Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

okuduklarınız aklınızda kalıyor mu

fresia

Öne çıkan mesajlar

baskan okunmuyor ya, okuyorum - anlamiyorum. tekrar okuyorum.

sonra aklima bisi takilmis oluyor falan. onu dusunurken bi sayfa okuyorum ama bos okuyorum.

sonra ayni yeri tekrar okuyorum.

ama gene anlamiyorum.

sonra birakip thief simulator falan oynayip guluyorum salak salak.

beyin sesini susturmak icin harika bisi la.
Sosyal ağlarda paylaş

beyindeki düşünceleri destekliycek kitaplar çagzel oluyo. okuyosun okuyosun bi şey anlamadan bazen ama bi yerde bi senkron kuruyo beyin, abaaaov beyninin sana bi dönem anlatmak istediklerini başka bi insan kitaba aktarabilmiş. durduk yere mutlu olup iyi hissediyosun, daha çok okuyayım diyosun. sonra yine oyun oynuyosun falan, ama bi noktada aşeriyo beyin ve alıyosun kitabı eline bitiriyosun it gibi. bu sefer de bitince kötü oluyo, oyun da oynayamıyosun. bi duvar var bi sen :(
Sosyal ağlarda paylaş

Ben direkt dönem tarihi, veya siyaset okumayı seviyorum.

Geçen oturdum, aldım elime şunu mesela;

https://www.kitapyurdu.com/kitap/avrupa-tarihi/243104.html?gclid=Cj0KCQiA3IPgBRCAARIsABb-iGLlfliW6OxkY9doCW4KlbJxH16UdWhWV-LRW0HuPpvzKDoFGfDplncaApRTEALw_wcB

Abartmıyorum, 20 dk falan sonra dayanamayıp geri koydum kütüphaneye.

Polisiye, roman falan denemek mantıklı olabilir ama, haklısın.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Lancelion said:

galiba aptal olduk oyun oynaya oynaya

veya aptaldik hep np

Hislerim bu yönde.

İyi sen birkaç aydır okumuyormuşsun, ben son birkaç yıldır düzenli kitap okuyamıyorum.

MAL GİBİ oyun oynamak ve kafamı boşaltmak daha cazip geliyor. Sabah 8 Akşam 8 çalışınca, eve gidip zihnimi yoran bir aktivite yapamıyorum, kitaba başlasam da ya uyuyorum ya da dikkatimi toplayamayıp bırakıyorum.

Ha onun yerine gidiyor CS GO ya, 2 cyka blyat, 1 fucking ruskies, sonra yatıp uyuyorum.

Yani durum o kadar vahim ki, story li oyun bile oynayamıyorum artık :) Açınca sıkılıp kapatıyorum.

CS GO, HOTS gibi GERİZEKALI oyunları ile kafamı boşaltmak daha cazip geliyor.

Ya da NETFLIX açıp uyuyana kadar dizi izlemek.

Evdeyken böyle, 2. alternatif içmeye gitmek zaten asfasda.

ayni durum bende de var

oyun oynadikca daha da gerizekalilastigimi fark ediyorum gunden gune.
Kitap okusam okudugumu ertesi gunu unutuyorum

sabah podcast dinliyordum mesela ise gelirken, simdi desen ne anlatiyordu %10unu anlatamam
Sosyal ağlarda paylaş

ya bu olay bende de var. sanırım bunun sebebi genel olarak "ekrana" bakmak.

bilgisayardan ekrandan uzaklaştığım zaman beyin toparlıyor biraz.

uyduruyorum 16 saat ayaktaysam günde, çok rahat 12 saati minimum ekrana bakarak geçiyor. Hayat tarzı haline gelince doğal olarak yat etkisi bir şekilde çıkıyor. Gerek bel fıtığı, gerek beyinsizleşme.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim kalmiyor.
Hayatimin belli bir kismina kadar kalici hafiza olsuturup ondan sonra olusturamamaya basladim gibi geliyor.

3 ay once bir kitap okudum mesela, sadece cok begendigimi hatirliyorum ama ne okudugumu hatirlamiyorum. Guzel bir yemek yediysem begendigimi hatirliyorum, ama ne yedigimi hatirlamiyorum. Oturup bir savas ya da bir olay hakkinda bir belgesel serisi izleyim mesela, 1 hafta falan tum olay akisini dogru bir sekilde etrafimdakilere anlatirim belki ama sonra en basit olay bile aklimdan cikar. Pazartesi ise gittigimde insanlar "hafta sonu ne yaptin" diye soruyor, cevap ne olursa olsun "evdeydim" diyorum cunku ilk 5 saniyede ne yaptigimi hatirlayamiyorum, adamlarin karisisinda basit bir soruyu quest olarak da almak istemedigim icin "evdeydim" diyorum.

Ya yaslandim, ya da biraz alik bir insanim.
Sosyal ağlarda paylaş

Boş vakitlerde insan yaptıklarını, okuduklarını vs. düşündüğü için daha iyi oturuyor sanırım. her boş kaldığında telefona veya pcye bakınca beyin almıyor.

can sıkılması ve yaratıcılık vs. üzerine baya üniversite araştırması var bu arada.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

sonra aklima bisi takilmis oluyor falan. onu dusunurken bi sayfa okuyorum ama bos okuyorum.

ama gene anlamiyorum.

şu odaklanma mevzusu hepimizde dönem dönem oluyordur, hatta bazılarında attension deficit disorder(ADD) seviyesinde bile olaiblir.

büyük ölçüde gelişme kaydetmek mümkün.

işten kafam silkindiği için eve gelince oyunla rahatlıyorum, kitaba kafa kalmıyor sorunun çaresi var. ya yabancı dilde iletişime geçeceksin, ya enstürman çalmaya odaklanacaksın veya spor yapıp biraz nabız artıracaksın. bu üç eylem bilişsel skilleri total boostluyor. öyle de ki taşaklı bilim adamlarının bile çoğunun anılarında anlaşılıyor bunları düzenli yaptıkları..

üçüncü olay okuduğum aklımda kalmıyor, 2dk sonra öğrendiğim bir kelimeyi dahi unutuyorum. ben de bu kervandayım :)
bunun çözümü de kişinin kendine özgün hashing fonksiyonları yaratarak bilgiyi saklaması. bir nevi özgün hafıza çivileri yaratmak.
Sosyal ağlarda paylaş

beyinlerin gün içinde bilgi çağının getirdiği digital overconnectedness'in bir sonucu olarak çöplüğe dönmesinin durumu bence bu.

çağımızın genel sorunu kısaca sen de bir sıkıntı yok bence.

çözümü var tabki ama o hapı yutmak ister misin yada yutabilir misin o ayrı bir soru.
Sosyal ağlarda paylaş

Zep said:

beyinlerin gün içinde bilgi çağının getirdiği digital overconnectedness'in bir sonucu olarak çöplüğe dönmesinin durumu bence bu.

çağımızın genel sorunu kısaca sen de bir sıkıntı yok bence.

çözümü var tabki ama o hapı yutmak ister misin yada yutabilir misin o ayrı bir soru.

Ne hapi?
Sosyal ağlarda paylaş

Frantic said:

ya yabancı dilde iletişime geçeceksin, ya enstürman çalmaya odaklanacaksın veya spor yapıp biraz nabız artıracaksın. bu üç eylem bilişsel skilleri total boostluyor. öyle de ki taşaklı bilim adamlarının bile çoğunun anılarında anlaşılıyor bunları düzenli yaptıkları..

Kafayı dağıtma aktivitesini de kafa çalıştırarak yapmak lazım. Ama zorlayarak yani. Beynin de bir kondüsyonu var sanırım. Düşünce beyle oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

Anelor said:

ne alaka mdma? amphetamine desen anlicam ama mdma bi bağlantı kuramadım.

Perception arttirici kaliteli bi methamfetamin de ondan. Pure bulmak zordur tahminen

U...u degil abi bunlar, benim ne isim olur u...u ile :)

Ya bu olay kafama takilmaya basladi ama benim, zaten pek akilli bi adam degilim boyle zamanla daha da aptallasiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Frantic said:

dasaaa said:

ama gene anlamiyorum.

şu odaklanma mevzusu hepimizde dönem dönem oluyordur, hatta bazılarında attension deficit disorder(ADD) seviyesinde bile olaiblir.

büyük ölçüde gelişme kaydetmek mümkün.

işten kafam silkindiği için eve gelince oyunla rahatlıyorum, kitaba kafa kalmıyor sorunun çaresi var. ya yabancı dilde iletişime geçeceksin, ya enstürman çalmaya odaklanacaksın veya spor yapıp biraz nabız artıracaksın. bu üç eylem bilişsel skilleri total boostluyor. öyle de ki taşaklı bilim adamlarının bile çoğunun anılarında anlaşılıyor bunları düzenli yaptıkları..

üçüncü olay okuduğum aklımda kalmıyor, 2dk sonra öğrendiğim bir kelimeyi dahi unutuyorum. ben de bu kervandayım :)
bunun çözümü de kişinin kendine özgün hashing fonksiyonları yaratarak bilgiyi saklaması. bir nevi özgün hafıza çivileri yaratmak.

neredyse tum gun yabanci dilde konusuyorum yaw. gene kafa aptallik gerzeklik konusunda rekorlar kriyor.

gerci stres cok son 4senedir falan. stres gercekten aptallastiriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Hızlı tüketim cağında kitap okumak zor. Ben okumayı seviyorum ama oturup 400 500 sayfa bir seye odaklanmak mümkün değil artık. Uzun bir zamana yaydığında da kopuyorsun. Mesela ben bu yaz gaza gelip lotr okudum en baştan. Ilk kitabı yıllar önce okumuştum en baştan yaklaşık bi 800 sayfa gömdüm. Yazdan beri de başka bir şey okuyamadım. Instagramda mal mal zaman öldürerek uyumak daha kolay geliyor beyni yormadan.

Isteksiz okunan bir şeyin akılda kalması da zor zaten.

Bence roman yazarı kalmaz bi 10 15 seneye. Maks 100 150 sayfalık ince kolay tüketilebilir kitaplar kalır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...