Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

okuduklarınız aklınızda kalıyor mu

fresia

Öne çıkan mesajlar

kitap okumadım bir kaç aydır

daha çok gazete yazıları ve twitter takılıyorum
farklı konularda çok fazla bilgi içerdiğinden midir nedir okuduklarım hiç aklımda kalmıyor
bazen okurken düşüncelere de dalıyorum tam konsantre olduğum söylenemez

sizlerde durum nasıl, doktora mı gideyim
Sosyal ağlarda paylaş

Kitap okurken metinden uzaklaşıp başka şeyler düşünmeye başlamak kitap okumanın zevkli yanlarından bir tanesi. Ben şikayetçi değilim bunun başıma gelmesinden.

Dikkat eksikliği gün içerisinde/hafta içerisinde biriken yorgunluktan kaynaklanıyor olabilir. Bunun için kitap okumadan önce çekilen iyi bir uyku (süresi önemli değil, sessiz bir ortamda kestirmek bile olabilir) dikkat toparlamada/metne konsantre olmada yardımcı olabilir.

Kitap seçimlerinde özellikle ilginizi çekeceğinizden emin olduğunuz metinlere yönelebilirsiniz. Bazen de araştırma veya tarih kitaplarındaki kuru ve akıcı olmayan metinler insanı bayabiliyor.

Kitap size daha ilgi çekici gelsin istiyorsanız kitabı okumadan önce yazarın hayatını inceleyebilir, kitabı hangi yılda-dönemde yazdığını öğrenebilir, bir iki critic yazısı okuyabilirsiniz kitap hakkında. Bu arayış metne olan ilginizi kamçılayabilir.

Asla ama asla loş ışıkta kitap okumayın. Sanılanın aksine gözlere zararı yoktur fakat uykunuzu getirir.
Sosyal ağlarda paylaş

kitap/film okurken hikayeyi gerçek hayatındaki benzer noktalarda birleştirip o duygulara uygun bir başka görsel veya müzik açarak geçirdiğin vakitler inan aklında daha fazla kalıcı yer bırakıyor.

bir de bir şeyler öğrendiysen günlük hayatında bunları arkadaşlarınla paylaşmaya çalış. hem muhabbet oluyor hem de eksik ya da hatalı biliyorsan güzel bi ders oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Soyle yardimci olayim,
Sadece kitap okumak ile izole bir olaysa gerek yok. Okudugun kitabi veya kitap okuma aliskanligini gozden gecir.
Yok gundelik hayatinda (mesleki, sosyal ve ozel vb) islevselligini onemli olcude etkileyen dikkat daginikligi, unutkanlik vb seyler varsa profesyonel destek gerekir.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bir sayfa kitabı 15 saniyede okuyorum, hepsi aklımda kalıyor.

Başka yerde bir yazı okurken de aynı ekrana 15 saniye bakmam yeterli.

15 saniyede her şeyi anlamak mümkün.

15 saniyede hayatı çözün isimli kişisel gelişim kitabım yakında bayilerde olacak. Siz de bu yaşadığınız sorunu kitabımı okuyarak çözebilirsiniz. Size özel her sayfaya 5 cümle yazdım, anca anlarsınız.
Sosyal ağlarda paylaş

Lancelion said:

galiba aptal olduk oyun oynaya oynaya

veya aptaldik hep np

Hislerim bu yönde.

İyi sen birkaç aydır okumuyormuşsun, ben son birkaç yıldır düzenli kitap okuyamıyorum.

MAL GİBİ oyun oynamak ve kafamı boşaltmak daha cazip geliyor. Sabah 8 Akşam 8 çalışınca, eve gidip zihnimi yoran bir aktivite yapamıyorum, kitaba başlasam da ya uyuyorum ya da dikkatimi toplayamayıp bırakıyorum.

Ha onun yerine gidiyor CS GO ya, 2 cyka blyat, 1 fucking ruskies, sonra yatıp uyuyorum.

Yani durum o kadar vahim ki, story li oyun bile oynayamıyorum artık :) Açınca sıkılıp kapatıyorum.

CS GO, HOTS gibi GERİZEKALI oyunları ile kafamı boşaltmak daha cazip geliyor.

Ya da NETFLIX açıp uyuyana kadar dizi izlemek.

Evdeyken böyle, 2. alternatif içmeye gitmek zaten asfasda.
Sosyal ağlarda paylaş

Gidip de felsefe falan okumuyorsan kitap okumak zihni yoran bir şey değil aslında.
Keyif aldığın kitabı okuyacaksın, ama böyle bazı kitapları okumanın primi var, bazılarının yok. En başta kendi zevkin için okuyacaksın.

Oyun oynamanın verdiği adrenalin yok kitapta fakat, interneti bilgisayarı olmayan bir evde yaşasan gayet okunur kitap.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...