Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diablo Immortal

eregorn

Öne çıkan mesajlar

Bone said:

Gallant said:

ShadowFury in dedigi gibi, Genre defining tanimi daha uygun Blizzard icin. Diablo Arpg, Starcraft RTS, WOW MMORPG i tanimladi.

RTS tartışılmış zaten.

MMORPG konusunda WoW'un tanımlaması felan yok. Ondan önce Ultima Online, Everquest, DAOC zaten oluşturmuştu MMORPG tanımını.
WoW'un tek yaptığı Everquest'i kendisine uyarlamaktı.

Action RPG çok daha eskiye dayanıyor.
Eğer Diablo 2'yi kastettiysen, ona benzer olarak Zelda, Ultima, Secret of Mana gibi oyunlar var.
Diablo 1'i kastettiysen de Roguelike davası NetHack, Hack, ondan önce de Rogue'a dayanıyor.

Daha öncesinde başka oyunların var olduğunu biliyoruz da genre defining demek o genredaki ilk oyun demek değil zaten, ana hatlarını çizen, sonrasında gelen oyunlara yön veren, genre için poster child görevi üstlenen oyundur.
Yani bir MMOyu tanımlarken "Everquest gibi" diyen oyuncu sayısı yoktur demiyorum vardır, ama azınlıktır, oyuncuların büyük bölümü için referans noktası WoWdur.
Ya da mesela Overwatch ilk Hero Shooter değil, Team Fortress Overwatch'tan yıllar yıllar önce çıkmış, kök salmış bir oyun. Ama Paladins, Battleborn vb. oyunları tanımlarken Team Fortress 2 çakması denmiyor, Overwatch çakması deniyor. Genre definingden kastımız bu yani.
Sosyal ağlarda paylaş

ShadowFury said:

Bone said:

Gallant said:

ShadowFury in dedigi gibi, Genre defining tanimi daha uygun Blizzard icin. Diablo Arpg, Starcraft RTS, WOW MMORPG i tanimladi.

RTS tartışılmış zaten.

MMORPG konusunda WoW'un tanımlaması felan yok. Ondan önce Ultima Online, Everquest, DAOC zaten oluşturmuştu MMORPG tanımını.
WoW'un tek yaptığı Everquest'i kendisine uyarlamaktı.

Action RPG çok daha eskiye dayanıyor.
Eğer Diablo 2'yi kastettiysen, ona benzer olarak Zelda, Ultima, Secret of Mana gibi oyunlar var.
Diablo 1'i kastettiysen de Roguelike davası NetHack, Hack, ondan önce de Rogue'a dayanıyor.

Daha öncesinde başka oyunların var olduğunu biliyoruz da genre defining demek o genredaki ilk oyun demek değil zaten, ana hatlarını çizen, sonrasında gelen oyunlara yön veren, genre için poster child görevi üstlenen oyundur.
Yani bir MMOyu tanımlarken "Everquest gibi" diyen oyuncu sayısı yoktur demiyorum vardır, ama azınlıktır, oyuncuların büyük bölümü için referans noktası WoWdur.
Ya da mesela Overwatch ilk Hero Shooter değil, Team Fortress Overwatch'tan yıllar yıllar önce çıkmış, kök salmış bir oyun. Ama Paladins, Battleborn vb. oyunları tanımlarken Team Fortress 2 çakması denmiyor, Overwatch çakması deniyor. Genre definingden kastımız bu yani.

Tanım doğru da örnek yanlış abi Overwatch TF2'den daha fazla ait değil o tanıma. Overwatch çakması deniyorsa (ki dendiğini duymadım ama olabilir) tek sebebi TF2'nin artık eskimesi, yeni nesil ergen gamerların tanımaması olabilir. Ama işin tanımını yapan ortaya koyan oyun TF.
Sosyal ağlarda paylaş

tf2 çakması değil de ow çakması demek evet ancak 2010 öncesi bebek olmakla ya da "oyun hayatımın %90'ı bilizort oyunlarında geçiyor" modeli bir insan olmakla açıklanabilir. :p benim komşunun torunu hayatında quake görmemiş, bilmiyor mesela, onun için shooter demek ya fortnite ya da gta5. o bana fortnite 360 no scope videosu gösterdi heyecanla, sonra ben quake fatal1ty videosu açtım gösterdim de sıkıldı ehu.

napalım şimdi yadırgamıyorum bu durumu, doğal birşey ama onun benzetmeleri onun nesline ait olur ancak. genel kabul görecek birşey değil.

ow'nin kendi zaten tf2 çakması baştan aşağı, ilk duyurulduğunda sonuna kadar dalgası geçildi her yerde. o genre'ı tf2 define etmiş zaten sonuna kadar.

morhaime yerine yeni gelen adamdan:
said:
“Regarding I think the opportunity for Diablo and specifically on mobile, I think it is a very significant opportunity. Mobile is the biggest platform in gaming today. And taking a game like mobile onto that platform in a way that is really reflecting our quality standards I think can really open a lot of – it can open that franchise and other franchises to a global audience, including people who don’t have PCs, or especially in China where Blizzard is a very, very strong western brand.”

bilizort mobili sağmaya daha yeni başladı, pc'de para kırdıramayan lootbox vssiz birşey satmalarını beklemeyin şu saatten sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

Quote lanacak cok post oldugu icin cogu quote kismini geciyorum. Ama ShadowFury in dedigi gibi
said:
"Daha öncesinde başka oyunların var olduğunu biliyoruz da genre defining demek o genredaki ilk oyun demek değil zaten, ana hatlarını çizen, sonrasında gelen oyunlara yön veren, genre için poster child görevi üstlenen oyundur.
Yani bir MMOyu tanımlarken "Everquest gibi" diyen oyuncu sayısı yoktur demiyorum vardır, ama azınlıktır, oyuncuların büyük bölümü için referans noktası WoWdur."

Blizz in yaptigi olay buydu, mevcut genre yi alip, gelistirip, duzgun bir gameplay le genis kitlelere duyurmayi basariyordu. Denilebilir, su ozelligi diger oyundan caldi, bunu da suradan aldi diye. Bu argumanla cogu oyun zaten birbirinden asirma.

Simdi arpg diyince kim Nethack i, Rogue u hatirlar(ki adamlar roguelike taniminin isim babasi). Kac kisi oynamistir allah bilir.

Blizz in release dateleri de genelde tam teknolojinin belli degisiklikler gosterdigi tarihlere denk geliyor. Pentium release oluyor, 1 sene icinde Diablo cikiyor. Pentium 2 doneminde Starcraft, Pentium 3 ucuzladigi donemde sak diye Diablo 2 cikiyor. Broadband in yayginlasip, internetin her eve girdigi donemde WOW patladi. Gerci bu tarihler benim kendi hayatimda da belli donum noktalarini temsil ettiginden midir nedir, bana hep adamlarin release date leri pazarin tam hazir oldugu donemlere denk, gibi geliyor. Birde benim genel olarak hatirladigim Blizz oyunlarini calistirirken mevcut donanimimin hep yeterli olmasiydi. Bethesda gibi, abi senin ekran kartin afedersin bir boka yaramiyor, yenisini al, havasi yaratmiyordu. Laurelin soylemis zaten, adamlar gameplay le optimizasyona feci kafa yoruyorlardi.
Sosyal ağlarda paylaş

e çünkü sc1'den sonraki her blizz oyunu döneminin en az 3-4 yıl gerisinde grafiklere sahipti. sc1'den bu yana "vay be ne güzel görünüyor oyun" dediğim tek blizz oyunu yok. her defasında direkt settings'e girip "maxta böyle mi görünüyor yani" diyorum. teknik açıdan vasat grafik yapınca optimizasyona gerek kalmıyor.

hadi editledim şimdi bilizortçular bana karşı birleşmesin. :p
Sosyal ağlarda paylaş

Lau geçen sayfada yazmış işte.

Gameplay. Netcode.

Grafik olarak, oyun mekanikleri olarak WoW dan daha çoklarını masaya koyan oldu ama o yukarıda yazan 2 etkenden dolayı hepsi battı gitti ya da çok az bir kitlesi kaldı.

SwTOR u dün gibi hatırlıyorum mesela. Instant ability olan skill rakibe 1,5 saniye sonra damage veriyordu aptal animasyon yüzünden. WoW un şiir gibi akan oynanış götürdü.

Bugün Diablo 3'e bakalım; içerik olarak herkes gömüyor çok daha iyi olmalı evet ama adamlar oynanışı o kadar iyi yapmış ki sebepsizce demon biçip ortalığı dağıtmak saçma bir huzur veriyor sjfj. PoE içeriği ile diablo 3 oynanışı olan bir oyun olsa acayip birşey olabilir heralde.

Grafik olarak geriden gelmesi çok da önemi kalmıyor bu durumda işte. Aynı şekilde Nintendo da buradan kazanıyor ama onun online i ciddi sıkıntılı. En son mario ace oynuyordum 2019 yılında saçma sapan laglı oyun oynamak acayip soğutuyor insanı.

Bethesda da dandik ve çağın gerisinde motoru ile hala oyun yapıyor mesela o da satıyor. FO ve tes 3rd person gameplay hala odunu yönettiriyor bize. Yıl 2019 ya.
Sosyal ağlarda paylaş

grafiğe "eski makineyle oynuyorum, optimizasyon iyi ondan" dendiği için ona değindim. artık bu "kötü grafiği bilerek yapıyorlar herkes oynasın diye" yıllarını geride bıraktınız arkadaşlar, hayvan gibi makine isteyen cdp oyunlarını yere göğe koyamıyorsunuz yıllardır. "blizzard vasat grafik yapıyor" dendiğinde "herşey grafik değil" demeyin artık, grafik aşağı grafik yukarı konuşuyorsunuz her başlıkta. çöp adamları oynatıyorlar işte 13 yıldır, yani bunu görmezden gelmeye gerek yok çifte titanlı cp77 demosuna tapınırken. 2000 yılında 640x480 fix çözünürlükle 16-bit renkli oyun çıkaranları unutmaya gerek yok. kötüyse kötü, iyiyse iyi.

zaten bu dimmoral'ın en hakaret gibi tarafı da tablette pc'den çok daha güncel grafikli bir diablo çıkacakken pc için ufukta bile görünmemesi. d3'ü o kadar dönemin gerisinde çıkartmasalar bu kadar hızlı yaşlanmayacaktı.

neyse ben konuşmaya başlayınca herkes bir silkinip tekrar blizzardcılığa döndü, başka birşey yazmayayım da o isyan ruhu kralcılığa dönmesin gene ehu. nasılsa geçici bu kızgınlıklar, hazır devam ederken tadını çıkarayım. :p
Sosyal ağlarda paylaş

Adamlar hiçbir zaman tech demosu kasmadı ki. Aksine art stili hem daha uzun götürüyor hem düşük makinelerde rahat çalışıyor. Bir de görsellik düz grafik değil animasyonları falan başarılı kötü animasyonlu oyun oynamak eski grafikten daha zor geliyor bana.

Diablo 3 grafiği yüzünden eskidi de millet o yüzden yenisini bekliyor diye düşünüyorsan baya yanlış yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

grafiğe "eski makineyle oynuyorum, optimizasyon iyi ondan" dendiği için ona değindim. artık bu "kötü grafiği bilerek yapıyorlar herkes oynasın diye" yıllarını geride bıraktınız arkadaşlar, hayvan gibi makine isteyen cdp oyunlarını yere göğe koyamıyorsunuz yıllardır. "blizzard vasat grafik yapıyor" dendiğinde "herşey grafik değil" demeyin artık, grafik aşağı grafik yukarı konuşuyorsunuz her başlıkta. çöp adamları oynatıyorlar işte 13 yıldır, yani bunu görmezden gelmeye gerek yok çifte titanlı cp77 demosuna tapınırken. 2000 yılında 640x480 fix çözünürlükle 16-bit renkli oyun çıkaranları unutmaya gerek yok. kötüyse kötü, iyiyse iyi.

+1 sam. Zaten hep bundan oldu. Kötüye kötü denmedi iş blizzard a gelince. RMAH bile savunan vardı diablo 3 konularında hem burda hem yabancı forumlarda. Adamlwr saçma sapan oyunlar çıkardı ip lerini harcadı ilgilenmedi bıraktı,titanı iptal etti OW duyurdu oo iyi falan dendi, yok HS Yok Overwatch yok çakma dota daki microtransaction la para kazanma işine girdi bunlar da savunuldu. Dandik grafikli oyuna “yav grafik dert mi şimdi” denildi. Ama başka oyunlarda yerdeki kaplamaların kalitesine sövülüyordu. Blizzard ın bugünkü noktaya gelmesinde bu oyuncuların payı büyük. En acısı da bu insanlar gidip telefonlarına diablo immortal ı da alıp oynayacak parayla bişiyler alacak. Bazıları gizleyip sövüp arkadan oynayacak bazıları da gelip “yaw iyi ama ya” falan diyecek. Sonra da daha çok ağlarız “lan diablo4 nerde” diye. Blizzard casual gaming e dönerken HS OW çakma dota savunanlar orada mtransaction ın dibine vuranlar boşa ağlaşmasın yani. Bu kadar net bu konu. Alınan alınsın gücenen gücensin.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

Xenus said:

https://i.redd.it/eo54opixcbx11.png

daha wow çıkıcak mobile :P

2017 3.quarter da nolmuş ta çoşmuş öyle?

mobilin ilk patladığı dönem o sene. adamlar o üstteki bütün oyunları mobile çıkartıyorlar. aion 2, bns 2 diye birde lel. ama tekrar revenuelar çoşar. anet'e mobil gw pushlatırlar sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...