Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Acemi tek yaşayan erkek soruları

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

Hayatımda ilk defa gerçek anlamı ile tek başıma yaşamaya başladım. 17 senedir aileden uzağım ama hep bir ev arkadaşım vs. olmuştu. Çamaşırları dışarda yıkatır, bulaşıkları kendimiz yıkardık. Evin temizliği için sadece "düşük standartlar" diyebilirim.

Artık 1 aydır tek başımayım, herşey güzel ama hala tam oturtamadığım bazı (bayağı) noob sorularım var.

- Genel görgü kuralları çerçevesinde çamaşır ve bulaşık makinesi hangi saatler arası çalıştırılmalıdır?

Genelde sabah evden çıkarken çalıştırıp akşam geldiğimde topluyorum ve sanki mantıklı olan bu gibi geliyor da bazen acil birşey çıkıp gece çalıştırmam gerekirse sorun olur mu diye düşünmüyor da değilim.

- Torbasız elektrik süpürgesinin filtrelerini her seferinde temizlemek gerekir mi?

Gerekmemeli diye düşünüyorum da makinayı patlatmayalım durduk yere. Kullanma kılavuzunda bu konuda birşey yazmıyor sadece nasıl temizleneceği yazıyor.

- Kombiyi nasıl çalıştırmak gerek?

Bunun ayrı konusu vardı galiba yanlış hatırlamıyorsam da bulamadım. Akşam yatarken kapatıp işten döndüğümde açarak 22 günde 35m3 kullanım , 46tl fatura getirdim. Başarı sanırım?

Bunlara ek genel olarak aklınıza gelen "hayatı kolaylaştıran pratik detaylar" tarzı önerilere de elbette açığım :)
Sosyal ağlarda paylaş

makineler sesin tolere edilebileceği saatlerde çalıştırılsa iyi olur uyku zamanları hariç çakıştırabilirsin
torbasız elektrik süpürgesinin haznesi dolunca boşaltılır. ne kadar içi boş o kadar daha fazla çekim gücü.
kombiyi rahat ettiğin derecede çalıştırdıktan sonra evden çıkarken birazcık kısabilirsin. kapa aç şeklinde çalıştırma.
bu kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

gece 10'dan sonra çalıştırmasan iyi olur çamaşır/bulaşık. bulaşığın komşulara çok ses yapacağını sanmıyorum ama yine de 10'dan sonra çalışmasa daha iyi. hele bazı çamaşır makineleri zangır zungur çalışıyor. tabi bunların hepsi senin makinenin çıkardığı sese ve aşağı ne kadar ses gittiğine göre değişir. ben yeri geliyor gece 10'da 30 saniye elektrik süpürgesi çalıştırıyorum dökülen bir şeyler için.

torbasız süpürgenin filtresi ne kadar sık temizlenmeli bilmiyorum. bilenler cevaplasın

kombi konusunda ise baya bi araştırdım, üstüne kendim tecrübe ettim. vardığım kanı şu, nasıl rahat ediyorsan öyle çalıştıracaksın. bulacaksın işte üşümediğin bir sıcaklık, o kıvamda çalıştıracaksın. gece yatarken minimuma yakın bir dereceye alacaksın, sabaha kadar öle idare edecek uyurken. hatta salondaki kaloriferleri falan da kapatabilirsin ekonomi yapacam diyorsan.
Sosyal ağlarda paylaş

- Genel görgü kuralları çerçevesinde çamaşır ve bulaşık makinesi hangi saatler arası çalıştırılmalıdır?

-yalıtım ve apartmanla alakali. saglam yalitim varsa farketmiyor arkadasim agaoglu konut projesinde oturuyor mesela yan komsu hapsursa yada sifonu cekse sesi geliyordu dsfsdfdsf.onun disinda apartmanda cok gurultu aglayan bebek varsa yardir gitsin white noise yapar o sesleri azaltir biraz.bulasik makinasi cok ses yapmiyor camasir makinasi da 400-600 devir arasi cok rahatsiz etmez

-Genelde sabah evden çıkarken çalıştırıp akşam geldiğimde topluyorum ve sanki mantıklı olan bu gibi geliyor da bazen acil birşey çıkıp gece çalıştırmam gerekirse sorun olur mu diye düşünmüyor da değilim.

bunu da yapma sakin yikama biter bitmez hemen kapagi acman lazim rutubet kokmaya baslar butun elbiseler icerde.
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

:) O konuda bir sorunum yok her iki türlü de gayet iyiyim.

Çamaşırlar konusunda dün bir arkadaşın kız arkadaşı 24 saat bekleyebilir makinada sorun yok diyordu, beni sabote ediyor demek ki :D

Bitince kapağı hafif açık bırak. Yoksa nemden küf mode on olacağı için bidaha yıkamak zorunda kalırsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim en büyük derdim yemekle ilgiliydi. Yemek yapınca tek başıma bitiremiyordum ve çöp oluyordu yemekler. O yüzden artık buzluğa atıyorum yemeğin soğumasını bekleyip. Atıyorum dolma yaptıysam 2 öğün yiyeceğim kadarını ayırıyorum, gerisini 3-4 porsiyona bölüp poşet içinde buzluğa atıyorum. Yemek istediğimde çıkartıp suyunu hazırlıyorum şip şak hazır oluyor :> Eve aldığın ekmeği de böyle yapabilirsin, ekmek donmuş olsa da sabah evden çıkarken buzluktan çıkartsan, akşama yumuşacık oluyor tekrar. En olmadı ufak bir tencerede/mikrodalgada falan ısıtabilirsin 1-2 dk.

Çamaşır makinesinde uzun süre bekletince çamaşır kokuyor (özellikle yumuşatıcı koymazsan) ama öyle sabahtan akşama kokmaz eğer makinen iyi sıkıyorsa ya da tıka basa doldurmuyorsan.

Ben evde değilken hiç bir elektrikli aleti açık bırakmıyorum bu arada. Çocukken annem çamaşır makinesini açık bırakıp komşuya çıktıydı, ark mı ne yapmış, evimiz yandı.

Son olarak mutlaka kadın tut. İki haftada bir yarım gün gelse hayat kaliten artar. Ben haftada bir kaç kez süpürge yapıyorum. Kadın da gelip evi baştan ayağa silip süpürüyor. 4 senedir falan düzenim böyle.
Sosyal ağlarda paylaş

abi genelde hepsi aynı oluyor, sadece istersen gidip yaptırıyon o ayarı. Özelleşmeden önce öyleydi sanırım.
Lopeth said:

bulaşık ve çamaşır prensip olarak akşam 10 dan sonra gece 12 den önce çalıştırılır

3 zamanlı fiyatlamada en ucuz akşam 10 ve sabah 6 arası

@aket
çamaşırları hemen asmazsan nem kokar, o koku çok zor çıkar. Belki sen farketmezsin ama çok kötü kokar.
Hatta bazen çamaşıra siner, önce kokmaz ama azıcık terle hayvan gibi nem kokmaya başlar.
O kız arkadaş seni kendine saklıyo sanırım =)

Kombi konusunda çok değişken var ben eskiden evlerim çok dandik oldugundan hep kapatırdım uyurken falan ölmeyim diye.

İşten gelince açardım.
Şimdi evde hep biri var 7/24 açık. Yalıtımda olsa bence hep açık olması daha çok yaktırıyor. Bilemiyorum tam. Ama güvenlik sebebiyle kapatabilirsin
Sosyal ağlarda paylaş

Çamaşır makinesini bittiği gibi açıp boşaltacaksın abi yoksa leş gibi kokar çamaşırlar.

Kombi için radyatörlere kalibrasyon yapabilirsin. Kombiye en yakın radyatör en sıcak, tesisatın en sonundaki radyatör en soğuk olur, buna göre vanaların ayarlanması gerekli ısının ev içine homojenize dağılması açısındadan; ama mesela hiç oturmadığın oda, mutfak vb. yerler için direk olabildiğince kısabilirsin. Benzer şekilde dış cepheye takılmış, pencere altı veya önünde mobilya vb. engel olan radyatörler de adam gibi ısı veremeyeceği için onları da daha fazla kısabilirsin. Yatak odası için de gene kısık olsun, ama oturduğun oda için kökleyebilirsin mesela.
Kombiyi bütün gün evde değilsen kapatabilirsin çıkarken, geldiğinde yakarsın. Gece de gene kıs, evin içi çok sıcak olursa rahat uyuyamazsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Bright said:

Çamaşır makinesini bittiği gibi açıp boşaltacaksın abi yoksa leş gibi kokar çamaşırlar.

Kombi için radyatörlere kalibrasyon yapabilirsin. Kombiye en yakın radyatör en sıcak, tesisatın en sonundaki radyatör en soğuk olur, buna göre vanaların ayarlanması gerekli ısının ev içine homojenize dağılması açısındadan; ama mesela hiç oturmadığın oda, mutfak vb. yerler için direk olabildiğince kısabilirsin. Benzer şekilde dış cepheye takılmış, pencere altı veya önünde mobilya vb. engel olan radyatörler de adam gibi ısı veremeyeceği için onları da daha fazla kısabilirsin. Yatak odası için de gene kısık olsun, ama oturduğun oda için kökleyebilirsin mesela.
Kombiyi bütün gün evde değilsen kapatabilirsin çıkarken, geldiğinde yakarsın. Gece de gene kıs, evin içi çok sıcak olursa rahat uyuyamazsın.

Maalesef kombi konusunda haksızsın abi.
Bütün gün kapatırsa komşusu/yancısı da kapatır o soğuyan evi geri ısıtmak için harcayacağın enerji kısıkta koruduğun enerjiyi de geçer. Özellikle soğuk kış zamanları.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de sürekli kapatıyorum evde değilsem veya gece yatarken. Alt kat sağlam yakıyor, yanda küçük çocuk var üstte yaşlı var ikisi de cayır cayır. Çok soğuk olmadıkça yakmıyoruz bile hiç. O sorunun cevabı evin durumuna göre değişiyor yani.

Filtreleri sürekli değil belirli aralıklarla temizlesen yeter. Hepa filtre varsa zaten kuruması çook uzun sürüyor. Filtreleri geri takmadan önce tamamen kuruduklarından emin ol.

Çamaşır / bulaşık makinesi sorusunun cevabı da makinelerin sesine ve evin ses yalıtımı durumuna göre değişir. Bir de çamaşır makinesi eski değilse bitiş zamanı ayarı vardır. Bi kurcala. Biz sabahtan atıp eve geldiğimizde yeni bitmiş olacak şekilde ayarlıyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...