Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

işten çıkma veya çıkmama

lunatari

Öne çıkan mesajlar

şimdi arkadaşlar ben bursa'da iyi fabrikalardan birinde mavi yaka olarak çalışıyorum. işimde çok mutsuzum, başımdaki amir ve formen ile tartıştığım için de mobbing yedim.

ekonomik krizden dolayı fabrika isteyenleri tazminat, ihbar ve 3 brüt maaş ikramiye vererek işten çıkartıyor. ama iş bulamama durumları falan da malum. daha geçen gün bedelli askerlik için kredi çektim.

şimdi önümde 2 seçenek var;

1-totalde 35-40k arası parayı alıp işten çıkmak
2-2400-2800 tl arası maaş ile devam etmek.

ülkenin bu durumunda işten çıkmaya değer mi yoksa değmez mi? dediğim gibi çok mutsuzum fakat bi yandan da iş bulamama kaygısı yaşıyorum.

tavsiye plx.
Sosyal ağlarda paylaş

Bedelli sırasında istifa edersin, işçi çıkardıkları için döndüğünde işe almazlar. Krediyi nasıl ödeyecem diye düşünürsün.

Ha döndüğünde işe kesin alınırım diyorsan orası ayrı, çıkma. Ama hem mobbing var diyorsun, hemde işçi çıkarmaya çalışıyorlar diyorsun. Ayrıl al tazminatını.
Sosyal ağlarda paylaş

lunatari said:

35-40k arası bir para alıcam. geçen hafta 19k kredi çektim. en fazla 20kya onu kapatsam, elime 15-20k civarı bir para kalacak.

geçen hafta çektiğin 19k krediyi 20k 19k dan çok daha aza kaparsın bu arada. konuyla ilgili önerim de ayrıl. diğer arkadaşların dedikleriyle aynı sebepten

edit: 19k geri ödemen gibi düşünmüştüm, bedelli falan demişsin. 19k ana paraysa 19k altına kapanmaz evet :D
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi sektörün maaş oranları yada senin titrin tam olarak ne bilemiyorum. maaşının neredeyse 15katı tazminat alacaksan çık. iş bulursun ama bulacağın iş maaş olarak ne kadar tatmin edecek bilemezsin. bantta robot operatörüsündür maaşın 5-6k olur sana talep vardır hiç düşünmezsin. ama düz işçisindir yada düz işçi pozisyonunda iş bulacaksındır o zaman asgari ücrete yada biraz üzerine razı olman gerekebilir (yanlış anlaşılmasın işçi aşağılama, hor görme gibi bir söylem değil).
Sosyal ağlarda paylaş

A ) çıkarsan iş bulamazsın.

B ) çıkmazsan bezdirip istifa ettirir üstüne tazminatın yanarak çıkmak durumunda kalırsın.

geçmiş olsun şuanki türkiye şartları için konuşuyorum btw. 1+ senedir iş bulmak resmen hayal 1 firmaya girdim 1 ay bitmeden dolar uçunca son gelen ilk gider kardiş zaten ithalat/ihracat kısmına almıştık şuan nah yaparız onları diye salladılar.

ha şu var sen işte 19k tazminat alıcam kısmını kendin yaptıysan hayal görme, çünkü türkiye'deki tazminat sistemi öyle işlemio tazminatın üst sınırı var ödediğin maaş bordosuna göre. 21k'dan fazla tazminat alamıyordun yanlış hatırlamıyorsam. çünkü benimde tazminatım 40,44k arası bişeydi bi hesapladı ik kuş bi rakam çıktı dedim hayırdır. çat diye çalışma yasasından gösterdiler. yıllık üst limitin var her sene ona göre hesaplayıp bi işlem yapıolar o 40k oluyor sana 20

Kıdem Tazminatı Tavanı diyolar devletin mükemmel sistemi kendisi. yıllık senden aldığı para 60k geri ödediği 20k'dan az.
Sosyal ağlarda paylaş

senin durumuna benzer bir şekilden sonra aylarca işsiz kalmış birisi olarak söyleyim

bursadan ayrılamam çoluk çocuk annem babam hepsi burda aynı şehirde iş bulmak zorundayım diyorsan çıkma

tek tabanca takılırım ben yeter ki iş olsun, burdaki amirler zaten bana istifa ettirtmek içim fırsat kolluyorlar diyorsan çık

bir de arkada scorchun yazdıkları çok doğru, evdeki hesap türk hukuk sisteminden geçince acayip şeyler çıkıyor
Sosyal ağlarda paylaş

scorch said:

A ) çıkarsan iş bulamazsın.

B ) çıkmazsan bezdirip istifa ettirir üstüne tazminatın yanarak çıkmak durumunda kalırsın.

geçmiş olsun şuanki türkiye şartları için konuşuyorum btw. 1+ senedir iş bulmak resmen hayal 1 firmaya girdim 1 ay bitmeden dolar uçunca son gelen ilk gider kardiş zaten ithalat/ihracat kısmına almıştık şuan nah yaparız onları diye salladılar.

ha şu var sen işte 19k tazminat alıcam kısmını kendin yaptıysan hayal görme, çünkü türkiye'deki tazminat sistemi öyle işlemio tazminatın üst sınırı var ödediğin maaş bordosuna göre. 21k'dan fazla tazminat alamıyordun yanlış hatırlamıyorsam. çünkü benimde tazminatım 40,44k arası bişeydi bi hesapladı ik kuş bi rakam çıktı dedim hayırdır. çat diye çalışma yasasından gösterdiler. yıllık üst limitin var her sene ona göre hesaplayıp bi işlem yapıolar o 40k oluyor sana 20

Kıdem Tazminatı Tavanı diyolar devletin mükemmel sistemi kendisi. yıllık senden aldığı para 60k geri ödediği 20k'dan az.

tazminat olayı şöyle,

fabrika işten çıkmak isteyenlere 3 brüt maaş ikramiye verecek + 2 brüt maaş ihbar verecek + kıdem tazminatını verecek. benim brüt 4200+ olduğu için 5 brüt + kıdem + her ay kesilen koç vakfı parasını katarak 35-40k civarı dedim.

işten çıkarsam toefl kasıp yurtdışına kaçmak istiyorum. kasmak için vaktim olacak bol bol.

çıkmazsam dediğim gibi mutsuz bi şekilde çalışmaya devam edicem.

kalbim çık mantığım çıkma diyor. arada kaldım resmen.
Sosyal ağlarda paylaş

Seni bağlayan bi durum var mı şu an aile ya da eş çocuk, bakmakla yükümlü olduğun herhangi birisi?

Şimdi ayrılman durumunda alacağın tazminat ve kredi erken kapamadan sonra elinde kalacak 15k.

Aylık giderin ne yani yemek dışında sabit giderin neler var bu 15k ile en kötü şartlarda ne kadar idare edebilirsin? Kaç senedir çalışıyosun aysonu kötü de olsa maaş yattığı için bi nebze rahat harcama yapabiliyosun işten ayrıldıktan sonra ay sonu maaş yatmıcak bu durumu iyi düşün. Bi de ayrılma durumunda işsizlik maaşı alabilir misin? Bildiğim kadarıyla 9 ay boyunca ödeme yapıyor devlet bu durumu da değerlendir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...