Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

işten çıkma veya çıkmama

lunatari

Öne çıkan mesajlar

NolaxThensbane said:

lunatari said:

tofaşta çalışıyorum ben.

Sende zaten biliyorsun durumu yeni yılda toplu çıkarmalar başlayacak. Buna göre davranmanı önerebilirim sadece.

Hatta mı çalışıyorsun nerdesin?

evet bantta çalışıyorum. çalıştığım yer zaten sürgün yeri.
Sosyal ağlarda paylaş

vivavale said:

Seni bağlayan bi durum var mı şu an aile ya da eş çocuk, bakmakla yükümlü olduğun herhangi birisi?

Şimdi ayrılman durumunda alacağın tazminat ve kredi erken kapamadan sonra elinde kalacak 15k.

Aylık giderin ne yani yemek dışında sabit giderin neler var bu 15k ile en kötü şartlarda ne kadar idare edebilirsin? Kaç senedir çalışıyosun aysonu kötü de olsa maaş yattığı için bi nebze rahat harcama yapabiliyosun işten ayrıldıktan sonra ay sonu maaş yatmıcak bu durumu iyi düşün. Bi de ayrılma durumunda işsizlik maaşı alabilir misin? Bildiğim kadarıyla 9 ay boyunca ödeme yapıyor devlet bu durumu da değerlendir.

bağlayan bir durum yok. bekarım sigara v.s kullanmıyorum. ailemle yaşadığım için pek bi masrafım da yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Elime 15k kalacak diyorsun, 15 / 2.8 = 5 aylık maaşın kalıyor cebinde.

5 ayda iş bulabileceğine inanıyorsan çık. Ama bedellide malum askerliği ne zaman yapacağın belli değil, sırf bu sebepten bedelliye gidecekleri özellikle eliyorlar iş başvurularında. Askerliği yapana kadar iş bulamama riskini cepte tut derim.
Sosyal ağlarda paylaş

2 düzeltme:

- kıdem tazminatı tavanı 5,400 küsür TL. Yani bu tutardan aşağıda maaş alıyorsa (ki öyle), tavan konusunda endişelenmesine gerek yok
- İşsizlik maaşında şartlar var: a) 3 yıl 600 gün prim ödemiş olma + son işyerinde 120 gün prim (ki bunları karşılıyordur). b) SGK'ya işten çıkış kodunun ne girileceği. Burada karşılıklı anlaşma olduğu için sisteme genelde "tek taraflı fesih" girilmiyor, "diğer nedenler" diye giriliyor. "Diğer nedenler" olarak girilirse işsizlik maaşı alınamıyor. Bunu netleştirmen lazım bence

Son olarak, normalde işe iade davalarında 4 ay boşta geçen süre + bir miktar işe başlatmama tazminatı olur (çıkartma şartlarına, kaç yıl çalıştığına bağlı olarak değişiyor, genelde minimum +4 daha gelir; toplamda 8 maaş denir ama garantisi yok). Davaya gidip bu şekilde uzlaşılmaya çalışılabilir; ama zaman alır ve garantisi yok. Kaç yıl kıdemin var bilmiyorum ama 3 brüt maaş paketten daha yukarısını alabiliyorsan onu zorlayabilirsin. Bir ara şöyle uygulamalar da vardı: "4 maaştan aşağısı verildiğinde mutual agreement olmaz" diye.
Sosyal ağlarda paylaş

scorch said:

Flassh said:

üstüne işsizlik maaşı alırsın 6 ay bi de 800 liradan.

öyle olmuyor en üstten başlayıp aylar geçtikçe maaşın kuşa dönüyor son 1,2 ay böyle lütfenden 100-150 tl bayram harçlığı veriolar.

yaşadım biliyorum :D

bu nasıl ya ? neye göre kesinti yapıyorlar ? ne zaman aldın sen işsizlik maaşını son dönemlerde mi ?
Sosyal ağlarda paylaş

Flassh said:

scorch said:

Flassh said:

öyle olmuyor en üstten başlayıp aylar geçtikçe maaşın kuşa dönüyor son 1,2 ay böyle lütfenden 100-150 tl bayram harçlığı veriolar.

bu nasıl ya ? neye göre kesinti yapıyorlar ? ne zaman aldın sen işsizlik maaşını son dönemlerde mi ?

Eylül 2017/2018 haziran arası aldım işte total 9 ay veriliyor.

İlk başvurduğun andan itibaren hesaplanıp belirli tarihte ptt den gidip alırsın ilk ay kabul süresinden hesaplandığı için çok veriolar. 2200 almıştım sevinmiştim. Sonraki ay normal asgari maaş veriyorlar diye düşündüm normalde brütüm 6k maaştı ve en üstten alacağımı söylemişti işkurdaki görevli. İşte 3. Aydan sonra 1200 e düştü 4. Ay 1100 6 da 800 en son maaş da 140 mı 244 mü neydi işte 9. Ayda yada 10.

Ödemeleri böyleymiş. Çat diye de otomatik kesiolar af yok
Sosyal ağlarda paylaş

lunatari said:

şimdi arkadaşlar ben bursa'da iyi fabrikalardan birinde mavi yaka olarak çalışıyorum. işimde çok mutsuzum, başımdaki amir ve formen ile tartıştığım için de mobbing yedim.

ekonomik krizden dolayı fabrika isteyenleri tazminat, ihbar ve 3 brüt maaş ikramiye vererek işten çıkartıyor. ama iş bulamama durumları falan da malum. daha geçen gün bedelli askerlik için kredi çektim.

şimdi önümde 2 seçenek var;

1-totalde 35-40k arası parayı alıp işten çıkmak
2-2400-2800 tl arası maaş ile devam etmek.

ülkenin bu durumunda işten çıkmaya değer mi yoksa değmez mi? dediğim gibi çok mutsuzum fakat bi yandan da iş bulamama kaygısı yaşıyorum.

tavsiye plx.

mako da mı çalışıyosun
Sosyal ağlarda paylaş

scorch said:

Flassh said:

scorch said:

Flassh said:

Eylül 2017/2018 haziran arası aldım işte total 9 ay veriliyor.

İlk başvurduğun andan itibaren hesaplanıp belirli tarihte ptt den gidip alırsın ilk ay kabul süresinden hesaplandığı için çok veriolar. 2200 almıştım sevinmiştim. Sonraki ay normal asgari maaş veriyorlar diye düşündüm normalde brütüm 6k maaştı ve en üstten alacağımı söylemişti işkurdaki görevli. İşte 3. Aydan sonra 1200 e düştü 4. Ay 1100 6 da 800 en son maaş da 140 mı 244 mü neydi işte 9. Ayda yada 10.

Ödemeleri böyleymiş. Çat diye de otomatik kesiolar af yok

Arkadaşa sordum 10 ay boyunca maximumdan yatmış azalma olmamış.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...