Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sinema filmlerinde sigara buzlaması

mokoko

Öne çıkan mesajlar

stormeagle said:

Sinema salonundan bahsediyorsa eğer.. giden kaldı mı demek istiyorum?

AAA bir film imax'e gelmediği sürece son 2 yıldır gitmeyi bıraktım.

Sinemayı seven gidiyordur, sen sevmiyorsan gitmezsin.
Kendinden tüme varıp kimsenin sinemaya gitmediğini düşünmek ilginç bir mantık.
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi şöyle, film izlemek baya büyük zevk benim için onu bir kenara koymakla birlikte;

Sinema salonu zevkine, milletimiz içine ediyor.

Akasya favori sinema salonumdu zamanında. Ancak oranında kitlesi değişti sanırım.

Neden gitmiyorum sıralaması;

1) Koltuklar rahatsız ve dar
2) Ses ve görüntü deneyimini en iyi aldığın yer ile (orta kısımlar) en kötü kısım (en ön taraflar) aynı bilet fiyatına satılıyor
3) Fiyatları saçma sapan pahalı (cinemaximum özellikle)
4) En önemli sebeplerimin arasında gelen bir diğeri izleyici profili. otaboka kahkaha atan, spoiler veren, cep telefonu brightness 20bin e getirip kullanan, ayaklarını tepene uzatan, mısırını sağ sola poflayan, hatta en son sahneden resim çekip story'e koyanı görünce ve son 2 yılda her sinema deneyiminde bir kişi ile kavga etme noktasına geldiğim için bıraktım gitmeyi.

Kaldı ki;
Artık bir çok kişinin evinde yüksek çözünürlükte ve büyük ekran televizyon var, hatta bir çoğumuzun evinde ses sistemi.. Ultra rahat koltuğumda iyi görüntü ve ses deneyimi ile film keyfimi yapmak varken, yukarıdaki sebeplerden ötürü sinemaya gitmiyorum artık.

Ayrıca zaten netflix gibi platformlar arttığı sürece sinema salonları giderek ölecek bence.

Şu savunma gelebilir;
Bu bir sosyal davranış, s.bucks'da kahvede içme o zaman nasıl olsa kendi evinde de filtre kahve yapabiliyorsun denilebilir ama ben bir arkadaşımla kahve içmeye dışarı çıktığımda yukarıda saydığım rahatsızlık veren hiç bir şeyi yaşamıyorum. Yani sinemaya keyif almaya giderken stres sahibi olup üzerine bir ton para verip çıkıyorum. Belki ben fazla rahatıma düşkün ve takıntılıyım bilmiyorum ama günün sonunda sinema denilince; arkadaşınla buluşacaksın ama hava bok gibi "eee ne yapalım sinemaya gidelim vakit geçsin" den ibaret bir aktivite geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

stormeagle said:

AAA bir film imax'e gelmediği sürece son 2 yıldır gitmeyi bıraktım.

bu yazımı görmemişsin sanırım ama zaten imax deneyimi içinde gerçekten iyi yerden bilet alman lazım. İlk 10 sıra bildiğin ölüm, bok gibi. Kafan sürekli yukarı doğru, perdenin sağını ve solunu göremeden izliyorsun. Bu yerlerde oturup imax'e gitmektense, 65" güncel QLED televizyonda 1080p deneyim çok daha iyi sonuç veriyor emin ol (ya da yerin mevcut ise 65" tv den daha az masraflı 1080p bir pojeksiyon çek). Ses içinde aynı şey geçerli, senin gerçek çevresel ses deneyimi alabilmen için sinema salonunun en orta sırasının en ortadaki koltuğuna oturman lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

stormeagle said:

Şimdi şöyle, film izlemek baya büyük zevk benim için onu bir kenara koymakla birlikte;

Akasya favori sinema salonumdu zamanında. Ancak oranında kitlesi değişti sanırım.

2) Ses ve görüntü deneyimini en iyi aldığın yer ile (orta kısımlar) en kötü kısım (en ön taraflar) aynı bilet fiyatına satılıyor
4) En önemli sebeplerimin arasında gelen bir diğeri izleyici profili. otaboka kahkaha atan, spoiler veren, cep telefonu brightness 20bin e getirip kullanan, ayaklarını tepene uzatan, mısırını sağ sola poflayan, hatta en son sahneden resim çekip story'e koyanı görünce ve son 2 yılda her sinema deneyiminde bir kişi ile kavga etme noktasına geldiğim için bıraktım gitmeyi.

Kaldı ki;
Artık bir çok kişinin evinde yüksek çözünürlükte ve büyük ekran televizyon var, hatta bir çoğumuzun evinde ses sistemi.. Ultra rahat koltuğumda iyi görüntü ve ses deneyimi ile film keyfimi yapmak varken, yukarıdaki sebeplerden ötürü sinemaya gitmiyorum artık.

Ayrıca zaten netflix gibi platformlar arttığı sürece sinema salonları giderek ölecek bence.

Şu savunma gelebilir;
Bu bir sosyal davranış, s.bucks'da kahvede içme o zaman nasıl olsa kendi evinde de filtre kahve yapabiliyorsun denilebilir ama ben bir arkadaşımla kahve içmeye dışarı çıktığımda yukarıda saydığım rahatsızlık veren hiç bir şeyi yaşamıyorum. Yani sinemaya keyif almaya giderken stres sahibi olup üzerine bir ton para verip çıkıyorum. Belki ben fazla rahatıma düşkün ve takıntılıyım bilmiyorum ama günün sonunda sinema denilince; arkadaşınla buluşacaksın ama hava bok gibi "eee ne yapalım sinemaya gidelim vakit geçsin" den ibaret bir aktivite geliyor.

ya zaten belli bir süre sonra sinema salonları sosyal bir etkinlik halini alacak.
günümüzde sinema yine münferit olarak, sinefil olarak ve bir sürü diğer etkenle sinema salonları tercih edilerek yapılıyor fakat gelişen teknolojinin ve sinema piyasasının önemli bir payının projelerini daha çok ekrana odaklı yapacaklarına dair ciddi görüleri var büyük yönetmenlerin. bu da münferit izleme işini sinemaya çok yakın şartlarda, daha konforlu ya da keyifli hale getirecek.

sinema sektörü izleyiciyi hala salonlarda tutabilmek için elinden geleni yapıyor. daha büyük ekran imax omox aymaaaks, her 15 senede bir pohpohlanan "devasa 3d filmleri yeni 3d teknolojisiyle izlemek çok güzel gelsene" reklamları, popcorn işler vb...
büyük bir pazar ve teknolojiye malup olacaklarını bildiklerinden sonuna kadar sömürmenin derdindeler.
netflix vari online stream servisler bambaşka boyut kazandırdı artık sektöre.
abidik gubidik ülkelerin bile yerel stream kanallarında yerli yapımları çıkar oldu, çok taze sayılabilecek ve pazarda yer edinilebilmesi mümkün çünkü.

velhasıl kelim(evet hafiften) şahsi arzum sinemanın her daim önemli kalması çünkü kaybolan sinema sektörü değil anılarımız olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Şu tvde sinemada sigara ve içki sansürü kadar mantıksız ve gerizekalica bir şey yok.

Bu sansürün amacı yok amk. Ne ise yarıyor bilmiyorum.

Evinden kafanı uzattığın an sigara içilmeyen yenilen bir dünyaya adım atıyorsun zaten. Çocuklar 12 13 te başlıyor içmeye. Evde anası içiyor okulda hocası içiyor.

Alkol bugün her köşe başında ztn satılıyor. Yani tv de iki mozaikleyince sinemada kaldırınca ne oluyor ulan.
Sosyal ağlarda paylaş

mokoko said:

benim evimde imax görüntü ve ses kalitesini verebilecek bir sistem. sizde varsa helal olsun. iyi kazanıyor olmalısınız.

dostum snopy imax ürününü duymadın mı yoksa.

şaka bir yana evde büyük monitör ve sörrağnd kulaklık ile aldığım çeyrek sinema deneyimi, hakiki sinemada stormeaglenin yazdığı bütün dertleri teraziye koyunca çok daha ağır basıyor. öndeki cahilin parlak telefonu ve konuşan kekoların marazı zaten bütün atmosferi alıp götürüyor isterse en kusursuz salonda izliyor olayım.

öbür türlü detaylara çok daha hakim izleyebiliyorum kendimi verebiliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

stormeagle said:

Şu savunma gelebilir;
Bu bir sosyal davranış, s.bucks'da kahvede içme o zaman nasıl olsa kendi evinde de filtre kahve yapabiliyorsun denilebilir ama ben bir arkadaşımla kahve içmeye dışarı çıktığımda yukarıda saydığım rahatsızlık veren hiç bir şeyi yaşamıyorum.

nası yaşamıyosun ya, starbak'ta da story atılıyo :S
Sosyal ağlarda paylaş

Abi adam haklı. Ayrıntılara takılmayın. Ben de ne zaman sinemaya gitsem gözlerimin retinalarına birileri telefonlarıyla tecavüz ediyor. Koltukların rahatsızlığı, (ne kadar rahat olsa da evimdeki kanepe değil) pahalılık vs derken sinemada film izlemeyi sevmiyorum.
Imaxi bi kenara, normal sinema salonlarındaki ses kalitesi de öyle ahım şahım değil bence. Imax de seste inanılmaz bir ayrıntı var ama hakikaten respect. Ama o da tek başına sinemayı cazip kılacak seviyede değil.
Sosyal ağlarda paylaş

ben katılmıyorum demedim abi zaten. sadece böyle herkeste var diye bir genelleme yapmış ona karşı yazdım. dediklerinde haklı ben de benzer şeyler düşünüyorum sırf o yüzden imax dışında sinemaya gitmiyorum çok uzun zamandır. imax'e gidiceksem de sabah erken saatlerdeki seansları tercih ediyorum ki minimum sayıda insan olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

düşünün bak daha avm e giderken çektiğin trafik veya otoparkta yer arama derdini katmadım bile.

Sinema salonlarının çöküşünü göremiyorlar mı acaba? Ya da bizim ülkemize mi özel? (bir rivayete göre usa'da koltuk konumuna göre fiyatlandırma varmış) Bir iyileştirme yap yani. Hadi iyi bir yerden bilet bulayım dediğinde bile online bilet almak için 6tl online bilet alma servis ücreti kitliyor sana. Gişeye gidip alsan ne çıkacağı malum, bombok bir koltukta olabilir.. 2 tane çocuğun baba kola istiyoruz dese zaten sıçtın. Kredi falan çek yani alabilmek için o derece. 18tl çaaaat hadi geçmiş olsun. Biraz insancıl yap şu büfelerini lan
Sosyal ağlarda paylaş

Imax e denk tv&hoparlör sahibi olmana gerek yok. Kendi zevkine göre bişeylerin olsa yeter. Ben mesela imax ile normal sinema arasında görüntü kalitesinde bi fark görmüyorum. Pahalı tv ile ucuz tv arasında da neredeyse bi fark görmüyorum. Ona göre ucuz televizyon aldım mesela.
Ama filmi istediğimde durdurup geri ileri almak, isteiğimi yiyi içmek, çişim gelince istediğim gibi gitmek falan, keyif budur :p
Sosyal ağlarda paylaş

@aktiftablet sigarayı unutmuşsun

o sinemia da ilk çıktığında ne premium muhabbeti yaptılar.. yok invite ile gelecek yok sizi inceleyip geri dönüş yapıcaz bilmem ne. sanki american express kredi kartı veriyor. Ne oldu sonra herkese açılınca? Unutuldu gitti. Sinema salonuna gitmeyi çok seviyorsanız kullanmak mantıklı zaten, ama bir çığır açmadı yani. Onunda en büyük eksisi online bilet şeklinde alamıyordun. Yine gidip gişeden alma zorunluluğu vardı.
Sosyal ağlarda paylaş

Film izlemek benim için önemli diyorsan hiçbir lafım olamaz ama sinema sevmediğin konusunda ısrarcıyım.
Bir kere sinema öyle steril bir şey değil, pür sessizlikte izlenecek, tam salonun ortasında izleyeceğim, kimse bölmeyecek zevkimi. Böyle şeyleri isteyenler tabii ki isteyebilir ama sinema böyle olmalı dayatmasına karşıyım.
50 yıl önce olsa demek hiç izleyemeyecektin film çünkü o zaman evde seçenekler olmadığı gibi sinemalar da (özellikle açık hava sineması) çok daha gürültülüydü. Hatta millet laf atarmış oyunculara.
Yaşamadığımız zamanın nostaljisini yapacak halim yok, zamanla birlikte bazı şeyler değişir. Bugün evde sistemini kurar, isteyen öyle izler. Ama sinemanın o olduğunu sanmıyorum..
3-5 arkadaş da izleyebilirsin ama karanlık salonda insanların gülmesi, irkilmesi, nefesini tutması, ağlaması bence çok başka bir deneyim sağlıyor. Bu tepkiler salonun öbür köşesinde olsa da, yarı bilinçli de olsa hissettiğimi düşünüyorum.

Sesi ve görüntüyü ideal şekilde almaktan ibaretse sinema, tiyatroyu da benzer bir şekilde düşünebiliriz, hatta o 3 boyutlu ve insan sesi olduğundan açılar ve sessizlik çok daha önemli. Salonda tiyatro seyretmek yerine evde televizyonda izlemek daha iyi diye iddia edebiliriz.

Sinemanın bir avantajı daha var, ona uzun uzadıya girmeyeceğim ama söylemeden de geçemeyeceğim. Aksiyonu olmayan, temposu düşük filmlerin sinema dışında seyrinin zor olduğu kanısındayım. Bunun kişisel olabileceği iddia edilir ancak ben pratikte bazı filmlerin sadece sinemada izlenebileceğini düşünüyorum. Bunu da isteyen olursa ayrıca tartışırım.
Sosyal ağlarda paylaş

stormeagle said:

Kaldı ki;

Şu savunma gelebilir;

Abi sen akli basinda saygili sinema kültürü olan bi insansin. Sikayet ettigin insanlar hayatin her noktasinda benzer davranislari gösteren saygisiz egoist kisilikler. Bunlarla her yerde karsilasmak mümkün. Kavga etsen adami orda cekip vursan bile hicbir sey degismeyecek. Cünkü kendisi öküz.

Ben de büyük ekran televizyon ve ses sistemi aldim. Mutlaka sinemada izlenmeyecek her filmi evimde izliyorum. Elin saygisiz cahili yüzünden keyfimi mi kaciricam.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...