Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Zayıflama çalışmalarım - fitness tavsiyeleri

Liebe

Öne çıkan mesajlar

reyou said:

abi latte iciyosun bazen yarisini atiyosun, eve geliyon aksam dolabi aciyon, yarim kalmis musakkayi yiyon, yaninda da 1-2 mercimek koftesi atiyon agzina.

gun oluyo, patlamis misir yapiyon ortaya, yada bira cips aciyon, kimin ne kadar yedigi belli degil.

pizza soyluyon, 2 dilim sade 1 dilim buffalo chicken yiyon, kenarlarini birakiyon.

kafayi yerim ben bunlari track etsem ahah.

o cip takilacak!

Yarım latte içtiğinde bile kalori hesabı yapabiliyorsun. Yarım içtiğini belirtiyorsun hop kalori miktarını belirtiyor. Hemen hemen tükettiğin tüm besinlerin kalori değerleri ortada.

Onun dışında patlamış mısır, bira-cips yiyen bir insan zaten ben rejim yapmak istemiyorum diyor açık açık.

Rejimin bütün olayı oto-kontrol. Yani kişi kilo vermek istemedikten sonra anca bir hapishaneye kapatıp, kapının arkasında belirli öğünler vererek zayıflatabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Kalori çetelesi tutmak isteyene telefon app'leri falan da var gayet de ekşi'deki adam teoride bayağı doğru söylüyor.

Adam zaten yediğine dikkat etme aynen devam demiyo, "almam gereken 2500'se ben 1500 alırsam zayıflarım" diyeni duvardan duvara çarpmış. Yoksa 2500 alması gerekirken 4000 alana aynen devam demiyor.

Ek olarak da o kaloriyi nereden aldığın hangi besin grubuyla beslendiğin önemli diyor, ki gayet doğru.

2500'se 1500 alırsan da zayıflıyorsun. Orada yok vücut şöyle yapıyor böyle yapıyor vs. demiş. Tamamen teorik, pratikte yine kilo veriyorsun. Sağlıklı kilo vermiyorsun ama yine de veriyorsun, hemde çatır çatır veriyorsun. 1 saatlik tempolu yürüyüş ile 250 - 300 kalori yakıyorsun ama diyetle 1000 kaloriyi çatırt diye hayatından çıkartıyorsun. İki saatlik tempolu yürüyüşe bile denk değil. Çok daha basit ve kolay bir hamlede daha çok zayıflıyorsun.

Morbid obez bir adamı spora zorlamak kadar kötü bir şey yok çünkü adam zaten yürürken acı çekiyor. Adama daha çok acı çek demek abes her insan konfor varken zora yönelmez.

İlk önce kaloriyi azaltırır, öğünlerini kontrol ettirirsin zaten belirli bir süre sonra aa kilo veriyorum diyerek yürüyüşe motivasyon kazanır.

Hemen hop spor dersen iki gün acıdan kıvranır üçüncü gün her şeyi terk eder eski yaşantısına döner. Zaten kilolu arkadaşlarda benim gözlemlediğim bu, onun dışında düzgün diyet programları uygulayanlarda geriye dönüş olmuyor çünkü yeme disiplini spor disiplinini döver. İkisi olursa tabii harika ama o mevzu her yiğidin harcı değil.

Yani ekşisözlükte bu tip yazılar kişileri bana göre yanlış yönlendiriyor hemde epey yanlış yönlendiriyor ikincisi motivasyonları kırıyor.

Öyle saçma mevzularda öyle dediğim dedik yorumlar okuyorum ki yuh.

Spor sonrası duş mevzusunu okumuştum adam gayet kendinden emin spor yaptıktan sonra yaptığınız sıcak duş antrenmanı boşa çıkartır diyor. Öbürü de sıcak duş yararlı diyor. Tüm bunlara bilimsel açıklama kılıfı uyduruyorlar. Alt tarafı 2 dakikalık sıcak duş, 2 saatlik antrenmanı nasıl boşa çıkartır ? Böyle bir şey mümkün mü ?

Yorumları çok keskin, çok kendinden emin ve dikte ettirici halbuki bu konularda bilimsel makaleler bile muallak ve denek gruplarına göre yoruma açık.
Sosyal ağlarda paylaş

paparnoz said:

reyou said:

abi latte iciyosun bazen yarisini atiyosun, eve geliyon aksam dolabi aciyon, yarim kalmis musakkayi yiyon, yaninda da 1-2 mercimek koftesi atiyon agzina.

gun oluyo, patlamis misir yapiyon ortaya, yada bira cips aciyon, kimin ne kadar yedigi belli degil.

pizza soyluyon, 2 dilim sade 1 dilim buffalo chicken yiyon, kenarlarini birakiyon.

kafayi yerim ben bunlari track etsem ahah.

o cip takilacak!

Yarım latte içtiğinde bile kalori hesabı yapabiliyorsun. Yarım içtiğini belirtiyorsun hop kalori miktarını belirtiyor. Hemen hemen tükettiğin tüm besinlerin kalori değerleri ortada.

Onun dışında patlamış mısır, bira-cips yiyen bir insan zaten ben rejim yapmak istemiyorum diyor açık açık.

Rejimin bütün olayı oto-kontrol. Yani kişi kilo vermek istemedikten sonra anca bir hapishaneye kapatıp, kapının arkasında belirli öğünler vererek zayıflatabilirsin.

eziyetten olmek bu.

mantikli ibr seklide beslenin, sayi falan gereksiz bariz.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

eziyetten olmek bu.

mantikli ibr seklide beslenin, sayi falan gereksiz bariz.

Mantıklı açıklaması var adamın seçimi / adamın vücudu. Misal sen meme meme diye ağlarken akşam spor var diye sevgilisiyle beraber olmayan da var.Bu karın kasları görünecek! diye hemen hergün aynı şeyleri aynı miktarda yiyen de var. Herkesin hayatına kimse karışamaz o o şekil yer bu bu şekil. Hadi hayırlı işler.
Sosyal ağlarda paylaş

ad3m said:

akşam spor var diye sevgilisiyle beraber olmayan da var.Bu karın kasları görünecek! diye hemen hergün aynı şeyleri aynı miktarda yiyen de var. Herkesin hayatına kimse karışamaz o o şekil yer bu bu şekil. Hadi hayırlı işler.

gay

bu arada bodycilerin cogunun gayligine de deginmis olman...
Sosyal ağlarda paylaş

Olm napıyorsunuz, diyet tavsiyesi vermeyin ya?

Binbir çeşit beslenme şekli var. Ketojenik beslenen adam günlük beslenmesinde %75 yağ alıyor mesela, tuzu da kesmiyor. Ben asla tuzsuz yemiyorum mesela. Hatta oldukça tuzlu yiyorum.

Dengeli karblı diyetlerde bir noktaya kadar pirinç, bulgur, bakliyat tüketilebiliyor.

Ayrıca 2 ay spor yapıp şişemezsin. Şişiyorsan ya pumptır o, ya da beslenmede bir sıkıntı vardır. 1 senedir ağırlık çalışıyorum hala şişmedim. Kas kütlesi kazanmak şişmek değildir. Ağırlık antrenmanlarının türlü türlü çeşitleri var.

Şişecek kadar kas kazanmak çok ciddi disiplin ve program gerektiriyor.

Kalori hesabı kesinlikle yanlış diyemeyiz ama çiğ bademden 100 kalorilik miktarda yiyip, şekerli tahıl barlarından 90 kalorilik yedikten sonra vücuduna dönüşü aynı olmayacak. Çiğ badem ftw.

Bu noktada profesyonellerden yardım almak gerekiyor. (PT görünümlü cep herküllerinden değil)

Kaldı ki 5 KG kas ile 5 KG yağın kapladığı yer kesinlikle aynı büyüklükte değil. Mevcut kas kütlen arttıkça, nefes alırken bile yaktığın kalori miktarı artıyor. Bir süre sonra diyetinin dışında yesen bile vücudun tolere edebiliyor.

Gerekli olan şey motivasyon, devamlılık ve kararlılık. Motivasyon gidip geliyor, ama asıl meyve veren şey devamlılık ve kararlılık.

Eyyorlamam bu kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

Diyet ve spor programı yazıyor ya herkes, sözüm size değil. Sinir oluyorum önüne gelen PT, önüne gelen beslenme uzmanı oluyor.

Geçen bir arkadaşıma yazılmış diyet programını gördüm elim ayağım titredi, (kız arkadaşım ve morbid obez sınıfında), kahvaltısı şöyleydi:

5 yumurta
Yulaf
Hindi füme veya minvalinde bir şey
Süt

Okuduktan sonra gözlerim ?_? oldu. İnsanların sağlığı söz konusu lan?

Bu arada benim 45 kilo vermemi sağlayan insanlardan biridir diyetisyenim. Artık online veya yüzyüze destek veriyor, kendi ofisine geçti. Fiyatları da epey makul. Görüşmek, danışanı olmak isteyen varsa iletişim bilglerini paylaşabilirim.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben 5 yumurta tüketmiyor bile olabilirim 1 haftada. Yumurtadan köşe bucak kaçıyorum açıkçası. Safra kesem yok zaten, sarısını da yersem günüm tuvalette sonlanıyor.

5 yumurta yediğimi hayal etmek istemedim bile.

Hiçbir şeyi de mutfak terazisiyle tartarak yemedim bu arada. İlk başlarda tavuğu, eti alırken 280 gramlık parçalarla alıyodum. Sonradan 280 gramın neye benzediğini öğrendim. :D

Göz kararı yemek yiyorum artık.

Annem 66 kilo, ben 79 kiloyum. Annemin kotlarının %90'ını giyebiliyorum. Annem yağlı 66 kilo, ben kaslı 79 kiloyum çünkü, bundan bahsediyordum. (Benim de hala eritecek çok yağım, verecek çok kilom var ama yarışmaya hazırlanmıyorum neticede, keyfime göre bundan sonrası. Morbid değilim artık en azından.)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...