Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yapımcılar vs Sinemacılar

mokoko

Öne çıkan mesajlar

Hem oyle hem de yurt disinda avm cilginligi yok burasi gibi

Adamlar islek bi caddeyi kapatiyo, butun luks magazalar, kuyumcular, vs hep orda

istanbul’da istiklal, bursada cumhuriyet, antalya’da ataturk caddesi zamaninda alis verisin ve eglencenin demirbaslariydi sonra avmler bitirdi hep buralari ama yurt disinda bu kultur devam ediyo, avmler sinek avliyo orda

O yuzden cok sasiriyolar avmde sinemayi gorunce
Sosyal ağlarda paylaş

tomkat said:

Bu ulkenin haketmedigi bi luks icinde avmler, cok garip.

ortalama bi avm, 50 mağaza içerse , güvenliğiyle temizliğiyle fln derken en 300 maaşlı çalışan demek

oooh mis gibi 300 kişinin sigorta primi , vergisi , yapılan alışverişten doğan ekonomi ...

yetmedi tabi ,

avm yakınına bi yere güvenlikli residance-ev-site yapar illa birileri

ordanda güzel iş imkanı vs

bu avm'de fln çalışan fakirler içinde az öteye bi toplu konut projesi patlattın mı

valla bravo , sıfırdan bir semt oluşturdun , X-Kent(esen-bahçe-yarak) diye isim koyup akp'li belediyeye bağlarsın

böyle böyle sıfır katma değer üretme pahasına ekonomi yürütülüyor işte.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
300’ü nereden çıkardın abi? Toplam AVM çalışanı sayısı neredeyse 600k şu an, ortalama 1200 işte.

AVM önemli bir fenomen Türkiye’de. Olmasa işsizlik artar. Ekonominin dönmesine katkısı var.

Kaynak: Benim kaynak ama sallamıyorum. İşten filan biliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

benim sehirdeki avm ye paso almancilar gidiyor
genlerimizde var sanirim avm kulturu

Antalya’da hepsi rus ve ayrica calisanlar da rus. Kadin gidip bi de akici turkce konusmayi ogrenmis, bu takim sizin ustunuzde cooook iyi durur vallahi diyen rus var. “vallahi” diyen rus abi daha ne diyim

Benim kanaatimce avm kulturu tam bir fakir toplum projesi. Hele turistik yerlerde daha cok belli oluyo bu

Ya allah belanizi versin turistsiniz burda, butun sehir ve beldeleri antik kent dolu, giris ucreti 15-20 lira, buna ragmen fakir ulke turistleri avmye gitmeyi tercih ediyolar ya. Git almanya’ya (avrupa’nin en zengin ekonomisi) boyle iki bina arasina sikismis DAS MALL isimli, icinde anca reebok, nike, vs bulabilecegin, saatci bile olmayan kohne bi avm bulursun anca

Alman bilmiyo mu sahane avm yapmayi? Gerek duymuyo, yatirimi ulkeyi kalkindiricak seylere sakliyor

Ya bi gidiyosun zaten avmye alis veris yapanlar oradaki kalabaligin %10’u

Geri kalanlar banklarda oturup ellerinde telefon onun bunun gotune bakiyolar

Resmen fakir/cahil toplum icin yasam alani projesi avmler
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

300’ü nereden çıkardın abi? Toplam AVM çalışanı sayısı neredeyse 600k şu an, ortalama 1200 işte.

AVM önemli bir fenomen Türkiye’de. Olmasa işsizlik artar. Ekonominin dönmesine katkısı var.

Kaynak: Benim kaynak ama sallamıyorum. İşten filan biliyorum.

ben totomdan salladım canım, çok uçmuş olmiyim diye öyle bi sayı verdim

1200 ortalama ise , acaba mall of+ikea kombosu gibi devasa olanlarda kaç kişi çalışıyor , vay be.
Sosyal ağlarda paylaş

amerikadaki avmler seneler önce kapanmaya başladı o kültürü 20 sene önce yaşayıp bitirdiler internetle birlikte bi anlamları kalmadı, biz de bi 30 sene daha gider çomarland

tomkat said:

Ya bu avm olayi bu ulkede cok acayip. Amerikali arkadasim nerdesin diye msj atti ben de o sira antalyada avmnin birindeydim (terra city mi neydi) burdayim diye fotosunu gonderdim avmnin ve arkadasim oha ben hayatimda bu kadar guzel avm gormedim dedi, baska fotolar istedi ben de ust sinema katini cektim ve buna olan tepkisi de ayni. Aaa avm’de sinema mi olur diye.

...

arkadaşının yaşı yetmemiştir amerikadaki terra city gibi avm leri görmeye

https://www.google.com/search?q=dead+shopping+malls&hl=en-US&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiCreyBrtzfAhVCWiwKHVj3BG4Q_AUIECgB&biw=375&bih=554
Sosyal ağlarda paylaş

İlk AVM Galeria'ydı, sonra Akmerkez'le patladı asıl. Bunun fakirlikle ilgili olduğunu düşünmüyorum. Akmerkez ilk açıldığında bayağı statü sahibi bir mekandı. Biliyorum ona görgüsüzlük falan diyeceksin ama kardeşim Kapalıçarşı da mı görgüsüzlük? Kaç yüzyıllık mekan. Eminönü İstanbul için önemini kaybedene kadar İstanbulluların gayet kullandığı bir alışveriş yeriymiş.
Veya Galeri Lafayette, aynı şekilde Printemps, Milan'da galleria vittorio emanuele. Bunlar bildiğin ilk AVM'ler modern mağazacılık anlamında.

Ben iddia ediyorum sen neoliberal politikalar izleyip, esnafı yok sayabilirsen, imarı ve düzgün şehirleşmeyi yok sayabilirsen (İstanbul'da Galeria hariç tüm büyük AVM'ler plansızlık ürünüdür) Dünyanın her yerinde şehrin ortasında açacağın böyle kompakt alışveriş yerleri iş yapar.
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

amerikadaki avmler seneler önce kapanmaya başladı o kültürü 20 sene önce yaşayıp bitirdiler internetle birlikte bi anlamları kalmadı, biz de bi 30 sene daha gider çomarland

tomkat said:

Ya bu avm olayi bu ulkede cok acayip. Amerikali arkadasim nerdesin diye msj atti ben de o sira antalyada avmnin birindeydim (terra city mi neydi) burdayim diye fotosunu gonderdim avmnin ve arkadasim oha ben hayatimda bu kadar guzel avm gormedim dedi, baska fotolar istedi ben de ust sinema katini cektim ve buna olan tepkisi de ayni. Aaa avm’de sinema mi olur diye.

...

arkadaşının yaşı yetmemiştir amerikadaki terra city gibi avm leri görmeye

https://www.google.com/search?q=dead+shopping+malls&hl=en-US&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiCreyBrtzfAhVCWiwKHVj3BG4Q_AUIECgB&biw=375&bih=554

Anaaaa Left for Dead, sen misin?
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

İlk AVM Galeria'ydı, sonra Akmerkez'le patladı asıl. Bunun fakirlikle ilgili olduğunu düşünmüyorum. Akmerkez ilk açıldığında bayağı statü sahibi bir mekandı. Biliyorum ona görgüsüzlük falan diyeceksin ama kardeşim Kapalıçarşı da mı görgüsüzlük? Kaç yüzyıllık mekan. Eminönü İstanbul için önemini kaybedene kadar İstanbulluların gayet kullandığı bir alışveriş yeriymiş.
Veya Galeri Lafayette, aynı şekilde Printemps, Milan'da galleria vittorio emanuele. Bunlar bildiğin ilk AVM'ler modern mağazacılık anlamında.

Ben iddia ediyorum sen neoliberal politikalar izleyip, esnafı yok sayabilirsen, imarı ve düzgün şehirleşmeyi yok sayabilirsen (İstanbul'da Galeria hariç tüm büyük AVM'ler plansızlık ürünüdür) Dünyanın her yerinde şehrin ortasında açacağın böyle kompakt alışveriş yerleri iş yapar.

Fakirlikle cok ilgisi var cunku her yonuyle (entellektuel, ekonomik, eglence anlayisi, vs) fakir bir toplumuz. Ben merkezi alis veris kompleksi olmasina bok atmiyorum, ben bu komplekslerin toplumun yegane “hangout” yerlerine donusmesine bok atiyorum. Mesela bos vaktin oldu, bisey yapmak istiyosun. Adam central park’a gidiyor, helsinki adim basi muze dolu(vantaa’da planetarium’a (turkcesi gokevi galiba) giriste sira vardi), fransa’da kucuk kucuk muazzam manzarali cafeler var, vs vs ama bu ulkede eglence/hangout anlayisi avmye gidip beygir gibi dort donmek

Ortaokulu bursa’da okudum ve sehrin ilk avmsi zafer plaza diye bi yer aciliyodu. Yemin ediyorum 1 km kuyruk vardi iceri girmek icin

O kuyruk fakir olmayan ulkelerde muze acilisinda oluyor

Aradaki fark bu
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Bu akşam kanun çıkıyor veya yarın.

Reklam + Fragman 15DK olacak film öncesi, promosyonu yapımcı ile anlaşma yaptıkları taktirde yapabilecekler.

Şimdiki biletlere pahalı diyenler ne diyecekler bakalım zam gelince.

Mars dışındakiler de perde reklamlarına girmeyi düşünüyorlar adam akıllı yok çünkü başka gelirleri. Kaynak bulmaları lazım tek biletle dönmez bu fiyatlarla sinemalar.

PNR'la bilet satışı falan da kalkabilir.

Ya Mars almayacak filmleri ya da madem öyle kendi yapımcılarımı çıkartacağım diyecek.

Bilet fiyatları bi 25% falan artar.

Anadolu sinemacısı ne yapacak bakalım. Biletten çalma olayları bitecek, raporlara sistemini kurmak zorunda kalacaklar.

Yapımcılar bu arada diğer salonlara film verme olayına yanaşmadılar diğer salonlar peki biz sizin ortalamanızı arttıralım demelerine rağmen. Cem Yılmaz'ın dediği gibi tamamen duygusal :)
Sosyal ağlarda paylaş

Geçmiş.
http://t24.com.tr/haber/sinemada-yeni-perde-duzenleme-tbmmden-gecti,801950

said:
tbmm'de çıkan kanunla artık mısır veya başka promosyon ürünlerine ait ücretler bilet fiyatıyla birleştirilemeyecek.

ayrıca reklam süreleri de sınırlandı. buna göre reklamların süresi en fazla 10 dakika olacak. fragman süresi en az 3 en fazla 5 dakika olacak.

sinema salonu işletmecileri sinema biletini içeren abonelik, promosyon, kampanya ve toplu satış faaliyetinde bulunamayacak.

kanun aynı zamanda dizi film sektörüne de düzenleme getirdi. kanun öncelikle dizi filmin tanımını yaptı ve devlet desteği alabilme imkanlarını tarif etti.

bunun için devlet 8 kişilik bir komisyon kuracak. komisyonun adı dizi ve yabancı filmleri destekleme komisyonu olacak.

bu komisyon ülke içinde üretilen veya ithal edilen sinema filmlerinin ticari dolaşıma ve gösterime sunulmasından önce değerlendirme ve sınıflandırma yapacak. uygun bulunan filmler dağıtıma verilebilecek.

bu komisyonca değerlendirilmemiş sinema filmleri festivallerde özel gösterimlerde türü ne olursa olsun +18 yaş kriteriyle gösterilebilecek.

komisyondan değerlendirme ve sınıflandırma yöntemiyle geçen filmler ilgili uyarı işaretlerini mutlaka filmden önce gösterecek. göstermeyenler ceza alacak.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...