Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bir anket ricası

Horrible

Öne çıkan mesajlar

jet kasa ile bu bahsedilen teknoloji farkli seyler.

onda da kuyruk, hatta bazen scan edemeyen newbie ler yuzunden, normale gore daha fazla bekleme süresi yaratabiliyor.

burda kendi telefonunu kullanıp, urunu scan edip alma, direk mağazadan cikma olayi var. amazon zaten kamera tracking olayinda bokunu cikarmis oldugu icin o seviyeye çıkmaya gerek yok da, op un bahsettigi sistem de, telefon ile barkod okuyup, mali face id ile satin alip, magazadan cikmak var.

gorunurde iyi fikir ama, merkezi sisteme bağlamak, hele ki tr sartlarinda cook zor.

adam scan edip alir, mağazadan 10 adim atar iptal eder fln, ne bilim tek bir mağaza (migros veya giyim magazasi) yapsa kontrolu daha kolay ama, isin icine tum avm girince isin icinden cikmak zor.
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar, işte olduğum için çok yazamadım.

Amazon'un kine benzer bir uygulama ama türkiye için sadece giyim sektörünü öncelik aldık. Aldığınız ürünü çalamamanız için alarm sistemi devam ediyor olacak. Alınan ürünün alarmı ötmeyecek, bunun için de teknik bir çözüm düşündük.

Tutmaz diyen arkadaşlar neden tutmayacağını ya da neden kullanmayacaklarını böyle bir ürünü açıklarlarsa sevinirim. Ona göre belki revize ederiz birşeyleri. Bizim göremediğimiz noktalar olabilir tabii ki :)

Paragrafa gelince.. İnanın o paragrafı bende gereksiz uzun buldum. Ancak eşim ve ortak olduğumuz arkadaşlar, soruda kullanıcıya o deneyimi yaşama hissi vermek için ayrıntılı ve uzun bir paragraf seçtiler :)
Sosyal ağlarda paylaş

Belki duymussunuzdur ama, 2 sene once Itu Cekirdek - BigBang yarismasinda finale kalan bir ekip vardi BuyBuddy isminde. Yurt disinda da benzer işi yapmaya calisan bir sürü start-up var. Bazilari oldukca buyuk yatirim almis durumda.

Bu yazdiklarimi yanlis anlayip enseyi karatmayin sakin. Bence oldukca buyuk bir pazar var. Zor bir sektor genel itibariyle ama olmayacak is degil.

Basarilar dilerim.
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar :) Anket sahibi olarak direkt ben yazıyorum bu sefer eşimin affına sığınarak. sorulara elimden geldiğince aşağıda cevap veriyorum:

1. Anketin formu ve sorular için her türlü eleştiriye açığım. Hiçbirimiz anket firması sahibi değiliz ekipte. Haliyle böyle birşey çıktı :)

Fakat anketi hazırlarken cevaplayan kişiye o anı hayalinde canlandırması için bi yönlendirme yapmaya çalıştık. Yok sa soruyu şu şekilde sormak tabi ki bizim de aklımıza geldi "Kasada sıra beklemek yerine telefondan ürünü okutup ödeyip çıkmak ister miydiniz?"

2. Amazon Go'dan da Buy buddy'den de haberdarız. Bankacılık geçmişim sonrası hali hazırda zaten bi fintech'te çalışıyorum pazarlama yüksek lisansım var ve girişimcilik ekosistemini elimden geldiğince yakın takip ediyorum. 6 tane mühendis arkadaş ilerletiyoruz projeyi. Ve kesinlikle jetkasa ile aynı şey değil. Proje için ilk başta marketler için yola çıkmıştık ama hem ürün gamının genişliği ve hem de güvenlik sebebiyle o karmaşık dünyaya bir makul fiyatlarda bi çözüm bulamadık. Jetkasayı kaldıran bi çözüm arıyorlarsa migrosun işi hiç kolay değil.

3.Güvenlik kısmını düşünmediğimizi ya da müşteri kasaya gönderip o güvenlik materyalini yine kasiyere söktüreceğimizi düşünmediğimizi düşünmeniz beni gülümsetti açıkçası. Bunu anlatamamış olabiliriz metin içinde. Ama zaten hali hazırda kendi çektiğimiz sıkıntılardan yola çıkarak böyle bir projeye giriştik. Güvenliği atlamamız mümkün değildi.

Güvenliği çözmeden bırakın sizi mağazayı ikna etmem mümkün değil. Şu an son kullanıcıya fikrinin sormamızın amacı ticari müşterilere gittiğimizde bu projenin son kullanıcıda bir karşılığı olduğunu gösterebilmek. Hadi onu da geçtim kendimizi ve fikri test etmek amacımız. Mağazayı ikna edeceğini düşündüğümüz bir model var elimizde. Ürünün yerinden hareket ettiğini, belirlenen sınırların dışına çıkıp çıkmadığını ve haliyle ödenip ödenmediğini kontrol edebiliyoruz.

4. Ben alayım mağaza göndersin diyen ütüopik düşündüğünü söyleyen arkadaş. Öyle bi özellik ekleme planımız var. Ve çıkan sonuçlara bakarak söylüyorum ki tüketicinin (%50'den fazla) bu konuda ciddi bir talebi var.

Ayırdığınız zaman ve dikkate alıp yorum yaptığınız için çok teşekkür ederim kendim ve arkadaşlarım adına. Anketin data analizini yaptıktan sonra daha ayrıntılı sonuçlar ile size gelebilirim diye umut ediyorum.

Şimdi vurabilirsiniz :)
Sosyal ağlarda paylaş

Böyle kodlama modlama uğraşmaya gerek yok.
TR'de işçilik ucuz,
sabit kasa yerine kasiyerler ginger'larla mağaza içinde gezerek satın alacak olan müşterinin ödemesini alsınlar daha iyi.
ne gerek var o kadar yatırıma.
Kasiyer dediğin ayda 250 dolar. App'in hostingi bile daha pahalıdır sdfsd
Sosyal ağlarda paylaş

baya ciddi çetrefilli bir yazılıma benziyor. çok fazla ayağı var.

güvenliği nasıl çözdüğünüzü sormuşlar ama hahaha ayol tabi ki düşündük deyip geçmişsiniz.
sonuçta her barkodda ötebilen bişi olması lazım. o ötebilen şeyin da düz insan tarafından çıkarılamıyor olması lazım. yani "x ürün ödeme yapmadan mağaza dışına çıktı" diye sürekli takip etmek bence verimli bir yöntem olmayabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu teknolojiyi sıfırdan üreten biz değiliz arkadaşlar. Güvenliği nasıl sağlayacağımızı merak ediyorsanız gerçekten RFID ile çözüyoruz ve hali hazırda bu işi yapan bir teknoloji firması ile görüşüp onlarla konuştuktan sonra projeyi şekillendirdik.

Son zamanlarda Decathlona alışverişe gidenler olduysa artık kasiyerlerin barkod okutmadığını farketmiştir sanırım. Ürünleri bir kutuya koyarsanız her ürüne ait RFID etiketler sistem tarafından tanınır ve fiyatları yansıtılır. Ödeme alındıktan sonra da stoktan düşer.

Bizim kullanmayı düşündüğümüz RFID'ler teknolojik olarak bunu daha da ilerisinde bir teknoloji.

Ve bilin bakalım neyi düşündük. Tabi ki maliyeti :)
Sosyal ağlarda paylaş

dekatlonu bilmiyorum da bazı havalimanlarında bagaja takılan barkodlu etiket rfid şeysi de taşıyor. sistem uçuş numarasını okuyup bagajı ilgili banda -> container'a yönlendiriliyor, konteyner de kendisine yüklenen bagajları rfid'den takip ediyor. sonra o konteynır uçağa yüklenince ordaki tüm bagajlar sistemde yüklenmiş olarak gözüküyor vs.

tişörtün üstündeki etiket uygulamadan scan'lenince web'deki gibi "sepete eklendim" diye envantere bilgi iletebilecek zekadaysa olur. onu yapan etiket sepet ödenince "ödendim, alarmı kapat" da der.

son kullanıcı olarak parayı verip adrese göndertmeyi ben de isterim açıkçası. amele gibi boy boy torbayla mağaza mağaza gezinmeyi sevmiyorum. malları ayırtıp gezmece bitince satın ala ala tekrar dükkanlara uğramak da sınırlı bi çözüm. bu sefer de mağazalara bi daha gidiyorsun. eve taşıma derdinden de kurtarmıyor. neyse, o durumda da reyou'nun dediği gibi son kalanı "okuttum, eve gönderin" diyen mi alacak, kasaya götüren mi? ya da kasaya götürülemesin diye SONUNCUYU ALDILAR diye koşa koşa reyoncu gelip saklayacak mı malı? bir de mağazadan mı gönderilecek ürün yoksa firmanın deposundan mı? mağaza bazlı değil de depodan olursa "aa 42 numaranın sonuncusuymuş :(" derdi ihmal edilebilir seviyeye gelir.

mantıken çözülmeyecek bir sorun yok. paray var mı?
Sosyal ağlarda paylaş

boyle sanal problemlerin akliniza gelmesi cok komik

diyelim dukkanda 1 tane sosisli kaldi yemeksepetinden soyledin, TAM AYNI MILISANIYEde de tezgaha biri gelip istedi

sosisli kime gidecek?

2ye mi bolecekler sosisliyi

timestampe baktilar seninki bikac mikrosaniye onde sana gonderirken adam cekti silahi vurdu dukkandakileri al basina belayi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...