Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yapımcılar vs Sinemacılar

mokoko

Öne çıkan mesajlar

sektör dinamiklerini tam bilmiyorum ama yukarıda anlatılanlardan yola çıkarak ticari olarak saçma bir durum gibi duruyor bence yerli yapımcıların çıkışı.

sinemacı bileti düşük göstermiş üstüne kola mısır satmış bize niye ekmek yok buradan demek biraz garip. sinema işletmecesini neden büfe karını da yapımcılarla paylaşsın abi? hayvani bir yatırım ve kira vs. maliyeti var zaten filmsiz boş salonların.

birçok yerli yapım vasat veya vasat altı. sinema deneyiminde izlenmeye değer içerikleri olduğunu düşünüyorlarsa zaten hemen izolasyona geçip boykota başlasınlar. zaten karşılığı olan kitle gerek dijital platformlarda gerekse de bağımsız ortamalrda falan ulaşır içeriğe her türlü. eğer dertleri para veya adil olmadıklarını düşündükleri gelir paylaşımı ise.

benim gördüğüm sektörel sorun, sinemaların sokaklardan çıkıp tamamen avm eğlencesine dönüşmesi. büyük bir asitmeriye sebep oluyor. avmler gereğinden ülke standartlarında fazla lüks ve maliyetler dövizle. konumları vs düşünüldüğünde yeni açılanlar salonlarda 10 liralık sinema bileti bence çok iyi. büfe karı adamın kendi satış & pazarlama faliyeti başarısını bakar. yapımcılara giren çıkan yok burada. buna paralel bazı avmlerde(sanırım akasya'da) haftasonu biletler 25-30TL bandına gidiyor korkunç pahalı.

asıl sorun, lokal sinemaları neredeyse bitirip sektörü komple avmlere taşımaları, ulaşılabilirliği artırdı ama maliyetleri de ciddi artıran bir durum. ekonomik kriz ciddileşir ve avm trafikleri azalıp kapanmaya başlayınca semt sinemalarını ararlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Frantic said:

sinemacı bileti düşük göstermiş üstüne kola mısır satmış bize niye ekmek yok buradan demek biraz garip. sinema işletmecesini neden büfe karını da yapımcılarla paylaşsın abi? hayvani bir yatırım ve kira vs. maliyeti var zaten filmsiz boş salonların.

Olay büfe karını paylaşsın değil işte ya, demişsin zaten bileti düşük gösteriyorlar, yapımcının payı azalıyor.
Sinema 20 liralık bilet satacak, bunun 10 lirası yapımcının payı diyelim.
Sinemacı gidiyor sana 30 liralık bilet satıyor, ama ben aslında bileti 10 liraya sattım, aldığım 30 liranın 20 lirası mısır kola promosyon filan diyip yapımcıya 5 lira veriyor. Bunlar da o yüzden ağlıyor.

Ama tabi anlamadığım kısım bunun % üzerinden olması şart mı?
Mesela yapımcı gidip ben %ye filan bakmıyorum artık, "bilet başına 10 lira" veya kayıtlarda oynama yapılması ihtimaline karşı "gösterim başına 5k" filan diye anlaşma yapamıyorlar mı?
Sosyal ağlarda paylaş

Kira maliyeti var ama tabi metrekare fiyatı diğer ufak işletmeler gibi değil haliyle.

Sinema olsun, süpermarketler olsun, denildiği gibi D&R gibi mağazalar olsun bunlar anchor mağazalar. Ama bedava da değil. Ciddi paralar. Diğer zincirlerden birinin de kolay kolay girebileceği yerler değil.

Ayrıca şöyle bir durum da var. Mesela bazı özel AVM'ler 4 duvar, 1 perde salon istemiyor. Ne getireceksin diyor. Premium salon istiyor adam. Marka değerini arttıran.

Haliyle bunu getirebilecek olan CGV Mars var. Hem parası var, hem zaten 4DX olsun, ScreenX olsun (ScreenX dünyada da tutmadı stüdyolar da iplemiyor zaten) ne bileyim Gold Class olsun IMAX olsun PaticikX olsun.

Diğer sinema işletmecilerinin parası olsa vizyonu yok. Exclusive anlaşmadır bunlar zaten taahhüt etmen gerekir şu kadar salon şu kadar lokasyonda açacağım diye. IMAX salonun maliyeti 800k - 1M $ herhalde. Tam emin değilim de. Senede 1 projektör için 3-4k € lamba parası verip 2-3 lamba değiştirmeyi, 1 lamba az alarak kar etmeyi düşünen adam bunlar. Bir de tabi "peki bize niye gelmiyor bunlar görüşmeye" diye düşünen ve bunu sesli sesli söyleyen sinemacılar var.
Sosyal ağlarda paylaş

tr'de sinema kültürü = yerli hit filmler + marvel abi

hele marvel filmlerinde on/arka sirada ergen liseli/yeni universiteli grup denk geldi mi offf. grubun illa bir cok bilen geek'i vardir film baslayana kadar cizgi romandan, canon'dan falan biseyler anlatir.

gercekten evde daha keyifli 4k indirip izlemek 3 ay sonra.

500gr mısır 3₺l mesrubat 5₺
istedigin zaman durdur oynat
reklam yok
sinemada imax izlemeyip bok gibi 3d bulanik goruntuye tahammul etmek yok cam gibi 4k

daha ne? kultur dediginiz sey de yukardaki marvel + sahan+cem/yerli hit dram filmlerine evrildi ulkede. ev cok daha cazip.
Sosyal ağlarda paylaş

ShadowFury said:

Frantic said:

Olay büfe karını paylaşsın değil işte ya, demişsin zaten bileti düşük gösteriyorlar, yapımcının payı azalıyor.
Sinemacı gidiyor sana 30 liralık bilet satıyor, ama ben aslında bileti 10 liraya sattım, aldığım 30 liranın 20 lirası mısır kola promosyon filan diyip yapımcıya 5 lira veriyor. Bunlar da o yüzden ağlıyor.

Mesela yapımcı gidip ben %ye filan bakmıyorum artık, "bilet başına 10 lira" veya kayıtlarda oynama yapılması ihtimaline karşı "gösterim başına 5k" filan diye anlaşma yapamıyorlar mı?

Yaptıkları anlaşmaya bağlı. Yapımcılar salak olduğu için avukata da para vermeyip, eş dost tanıdık yeni mezun tipleri bulup yaptırıyorlardır anlaşmaları büyük ihtimalle :) Ya da uzun süreli anlaşma yapmışlardır çıkamıyorlardır bir türlü.

İnanın sektör böyle işliyor. Sinema yapıp, tasarımı kendim yaptım diyen var. İnşaatı sinemadan anlamayan, bizim bedavaya verdiğimiz önerileri de dinlemeyen sonra makina dairesine çıkış için merdiven yapmayı unutanlar var bu sektörde :D

10mt lik Sinema perdesini geçirebilmek için yaptığı duvarı yıkmak zorunda kalanlar, ses izolasyonu yapmadığı için kısık seste film oynatmak zorunda olanlar var diğer salonlara ses geçiyor diye.

Adını vermiyim bir sinemaya gittik servis için. 10 tane makina var bakım, kalibrasyon görüntü ayarı. Işık şiddeti standartı 14fL +-3 tür. Amerikalı demiş ki en ideal gösterim budur mevcut teknoloji ile. 0.7 ölçtüm. Alacakaranlık bir sahil sahnesi vardı, aslında gündüz güneşli bir sahneymiş.

En son artık AVM şikayet etmiş adamlar o yüzden bakım için çağırdılar. Sektör bunlarla dolu olunca Mars istediğini yapıyor rakibi bu ve bunun gibiler çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

ShadowFury said:

Frantic said:

Haklısın, gözden kaçırmışım asıl şikayet ettikleri noktayı.
E direkt usülsüzlük bu, direkt ticari davalara girişsinler.

@rewendor

abi kira ciddi maliyet değilse, bir sene boykota gidip film çıkarmasın yerli yapımcılar, bir avmye gidip jenerik salon açsınlar. hem ürettikleri içerikleri hem de iş modellerini test etmiş oluruz.
Sosyal ağlarda paylaş

CVG Mars yatırım yapıyor, kaliteli hizmet veriyor, iyi güzel de yapımcıların bahsettiği konular da doğru. Mani problemin bir parçası durumundasın şuan da. Mars'ın yaptığını savunamazsın.

Regule edilmesi gerekiyor durumun. ABD'den verilen örneklerde olduğu gibi, tekeli önleyen regulasyonlar şart. Independent venue'lere nefes aldırmak şart.

Sen bedava bilet satıp, çeşitli cambazlıklarla promosyon sıçıp cebine para atamamalısın. Kaça bilet satıyorsan bilet fiyatı oradan hesaplanıp paylar dağıtılmalı vs.

Bunu söylüyorum ama bizim de sinemamız vardı. Çok güzel bir yerde, seyirci alması gereken bir yerdeydi. Yıllar geçtikçe seyirci sayısı düştü de düştü. Salona yatırım da yapıyorduk. 3D projeksiyon yenilemesi için 250.000$ verilmişti, Dolby optimizasyonu official olarak yapılmıştı vs vs. Seyirci sayısı düşmeye devam etti. Sonunda kapatmak zorunda kaldılar.
Kapanınca laf ediyorlar ama laf edenlerin hiç biri gelmiyor salona.
Kapanana kadar etik davranıldı, dolandırıcılık yapılmadı, her biletin hesabı yapıldı, paylaşıldı. Salona yatırım yapıldı, yenilendi falan ama insanlar AWM'lere gitti.

Yani seyirci de seyirci değil. Sinema izleyicisi diye birşey yok Türkiye'de. Festivallere gidenlerin %90'ı instagram'da mekanı tag'lemek için gidiyor derdim, laf işitirdim. O da doğrulandı artık istatistiklerle. teeyyy.
Sosyal ağlarda paylaş

E tamam işte seyirci de sorun var onu da dedim zaten. Sen neysen, nasılsan öyle yönetilir öyle hizmet görürsün.

Seyirci dediğin insanın bulunduğu toplum sinemacıyı da çıkarıyor yapımcıyı da çıkarıyor.

Yapımcının haklı olduğu yerler var, seyircini de var.

İlk başta reklam olayı. Doğru bir karar şu son çıkan yasa. Bakalım ne cinlikler yapacaklar veya yapmaya yeltenecekler.

İkincisi yapımcılar bu ülkede asla ve asla ortak hareket etmediler. Hepsi birbirinin kuyusunu kazar. Hepsi amatör ve hepsi çok zeki zanneder kendini ama aslında cinlik yaparlar. En ucuza iş yapıp en çok para kazanmayı isterler.

Bu işler de o yüzden başlarına geliyor zaten. İlk başta Mars Group'un birleşmesini alkışlayan bunlardı. "yaşasın ne güzel filmlerimiz her yerde oynayacak" diyorlardı. Biz her seferinde "salak mısınız adamlar açık açık tekel olacaklar rekabet olmayacak" dediğimizde dinlemiyorlardı.

Koreliler geldi çok sevindiler gene. Gene aynısı oldu.

Regülasyonu ya devlet getirir ya da sen getirirsin sektörde içerik üreticisi olarak. İçeriği üreten sensin, güç senin elinde, kendi payın azalınca mı "benim seyircim" edebiyatı yapar oldular ?

Ben kısacası şunu diyorum. Eşek olursan semer vuran çok olur. Semeri CGV Mars vuruyor bu kadar basit. Kendileri etti, kendileri buldu.

Geçen sene Disney Kuzey Amerika'da dedi ki sinemacılara The Last Jedi filmi en büyük salonunuzda 4 hafta boyunca oynayacak ve 65% bilet payını ben alacağım. 4 hafta oynamazsa 5% ceza charge ederim 70% alırım dedi. Sen Disney ol yap aynısını.

Yapımcı senede 10 film çıkarıyor. 1-2 filmi iş yapıyor diğerleri çöp. Ama sinemacıya diyor ki bu filmleri de göstereceksin büyük filmleri göstermek istiyorsan. Adam koyuyor çöp filmi. İzleyeni yok. Ama o sırada başka film iş yapıyor, ama alamıyor filmi. Adamın kazancı gitti. Bir de işin bu yanı var. Bunlardan bahsetmezler mesela.

Sektörü daracık bir alana sıkıştırdıklarından, birbirlerinin önlerini kesmek için saçma sapan zamanlarda filmler çıkardıklarından bahsetmezler.

Yapımcı sinemacıya muhtaçtır gösterebilmesi için filmlerini, sinemacı yapımcıya muhtaçtır kaliteli içerik veya iş yapan içerik gelsin diye. Bunlar yıllarca birbirlerini düdüklediler, parası olan biri geldi kendi sözünü geçirdi.
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:

CVG Mars yatırım yapıyor, kaliteli hizmet veriyor, iyi güzel de yapımcıların bahsettiği konular da doğru. Mani problemin bir parçası durumundasın şuan da. Mars'ın yaptığını savunamazsın.

Regule edilmesi gerekiyor durumun. ABD'den verilen örneklerde olduğu gibi, tekeli önleyen regulasyonlar şart. Independent venue'lere nefes aldırmak şart.

Sen bedava bilet satıp, çeşitli cambazlıklarla promosyon sıçıp cebine para atamamalısın. Kaça bilet satıyorsan bilet fiyatı oradan hesaplanıp paylar dağıtılmalı vs.

Bunu söylüyorum ama bizim de sinemamız vardı. Çok güzel bir yerde, seyirci alması gereken bir yerdeydi. Yıllar geçtikçe seyirci sayısı düştü de düştü. Salona yatırım da yapıyorduk. 3D projeksiyon yenilemesi için 250.000$ verilmişti, Dolby optimizasyonu official olarak yapılmıştı vs vs. Seyirci sayısı düşmeye devam etti. Sonunda kapatmak zorunda kaldılar.
Kapanınca laf ediyorlar ama laf edenlerin hiç biri gelmiyor salona.
Kapanana kadar etik davranıldı, dolandırıcılık yapılmadı, her biletin hesabı yapıldı, paylaşıldı. Salona yatırım yapıldı, yenilendi falan ama insanlar AWM'lere gitti.

Yani seyirci de seyirci değil. Sinema izleyicisi diye birşey yok Türkiye'de. Festivallere gidenlerin %90'ı instagram'da mekanı tag'lemek için gidiyor derdim, laf işitirdim. O da doğrulandı artık istatistiklerle. teeyyy.

Bizim derken yapım şirketi olarak mı salondan bahsediliyor? Ben bir tek Umut Sanat'ın salonu olduğunu hatırlıyorum bu tarz.

Festivale gitmek hikayesi olan bir şey, o bakımdan instagram derken hakkın var. Gösterime girecek filmi filmekimi'ne gidip izlemek hiç anlamadığım bir şey mesela.
Çok uzun zamandır festivale gitmiyorum ama mesela pera'nın istanbul modern'in italyan kültür'ün falan film gösterimleri oluyor onlara gidiyorum. Genelde eski filmleri beyazperdede izliyorsun.

Sinemayı biraz yeni kentli muhafazakarlar taşıyor gibi bir izlenimim var. İçki içmeyi denklemden atınca şehirde yapılabilecek sınırlı etkinlikten biri sinemaya gitmek.
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

Geçen sene Disney Kuzey Amerika'da dedi ki sinemacılara The Last Jedi filmi en büyük salonunuzda 4 hafta boyunca oynayacak ve 65% bilet payını ben alacağım. 4 hafta oynamazsa 5% ceza charge ederim 70% alırım dedi. Sen Disney ol yap aynısını.

Senin de bildiğin üzere ABD'de filmin gösterimde kaldığı süre uzadıkça salonun aldığı pay da artıyor. Dolayısıyla bir tür denge oluyor.
Benim gördüğüm kadarıyla Türkiye'de yapımcıların sıkıntısı artan maliyetlere nazaran gelirin artmaması.
Burada Mars'a çatmak yapımcılar açısından verimli değil, Mars'ın boğazını sıkarsan aynı zamanda kendi ayağına sıkarsın çünkü. Bu kadar büyük bir tekel ortaya çıkmışken alternatifi kurmadan Mars'la takışamazsın. Hele ki ekonomik krize girerken.
Sosyal ağlarda paylaş

reyou said:

O degil de bu koreliler de Seoul un cingenelerindenmis. Ne firsat duskunleriymis arkadas. Millet krizden kirilirken, bir de bunlar vuruyo kamciyi lol.

Bunlar aslında eskiden Samsung'un bir parçasıydı. CJ CGV , CJ Group'un bir parçası, CJ'de Samsung'un bir koluydu. Samsung zaten aile şirketi. Bunlar iki kardeş. Sonra ayrılıyorlar miras kavgası yüzünden.
Sosyal ağlarda paylaş

Alternatif demişsiniz, kendileri salon işine girsin demişsiniz de AVM yöneticileri de profesyönel adamlar. Sinema adam için gelir kapısı, her hafta ek yüzlerce müşteri demek. Bu müşteriler illa ki öncesinde sonrasında bi yemek yiyo, gelmişken alışveriş yapıyo, üst baş alıyo. Haliyle sinema önemli.

Bi tarafta tüm AVM'leri bağlamış, Türkiye genelinde %40 civarı, büyük şehirlerde neredeyse bunun iki katı domine eden, sistemini oturtmuş belli Mars var AVM'ne gelen, diğer tarafta "biz de bu işe giriyoruz, Allah sonunu iyi getire" diyen adam. Hangisine verirsin sinemayı?
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Bu arada, Torun Center'da yeni Cinetech açıldı. Salonlar iyi, reklam yok, 1 ya da 2 fragman yayınlayıp (bazen yayınlamayıp) filme başlıyor. Ses sistemi iyi. Her açıdan iyi. Yeni filmlerin 2D gösterimi de oluyor.

Bilet 18TL, Sinemia kullanmıyorum genelde orada.

Tavsiye ederim.

Yeni olmasından olsa gerek, epey kaliteli. AVM'de olmayan bir sinema olmasından da beğeniyorum. Sessiz, sakin. Yanında bir Starbucks var.

Onun dışında İstanbul'un en iyi sinemasının Akmerkez Cinemapink olduğunu düşünüyorum hala. 4K salonunda 2D izlemek güzel.
Sosyal ağlarda paylaş

sardalya said:

Black-ice said:

şu sinemayla ilgili yazılanların bilet ve mısır parası hariç hiçbiri beni etkilemiyor ya. kılsınız abi siz. biraz kalender olun. telefon fln hiç gözüme çarpmaz. mısır sesinden rahatsız olan var anlamadım gitti. misofonya hastası fln olmak lazım o kadarcık şeyden rahatsız olmak için.

bu arada geçen akparti önerge mi ne vermiş bu arada reklamlar 10 dkyı geçmeyecek diye. yaşasın akparti.

misir sesinden rahatsiz olan da var miymis baska? helal olsun

ben de oluyorum, control freaklik herhalde

keske olmasam ama.. :(

salon kapatasim geliyor boyle durumlarda

adam yaklaşdık 45 santimetre sağında kulağının dibidne haşur huşur mısır yiyor nasıl rahatsız olmuyorsunuz ya? buram buram kokusu da bir süre sonra baygınlık geçirtiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...