Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dilenci Kiz (WOT icin ozur)

cicibeybe

Öne çıkan mesajlar

Bilmiyorum bunun yeri kisisel midir ama danisacagim bir konu var size. Eger yanlis alandaysa kusuruma bakmayin lutfen. Olaya geciyorum:

Dun gece 1 civari beylikduzunde arkadaslarimla oturacak bir yer bakinirken kucuk bir kiz geldi. Yemek alir misin dedi, aldim. Zaten aklimda bir cocuk okutmak fikri oldugundan, kiza adini soyadini, hangi okula gittigini vs sordum. Annesi disarida bekliyormus, onun yanina gittim onunla da konustum. Bakin ben yardim etmek isterim, yarin okula gidip gorusecegim vs diye (Neden okul diyebilirsiniz, bu durumdaki cocuklarin anneleri ve babalarinin para alabilmek adina yalan soyleyebilecegini ve benim yardimimin kiza ulasmama olasiligindan suphe ettigimden. O an aklima boyle bir cozum geldi. Neyse bugun ogleden sonra kizin ismini verdigi okula gittim, mudur yardimcisiyla gorustum. Durumu acikladim ve adam bakindi oyle bir ogrenci var mi diye, nitekim cikmadi. Yalan soylenmesini zaten bekliyordum cok sasirmadim.

Yine de yakinlarda oturuyor olabileceklerini dusunerek muhtarliga gittim. Durumu anlattim, edindigim bilgileri verdim. Bircogunun yalan olabilecegini de dile getirdim. Yakin zamanda baska bir okuldan bir ogretmenin bir ogrencisinin okula gelmemesiyle ilgili sikayette bulundugunu soylediler. Farkli bir isim, ayni soyadla, (ayni zamanda kiz bana samsun alacamli oldugunu soylemisti) ayni sehir, ilce ve ayni yas dilimi olunca acaba bu kiz olabilir mi dediler. Nitekim muhtar eve gitmis ve oglen falan anne uyuyormus. Gece calistigina yonelik birsey gevelemis vs. Haliyle kesin olmamakla birlikte profil baya baya uyuyor gibi. Polise veya aile bakanligina sikayetten bahsettim, bolgede bunun gibi bir cok vaka oldugunu ve kimsenin de umursamadini soyledi. Nitekim mudur yardimcisi da benzer bir yakarista bulunmustu (elbette sasirmiyorum ben de burada buyudum).

Simdi buradan sonra ne yapmam gerektigi hakkinda hicbir fikrim yok. Bu durumun pesini birakmak istemiyorum. Ancak kizi kaciracak halim yok. Kizin masraflarini ben vereyim, dilendirmeyin okutun diyince bir sonuca ulasacagimi da dusunmuyorum zira zannetmiyorum ki adam kizin okumasini umursasin. Kendi parasina bakar cocugunu dilendiren g...

CYDDyi aradim ama ulasamadim, yarin ofislerine gidecegim. En azindan belki nasil yaklasilacagini bilirler. Baska bu konularda calisan dernekler var midir, ben finansal olarak bu isi yuruturum ama tecrube olarak yoksunlugum doner dolasir bu kizin hayatini olumsuz yonde etkiler diye cok korkuyorum. Yoksa kapilarina dayanip bir sansimi deneyesim var yarin. Ama icimden bir ses bu mantikla pek yararim olmaz gibi geliyor.

Haliyle her turlu onerinize acigim.
Sosyal ağlarda paylaş

eregorn said:

aile bakanlığı bu tarz konularda direk müdahale ediyor. direk ara bence

Abi direk mudahale ediyorsa nasil hala sokaklar bu cocuklarla dolu? Bana hic umursamiyorlarmis gibi geldi acikcasi. Bildigin gordugun birsey mi bu? Ona gore hareket edecegim zira.

Birde, diyelimki direk mudahale ettiler, ne yapiyorlar? Cahilligimden soruyorum. Cocuk esirgeme kurumuna falan aliyorlarsa o kurtulus falan degil yani, gittim birkac kere bu kurumlara. Gercekten pislik yuvasi, cocugun kendini kurtaracagi varsa da dibe ceker orasi.
Sosyal ağlarda paylaş

WaNTeD said:

kendin gidersen her turlu silkelerler , sikayetini yap ilgili devlet mercilerimiz olayi devralsin.

yoksa pedofiliden goz altina bile alinabilirsin

Sirf su pedofili olayi sikinti olmasin diye annemi de aldim yanima oyle gittim zaten. He gene kurtarir mi kurtarmaz herhalde sonunda. Kadinlarin ifadesini alirkende yanimizda en az bir kadin calisan bulunduruyorduk taciz iddia edilemesin diye, nasil bir ortamda yasiyoruz belli degil...
Sosyal ağlarda paylaş

cicibeybe said:

eregorn said:

aile bakanlığı bu tarz konularda direk müdahale ediyor. direk ara bence

Abi direk mudahale ediyorsa nasil hala sokaklar bu cocuklarla dolu? Bana hic umursamiyorlarmis gibi geldi acikcasi. Bildigin gordugun birsey mi bu? Ona gore hareket edecegim zira.

Birde, diyelimki direk mudahale ettiler, ne yapiyorlar? Cahilligimden soruyorum. Cocuk esirgeme kurumuna falan aliyorlarsa o kurtulus falan degil yani, gittim birkac kere bu kurumlara. Gercekten pislik yuvasi, cocugun kendini kurtaracagi varsa da dibe ceker orasi.

Yuvaya alıyor direkt devlet, devlet koruması diyorlar işte adına sözüm ona.

Aile bakanlığına 10 kere başvursan 10 kere gidip sorunu kendilerince çözüyorlar ama sıkıntı ortalıkta bu çeşit en az 100 vaka var. Herkes senin gibi yardım etmeye de çalışmıyor.

edit:

Bir de Beylikdüzü'nde nerede denk geldin? Beylikdüzü tarafındaysa (esenyurt'un da önemli kısmına beylikdüzü deniyor utandığından millet sdf) belediyede çalışan arkadaşlarım var İmamoğlu bir ara sokak çocukları için bayağı şey yapmıştı belki oradan daha güvenilir bir şekilde destek bulunabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

cicibeybe said:

Inanilmaz yardimci oldun suan, klavye tuslarina basarken harcadigin emege kurban.

adam kötülüğün için söylemiyor. başına bela alırsın. kızını dilendiren adam senin bu işle uğraştığını öğrenirse sana bile kafayı takabilir. nesini kurtaracaksın o kızın? keşke kurtarabilsen ama binde bir öyle bir ihtimal.
Sosyal ağlarda paylaş

Kizi kurtarmak zor oldugu icin zaten buraya yazip fikir istiyorum abi. He adam bela olabilir mi, olmazsa onun amk. Yarin icin buranin cydd yoneticilerinden birinden randevu aldim. Bakalim belki bir yol gosterir.

Buradan bir arkadas da aile bakanligindan bir tanidik ayarlayacak sanirim. Belli olmaz bakarsin birseyler yapabiliriz. Bende pek umutlu degilim ama bu denemeyecegim anlamina gelmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi anliyorum yardimci olmak istiyorsun, iyilik yapmak istiyorsun da, bunlar bu ulkede malesef hicbir seye yaramaz.

Cunku senin kurtarmak istedigin kizin tek derdi parasinin olmamasi degil. O ailenin cok daha derin sorunlari var, eminim cok daha fakir olup cocugunu dilendirmeyen bir suru aile vardir. Belli ki adam bok gibi bir insan, zaten hali vakti olmadan cocuk yapmis, bir de onu dilendirip maddi beklentiye girmis.

Sen simdi gidip bu insanlara hic bulasma, dertsiz basina dert olurlar. Yapabilecegin en efektif sey derneklere bagista bulunmak, bir suru guzel dernek var; egitim gonulluleri, cagdas yasami destekleme dernegi falan. En azindan daha organizeler, daha profesyoneller.

Gidip bu kizi kurtarayim, okutayim diye ugrasirken adam gelip "sen benim kizima goz mu koydun lan" diye bicaklasa seni 3. sayfa haberinden oteye gidemezsin bu ulkede.

Bosver bence, milyarlarca bok gibi yasami olan insan var ve bunlar icin bir seyler yapmak ozellikle bu ulkede cok zor.
Sosyal ağlarda paylaş

fresia said:

Allah kolaylık versin

ailesiyle çözmen lazım ama yanlış anlaşılma ihtimalin yüksek bir yardım kuruluşuyla birlikte git onlar daha tecrübelidir

Cydd yarin yardimci olmayi kabul ederse belki halledebiliriz dedigin sekilde. Bunu deneyecegiz diye umuyorum.

Ayrica tesekkurler @mithat.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...