Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Devlet verdiği destekleme/teşvikleri nasıl denetler?

JeanValjean

Öne çıkan mesajlar

Diyelim ki ben devletten bir yatırım için destekleme veya teşvik aldım. Tarım, sanayi, hizmet sektörü fark etmez. Sonra devlete yalan yanlış beyanda bulundum ve devleti dolandırmaya niyetlendim/dolandırdım. Devlet bunların takibini illa ki yapıyordur. Bunu nasıl yapıyor? Hangi kurumlar yapıyor? Yakalanan vakalar yüksek mi yoksa her alandaki gibi orada da bir denetimsizlik mi mevcut?

Akademik bir çalışmada kullanmak için bu tip bir veri setine ihtiyacım var ve kayıt tutuluyor mu merak ediyorum. Bu verilerin kayıtlarını (ad, soyad, tc kimlik no vs. gibi kişisel bilgilere girmeden) alabilir miyim?
Sosyal ağlarda paylaş

denetim var ve biraz verilen destekle alakalı.

Örneğin X aleti için destek aldın, alırken zaten proforma fatura verip başvuruyyorsun

sonra komiteyi ikna ettin

sonra aradan bi zaman sonra adamlar gelip nerde o x alet diyorlar.
Sonra X aletine gerçekten ihtiyacın var mıydı? bence yoktu y muadilini kullanabilirdin diyip y nin üzerinden destek verebiliyorlar.

hizmetlerde biraz daha zor tabi denetleme ama denetleme mekanizması var.

kayıt tutuluyordur herşey dijital artık
Sosyal ağlarda paylaş

bu soruları yanlış yere soruyosun. yapmak istediğin akademik çalışma için bu soruları gelip buraya soruyosan zaten o çalışma için destek alabilmen pek olası değil. fakülte'de yok mu grant department vs onlara gidip sorarsan daha detaylı bilgi alırsın ya da hocana sor.

destekle kişisel bilginin ne alakası var ayrıca? bu tip kişisel bilgiler kayıt ediliyorsa bunu yapan devlettir zaten. onun için de etik komitesidir izindir vs o yolla erişim verebilirler. bu soruyu da gelip buraya sorman bayağı bir garip. devletin database'ine erişim için özel ekipman için devletten teşvik mi isteyeceksin? akademik çalışma ise bu tip bi çalışmayı yapacak ilk kişi sen değilsin benzer çalışma yapmış insanlara sorabilirsin onlar nasıl erişmiş data'ya diye. departmanın'da hocalara danışmanına vs sorman gereken soruları paticiğe sormak zaman kaybı.
Sosyal ağlarda paylaş

şunu da ekleyim o anketleri dolduran öğrencelierin kişisel bilgilerinin anonim olarak bile kullanabilmen için velilerinden eğer reşitlerse kendilerinden bu bilgilerin akademik çalışmada kullanılabilmesi için onay alınması gerekir. devlet bu bilgileri toplarken eğer böyle bir izin alınmamışsa o dataya erişmen mümkün değil. muhtemelen okul okul gezip müdürlere yalvarman gerekicek çocuklara anket doldurmaları için.
Sosyal ağlarda paylaş

selam
zamaninda aldik kosgeb egitimi ve destegini cok yakin bi arkadasim hala universitelerde egitimini veriyor.
kisaca aciklamak gerekirse denetleme zayif ama tesvik almak cok zor teknolojik yatirim degilse zaten tesvik kismina gelemiyorsun. basvuru yaparken zaten surecteki butceni harcamalarini calisacak personel maasina kadar deklare ediyosun)ust limitleri var asgari ucrete yakindi muhendis maasi mesela) yazilim donanim proje icin ayrilmis butceleri belirledikten sonra bqwvuru gidiyor.
1- macbook 10000tl
2-office 20000tl
kalem kalem masraflarin var bunlari satin alip faturalariyla basvurup parani daha sonra aliyosun proje surecinde belirttigin katma degeri teknolojiyi saglamayamazsan hedeflerin tutmazsa techizati geri aliyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Anelor said:

bu soruları yanlış yere soruyosun. yapmak istediğin akademik çalışma için bu soruları gelip buraya soruyosan zaten o çalışma için destek alabilmen pek olası değil. fakülte'de yok mu grant department vs onlara gidip sorarsan daha detaylı bilgi alırsın ya da hocana sor.

destekle kişisel bilginin ne alakası var ayrıca? bu tip kişisel bilgiler kayıt ediliyorsa bunu yapan devlettir zaten. onun için de etik komitesidir izindir vs o yolla erişim verebilirler. bu soruyu da gelip buraya sorman bayağı bir garip. devletin database'ine erişim için özel ekipman için devletten teşvik mi isteyeceksin? akademik çalışma ise bu tip bi çalışmayı yapacak ilk kişi sen değilsin benzer çalışma yapmış insanlara sorabilirsin onlar nasıl erişmiş data'ya diye. departmanın'da hocalara danışmanına vs sorman gereken soruları paticiğe sormak zaman kaybı.

Offf soruyu tamamen gtunden anlamışsın, üstüne üstlük karşında çocuğun var gibi nutuk çekmişsin, ya bi git allasen.
Sosyal ağlarda paylaş

Fin said:

selam
zamaninda aldik kosgeb egitimi ve destegini cok yakin bi arkadasim hala universitelerde egitimini veriyor.
kisaca aciklamak gerekirse denetleme zayif ama tesvik almak cok zor teknolojik yatirim degilse zaten tesvik kismina gelemiyorsun. basvuru yaparken zaten surecteki butceni harcamalarini calisacak personel maasina kadar deklare ediyosun)ust limitleri var asgari ucrete yakindi muhendis maasi mesela) yazilim donanim proje icin ayrilmis butceleri belirledikten sonra bqwvuru gidiyor.
1- macbook 10000tl
2-office 20000tl
kalem kalem masraflarin var bunlari satin alip faturalariyla basvurup parani daha sonra aliyosun proje surecinde belirttigin katma degeri teknolojiyi saglamayamazsan hedeflerin tutmazsa techizati geri aliyorlar.

Teşekkür ederim hocam ben bu teşvikleri denetleyen ayrı bir kurum mu var yoksa bakanlıklar bünyesinde mi denetleniyor diye sormuştum. Sağolun yine de.
Sosyal ağlarda paylaş

JeanValjean said:

Anelor said:

Offf soruyu tamamen gtunden anlamışsın, üstüne üstlük karşında çocuğun var gibi nutuk çekmişsin, ya bi git allasen.

soruyu götümden anlamışım evet ancak bu "akademik" çalışma için gelip paticiğe soru soracak kadar akademik anlamda yetersiz olduğun gerçeğini değiştirmiyor. akademik çalışmanın püf noktalarından birisi hangi soruyu kime/nereye sorucağını bilmektir sen bilmiyorsun. özellikle bu üslupla sen zaten akademik çalışma.
Sosyal ağlarda paylaş

Anelor said:

JeanValjean said:

Anelor said:

soruyu götümden anlamışım evet ancak bu "akademik" çalışma için gelip paticiğe soru soracak kadar akademik anlamda yetersiz olduğun gerçeğini değiştirmiyor. akademik çalışmanın püf noktalarından birisi hangi soruyu kime/nereye sorucağını bilmektir sen bilmiyorsun. özellikle bu üslupla sen zaten akademik çalışma.

ya benim üslubuma gelinceye kadar sen dönüp de kendi üslubuna bir bak. düzgün cevap verene teşekkür edip soruyu yanlış anladığını söylemişim senin mesajının altında, burada sorun benim üslup sorunum değil, sana senin bana davrandığın gibi davranmam. sen besbelli buraya fırça kaymaya gelmişsin, reaksiyon görünce üslup bikbik demeye başlamışsın. insan gibi soru soruyorum ama senin verdiğin cevap karşıdakine bilgi vermek maksatlı değil, sen basbayağı benim üzerimden "yeaaa memlekette hiçbir şey düzgün yürümüyor pfff akp yaaa liyakat yaaaa" demeye gelmişsin ama yemezler.

akademik çalışmayı nasıl yapabileceğim hakkında fikrim yok değil, tekrar söylüyorum, ben bunun için ayrı bir kurum varsa, devlet denetleme için ayrı bir birim/kurum görevlendirdiyse orayla görüşeyim, yoksa bakanlığa bağlı bir devlet dairesi ile görüşeyim demek için sormuştum. bunun için de zırt pırt danışmanımı aramak yerine buradan ilgili birimin adını öğreneyim, eğer orada bir sorun yaşarsam danışmana sorayım diye düşünmüştüm ama olayın geldiği yere bak yani, pes.

her şey hakkında fikriniz var anasını satayım. iki cümleden benim karakter analizimi de yapmışsındır. "bunlar hep böyle yaa bunlar yüzünden bir bok olmuyor memlekette."

quora'da profesor adam dünyanın en salak sorusuna ciddiye alıp 3 sayfa mesaj yazıyor, bizim buradaki tavra bak. en süper sensin abi tamam ya, yarın gidip sanayide işe başlıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Anelor hakli ilk mesajinda da biraz atesli girmis.

Akademik calisma yapacak birisinin kaynagin genelde yazanin gotune dayandigi bir forumda boyle teknik bir soruya cevap aramasi yanlis.

Onu gectim, dogru keyword ile google'a sorsan ya da calistigin/okudugun kurumun ismini vererek KOSGEB'i arasan cok daha hizli cevap alirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

JeanValjean said:

Anelor said:

Anelor hakli bir serzeniste bulunmus ve senin buna verdigin tepki duzeysiz olmus.
Gelip boyle bir sitede ciddi zaman, butce ve calisma isteyen sureclerin sonuclarini aramani bende anlamlandiramadim.
Sosyal ağlarda paylaş

lan ne acayip adamlarsınız ya, adamın iyi kötü bir şey sormuş, ister yanıtlarsınız istemezseniz de okuyup geçersiniz zaten. sorudan yola çıkıp adamın vasat olduğunu düşünebilirsiniz de neden çaktınız adama anlamış değilim. sonuçta forumda master doktora seviyesinde adamlar var, devlet destekli girişim kurmuş birileri de olabilir. hiçbirisi olmadığı takdirde zaten buradan bir şey öğrenemeden gidecek adam.

süreç kendi doğal akışında sonlanacakken neden dönüp adama çakarsınız, adamın yapacağı işten siz mi sorumlusunuz? bazılarınız harbi garip.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Arkadaşım büyük veya küçük destekler başvuru aşamasında denetleniyor
Provizyon yani layık mı değilmi tarzında
Bu başvuru sürecinde gelir idaresi başkanlığı gibi kurumlar
Devletin tüm kurumları ile veri akışı sağlar
Vergi dağiresi sgk rekabet piyasası vs vs
Önce ticari geçmiş ve siciline bakılır
Borçların değerlendirilir rekabet analizi yapılır varsa pazar payın ve yerin hesaplanır insan kaynakları üretim yeri gibi durumlar
Sabit veya değişken giderlerin kısacası
A 'dan z ye tüm kontroller başvuru sürecinde değerlendirilir
Bu çok meşakkatli bi zaman ve emek ister
Devletin destek olayına bakışı böyle
Kısacası iyi niyeti suistimal eden destek alıp devleti zarara sokanlar mümkün mertebe engellenmeye çalışılıyor
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...