Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

evimizin yeni sahibi şans

mokoko

Öne çıkan mesajlar

Black_Hand said:

şu an evde kedi beslemenin aylık ortalama masrafı nedir?

Vereceğin mamaya göre değişiyor. Royal canin aylık 75e falan geliyor.
Kum da aylık 25e falan geliyor.
Üstüne 3 ayda 1 iç parazit 50 gibi bişi
Dışarı çıkacaksa veya evde dışarı çıkan köpek varsa ayda 1 pire, o da 50 gibi bişi.
Bi de yılda 1 karma, lösemi ve kuduz var, onlar da yıllık 210 falan
Sosyal ağlarda paylaş

yavru mamaları genelde 1 yaşa kadar ama 4 aydan sonra çoğu mamayı yerken boyutundan dolayı sıkıntı çekmez, içeriği de düzgünse 6 aydan sonra kullanabilirsiniz diyorlar genelde (örn nd için), ama yine de 1 yıla kadar devam ederiz heralde biz yavru mamasına. sağlıklı büyüsün oğlumuz :D

maliyet olarak aşıları dışında 150tl falan tutuyordur sanki aylık.

yaş mama da haftada 1 veya 2 kere veriyoruz, genelde bi paketin yarısını mamasına karıştırarak veriyoruz. bi de bizimki bizim yediğimiz nerdeyse her şeyi yediği için maması çok hızlı bitmiyor. kuru ekmek bile yiyor (önüne dün levrek ve ekmek koydum, önce ekmeğin içini sonra levreği bitirdi, sonra da ekmeğin dışını yemeye uğraştı baya)

n11'den ND şunu almıştım; https://urun.n11.com/kuru-mama/nd-tahilsiz-tavuklu-ve-narli-yavru-kedi-mamasi-15-kg-P171240382
o zaman daha uygundu fiyatı (2 hafta önce). yanında yolladıkları ödül çubuğu kafayı yedirdi hayvana, dolabın içinden bir sürü paketin arasından gidip ambalajlı çubuğu buluyordu, baya sevdi onu.
Sosyal ağlarda paylaş

tahılsız ve düşük tahıllı diye geçiyor serileri de tahılsız olan full protein değil bildiğim kadarıyla. yağ, lif, mineraller vs var içinde

bir de bu nd'yi yapan farmina'nın matisse diye bir markası var, onu deneyen var mı? 10kg'lik paketleri var, daha uyguna geliyor fiyatı
Sosyal ağlarda paylaş

full protein yarım protein diye bişe yok olm. element uydurmayın. ama evet şimdi baktım, yarı grain'de %36 protein, sıfır grain'de %44 protein var.

benim asıl sorum kapalı kedi tuvaletleriyle ilgili bu "aktif karbon filtre" denen şey bi boka yarıyor mu onu söylesenize? 90 liraya düz bi kapalı tuvalet yerine 200 liraya karbon filtreli almak değer mi yani?
Sosyal ağlarda paylaş

bizimki kapalı tuvaleti filtreyi çıkarmak şartıyla kullanırım dedi, hatta inatlaştık biraz biz taktıkça o söküp evin içinde gezdiriyordu. açık bıraktık orayı. zaten süper sealed bi tuvalet değil giriş kapağı da, kokudan çok kum yüzünden onu kullanıyoruz

bi de dökerken, karıştırırken çıkan tozdan anlarsınız kedinin ne kadar toza maruz kalcağını
Sosyal ağlarda paylaş

xaty said:

bir de bu nd'yi yapan farmina'nın matisse diye bir markası var, onu deneyen var mı? 10kg'lik paketleri var, daha uyguna geliyor fiyatı

bunu daha önce de bir yerlerde yazdım, kedi köpek mamalarını 1 aylıktan uzun gidecek şekilde almamanız daha sağlıklı. çünkü bunların içindeki yağlar bozuluyor. ben 1 ay diyorum ama aslında hatta 2 haftada falan oksidize oluyor ve bozuluyor diyorlar. bi google'layınca çıkıyo zaten.

büyük 10 kg'luk şeyler uyguna geliyor ancak pek de sağlıklı değil tek bir kediyi 4-5 ay beslemek için.
Sosyal ağlarda paylaş

sabonis said:

Şunu aldım 94 liraya. Mantıklı heralde di mi? Boyutları da benzer fiyattakilere göre daha büyük geldi.
https://www.hepsiburada.com/ferplast-mika-kapali-flitre-kedi-tuvaleti-pm-ptkz8010690096674

geldi, baya kocaman bişi. beğendim. kum koydum bakalım, etrafa kum sıçramayı komple keser inşallah. tabi önce bi alışması lazım benim eşşeğin.

onun dışında koku bakalım ne kadar kesilecek. gerçi zaten hergün topakları temizlediğim için koku çok olmuyordu ama 2-3 gün bekleyince kokmaya başlıyordu.

raporlarım biraz zaman geçince
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
4 ekim günü pet indirimleri ile beraber şu tuvaleti aldım

https://www.petburada.com/stefanplast-queen-kapali-kedi-tuvaleti-mavi-55-x-71-x-465-cm

170 lira falandı ben alırken şimdi 210'a çıkmış. baya kaliteli güzel bişi geldi ama beklediğimden çok büyükmüş. sığmadı resmen istediğim yere ama bizimki çok sevdi. hayatı boyunca kullanır artık bunu :D

bu arada şimdi artık mama meselemiz var

https://www.hepsiburada.com/pro-plan-kitten-junior-tavuklu-yavru-kedi-mamasi-1-5-kg-p-PTKZ12171549?magaza=EMAMAPET

mama olarak bunu yiyor şu anda. geçen bunu bulamadım biraz daha ucuz bişi aldım geçici olarak yemedi hiç. sanırım mama değiştirme işi genel olarak bir süreç. bir kaç sorum var mama konusu ile ilgili

- yeni mamaya geçişlerde eski mamayla karıştırarak alıştırmak mı lazım yoksa ztn yeni mamayı severse direk yer mi? bizim ki hiç ellemedi bile yeni getirdiğimi ama ztn diğerine göre kalitesizdi ondan mı acaba diyorum :D

- jr maması veriyorum yukardakinden. kaç aydan itibaren junyorluktan çıkar bu? mamasını ne zmn değiştiricez adult'a?

- mama verme ritüelimiz mama kabı boşaldıkça doldurmam üzerine gelişiyor. günlük şu kadar vermek lazım diye bir sınır olmalı mı yoksa ztn junyor daha, daya mamayı mantığında mı olmalıyım?

- kuru mama dışında ne sıklıkla ıslak mama vermek lazım? henuz hiç ıslak mama yedirmedim.

- ödül olarak ne veriyorsunuz kedinize? yani köpeklerdeki gibi bir ödül maması mantığı var mı bunlarda da :D

- yukarıda attığım mamanın 10 kiloluğu var ve baya uygun bir fiyata geliyor 1,5 kiloluk yerine. 10 kiloluk mama bozulur mu? şu anda ztn mama baya yediği için 10 kiloluk alıp vermeyi düşünüyorum. bir dezavantajı var mı büyük mama almanın?

edit: birde şimdi bir arkadaşım temizmama.com diye bir site önerdi. adamlar türk üretimi mama yapıyorlar ve fiyatları da tabi diğerlerine göre çok uygun. üretim tarihine göre satıyolar falan baya hoşuma gitti. tecrübe eden deneyen var mı bunların mamalarını. kendi siteleri dışında bir yerde de satmıyorlarmış hiç.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...