Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İş hayatı ana başlık

Aceace

Öne çıkan mesajlar

İki müşterim var. İkisi de hiç hız kesmedi projede. Uzaktan çalışıyorum ama çizgiyi net çekmek lazım. Diğer türlü insan kendini öğle arasında, akşam ekstra toplantı yaparken buluyor. Hadi diyelim ki çizgi çekiyorsun, bu sefer başka bir işle uğraşmadığın için kafan işte kalıyor. Normalde öğle arası olsa yemek yemeğe çıkıyorsun kahve vs derken işten kopuyorsun. Ama şu anda evde kaldığın için ve dikkatini başka bir şeye veremediğin için olay kafanda dönmeye devam ediyor. 

Büyük sıkıntı var bende:D 

Sosyal ağlarda paylaş

ya sorma, Kıbrıs'ta Türkiye'de vaka yok diye atladık gittik gözümüzü karartıp ama burnumuzdan geldi.  Biz  ordayken Kıbrıs'ta vaka çıktı 2-3 tane oteli karantinaya aldılar derken Türkiye'de de vakalar çıktı, gelişimiz ayrı macera oldu fırtınadan dolayı uçuşumuz iptal oldu pegasus'tan bizi aldılar Girne'de bir otele yerleştirdiler, rezillikler panik falan mahvolduk öyle diyeyim asdsfds

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, MrLevie dedi ki:

İki müşterim var. İkisi de hiç hız kesmedi projede. Uzaktan çalışıyorum ama çizgiyi net çekmek lazım. Diğer türlü insan kendini öğle arasında, akşam ekstra toplantı yaparken buluyor. Hadi diyelim ki çizgi çekiyorsun, bu sefer başka bir işle uğraşmadığın için kafan işte kalıyor. Normalde öğle arası olsa yemek yemeğe çıkıyorsun kahve vs derken işten kopuyorsun. Ama şu anda evde kaldığın için ve dikkatini başka bir şeye veremediğin için olay kafanda dönmeye devam ediyor. 

Büyük sıkıntı var bende:D 

Abi ben normalde de pek ofis saatleriyle çalışmıyorum ve bu kafa yapını alıştırana evden çalışmanın en büyük zorluğu. Gece yatarken, sabah kalkınca falan iş düşünüyorsun (hele bir de kendi işinse gg).

Benim bir nebze olsun rahat etmeme yardım eden en büyük unsur kendime günlük ve haftalık hedefler koymak oldu. Atıyorum bir şey mi yazmam gerekiyor, "günde en az şu kadar kelime yazacağım, deadline'ım şu olacak" diyorum. O hedefleri tutturana kadar başka bir şeye yönelmiyorum, hedeflerimi gerçekleştirince zaten işleri bitirmiş olma duygusu oluşuyor artık. Sonra kafam işten uzaklaşıyor kendiliğinden.

Sosyal ağlarda paylaş

tavsiyem işe, evde, “ocaktaki yemek” gibi bakın. çok çalışırsan altını yakarsın, gerçekten yeterli çalıştığına emin olduğunda yemek pişmiştir, artık onun çiğ kalması ya da yanması sorunun yoktur, ocak kapandığında “ocaktaki yemek” hikayesi sona erer ve başka şeyler yaparsınız.

Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • Genel Yönetici

Haftada iki gün ofiste başlıyorum artık. Müvekkillerde toplantılar da başladı, yarın ilki var. Birinin plazasındaki 400-500 beyaz yakaya grup grup KVKK eğitimi verecektim (sırf kağıt üstünde verildi gözüksün diye yarım saatlik sunumlar), onları şimdilik bilinmeyen bir tarihe erteledim ama.

Sosyal ağlarda paylaş

Mart ortasından beri evden çalışıyoruz ancak teknoparka bağlı olduğumuz için dönmemiz gerekecek. Normalde 27 Mayısta dönecektik, sonra 1 Haziran oldu dün 8 Hazirana ertelendi. 

Patronlardan birinden gelen bir mailden alıntı yapıyorum

"Bayram öncesi yaptığımız son duyuru sonrası Teknopark yönetiminden aşağıdaki duyuru yapıldı; buna göre tüm Teknopark firmalarının mevcut desteklerden tam olarak yararlanabilmeleri için Haziran ayında % 50  oranında ofislerde çalışmaları gerekiyor. Bu destekler Teknopark’ta bulunmanın en önemli amacı ve  hiçbir firmanın vazgeçmek istemeyeceği düzeyde. Destek tutarları ofiste çalışmayarak elde edilecek kazanımların kat be kat üzerinde, ve bu sebeple kompanse edilmesi mümkün değil."

Bahsedilen destekten istifade edebilmek için patron teknoparka, teknopark da direkt bakanlıklara bağlı. En tepeden izin çıkmadıkça (şu an gözüktüğü kadarıyla) evden çalışmaya devam edemeyeceğiz. Evden çalışmanın şirkete maliyetinin ~60000 tl olacağı söyleniyor. Sanki bu maliyet karşılanamıyorsa şirket için işler iyi gitmiyor gibi.

Ofis "sosyal mesafe" kurallarına uygun değil, klimalar dışarıdan içeriye hava alabilecek şekilde çalışabilecek mi bilmiyoruz, gidiş gelişlerde ben dahil çoğu kişi toplu taşıma kullanıyor, öğlen yemeği için yakında bir yere gitsek dert bina içinde yesek dert. Büyük bir sıkıntı bekliyor bizi ama özetle görünen o ki Para > çalışanların sağlığı 

Aket-Atum tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Bizimkiler bayram öncesinde attığı açıklamada ikinci bir duyuruya kadar evden devam demişti. 8 Haziran'da ise ofisleri açacaklarmış ama kademeli olarak geçiş planlıyoruz yazıyordu. Yazın klimaların harıl harıl çalışacağı aynı katta yüzlerce kişi ile aynı ortamda bulunmak direkt riskli. Umarım evden çalışma uzunca bir süre devam eder. Açıkçası evden çalışmaya geçmenin işlere olumsuz bir etkisi olmadı.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

1-2 haftadir yabanci bankalar beni is gorusmesi icin garip bir sekilde ariyor.

is arayisim yok, linkedin hesabim-kariyer.net basvurum falan yok.

zoom uzerinden calisiyorlarmis vs.

4 senedir ofisten hic calismadim, hep proje bazli is aldim.

sanirim covid ve enflasyondan dolayi maas beklentim dusuk kalmis.

zamanim var da, calisayim diyorum da duzgun bir para alayim:

Spoiler

8-9k falan komik sayiliyor herhalde maas olarak artik?

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Bizim kanalda da ofise dönmeye başladık. Koca bir katta tek başımayım.

Ne gereği vardı ki... Her şey düzgün ilerliyordu. Hatta arada ekstra içerikler hazırlıyorduk. 2 ayda tek bir kez bile sorun çıkmadı. 

Şunu anlıyorum. Bazı mesleklerde ofise gidip çalışma zorunluluğu var. Sallıyorum bir avukatın müvekkili ile görüşme amacıyla zoomlaması çok akla mantığa uygun değil. Ama biz bütün gün bilgisayar başındayız ve internet olduğu müddetçe (internet kesilirse diye 3g miz bile var) hiç bir iş aksamıyor.

Aceace tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

13 saat önce, Gallant dedi ki:

Turkiye de ofisi olmayan yabanci bir banka ise direk avrupali standard maasina yakin bir tutar (or. avrupa maasinin %80 i) istemek yerinde olur. Mumkunse doviz uzerinden anlas.

haklisin da o imkansiz, senior analyst maasi istesem min senelik 100$k.

(zaten kimse gorusmeye cagirmaz, 9-10k TL ustu imkansiz gibi gozukuyor. bence evden calismak icin fena degil; son zamanlardaki 3-4 haftalik projelere -tabii bulursam- 15-20k arasi aliyorum.)

tr'de subesi var ama bireysel bankaciligi baya kistilar, investment banking de degil.

(bu arada ist. - esentepedeki en buyuk banka binasi olan uluslararasi banka, third-party headhunter aradi)

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

bizim patron eski kafalı malesef, ofisden olmayınca milletin hepsini yatıyor zannediyor. O yüzden gel ne yapacaksan burada yap modeli. Karantina zamanı bile ofisi tam kapamadı kaldıki bu muhitte kapanmamış tek ofisiz resmen. Millet haftada 2-3 gün program ile gelip gitti gerisi evden. Şu kafadan kurtulamadık valla ya, iş yapılıyorsa senin istediğin gibiyse ve sorunsuz ilerliyorsa adam ister tuvaletten ister uzaydan ister su altından çalışsın sana ne yani. 

Sosyal ağlarda paylaş

herkes evden calisacak disipline sahip degil, insanlari yapamayacagi bir donguye sokmak istemiyor olabilir.

asssiri zengin olup da evde cildirmamak, sosyal cevre - networking icin calisan da cok insan var.

herkes tek basina calisma isini yapamiyor diye dusunuyorum kisacasi, bazilari kirbac istiyor (her sabah 8:30 zoom topllantisi)

Sosyal ağlarda paylaş

Bizde merkezi havalandırma var, Covid riskini azaltmak için onu kapalı tutacaklarmış. Bina zaten solar paneli gibi, bu durumda yaz aylarında pişer ölürüz tahminen. O yüzden yazın home office şeklinde bi öneri var, ama henüz karar yok ortada. En son haziran da böyle geçsin hele bi diye home office verdiler. Temmuz kısmet.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...