Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oyun dünyasının karanlık tarafı

Yabgu

Öne çıkan mesajlar

cicibeybe said:

Celtics said:

senior'ler yıllık 100 bin dolar kazanıyormuş.

lel bir olayi yokmus o zaman

tabi escape kazanamayabilir yine hayati boyunca np

Eger isinde gercekten iyiysen, USA'de 100k'dan fazla kazanabilirsin o kadar uçuk bir maaş degil. Avrupa icin imkansiza yakin bir rakam ve vergi oranlari Avrupada cok daha yuksek..

Bu arada herkes sussunlar demiste, neyin kafasini yasiyorsunuz anlamadim. Biri size karsi haksiz bir eylem yapiyor diye baskarinin basinada aynisinin gelmesini birde ustune sikayet etmemesini istemeniz enteresan bir karaktermiş..
Sosyal ağlarda paylaş

kermit said:

-Deno- said:

Biz Denetimdeyken daha zor şartlarda çalıştık, ağlamasınlar. En azından oyun dünyasındalar aq.

aynen sabah akşam oyun oynuyolar para kazanıyolar :D
bende bi ara senin gibiydim deno gerçekten. sonra 13 yaşıma bastım

Ya ben bir yerde şahsına ya da tanıdıklarına küfür falan ettim galiba, öbür türlü bu kadar derdin olamaz benimle.

Aklıma bir olay da gelmiyor ilginçtir. Hani ziklemiyim diyorum, ya da söylediklerini umursamadığımı gösterecek cinste malzeme veriyorum, gene de bana mısın demiyorsun.

Cosplay ve Assassin's Creed şakası yapmaman ise beni derinden üzdü, tam da konusundayız aslında. Fotoğraf atayım mı photoshop yaparsın, hep beraber güleriz?
Sosyal ağlarda paylaş

Sawer said:

Bu arada herkes sussunlar demiste, neyin kafasini yasiyorsunuz anlamadim. Biri size karsi haksiz bir eylem yapiyor diye baskarinin basinada aynisinin gelmesini birde ustune sikayet etmemesini istemeniz enteresan bir karaktermiş..

yazılımcılar kendi sorunundan önce kalksın inşaat sektörünün sorunlarını çözsün, hatta inşaatçılar da kalksın sülfür madenlerindeki hintlilerin sorunlarını çözsün. ondan sonra inşaattan şikayet etsin. "sen gel de bizim inşaatta beton dök 16 saat" falan demişler programcıya sdf.
.
Sosyal ağlarda paylaş

-Deno- said:

kermit said:

-Deno- said:

Biz Denetimdeyken daha zor şartlarda çalıştık, ağlamasınlar. En azından oyun dünyasındalar aq.

Ya ben bir yerde şahsına ya da tanıdıklarına küfür falan ettim galiba, öbür türlü bu kadar derdin olamaz benimle.

Aklıma bir olay da gelmiyor ilginçtir. Hani ziklemiyim diyorum, ya da söylediklerini umursamadığımı gösterecek cinste malzeme veriyorum, gene de bana mısın demiyorsun.

Cosplay ve Assassin's Creed şakası yapmaman ise beni derinden üzdü, tam da konusundayız aslında. Fotoğraf atayım mı photoshop yaparsın, hep beraber güleriz?

https://galeri13.uludagsozluk.com/735/_1328017_m.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Sendikalaşmaya gidilmesi ve kuralların regüle edilmesi lazım falan kabul de bide umursamanın öncelik sırası var. Afrika kahve üretiminde çocuk köleler ya da sweatshoplarda havasızlıktan/yanarak ölen bangladeşliler konularına ayıracak duyarım mevcut, yılda 100k dolar kazanan programcılara duyar kalmadı.

DEMİR ÇELİK İŞÇİLERİ DAHA ZOR ŞARTLARDA ÇALIŞOYOR evet bence de geçerli bi argüman, keza o da iş bu da iş. Umursamanın da bi seviyesi var, benim eşiğimin baya altında klimalı ofislerde vit vit vit klavyeye basan RDR çalışanları (ve SAP danışmanları).

Diğer taraftan bu olaylar gündeme geldikçe zaten afrikalı güney amerikalı kölelerden çok daha hızlı şekilde haklarını alacaklardır. O yüzden /care
Sosyal ağlarda paylaş

kermit said:

-Deno- said:

kermit said:

-Deno- said:

https://galeri13.uludagsozluk.com/735/_1328017_m.jpg

Neyse Napae konusunu dile getirdiğim için dargınsındır diye düşünerek uzatmıyorum.

Konuya dönecek olursak, bir önceki mesajımı orjinal yazının girişine hitaben yazdım biraz. Yani “arkadaşım onlar çok çalışıyorsa, ben de çok çalışıyorum, ben şikayet ediyor muyum” diyecekseniz, merak etmeyin sizin mesleğinize de saygı duyuyoruz. - kısımına gelecek olası cevap aslında bu birçok yerde, ki öyle de olmuş gibi mesajlara bakılırsa. Kimsenin bunu gerçekten kast etmediğini düşünüyorum, ama bir yandan da anlayabiliyorum.

Ben de global olarak ağır olduğu onaylanmış, tasdik edilmiş denetim ve bankacılık sektörlerinde çalıştım. 2.5 sene denetim, 1.5 sene de bankacılık olmak üzere toplam 4 sene. Çalışma sebebim tabi ki mesleğim hakkında bir şeyler öğrenmenin yanında tamamen kendime kapı açmak içindi, klasik Türkiye şartlarında CV'de iyi olur mantığı, hoş günümüzde bunlar da pek bir boka yaramıyor ya olsun.

Sidik yarıştırmak için söylemiyorum, ama şartlar çok daha ağırdı özellikle denetimde. Forumda hala bu sektörde olan insanlar da bunu onaylar diye düşünüyorum. Zaten gün içinde çok ağır şartlar varken, bunun yüzlerce saatlik fazla mesailere dönüşmesi, yeri geldiğinde ofis ortamı yerine denetlediğiniz yer sebebiyle konteynırın içi gibi yerlerde çalışmak zorunda kaldığınız, sonra da manager/partner uygun görmüyor diye 100 - 200 saatlik fazla mesailerinizin tek kalemde silinebildiği bir sektör denetim. Aldığınız maaş çok düşük, ağız kokusunu çekmek zorunda kaldığınız insanlar türlü türlü. Seyahati, yıl sonu sayımları vs. vs. uzar gider. Bankacılık da bunun biraz daha maaşları yüksek, janjanlı versiyonu.

Şimdi bu sektörleri niye örnek gösterdim, şundan dolayı: bu ve benzeri sektörlerdeki birçok insan başka bir seçenekleri olmadığı için ve kağıt üzerinde çalışabilecekleri en iyi şirketler buralar olduğu için bu sektörleri zorluyor ya da bu sektöre katlanıyor. Bu tip sektörlerdeki birçok insan rüyaları bu iş olduğu için yapmıyor, seçmiş olduğu yol gereği katlanmak zorunda olduğu için yapıyor. Garanti para ve yan haklar tabi bir de. Zannediyorum ki gerek yazıda belirtilen Rockstar çalışanları olsun, gerek oyun/eğlence sektöründeki birçok başka çalışan olsun hiç olmazsa rüyalarını gerçekleştirdiklerini düşünüyorlardır, çünkü bulundukları pozisyonlar bu sektörün Barcelona'sında, Real Madrid'inde oynama fırsatı gibi bir şey. Şartlar ağır mı ağır, ben bu kadar ağır olduğunu bilmiyordum oyun sektöründe bu yazıyı okuyana dek. Ama sonuçta developer olsun, oyun senaristi olsun, bu insanların hemen hepsi gerçekten olmak istedikleri yerlerdeler. Şartların kötü olması bunu değiştirmiyor, sonuçta beğenilsin beğenilmesin triple A bir oyunun altında imzalarI oluyor, eh bu da büyük bir gurur ve mutluluk olsa gerek. Milyonlar kazandıran bir projenin normal mesai saatlerinde yapılabildiği bir sektör zaten yok. Kaldı ki aldıkları ve maaşlar/içinde bulundukları şartlar gerçekten birçok sektöre göre daha iyi, herhalde kendi hazırladıkları development videolarında gördüğümüz ortamlar da yalan ve toz pembe hayatlar değildir.

Her şeyi de bir başka bir şey ile karşılaştırıp eleştiriyim demiyorum ama Burak'ın söylediği gibi bir dünyada yaşıyoruz allasen. Şartlar iyileşsin, insanlar hak ettiğini alabilsin ama zaten bunlar olabilseydi kapitalizm çarkları farklı dönüyor olurdu. Ben de kendim ağır şartlarda çalıştığımı düşünürken denetimine gittiğim şirketteki mavi yakalı insanları görüp halime şükrediyordum. İkimiz de hayallerimizdeki mesleği yapmıyoruz belki, ama hiç olmazsa benim derdim adamın dertlerinin yanında 'derdini silkeyim' seviyesinde.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu tartışmanın sonu gelmez de bu tip oyunların sabah 8 akşam 5 kafasıyla çalışarak çıkarılmayacağını 10 yaşındaki çocuk bilir. O yüzden mesai mi yapıyorlarmış diye şaşırılacak bir durum yok. Maaşlar iyiyse, mobbing-kötü muamele yoksa çok da takılacak bir durum değil.
Sosyal ağlarda paylaş

abi baslik tam sey olmus, sabanci universitesinde muhendislik kazananlar once 1 yil derse girip sonra alanini secince yök bunu tum universitelerde uygulayamayiz siz de herkes gibi bastan sectirin demisti.

bu baslikta da klasik bir turk yaklasimi olarak haksizliga mi ugruyorsun ama ben daha cok ugruyorum o yuzden sus denmis.

ben de sanayide uretimde calisiyorum ofiste calisan herkes ölsün plz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...