, 3-4 sene basketbol okuluna gittim orta okul - lise zamanı. Futbol oynadım, fitnessa gittim ara ara. Yakın zamanda ise paten, tenis, bisikletle geçti sportif hayatım daha casual diyebiliriz. Yürüyüş yapmayı seviyorum, eşimle sahile inip 7-8 km yürüyebiliyoruz tempolu. İnsanlar kiloma pek inanmıyor zaten spor yaptığım için sanırım biraz daha sıkı duruyorum denebilir.

Şimdi napıyorum?
Ekim ayında tam istediğim seviyede değil ama oldukça düzenli beslenmeye başladım. Sadece beslenme ile kısa sürede 10 kilo kadar verdim 108'lere geldim. Ekim ayında da fitnessa başladım, ( Well Club'a gidiyorum gelen varsa haberleşelim) Burda önce biraz daha ağırlık çalışıp kas oranımı yükseltmem gerektiğini söyledi hoca. Arada yurtdışına gittim öküz gibi yedim içtim o ara dağıttım baya :( Neyse programı yaptıkça ben çok şiştiğimi hissettim, kollar omuzlar falan rahatsız etmeye başladı açıkçası. Ben daha çok yağ yakıp fit durmak istiyorum böyle kaslı kaslı gezmek istemiyorum deyince fonksiyonel antrenman programı yazdı hoca bu sefer. Yılbaşıydı, yıl kapanışıydı vs. derken ( finansta çalışıyorum :( ) saldım azıcık, yeni programa başlayamadım. Bu geçtiğimiz cuma ve dün 2 kez yapabildim programı.

Yaptıklarım doğru mu?
Öncelikle ölçümlerimi ve programlarımı koyayım.
1. Ölçüm
http://s2.eksiup.com/b3fa8f262344.jpg

2. Ölçüm
http://s2.eksiup.com/b7c364172162.jpg
http://s2.eksiup.com/139e9949e102.jpg

1. Program
http://s3.eksiup.com/32710c254670.jpg

2. Program
http://s3.eksiup.com/7f06f5e9f617.jpg

Ölçümlere göre aslında ilk program oldukça faydalı olmuş arada bira banyosu yaptığım ukrayna gezisini saymazsak asdafdsa baya yağ yakmışım gibi duruyor.

2. programı cuma günü yaparken hayatımda ilk kez tansiyonum düştü. Sanırım çok kontrollü değildim, acele ettim biraz. En son bisiklete geçtiğimde artık gözüm karardı iyice zor attım kendimi dışarı hemen danışmaya söyledim ayran mayran kendime geldim biraz. Pazar sabah daha temkinli çalıştım dinlene dinlene bu sefer bir şey olmadı, cuma günü hem iş çıkışı yorgunluğuyla hem yemek yiyeli çok olmuştu hem çok zorladım sanırım ilk günden ondan dolayı biraz kötü oldum bilemiyorum artık :S

Şimdilik böyle bir başlangıç olsun, yorumlarınızı bekliyorum elimden geldiğince güncelleyeceğim bu başlığı hem belki birilerine faydası olur.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Şimdi napıyorum?
Ekim ayında tam istediğim seviyede değil ama oldukça düzenli beslenmeye başladım. Sadece beslenme ile kısa sürede 10 kilo kadar verdim 108'lere geldim. Ekim ayında da fitnessa başladım, ( Well Club'a gidiyorum gelen varsa haberleşelim) Burda önce biraz daha ağırlık çalışıp kas oranımı yükseltmem gerektiğini söyledi hoca. Arada yurtdışına gittim öküz gibi yedim içtim o ara dağıttım baya sad smiley Neyse programı yaptıkça ben çok şiştiğimi hissettim, kollar omuzlar falan rahatsız etmeye başladı açıkçası. Ben daha çok yağ yakıp fit durmak istiyorum böyle kaslı kaslı gezmek istemiyorum deyince fonksiyonel antrenman programı yazdı hoca bu sefer. Yılbaşıydı, yıl kapanışıydı vs. derken ( finansta çalışıyorum sad smiley ) saldım azıcık, yeni programa başlayamadım. Bu geçtiğimiz cuma ve dün 2 kez yapabildim programı.

Bu body dysmorphia o kadar aralıkta kendinden tiksinecek kas kazanamazsın hatta bütün ömür çalışsan natural olarak yine kendinden nefret edecek bir fiziğin olamaz. (Mutant/tümör gibi görünen kaslardan bahs ediyorum)

Ayrıca mesajlarında sürekli bi salma/cayma söz konusu dedicated yapmazsan bu işi olmaz. Senelerce alıştırdığın vücuda zart diye değişim geçirtemezsin hatta bunun en güzel örneği fewer aramızda kız inat etti en sonunda başardı. Attığı mesaj aralıklarından çıkartabilirsin işte disiplini/isteği/uğraşı. Hatta gelir buraya anlatır sanırım başından geçenleri.
Sosyal ağlarda paylaş

ad3m said:

said:
Şimdi napıyorum?
Ekim ayında tam istediğim seviyede değil ama oldukça düzenli beslenmeye başladım. Sadece beslenme ile kısa sürede 10 kilo kadar verdim 108'lere geldim. Ekim ayında da fitnessa başladım, ( Well Club'a gidiyorum gelen varsa haberleşelim) Burda önce biraz daha ağırlık çalışıp kas oranımı yükseltmem gerektiğini söyledi hoca. Arada yurtdışına gittim öküz gibi yedim içtim o ara dağıttım baya sad smiley Neyse programı yaptıkça ben çok şiştiğimi hissettim, kollar omuzlar falan rahatsız etmeye başladı açıkçası. Ben daha çok yağ yakıp fit durmak istiyorum böyle kaslı kaslı gezmek istemiyorum deyince fonksiyonel antrenman programı yazdı hoca bu sefer. Yılbaşıydı, yıl kapanışıydı vs. derken ( finansta çalışıyorum sad smiley ) saldım azıcık, yeni programa başlayamadım. Bu geçtiğimiz cuma ve dün 2 kez yapabildim programı.

Bu body dysmorphia o kadar aralıkta kendinden tiksinecek kas kazanamazsın hatta bütün ömür çalışsan natural olarak yine kendinden nefret edecek bir fiziğin olamaz. (Mutant/tümör gibi görünen kaslardan bahs ediyorum)

Ayrıca mesajlarında sürekli bi salma/cayma söz konusu dedicated yapmazsan bu işi olmaz. Senelerce alıştırdığın vücuda zart diye değişim geçirtemezsin hatta bunun en güzel örneği fewer aramızda kız inat etti en sonunda başardı. Attığı mesaj aralıklarından çıkartabilirsin işte disiplini/isteği/uğraşı. Hatta gelir buraya anlatır sanırım başından geçenleri.

abi ne alakası var dysmorphia ile falan :) kim dedi tiksinmek falan diye sadece gidişat hoşuma gitmedi, normalde de kollarım blörç seviyesinde değildi kaslarım şiştikçe hoşuma gitmemeye başladı program ben böyle az bile olsun kaslı olmak istemiyorum. ben sadece yağlarımdan kurtulmak ve fit bir vücudum olsun istiyorum. nerden çıkardın onu dismorfiyalar falan asdasfd

disiplin konusunda çok haklısın. malesef etrafımda çok fazla negatif uyaran var, tatlı yemeye bayılıyorum mesela yememek için çok çaba sarfediyorum çünkü ofiste 1 metre ötemde sürekli pastalar kesiliyor profiteroller ısmarlanıyor baklavalar geliyor. yememek için sürekli savaş halindeyim. keza evde de öyle eşim çok kanıma giriyor. e arkadaşlarım sürekli gel içelim abi modunda, alkol almayı da seviyorum mesela bir savaş da orda yaşıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

IF'ye basla sadece 12.00 ve 20.00 arasi ye kalan zamanda sivi al kalori alma. iceceksen haftada 1 gun ic, bira icme yuksek alkollu az kalorili seyler icin 4 tane birada bir ogunluk kalori var.

ofiste engellemenin tek yolu yemek saati disinda bir seu yiyip icmemek. bizde de oglen 12 de yemek yeniyor saat 4te sagdan soldan tatlilar borekler falan cikiyor hic tadimlik bile almiyorum. hakim olamiyorsan en iyisi ya hep ya hic takilmak.
Sosyal ağlarda paylaş

samaella said:

Kardiologa gittin mi öncesinde?

Nereye kas yapiyon olm yavaş yap :)

Kas yapmak istemiyorum ben ya nerden çıkardınız kası, fit olmakla kas yapmak aynı şey değil diye düşünüyorum :)

1 ay kadar önce baya detaylı check up oldum ekg gayet iyi çıktı, kan değerlerimde ilginç biçimde her şey çok iyi. şeker bile alt sınırda çıktı mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

diyet yapacaksın abi o zaman. Kilo vermenin yüzde %70'i diet diye söylemedi mi sana kimse bu kadar test yaptırırken:D

ekmeği, tahıl ürünlerini kıs hatta çok hızlı vermek istiyorum diyorsan hiç yeme, protein + sebze aban, bira içiyorsan içme.

Direk deficit'tesin zaten. sporada git işte arada kaslarını çalıştır kas kaybın olmasın ya da mininum olsun.
Deli gibi yağ atarsın 1-2 ayda.

edit: yazdılarını okumamıştım. program falan çok takma kafana bence saatlerce üstünde kafa patlatmaya değmez senin seviyende max yüzde 10 + etkisi şu ya da bu program olması kilo vermende, kas gelişiminde vs.

Sağlam diyet, arada bir kas çalıştır bir de kardiyo işte gogo
Sosyal ağlarda paylaş

Abi %10 un altına inmeye calismiyorsun. Aksine 173cm boyla 110 kg olmak muazzam bir beslenme bozuklugu demek bir saglik sorunun yoksa ki yazdigina gore kontrol ettirmissin birseyin yok. O yuzden bence spora odaklanmayı bir kenara bırakıp beslenme bozuklugunu cozmeye calis zaten sonrası kolay.

Bu şekilde -10/+10 git gel olur harcadigin vakit de ziyan olur. Bir de fail oldukca moral bozuluyor ben beceremiyorum moduna girip hepten salabilirsin. O yuzden bence tavsiyem eşini de ikna et birbirinizi gazlayın bari. Lezzetli az kalorili yemekler,tatlılar yapmayi ogrenin.
Sosyal ağlarda paylaş

Liebe said:

samaella said:

Kardiologa gittin mi öncesinde?

Nereye kas yapiyon olm yavaş yap :)

Kas yapmak istemiyorum ben ya nerden çıkardınız kası, fit olmakla kas yapmak aynı şey değil diye düşünüyorum :)

abi bu kadar adam arasında kas yapabilen jaeger yani. Kas yapmak çok ayrı bir şey yani program beni şişirdi diye bir şey yok 2 ayda ki senin kas kütleni zaten arttırman gerekiyor yoksa boşalmış kum çuvalı stayla olursun. Bizim yaptığımız sporla öyle kas olmuyor kafanı çok takma.
Sosyal ağlarda paylaş

Kas yapmazsan (ki alacağın kas kütlesi çok minimal olacak) 70-75 kg aralığına düşünce somalili osman olursun ya da skinny fat.

Belirli bir kas kütlesi elde etmeden fit görünen bir tane imaj yollar mısın pls?

Ya da hedefinde şöyle olmalıyım diyebileceğin birşey.
Sosyal ağlarda paylaş

ilk 3-4 ay en rahat kas kutlesi arttirilan zaman. sadece sismek, estetik olarak gormeyin bel, karin, sirt kaslarini calisinca herturli agri azaliyor, ozellikle oturarak calisiyorsaniz ilac gibi geliyor. skolyoz var bende sporu ne zaman biraksam 1 aya butun arkam agriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

evet fitness tavsiyesinden ziyade motivasyon lazım sana da.

eşini kafalamışsın, iyi kötü eviniz işiniz var, zayıflamanı gerektirecek bir sebebin kalmamış sdf.

sadece dönem dönem kilo alabilecek kadar kötü beslenebilmek, ördek gibi yemek için dönem dönem gaza gelip yoyo diyet yapasın var işte. 2-3 ay 10-15 ver sonra alırsın bir güzel.

130da buluşalım.
Sosyal ağlarda paylaş

µh said:

ilk 3-4 ay en rahat kas kutlesi arttirilan zaman. sadece sismek, estetik olarak gormeyin bel, karin, sirt kaslarini calisinca herturli agri azaliyor, ozellikle oturarak calisiyorsaniz ilac gibi geliyor. skolyoz var bende sporu ne zaman biraksam 1 aya butun arkam agriyor.

Şu kastan mı bilmem ama kilo verince çok fark ediyo hakikaten. Kilo verdiğim zaman hem gün içinde oturma falan rahatlık inanılmaz ediyor (ki bel fıtığı var bende), hem gün içinde işte koşturmaca falan daha rahat, uyku kalitesi bile artıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

ad3m said:

Kas yapmazsan (ki alacağın kas kütlesi çok minimal olacak) 70-75 kg aralığına düşünce somalili osman olursun ya da skinny fat.

Belirli bir kas kütlesi elde etmeden fit görünen bir tane imaj yollar mısın pls?

Ya da hedefinde şöyle olmalıyım diyebileceğin birşey.

spor salonuna haftada 3-4 gidecek bir bireyin kaslarını korumaması mümkün diil. 70-75 kiloya indiğinde mis gibi olur adam.

benim bi arkadaş var mesela ona asla anlatamıyorum. mesela spora gitmeden düzgün yiyip, az bi yürüyüşle 4 kilo verdim diyorum "ooooooo kastan gitmiştir" diyor. ulan heeee amiqu he 4 kilo verdim 3'ü kas. vücudumda kas kalmadı...
Sosyal ağlarda paylaş

Ben adamın yazdığına ithafen yazdım kaslandığı için program değiştirmiş kaslanmak istemiyor¿? Kas geliştirmeden (Arnold olacağını sanıyor ama çok minimal bir kas kütlesi kazanacak) direk yağ verirsen bok gibi bir görüntün olur dedim bende.
Sosyal ağlarda paylaş

ad3m said:

Ben adamın yazdığına ithafen yazdım kaslandığı için program değiştirmiş kaslanmak istemiyor¿? Kas geliştirmeden (Arnold olacağını sanıyor ama çok minimal bir kas kütlesi kazanacak) direk yağ verirsen bok gibi bir görüntün olur dedim bende.

pardon benim hatam okumadım topic'i. ama program değiştirse de, sadece ve sadece koşup bisiklet yapsa da yine dediğin gibi bok gibi görünmez ya. koşu bile core çalıştırdığı için belli bir şekli şemali olur vücudun. ki illa ağırlık da veriyorlardır biraz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...