Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dikkat eksikliği bozukluğu ve depresyon

JeanValjean

Öne çıkan mesajlar

Bundan 2 yıl önce tanı aldım ama doktorun verdiği 10 mg ritalinler bir şeye yaramayınca pek üstünde durmadım, aklımdan çıkmış. Geçenlerde bir arkadaşımın sende dikkat eksikliği bozukluğu olabilir demesiyle kafamda şimşekler çaktı ve açıp bütün belirtileri tekrar okudum, beni tarif ediyor diyebilirim.

Bundan bir yıl kadar önce bir süre majör depresyonumu tedavi amaçlı wellbutrin XL kullandım ve ilk 2-3 hafta konsantrasyonum tavan yaptı (ADHD tedavisinde de kullanılıyor) ama daha sonra ilacın çok fazla yan etkisini gördüm; çok garip bir dikkat dağınıklığı (5 ile 4ü toplayıp 1 bulmak gibi) ve çok şiddetli anksiyete yaptı, ben de bıraktım. Şu an paxil kullanıyorum sadece majör depresyonumun tedavisi için ama tez yazmam gerekiyor ve ben hiçbir şeye odaklanamıyorum. Bunu yazmam bile 10 dakikamı aldı.

Bu iki hastalığı aynı anda tedavi etmek mümkün mü? Dikkati toparlayacağım diye tekrardan anksiyete sahibi olmak istemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle depresyon tedavisi ilaç ile olmuyor malesef. İlaçlar semptomlari haffifletiyor. Sorunlarını kendin çözmen gerekiyor. Dikkat eksikliği konsantrasyon bozukluğu depresyon ile birlikte gelen durumlar birde.

Terapi ve hayatında değişiklik öneriyorum ben.

Yani tam durumunu bilmediğimden saçmalamışda olabilirim.
Sosyal ağlarda paylaş

major depresyon ve adhd sahibiyim, çok genel tanılar tabi fakat, ritalini bıraktığım dönemden sonra, ihtiyacım olduğunda kullanmaya başladım, doz ayarlaman doğru yapılmamış olabilir ama ritalin işe yaramıyor deyip geçme derim. Muadilleri de var fakat baya etkili bir ilaç, ilacı tanıyıp hayatına "sadece ihtiyacın olduğu anlarda" sokabilirsen büyük faydası dokunuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de doktorum da uzun bir süre dikkat dağınıklığının depresyonumun sonucu olduğunu düşündük ama bazı doktorlar da dikkat dağınıklığının sonucu olarak değerlendiriyor depresyonu. Yani birbirlerini tetikliyor bunlar ama hangisi hangisini tetikliyor belli değil.

Ama dikkat dağınıklığının akademik ve iş hayatındaki negatif etkilerini düşünecek olursak ikinci ihtimal daha mantıklı geliyor çünkü çoğu zaman depresyon arka arkaya gelen başarısızlıklardan kaynaklanıyor. Bu arada dikkat dağınıklığım liseden beridir var
Sosyal ağlarda paylaş

rıtalın sadece yan etkılerını gostermıstı bende concerta ıse cok ıse yaramıstı, yan etkılerıde mınımaldı.
uzun bır surede kullandım.

gunumuzun sartlarındaa depresyonve add el ele gıden seyler. kıtlendıkce kendın beklentılerı akrsılıyamadıkca, yapabılıcegını bıldıgın seylerı yapamadıkca, sorumluluklarını yerıne getırmedıkce hersey dahada zorlasıyor, zorlastıkcada depresyon baslıyor. sonra o daha fazla add tetıklıyor

el ele kol kola ılerleyen seyler baya.

dozaj veya kullanım seklı ıle ılac etkılı hale gelıcektır hemen vazgecme. terapı ve ahayatını tekrar duzene sokman senın yapıcağın seyler ama bu konuda yardım alamazsın demek degıl bu.

ayarın kaymıs ıste herseyı tek basına sırtlayıp cozebılsen zaten cozerdın.
pasa pasa gıdıcen doktorlara denıye denıye sneın ıcn ıdeal cozumu bulucaksınız
Sosyal ağlarda paylaş

Önce depresyonu halletmen gerek.Odaklanma sorununa yazılan concerta ve ritalin odağını depresyonda da bırakabiliyor aman birşeylere enerjim yok enerji veriyor derken depresyonuna odaklanma.mesela depresyonun en büyük ilacı ve iyileşme belirtisi uyku ancak ritalin ve concertadayken uykuyu ve sex i unut ki ikisi de çok iyi geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim oğlumda da uzun dönemde ritalin/concerta depresyon kilo kaybı ve uyku bozukluğu sorununa yol açtı. Ama çok uzun süre ara vermeden kullandık biz. ilk 3 sene sorun yaşamadık. kilosuna göre doz artışıyla beraber çok kötü etkilendik.

Bıraktık retalin türevlerini sonrasında DEĞŞET withdrawal sorunları başladı. Bağımlılık çok kuvvetli oluşmuş canım oğlumda. Küçücük çocukda yoksunluk krizleri izlemek bir babaya çok üzüntü veriyor.

Sonra yerine yemek geçti. 3 ayda 28 kg'dan 40 kg'a çıktı çocuk. Bu sefer de endikronolojide obezite tedavisi başladık.

Anlatsam roman olur. ADHD çok ciddi bir sorun, adamın canına okuyor. Beraberinde getirdiği riskler çok fazla.

ritalin v.b. destek alınırsa: Ritalin'e bağımlılık, depresyon, uykusuzluk, kilo kaybı, gerginlik

Ritalin türevleri kullanılmazsa: Kumar bağımlılığı, adreanlin bağımlılığı, bilgisayar oyunları bağımlılığı, depresyon, toplumdan dışlanma, akademik başarısızlık, iş başarısızlığı.

Her türlü çok zor. Şimdi bağırsak düzenleyiciler ile epey gelişme sağlıyorlar. Deli pahalı ilaçlar ama hatta solgar phosphatidyl choline gibi bazı ilaçlar yok Türkiye'de amazondan veya iherb'den getirtiyorsun ama MUCİZE gibi işe yarıyor. Bağırsak ile ADHD arasındaki ilişki çok inanılmaz geliyor kulağa ama biz gözle gördük farkı.

1- ambalajlı gıdayı kestik.
2- mono sodium glutamat basılmış şeylerden (battal bey çiğköfte, köfteci yusuf, patates ve mısır cipsleri) koşarak uzaklaştık
3- B12, çinko, probiyotik katkı kullanmaya başladık.
4- hindistan cevizi yağı(veya iyi kailte zeytin yağı) ile elma sirkesi içirmeye başladık

İlgileniyorsanız deneyimlerimizi paylaşmaya devam edebilirim.

Bu illetten çeken herkese sabır ve şifalar diliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

sostizm said:

Benim oğlumda da uzun dönemde ritalin/concerta depresyon kilo kaybı ve uyku bozukluğu sorununa yol açtı. Ama çok uzun süre ara vermeden kullandık biz. ilk 3 sene sorun yaşamadık. kilosuna göre doz artışıyla beraber çok kötü etkilendik.

Bıraktık retalin türevlerini sonrasında DEĞŞET withdrawal sorunları başladı. Bağımlılık çok kuvvetli oluşmuş canım oğlumda. Küçücük çocukda yoksunluk krizleri izlemek bir babaya çok üzüntü veriyor.

Sonra yerine yemek geçti. 3 ayda 28 kg'dan 40 kg'a çıktı çocuk. Bu sefer de endikronolojide obezite tedavisi başladık.

Anlatsam roman olur. ADHD çok ciddi bir sorun, adamın canına okuyor. Beraberinde getirdiği riskler çok fazla.

ritalin v.b. destek alınırsa: Ritalin'e bağımlılık, depresyon, uykusuzluk, kilo kaybı, gerginlik

Ritalin türevleri kullanılmazsa: Kumar bağımlılığı, adreanlin bağımlılığı, bilgisayar oyunları bağımlılığı, depresyon, toplumdan dışlanma, akademik başarısızlık, iş başarısızlığı.

Her türlü çok zor. Şimdi bağırsak düzenleyiciler ile epey gelişme sağlıyorlar. Deli pahalı ilaçlar ama hatta solgar phosphatidyl choline gibi bazı ilaçlar yok Türkiye'de amazondan veya iherb'den getirtiyorsun ama MUCİZE gibi işe yarıyor. Bağırsak ile ADHD arasındaki ilişki çok inanılmaz geliyor kulağa ama biz gözle gördük farkı.

2- mono sodium glutamat basılmış şeylerden (battal bey çiğköfte, köfteci yusuf, patates ve mısır cipsleri) koşarak uzaklaştık
4- hindistan cevizi yağı(veya iyi kailte zeytin yağı) ile elma sirkesi içirmeye başladık

evet hocam bağırsak bakterileri ile duygudurum arasındaki ilişki son zamanlarda epey dile getiriliyor. bilmiyorum alakası var mı ama bende irritabl barsak sendromu da var. gerçi yok ya ibs yokken de böyleydim ben. solgar'ın hangi ürününü kullanıyorsunuz? çok geçmiş olsun bu arada.
Sosyal ağlarda paylaş

sostizm said:

Ben ilgiliyim ya. En son bende kestim ne kadar ritalin vb. türevi var sa sabah erken 1 saat akşam 1 saat koşuyorum ve şekeri kestim. Paketli gıdalardan filan bende uzak duruyorum.

Gözlemlediğim dikkat sorunları toparlamasa bile genel olarak bir rahatlama ve mood swinglerde çok belirin azalma olduğu. Bende birde auto-immune bir sorun var pek bilinmese bile auto-immune hastalıkları tetikleyen yine merkezi sinir sistemi hastalıkları oluyormuş ADHD vb. gibi.

Ama kimyasallar ile çözülmediği çok bariz artık.
Sosyal ağlarda paylaş

Bende onu diyorum... çocuğa depresyon ilacı vermemek lazım, doktorların hödüklüğü. Yapılan araştırmalar zaten ilacların sadece çok ağır vakalarda etki ettiğini gösteriyor. (1-2 senedir bakmadım)

Sen dertlerini anlat trolleyelim daha etkili olur ilaçtan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...