Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İş hayatı ana başlık

Aceace

Öne çıkan mesajlar

senko said:

HR cevrenin, arkadaslarin cok yararini gordum ben :)
HR larin kilit rolleri oluyor, pozisyonlari daha pozisyon acilmadan duyabiliyorsunuz

Ha bir de iyi hr larin hayvan gibi networku var, sizi severlerse o networku kullandirabilirler

Pozisyon açılması emrini veren insanlar, pozisyon açılacağını HR'lardan daha önce biliyorlar. Onlara yanlamak daha mantıklı bu tarz bir durumda. Son 3 firmamda da HR bir nevi tetikçi rolü görüyordu, adamlar söyleneni yapıyor, ekstra ya da eksiği bir şey yok. Şu atılacak, konuşmayı sen yap. Şu alınacak, pazarlığı sen yap. Ama bu kadar, ötesi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Kesinlikle haklısın da, eğer o adamlara erişimin yoksa HR'a olan erişimin direk +1 kazandırıyor sana.

Kendi deneyinimden yola çıkarsam dediğin gibi o deparmtandaki liderin abi bak bu adam çıkıo sen gelmek istermisin diyen de oldu direk hr'ı pas geçip, ama HR arkadaşlarımın bana senko bak xx ayrılıo sen düşünürümüsün onun pozisyonunu dedikleri daha çok olmuştur.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
ben size bizim ofiste çalışan insanların bir kısmının zeka seviyesini özetleyeyim.
ING bank ile çalışıyoruz. muhasebeci iş alımı sürecinde kıza gerekli belge listesini gönderiyo. yazışmaları okudum ING bankasından hesap açtırcaksın diyor. hatta en yakın ING bankı tarif ediyor mailde. kız renkleri benziyor diye gidip Turkish Bank'tan hesap açtırıyor.
gerçekten sadece rengi benziyor diye girmiş ve hesap açtırmış.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
oha hr/ik dövmeli başlık açılmış yeni görüyorum :(

ik'dan çektiğim kadar başka bir şeyden çekmedim heralde sdf kimisi çıkar kendi şovunu yapar, kimisi görüşmeye aldığı aday karşısında eziklik hisseder, kimisi gelir sana işini öğretmeye kalkar.
şimdiye kadar çok nadir gördüm gelen görüşmeciyi cidden analiz eden, özelliklerini ölçebilen veya karşısındakiyle uyumluluk ölçmeye çalışan. bunlar da genelde 35+ deneyimli kişilerdi zaten.

onun dışındakiler askerdeki komutan misali eline fırsat geçti mi karşısına gelene direkt üstünlük kurma derdinde. en embesil sorular da bunlardan çıkıyor zaten.

küçük şirketlerin ikları bambaşkaymış ya ahaha. yakın zamanda bu SAP, Oracle vb tarzı şirketlerin business partneri olan küçük yerli firmalara da başvurdum. İK aradı:
-Merhaba ben x firmasında y nasılsınız
+Merhaba iyiyim sağoulun, şu an spor salonundayım(koşu bandındayım hatta) sizi rahat duyamıyorum öğleden sonra 1 gibi arar mısınız?
-Öyle mi, peki.
+Hoşçakalın.
-(Sessizlik sonrası) hoşçakalın.

Aramadı daha sdfg
Sosyal ağlarda paylaş

^^ ahaha hiç şaşırmam sdf

reyou said:

bu adamin spor salonunda fln kaydi var, isten 5.30 dedin mi cikar, spora yetismeye calisir, bize en az 7 ye kadar kalcak, pizzayla calisan adam lazim diyip aramamistir bi daha.

ahah sanırsam ik da senin gibi düşünmüş olacak.
halbuki ben görüşmeyi spor salonu gibi bir ortamda piç etmek istemediğim için erteliyorken, karşıdaki "hmpps demek sporuna bile ara vermiyor yavşak hmpss" diye algılıyor. zaten ego ve toyluk buradan geliyor. yoksa daha tecrübeli şirketler ve insanlar arayınca aynı durumda geri döndüler fdsg
Sosyal ağlarda paylaş

valla yazın 40 a yakın mulakat yapmıstık.
skype vs de dahil buna, garip insanların dışında bizim istediğimiz sonra bizi istemeyen tipler falanda oldu.

IK cı gerekli bitane, aldığımız elemandan memnunuz çok şükür, ama sırf işe alım süreci ve sorumlulukları devretmek adına biri çalışabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

O değilde IDO iç hat seferlerini 1 Aralıktan itibaren durduracağını açıklamış. (zarar ediyorlarmış) Bostancı-Bakırköy / Beşiktaş / Kabataş gibi hatlar durursa ben biterim. Özellikle Bakırköy. Öyle bir başka alternatif hat yok.

Özelleştirilmiş olsa da kamu hizmeti veriyor, kafasına göre ben iç hat seferini durduruyorum deme hakkı var mı ya
Sosyal ağlarda paylaş

Frantic said:

^^ ahaha hiç şaşırmam sdf

reyou said:

bu adamin spor salonunda fln kaydi var, isten 5.30 dedin mi cikar, spora yetismeye calisir, bize en az 7 ye kadar kalcak, pizzayla calisan adam lazim diyip aramamistir bi daha.

ahah sanırsam ik da senin gibi düşünmüş olacak.
halbuki ben görüşmeyi spor salonu gibi bir ortamda piç etmek istemediğim için erteliyorken, karşıdaki "hmpps demek sporuna bile ara vermiyor yavşak hmpss" diye algılıyor. zaten ego ve toyluk buradan geliyor. yoksa daha tecrübeli şirketler ve insanlar arayınca aynı durumda geri döndüler fdsg

spor salonu degil ama toplanti versiyonu var...

tr'de bir is icin yazdilar. dedim su saatler arasi bosum..
bu bu bu gunler tum gun toplantim var, kontrata ek yapiyoruz. aramayin hic.

abi kadin sadece toplanti oldugu gunler aradi la.
dedim, size daha onceden belirttigim gibi acip konusamiyorum. su saatten sonra arayin.
kadin kapris yapip istemiyorsaniz aramayiz beyfendi dedi.
peki dedim ne diyeyim.

bu konuda en iyisi linkedin oldu sanirim. en azindan ik ile degil, profesyonel, isin uzmani mudur ile, genel mudur ile vs yazisiyorsun once.
Sosyal ağlarda paylaş

Durduramaz abi yok öyle bir şey.

Yani şöyleki, bu tarz haklar özelleştirildikten sonra denetime tabi tutulurlar ki şirketler insanları silkmesin.

atıyorum telekom şirketleri kafasına göre kapatamaz baz istasyonunu
elektrik dağıtım şirketinin max kesinti saati bellidir.

Buda öyle, sağlamak zorunda yani. Ama öte yandan adamın kasası boşaldıysa, napcak taş mı yicek? ben battım kardeşim istersen hapse at nabıyosan yap şeklinde bir rest gelebilir.

Bu durumda devletin , muhtemelen, olaya el koyup ( nasıl ki konkordatoda kayyum atıyorlar ) hattı sürdürmesi gerekir ki böyle olacaktır.
Ha aynı sıklıkta olurmu ne olur bilmiyorum.

tarifeleri devlet belirlediği için aba altından sopa gösteriyorlar, hem sçeimler yaklaşıyor hem kriz var, tam tarife ittiremlik zaman. Muhtemelen tarifeleri yükselttirecekler ve olay çözülecek.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...