Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

RIP Stan Lee

progamer

Öne çıkan mesajlar

adamcağızın başlığı varmış buraya da ekleyeyim :(

yıllarca direndim, marvelmiş dcymiş meh diyordum en son dayanamayıp marveli en baştan izlemeye karar veridk hanımla. cuma akşam captain america izledik fena değilmiş ya diyerekten dün akşam saat 9 gibi iron man açtık. aynı saatlerde adamcağız hakkın rahmetine kavuşmuş. ARE stan lee
Sosyal ağlarda paylaş

ps1'deki spiderman oyunlarında true believers deyişi hala aklımda ya.

hatta ondan sonra okuduğum tüm eski (60'lar 70'ler) çizgiromanlarda "*as seen in amazing spiderman issue 79. but we didn't need to remind you of that, right?" falan gibi notları hep onun sesiyle okuyordum kafamda.

bi de en sevdiğim cameo'ları her zaman spiderman'in çizgi filminde paralel evrenlerden birinde (bizim düz bayık evren :P) spiderman'e kendini ziyaret ettirmesi ve çizgi romanların holywood'u domine ettiği şu dönemde avengers'ın sonunda "superheroes in new york? gimme a break!" demesi olacak sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

Cokomantis said:

ps1'deki spiderman oyunlarında true believers deyişi hala aklımda ya.

hatta ondan sonra okuduğum tüm eski (60'lar 70'ler) çizgiromanlarda "*as seen in amazing spiderman issue 79. but we didn't need to remind you of that, right?" falan gibi notları hep onun sesiyle okuyordum kafamda.

bi de en sevdiğim cameo'ları her zaman spiderman'in çizgi filminde paralel evrenlerden birinde (bizim düz bayık evren :P) spiderman'e kendini ziyaret ettirmesi ve çizgi romanların holywood'u domine ettiği şu dönemde avengers'ın sonunda "superheroes in new york? gimme a break!" demesi olacak sanırım.

https://youtu.be/j4Hsa4ftnMM?t=75
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

neden topragi bol olsun diyoruz bilmiyorum

said:
"ilk çağ inançlarına göre, insanlar öldükleri vakit birtakım eşyalarıyla birlikte gömülürlerdi. tanrılarına sunmak ve öte dünyada kullanmak üzere mezarlara birlikte götürdükleri bu eşyalar genellikle kıymetli maden ve taşlardan mamul kap kaçak ile takılardan oluşurdu. türk beyleri de islâmiyet’ten önceki zamanlarda korugan dedikleri mezarlarına altın, gümüş ve mücevherleriyle birlikte gömülürler, sonra da üzerine toprak yığdırtarak höyük yapılmasını vasiyet ederlerdi. eski medeniyetlerin beşiği olan ortadoğu ve anadolu'da, pek çok ünlü hükümdarlara ait bu tür mezar ve höyükler hâlâ bulunmaktadır.

altın ve hazine her zaman insanoğlunun ihtiraslarını kamçılamış, nerede ve ne kadar kutsal olursa olsun elde edilmek için insanı kanunsuz yollara sevk etmiştir. höyüklerdeki hazineler de zamanla yağmalanmaya başlanınca ölenin ruhunun muazzep edildiği düşüncesiyle üzerine toprak yığılır ve gittikçe daha büyük höyükler yapılır olmuş. o kadar ki ölenin yakınları ve cenaze merasimine katılanların birer küfe toprak getirip mezarın üstüne atmaları, gelenek hâlini almış. öyle ya, mezarın üzerinde toprak ne kadar bol olursa, düşmanlar ve art niyetliler tarafından açılması ve hazinenin yağmalanması, o kadar engellenmiş olurdu. bu durumda toprağı bol olan kişi de öte dünyada rahat edecek, en azından kullanmaya eşyası ve tanrılarına sunmaya hediyesi bulunacaktır.

bugün dilimizde yaşayan "toprağı bol olmak" deyimi, aslında ölen kişi hakkında bir iyi dilek ifade eder. türklerin islâm dairesine girdikten sonra yavaş yavaş terk ettikleri höyük geleneği, "toprağı bol olmak" deyiminin de gayrimüslimler hakkında kullanılmasına yol açmıştır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...