Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mobil developer olarak calisanlar ya da kendi isini yapanlar

barbu

Öne çıkan mesajlar

Uzun yıllardır hobi ve girişim amaçlı web/mobil web bazlı projeler geliştiriyorum.

Bunun yanı sıra Digital Marketing alanında muhtemelen en tepe noktalara kadar çıktım profesyonel hayatta.

1 yıl önce işimden ayrılarak kendi projelerime yönlendim ve Ovocrm ve Ovoloyalty isimli iki ürün ortaya çıkardım. Amerika merkezli bir şirket kurdum, banka hesapları açtım, Stripe ile sanal pos bağlantısı yaptım. Ovocrm'i online subscription modeliyle satışa açtım.

Projelerimi hala PHP ve MySQL üzerine oluşturuyorum ve bunları da HTML/CSS Frameworkler ile render etmeyi tercih ediyorum. Eugene Kopyov'un çok iyi admin templateleri var, bunlardan birisinin lisansını uygun bir fiyata satın aldım ve hiç tasarımla uğraşmayıp herşeyi bunun üzerinden oluşturuyorum.

İhtiyaç olduğunda daha önce Swift ile bir iOS uygulaması yazdım, hiç bilmiyordum sadece Youtube'daki videoları 2x hızında izleyerek veya hazır kodlar araştırarak 2 hafta içerisinde yazdım. Uygulamanın çalışacağı frameworklere biraz baktım, zamanında Parse kapatılmaya karar verilmiş olduğu için hiç kasmayıp daha önce geliştirdiğim bir Social CRM (Sociofour) yazılımı üzerine tüm uygulamayı inşaa ettim ve üye yönetimi ile push notificationları vb buna bağladım.

İhtiyaç oldu REST API yazdım.

Geçenlerde Ovoloyalty için bir companion appimiz olsa iyi olur diye düşündük. Oturdum bir kaç haftada React Native ile istediğim kapsamı karşılayacak bir uygulama geliştirebildim.

Swift yerine iOS ve Android platformlarda native projeler çıkarabileceğiniz React Native ile ilerlemenizi öneririm.

Bunları neden yazdım? Can sıkıntısından bu bölüme bir bakayım dedim, konuyu görünce belki her şeyi kendi başınıza yapabileceğinize teşvik edebilirim diye düşündüm.

En önemli noktaya gelirsek ise, projeyi yapayım nasıl olsa satılır diye bakmamak gerekiyor.
Eğer satış ana mesleğiniz değilse, ürününüzü satma aşamasında zorlanıyorsunuz. İnsanlar biraz hayal satmanızı ve gaza getirmenizi bekliyor veya o şekilde harekete geçiyorlar.

Dolayısıyla satış alanında destek olacak doğru kişiyi bulursanız bir şekilde projeye maksimum %49 ortak edip birlikte çalışmanızı öneririm.
Sosyal ağlarda paylaş

Satış detayını bunun için yazdım.

Teknoloji girişimciliğinde 20 proje yapıp hiç para kazanamayabilirsin, 1 kez doğru projeyi keşfetmen yeterli ve tabiki para var.

Dünya çok büyük, her ürünün mutlaka alıcısı vardır. Var olan bir problemi çözen bir fikir de mutlaka başarılı olur diye inanıyorum.

Beni soruyorsan, bu işlerden henüz pek para kazandım diyemem fakat farklı projelerle denemeye devam ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz daha fikir verebileceksem, Mobil dünya için düşüncem şu.

Mobil uygulamaların ömrünü tamamladığını ve artık cezbedici olmadığı kanaatindeyim.
Profesyonel kariyerimde bir kaç kez mobil uygulama projelerinde yer alma şansım oldu.

İlk ikisi firmanın hizmetiyle doğrudan bağlantılıydı. Bir tanesi bir havayolu diğeri ise bir banka uygulaması olduğu için tabikide başarılı oldu.

Ancak üçüncüsü Loyalty dikeyinde ve firmanın hizmet alanıyla doğrudan ilgili olmayan bir projeydi. 3 milyon TL'den fazla yatırım bütçesi olmasına rağmen yaşatamayacağımızı farkederek projeyi cancel ettik.

Neden?

Çünkü,
- kullanıcıya bu uygulamayı tanıtmak,
- uygulamayı yükletmek,
- uygulamayı ilk kez açmasını sağlamak,
- uygulamaya üye olmasını sağlamak,
- uygulamadan faydalanmasını sağlayacak içeriği ve teklifleri sunmak,
- uygulamayı silmemesini sağlamak ...

gerekiyor ki bu çok efsanevi bir hizmet veya ayrıcalık sunmuyorsanız ya da Yemeksepeti gibi düzenli açılacak bir uygulama değilse çok büyük efor ve maliyet anlamına geliyor.

Dolayısıyla ben "bir fikrim var, şöyle bir uygulama olsa" yaklaşımının başarılı olabileceğini düşünmüyorum.

Yukarıda yazdığım kendi projelerim de mobil uygulama değil. Ovoloyalty tamamen mobil odaklı olup mobil uygulama olmayan bir proje örneğin. Mobil uygulamayı ise companion app olarak konumluyoruz.

Kısaca bahsetmem gerekirse bu bir Loyalty platformu.
Bakir bir alan olması sebebiyle stratejik olarak ilk aşamada AVM sektörünü hedefliyor.
Sadece lokal değil kolaylıkla scale edilerek yurt dışına açılabilecek bir fikre dayanıyor.
Mobil uygulamayı ise AVM'nin sunduğu tekliflerin AVM içi mağazalarda kasa entegrasyonu olmadan kullanılabilmesi için konumluyoruz.

Detay isteyene ayrıca anlatırım ;)
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Güzel bilgiler.

Ben eglencesine aksamlari fluttera bakiyorum, react native ile ugrasmistim beginner olarak JavaScriptten kustuktan sonra flutter gene keyiflendirdi noob friendly oldugu icin.

Yazilimci falan degilim bu arada, otonom arac muhendisiyim. Biraz kafayi fit tutayim diye bakiniyorum oylesine.
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 hafta sonra ...
GEd said:

Güzel bilgiler.

Ben eglencesine aksamlari fluttera bakiyorum, react native ile ugrasmistim beginner olarak JavaScriptten kustuktan sonra flutter gene keyiflendirdi noob friendly oldugu icin.

Yazilimci falan degilim bu arada, otonom arac muhendisiyim. Biraz kafayi fit tutayim diye bakiniyorum oylesine.

otonom arac muhendisinin yazilim bilmesi gerekmiyor mu? bu isi nerede yapiyorsunuz; turkiye'de boyle bir meslek var mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Almanya'da yapıyor diye biliyorum.

Otonom araç mühendislerinin hepsinin yazılım bilmesi gerektiğini düşünmüyorum. Sonuçta prensip olarak mekanik bir aletin işlemesi var ortada, otonom sürüş için yazılımın toplayacağı bilgileri sağlayacak ekipmanlar üzerinde çalışıyor da olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Holy said:

Almanya'da yapıyor diye biliyorum.

Otonom araç mühendislerinin hepsinin yazılım bilmesi gerektiğini düşünmüyorum. Sonuçta prensip olarak mekanik bir aletin işlemesi var ortada, otonom sürüş için yazılımın toplayacağı bilgileri sağlayacak ekipmanlar üzerinde çalışıyor da olabilir.

yanit icin tesekkurler.

otonom arac muhendisi denilince, otonom kismini yapiyor diye anlamistim.
Sosyal ağlarda paylaş

Elektrik Elektronik System design ve haberlesme design yapiyorum.

Yani araca hangi fonksiyonlar gelecek bu fonksiyonlar nasil gorunuyor, nasil haberlesiyorlar, hangi Hardware lazim, hangi methodlar lazim, hangi isletim sistemlerini kullanacagiz, ne Kadar bandwithe ihtiyacimiz var, falan filan kabaca.

Otonom kismi soyle, bu isi sadece otonom domaini/sistemi icin yapiyorum, yani sensorlar ve beyin unite (ECU) icin. Arac icinde yaklasik 150 tane ECU var. Bizim Domain 30 unu kapsiyor.
Yazilima gelene Kadar milyon tane baska is yapilmasi gerekiyor oncesinde.

Yazilimin gun gectikte onemi artiyor ama su anda araba ureticileri arac icindeki yazilimin sadece 20% sini kendileri yapiyorlar. Kalani projeleri verdigimiz firmalar yapiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...