Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Her seyi ayni prize takmak

tomkat

Öne çıkan mesajlar

Simdi calisma odasinda 2 tane kasa var 750serlik PSUlu. Ayrica calisma lambasi, buyuk ayakli lamba ve telefon, tablet, lap top sarj aletleri ayni prize takili. 2 750lik kasalari ayni anda calistirdigimda voltaj yetememesinden performans kaybi olur mu?

Simdiye kadar sigorta sadece her sey acikken kettle'i calistirdigimda atti, onun disinda hic atmadi pcler acikken.

Bi de odada telefon prizi var, bunu elektrik prizine cevirmek mumkun mu?

ty
Sosyal ağlarda paylaş

bende de aynı şekilde, tv, ses sistemi, digiturk, pc, monitör zart zurt her şey tek bir çoklu prize bağlı

Bir tanede wifi plug al, o prizi telden falan kapattığın anda her şey tamamen kapanıyor. Benim çok işime yarıyor, standby da duran o kadar çok şey bağlı ki elektrik tasarrufu yapmış olabilirim bilmiyorum :D Hem wifi ağına bağlı olmadan da evde yokken bile kontrol edebildiğin için acaba bir şeyi açık mı bıraktım merakı da olmuyor.

şunun biraz daha kalitelisi diyelim

https://www.aliexpress.com/store/product/2018-new-smart-home-universal-wall-socket-wifi-plug-10A110V-220V-app-power-socket-wifi-outlet/2950066_32844873595.html

Sosyal ağlarda paylaş

Sigorta atmadı yangın çıkıyordu. Ben şans eseri mutfakta olmasam ve soğukkanlılıkla prizden fişi çekmesem. Sonuçta 40 yıllık evdi ve kiralıktı. Birde ev alıp evin yapılmasını beklediğim hem kira hemde kredi ödediğim bir zamandı. O olaydan 2-3 ay sonra çıkmıştım evden. Şimdi giren ne yaparsa yapsın. Duyduğum kadarıyla alt katıma 2-3 krere hırsız girmiş. Balkon kapıları tahminen tüm katların bzuktu ve yıkılacak diye para vermek istemiyordu kimse. Öyle bir apartmandı
Sosyal ağlarda paylaş

sigorta değilde unutkanlıktan yangın çıkarmışlığım var.

öğrenci evi ufo var o zaman doğalgazı açtırmamıştım zaten 2 oda ev diye, dışarıdan geldim elektrik gitmiş, bakkala biyere gittiydim galiba çıkarken ufo açıktı gelince unuttum açık olduğunu attım paltoyu ufonun üstüne, kanepeye uzandım dergi mergi bişey aldım okuyodum elektrik beklerken dotaya falan girecem sıkıldım tabi, uyumuşum kanepede, bir uyandım birileri kapıya vuruyo heryer duman, elektrik gelmiş ufonun üstündeki palto yanmış ordan yerdeki ıvır zıvırlara sıçramış vs derken göte geliyodum zili çalan komşular saolsun götü kurtardım öyle fdsf deli duman olmuştu 3 gün cam açık yattım koku çıksın diye.

Sosyal ağlarda paylaş

Rotweiler said:

yukarda amper cinsini watta çeviren sabonisi görünce bi gülme geldi ahahahahah

3üncü değişken olmadan adam watt amp felan hesaplamış. Voltaj nerde lan?

watt/volt = amp bunun formülü.
İkisi varsa üçüncüsü bulursun.

e fisten 220 ne gerek var volta? Psunun watti da bu voltaj uzerinden

10000 lira kazandim diyince 10 luk basamakta mi yoksa hexadecimal 10 mu diye sormak gibi

ayrica ufolu hikaye fenaymis gecmis olsun
Sosyal ağlarda paylaş

Rotweiler said:

voltaj sabit. şebeke hattı 220V

akım 16 amperse 3520W yapıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Çok fazla okuyamadım ama bu tarz uygulamalarda önemli olanlar:
1. Tesisatın kablo kesit alanı
2. Uzatma kablosunun kesit alanı
3. O prizin tek başına veya beraberce kullandığı sigortanın kapasite değeri

1. Prizlerde genelde 2.5mm² kesitli kablo kullanılır. Bu da yaklaşık olarak size güvenli bir şekilde >20A kapasite sunar. Tabi burada üstünde kullanılan izolasyonun yanmadan dayanacağı sıcaklık da önemli. 25A için de kullananlar mevcut; uygulama yerleri falan değişebiliyor.

2. Sonrasında da uzatma kablosu önemli. En önemli kriter uzatma kablosunun sarılı şekilde yerde durmaması. Piyasada 2.5mm² kesitli uzatma kablosu yok. Ben silikon kablo alıp kendim yapmıştım. Genelde 0.75mm², 1.0mm² veya 1.5mm² kesitli kablo kullanılıyor. Tabi belirtilen değerde kabloyu gerçekten kullandılarsa :) Kapasite aşıldığında kablo ısınıp, yanabilir. Yüksek akımlı sigortanızın ruhu bile duymaz.

3. Sigorta, bağlı prizlerin kapasitelerine göre değil, tesisat kablosunun kapasitesine göre seçilmelidir. Tek prizin hatalı kullanımında atmaz ve kablo yanabilir. Genelde 16A sigorta kullanılır prizler için.

PSU'nun 750W olması değil, senin bunu % kaç kapasiteyle kullandığın önemli. Benim PC'de 550W PSU var ve monitör ile beraber nette dolanırken 123W çekiyor. Oyundayken bu 150-170W arasında oynuyor. PC'ler o kadar yüklenmez kısacası.

Ben mutfak aletlerinin hepsinin fişlerini kestim. UK tipi sigortalı fişlerden alıp hepsini değiştirdim :) Evdeki tüm prizleri de ayrı sigortalara bağladım. Sigorta değerleri de bağlanacak cihazlara göre seçildi. Fırına giden kablo 4mm² kesitli, diğer prizler 2.5mm² kesitli.

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Pc darbeli watt kullanir, bi yuke biner bi ceker falan arti psu daki guc kaybini da hesaplamak lazim ama cok farazi rakamlar cikar.

Tesisatin kablo kalinligina bakmak lazim. Prizi ac icindeki kablonun kalinligina bak, cikan notr faz in kac mm oldiguna bak. Genelde 25A desteklidir ama belli olmaz. Zaten sigortan, fail safe olsun diye 16A konmustur, yukseltirsin onu illa ki 4000w cekeceksen.
Sosyal ağlarda paylaş

Rotweiler said:

abi ahahahhaha cevabını vermişsiniz zaten sizler ama çok yazık ya. cahillik paçalardan akmış.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...