Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İş hayatı ana başlık

Aceace

Öne çıkan mesajlar

"roket adam" said:

en ütopik olanı --> ev arkadaşı yerde bi yuvarlak olduğunu farzedelim, tüm cvleri havaya atalım, yuvarlağın dışında kalanları eleyelim, ben şanssız elemanlarla çalışmak istemem demişti.

sonra dedim ki yok canım bu iş tamamen onların dandikliği. sonra fark ettim ki hakikaten hikaye bu işler.

şehir efsanesi nerelere gelmiş ahahahaha
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

"roket adam" said:

en ütopik olanı --> ev arkadaşı yerde bi yuvarlak olduğunu farzedelim, tüm cvleri havaya atalım, yuvarlağın dışında kalanları eleyelim, ben şanssız elemanlarla çalışmak istemem demişti.

sonra dedim ki yok canım bu iş tamamen onların dandikliği. sonra fark ettim ki hakikaten hikaye bu işler.

şehir efsanesi nerelere gelmiş ahahahaha

ahah ben de duymuştum bu hikayeyi ancak gerçek olabilecek kadar ortam müsait dsf

global şirket iksının bile fantastik işlerine şahit olmuşluğum var sdfg. bir pozisyona adam almak için ilana gidiliyor, başvuruar toplanıp elemeler yapılıyor. daha sonra başka departman direktörlerinden biri girip ikya bir cv veriyor. geri kalan görüşmeler falan tamamen globale raporlamak için yapılıyor. 10 kişiyle görüştük şunları şunları eledik bunu aldık diye sdg.

yerli bilindik holdinglerin birinde olan ik arkadaşım var benim. kız departman içinde torpille gelenlerden, içerideki ego ve güç savaşlarından bıkmış durumda çünkü daha departman içi terfiler bile adaletli olmuyor diyor dsfg

ya ik arkadaşın tanıdığın olması avantaj tabii de yetmiyor. büyük şirketlerde yönetimin, yöneticinin değneği işi yapan çok var. baya mobbing yapan ik var ya memnun olmadıkları personel istifa etsin diye.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Doğrudan IK ile işim, görüşmem olmadı ama (iş hukuku departmanı da bana uzak zaten), IK firmalarıyla işlerim oldu, müvekkillere personel bulsunlar diye sözleşmeler hazırladım. İşe alımlarda IK outsource daha iyi çalışabiliyor iyi bir firma olunca.

Genelde firma içi IK olunca iş alımına bakan bu keyfilik söz konusu. Outsource olunca yükümlülük artıyor çünkü, cezai şartlar var, eleman istendiği gibi çıkmazsa yerine ücretsiz yenisini bulma var, bir sürü şey var. En azından genelde işini yapan birini alıyor firma. Tabii, daha iyi biri elenmiş olabilir IK firmasının kötülüğünden, bilemem; en azından iş görülüyor ama.

KVKK filan zaten, outsource daha kolay gibi artık. CV girmesin istiyorum ben şirkete mümkün olduğu kadar, en azından ön elemeden geçerken başka şirket sorumluluğunda olsunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Haklısın Gerge, oradaki sıkıntı şu sadece: Firmalara "sizin İK outsource işinizi biz yapalım" diye satışa gelenler; aynı zamanda alakasız bir sürü departman için işe alım sürecini yönetiyor, adaylarla görüşüyor. Kar marjını sağlayabilmek için bunu yapıyorlar genelde. Satışçı ile "recruiter" ı birbirinden ayıran dış firma çok yok piyasada.
Ha buna rağmen işini çok iyi yapan firmalar var, ona lafım yok
Sosyal ağlarda paylaş

Mavi yakada local çevren olacak rakiplerin formenlerini, operatörlerini falan çalacaksın hiç ilan çıkmadan, beyaz yakada da ölümüne outsource firma ile çalışacaksın. Benim bakış açım bu HR'ın recruit kısmı için.

Yoksa çıtır İK'cı alıyorsun bir tane özel üni işletme mezunu, pekiiii sizi neden tercih edelim, avcı mı yoksa toplayıcı toplum mu size yakın diye başlıyorlar robot sorulara.
Sosyal ağlarda paylaş

Çıtır İK'cı için doğru abi, hiç lafım yok
Recruiter denen kişinin, işkolunun ne tarafından para geldiğini; hangi tür zorluklarının olduğunu, süreç işlerken kimlerle iyi geçinilip kimlerle kavga edileceğini vs. vs.'yi bilmesi lazım. Aksi takdirde standart İK sorularına doğru cevap verenleri paslar geçerler departman
müdürüne.

Özel ünici çıtır İK çok feci ya :(
Sosyal ağlarda paylaş

bir de maaş beklentiniz ne??

amuğa kodumunu senin pozisyonunun bir bütçesi raici yok mu. Kurbanlığa mı giriyoruz, ortada mı buluşacaz, el tutuşup sallayalım mı danaya girer gibi. Müneccim boku mu yedim ben ne biliyim ne kadar verecen, kutumda büyük mü hissediyorum.

İş belli, pozisyon belli ise buna bir fiyat belirlersin hatta ilanda da koyarsın. Arkadaş pozisyon bu maaş da bu. Onun üzerinden adamın niteliklerine göre pazarlık yapar iki taraf da.

Şirket 8k ayırdı pozisyona sen adama böyle sorunca adam da ıh mıh diyor 3k diyor sen de alıyosun elemanı zıplaya zıplaya. Sonra adam işe başlayıp etrafını gözlemliyor veya öğreniyor vay emenike diyor mutsuz oluyor. Sonra niye çalışanlar mutsuz.

Herkes bi cingöz, sanki düşük maaştan alırsa arta kalan parayı cebine atacak pezevenk.

35 yaşını aşmamış presantabıl analitik düşünen. 36. yaşında ölüyor insanlar zaten. gevur ilanları ne güzel net worth var hours var yaş maş yasak zaten
Sosyal ağlarda paylaş

Maaş beklentisi sormanın kötü tarafı ne?

Yaşadığın şehir belli, ihtiyaçların belli, aylık giderin belli, aklını işe vererek çalışabileceğin, her ay parasal konulara kafa yormadan çalışacağın rakam belli. Ek olarak eğer bu işi istiyorsan, kariyerini bu alanda geliştirmek istiyorsan, bu pozisyona ve firmaya yönelik araştırma yapmış olman da gerekiyor, maaş politikalarını öğrenebilirsin. Prim için mi koşturuyor, sabit maaş + ikramiye mi veriyor, bunları araştırman lazım.

Her pozisyonun piyasada bir ederi var. Yeni mezundan tut, kıdemlisine kadar alınan aralık belli. Şirketin de verebileceği maaş skalası belli.

Aday maaş beklentisine, normun çok üstünde bir değer yazarsa, aranan nitelikten bir tanesini pas geçmiş olur. Görüşmeler sırasında beklentisinin neden yüksek (veya nadiren, daha az - gayrimenkul geliri olabilir, o firmaya kapak atmak istiyor olabilir, vb.) olduğunu anlatamazsa elenme riski artar.

Bu soruya bu kadar takılmamak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Gangren said:

Maaş beklentisi sormanın kötü tarafı ne?

Yaşadığın şehir belli, ihtiyaçların belli, aylık giderin belli, aklını işe vererek çalışabileceğin, her ay parasal konulara kafa yormadan çalışacağın rakam belli. Ek olarak eğer bu işi istiyorsan, kariyerini bu alanda geliştirmek istiyorsan, bu pozisyona ve firmaya yönelik araştırma yapmış olman da gerekiyor, maaş politikalarını öğrenebilirsin. Prim için mi koşturuyor, sabit maaş + ikramiye mi veriyor, bunları araştırman lazım.

Her pozisyonun piyasada bir ederi var. Yeni mezundan tut, kıdemlisine kadar alınan aralık belli. Şirketin de verebileceği maaş skalası belli.

Aday maaş beklentisine, normun çok üstünde bir değer yazarsa, aranan nitelikten bir tanesini pas geçmiş olur. Görüşmeler sırasında beklentisinin neden yüksek (veya nadiren, daha az - gayrimenkul geliri olabilir, o firmaya kapak atmak istiyor olabilir, vb.) olduğunu anlatamazsa elenme riski artar.

Bu soruya bu kadar takılmamak lazım.

Bu çok genel bir bakış olmuş. Buradakilerin çoğu yazılımcı veya kurumsal bir yerde çalıştığı için bunlar normal gelebilir ama medya sektöründe çalışıyorsan adam sana sigortanı düşük tutup maaşını elden verebiliyor. Hatta eski zamanlarda sigortanı 15 gün de gösteriyorlardı ama artık yemiyor.

Sen üst bir maaş istediğin anda zaten aranmıyorsun. 1 tanesini pas geçmek değil ARANMIYORSUN hatta kağıt öğütücüsüne atarlar özgeçmişini.

Senden 3-4 program bilmeni (ps, ae, ia, pr, 3d zart zurt) 6 gün mesaili çalışmanı ve yaratıcı olmanı bekledikleri bir alanda seni 2500 tlye bağlamak istiyorlar. Bunun da üst tabakası var elbet ama oraya erişmek nanay.

Şirketin verebileceği maaş sıkalası belli ise onu söyler ona göre konuşulur. Diğer türlüsü benim gözümde soytarılıktır.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

maas skalasini soylesinler, vaktimizi harcamasinlar.

Asiri kurumsallar haric skala veren cok az.
Sektörden sektöre de değişiyordur elbet ama çıtır iki tayfa için genelde başarı en ucuza en iyi Adamı almak. En doğru adamı doğru şartlarda alacak kapasite de yok niyet de yok. O yüzden adaya beklenti sorup direkt eliyor %80 ik. Skalada kaldığın süre içinde de eksiklerini ön plana alıp maaşı orta ile alt sınır arasında tutmaya çalışıyor. Mantık bu olunca benzer kalifiyede adamlara birine x digerine 1.4x maaş veren yerler duydum ben baya.

ABD'li mantığı daha olumlu. Pozisyonun yıllık maliyeti belli olacak şekilde yayınlıyorlar ilanı. Yeterince iyiysen tavandan, eksiklerin varsa aralığın içinde ona uygun bir rakama anlaşabiliyorsun.

Bizdeki daha çok esnaf usulü. 10binlik Adamı 5-6bine çalıştırmak amaç. 5-6binlik pozisyona doğru 5-6binlik adamı almak değil.

En temizi yukarda söylendiği gibi recruitmentı tamamen dışarıdan uzman aracılığıyla outsource edilen. İyi yazımlıcıyı, iyi muhasebeciyi, iyi pazarlamacıyı veya danışmanı vb alanları bulabilecek yetenek havuzuna sahip ik departmanları sayılıdır heralde.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Outsource IK yüksek maaşla çalışacak iyi personel bulmaya gayret eder bu arada. Söyle mesela:

Yıllık Vergi ve SGK primi hariç brüt maaşının %9’u

60 gün içinde personel herhangi bir nedenle işten ayrılmazsa geçerli bu.

Outsource IK iyi çalışırsa her taraf için faydalı bence. Firma iyi eleman buluyor, çalışan iyi maaş alıyor. İyi çalışırsa tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

işe girdikten sonra ilk zamanlar beni işe aldıran ik firmasına ödedikleri parayı araştırdım, yıllık brüt maaşın %8ine denk geliyordu aşağı yukarı ki orta halli yerel bir firma kendileri, yüzyüze bile görüşmedik aradılar telefonda yarım saat mülakat yaptık tatilde olduğum için. sonra direk buraya yolladılar ve işe girdim hemen bu kadar yaptıkları danışmanlık sdfds
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...