Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The Joker (2019)

paradoksalkedi

Öne çıkan mesajlar

Alıntı

Development of Avatar began in 1994, when Cameron wrote an 80-page treatment for the film. Filming was supposed to take place after the completion of Cameron's 1997 film Titanic, for a planned release in 1999, but, according to Cameron, the necessary technology was not yet available to achieve his vision of the film.

evet wc1 çıkmadan önce wow'dan çalmış cameron direkt.

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...

Joker adını sırf film satsın diye kullanmışlar yorumuna katılıyorum ben, iş yerinden arkadaşlarla gittik, o kadar uyarmama rağmen hepsi dark knight bekliyordu hepsi sıkıldı. Hadi yine iyisiniz fularlılar marvel sayesinde sevdiğiniz film gişe yapıyor. Yatın kalkın thanosa dua edin ?

Commodus reyiz her zamanki gibi en iyiydi, ama filmin kalanı da genel olarak beklediğimden iyiydi. Ne de olsa adımız joker ve çizgiroman filmleri ekmeksiz gişe yapıyor kafasıyla istedikleri kadar özgür takılabilmişler, bir psikolojik çöküş filmi için bu garantinin verdiği özgüven çıtayı baya yukarı taşımış. Tabii ki filmin gerçek kahramanı belli :

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...

yeni izledim, başlığa tekrar baktım da filmin nasıl olduğu konuşulmuş da film konuşulmamış, benim özellikle anlamlandıramadığım, havada kalan önemli kısımlar oldu:

Spoiler
  • katilin palyaço olduğu nasıl biliniyor? metroda sataştıkları kadın mı söyledi? kadın cinayetlere tanık olmadı ki? etrafta da kimse yoktu başka tanık bütün olay boyunca.
  • gotham city gibi kaotik bir yerde üç tane rastgele salaryman öldürülüyor, ee ne olmuş yani? neden ayaklanıyor millet bunun için? olayın detayını biz görüyoruz, başka kimse görmedi ki? hep haber bülteni vs sahnelerine baktım, anlatılan birşey yok. olayın fransız devrimine dönüşmesini gerektirecek hiçbir bilgi yok ortada. öyle ayaklanıverdi bütün şehir.
  • filmdeki herkes sözbirliği etmişçesine joker'e şiddet uyguluyor. thomas wayne bile yumruklayınca yok artık dedim. o kadar kör göze parmağa gerek yoktu bence "adamı delirttiniz" argümanını pekiştirmek için.

yani film kendini aşırı ciddiye almasa bunlar belki o kadar göze batmazdı da nolan serisindeki gibi aynı sorun. film yapıp üstüne çizgiroman karakteri oturtulmuş gibi biraz. fenix çok iyi oynamış ama film bir bütün olarak biraz hayalkırıklığı oldu benim için bu kadar övgüleri gördükten sonra. oyunculuk ve çekimler çok iyi ama işte kurgu zayıf kaldı. genel konuya karakter gelişimi kadar özen gösterilmemiş gibi maalesef.

abd'deki her mass shooting sonrası "silah kontrolü lazım" diyenlere "akıl sağlığı bütçesi yükselmeli" diye cevaplayan cumhuriyetçilerin mesajı verilmiş gibi geldi bana ağırlıklı olarak.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

Ben de yeni izledim. Bayağı beğendim. Sinemada izleseydim keşke, film izlemeye çok meraklı birisi değilim ama böyle güzel filmleri de Snopy IMAX izleyince suçluluk hissediyorum : p

Film dedikleri kadar güzelmiş cidden. Müzikler, çekimler, atmosfer, oyuncu(-lar diyemiyorum, film Joaquin Phoenix'ten ibaret) her şey muhteşem. Beğenmediğim iki yanı var:

Spoiler

1- Kasıntı sanat filmleri gibi filmin yarım saatini filan Jokerin yakın planda sigara içmesini izleterek geçirdiler. Pek bir şey de ifade etmiyordu yani, karakter derinliği filan mı katıyor? Çok bayıktı, sıkıldım açıkçası. Bir de bitmek bilmeyen gülme krizleri çok cringe.

Gerçi neden yaptıklarını anlayabiliyorum, iç bunaltıcı ve cringe olması kasıtlı, bunu da izleyiciye aktarmaya çalışmışlar. O bunalma ve cringe hissini izleyici de yaşasın Joker'a relate etsin kendini diye ama yine de daha iyi yapabilirlerdi bence. O kadar bayık çekmek zorunda değillerdi.

2- Film "hadi Joker'in hikayesini anlatalım" diye değil de "hadi Joaquin Phoenix'e Oscar aldıralım" diye çekilmiş gibi duruyor. Fazla göze sokulmuş adamın performansı. Tabi adam mükemmel bir performans sergilemiş ama yine de overacting rahatsız etti açıkçası. Gerçi karakter deli olduğu için o performansı yedirmeyi büyük ölçüde başarmış ama yine de göze battığı kısımlar var.

Bir film tek bir aktörün performansı üzerinden yürüyünce eğreti duruyor bence. Daha geniş bir temel üzerinde yükselip sonra aktörün performansıyla taçlanmalı. Tek başına taç pek bir şey ifade etmiyor ^^

@Sam

Spoiler

1- Muhtemelen kadın anlatmıştır işte, gazete haberlerinde vigilante filan diye manşet atılmıştı. Olaya tanık olması da gerekmiyor, bir vagonda dört kişi varsa ve ertesi gün üçünün öldüğü haberini alıyorsan katil %99 bellidir yani (Bir de 4. kişi manyak olduğu her halinden belli olan bir tip yani, %1000000 belli.)

Ya da çevredekiler görmüş olabilir. O yerde o saatte bir palyaço metrodan çıkıyor, dikkat çekecek ve sonrasında hatırlanacak bir şey.

2- Zaten daha filmin ilk sahnesinden toplumsal problemler izleyicinin gözüne sokuluyor grevler, kaos, şehrin sefaleti, gelir adaletsizliği falan filan. Arkasında ciddi bir birikim var ve millet patlayacak yer arıyormuş belli ki.

Ayrıca Joker o salarymanleri öldürdü diye değil de Thomas Wayne televizyona çıkıp pis fakirler zenginleri kıskanıyorlar ondan öldürdüler diye açıklama yapınca ona karşı tepki oluştu. Üstüne bir de palyaço konusu üzerinden yürüyünce kalabalığa bir sembol de verdi (-ki en önemli etken bu bence. Toplumun rahatsızlığı bir şey, bu rahatsızlığın hem kendisine bir form, hem de karşısında duracağı bir düşman bularak somutlaşması bambaşka bir şey. Birkaç seviye biner üzerine.).

Trende protestoculardan birinin vurulması ve polislerin linç edilmesi olayı şiddetli bir protestodan riot seviyesine çıkardı.

Üstüne bir de talk showda konuşup canlı yayında sunucuyu öldürünce protestolar birkaç seviye daha atladı, çünkü bir form ve bir düşmanın yanı sıra bir de bir lider buldular, lider figürü de çok önemli. Olaylar da riot seviyesini de aşıp artık terör eylemi seviyesine çıktı o noktada.

3- Suç oranlarının arttığı, toplumsal çöküşün yaşandığı bir ortamda herkes herkese karşı şiddet uygular. Üstüne bir de Arthur gibi dışlanmış, hatta direkt freak bir karakterden bahsediyorsak alnında hedef tahtasıyla geziyor diyebiliriz, en ufak bir bahanede kum torbası olarak kullanılması kaçınılmaz.

Ama evet, Thomas Wayne'in yumruk atması çok absürd olmuş.

ShadowFury tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 numarada zaten her şeyi kendin isabetle söylemişsin :). Sinemanın (komedi değilse) eğlenceli olmak gibi bir amacı yoktur. Zaten sadece bu yüzden sinemanın evde izlenmemesi gerektiğini düşünüyorum. Yine bu filmler hafif ama gerçekten artistik bir derdi olan filmi evde izleyince dikkatin dağılmaya daha müsait oluyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

ben de sinemanin sinemada izlenmesi kanaatindeyim. en bayik filme bile +2 katiyor. hele imax olursa bildigin kaziniyor beynine. 

yani boyle sinemalar olsa ya, haftalik voting yapsinlar, 2 sene onceki filmleri bile tekrar izleyebilelim sinema ortaminda bazi gunlerde. is guc kaciriyoruz jocker'i, sonra gogo hdfilmcehennemi ? 

Sosyal ağlarda paylaş

Beyoğlu sineması yapıyor buna yakın. Onu takip et, hem gösterimden çıkmış sezon filmleri oluyor, hem geçmiş filmler arada. Üstelik Alien, Apocalypse Now, Matrix gibi kült filmlerle Kurosowa, Hitchcock, Fellini falan da gösterdiler bu sene.

İdeal salon olmasa da özellikle eski filmleri beyazperdede izlemek güzel oluyor bence. Dijital kopyaların yayılmasının böyle bir avantajı oldu.

Sosyal ağlarda paylaş

13 saat önce, ShadowFury dedi ki:
  Gizli içeriği göster

1- Kasıntı sanat filmleri gibi filmin yarım saatini filan Jokerin yakın planda sigara içmesini izleterek geçirdiler. Pek bir şey de ifade etmiyordu yani, karakter derinliği filan mı katıyor? Çok bayıktı, sıkıldım açıkçası. Bir de bitmek bilmeyen gülme krizleri çok cringe.

Gerçi neden yaptıklarını anlayabiliyorum, iç bunaltıcı ve cringe olması kasıtlı, bunu da izleyiciye aktarmaya çalışmışlar. O bunalma ve cringe hissini izleyici de yaşasın Joker'a relate etsin kendini diye ama yine de daha iyi yapabilirlerdi bence. O kadar bayık çekmek zorunda değillerdi.

2- Film "hadi Joker'in hikayesini anlatalım" diye değil de "hadi Joaquin Phoenix'e Oscar aldıralım" diye çekilmiş gibi duruyor. Fazla göze sokulmuş adamın performansı. Tabi adam mükemmel bir performans sergilemiş ama yine de overacting rahatsız etti açıkçası. Gerçi karakter deli olduğu için o performansı yedirmeyi büyük ölçüde başarmış ama yine de göze battığı kısımlar var.

Bir film tek bir aktörün performansı üzerinden yürüyünce eğreti duruyor bence. Daha geniş bir temel üzerinde yükselip sonra aktörün performansıyla taçlanmalı. Tek başına taç pek bir şey ifade etmiyor ^^

@Sam

İçeriği gizle

1- Muhtemelen kadın anlatmıştır işte, gazete haberlerinde vigilante filan diye manşet atılmıştı. Olaya tanık olması da gerekmiyor, bir vagonda dört kişi varsa ve ertesi gün üçünün öldüğü haberini alıyorsan katil %99 bellidir yani (Bir de 4. kişi manyak olduğu her halinden belli olan bir tip yani, %1000000 belli.)

Ya da çevredekiler görmüş olabilir. O yerde o saatte bir palyaço metrodan çıkıyor, dikkat çekecek ve sonrasında hatırlanacak bir şey.

2- Zaten daha filmin ilk sahnesinden toplumsal problemler izleyicinin gözüne sokuluyor grevler, kaos, şehrin sefaleti, gelir adaletsizliği falan filan. Arkasında ciddi bir birikim var ve millet patlayacak yer arıyormuş belli ki.

Ayrıca Joker o salarymanleri öldürdü diye değil de Thomas Wayne televizyona çıkıp pis fakirler zenginleri kıskanıyorlar ondan öldürdüler diye açıklama yapınca ona karşı tepki oluştu. Üstüne bir de palyaço konusu üzerinden yürüyünce kalabalığa bir sembol de verdi (-ki en önemli etken bu bence. Toplumun rahatsızlığı bir şey, bu rahatsızlığın hem kendisine bir form, hem de karşısında duracağı bir düşman bularak somutlaşması bambaşka bir şey. Birkaç seviye biner üzerine.).

Trende protestoculardan birinin vurulması ve polislerin linç edilmesi olayı şiddetli bir protestodan riot seviyesine çıkardı.

Üstüne bir de talk showda konuşup canlı yayında sunucuyu öldürünce protestolar birkaç seviye daha atladı, çünkü bir form ve bir düşmanın yanı sıra bir de bir lider buldular, lider figürü de çok önemli. Olaylar da riot seviyesini de aşıp artık terör eylemi seviyesine çıktı o noktada.

3- Suç oranlarının arttığı, toplumsal çöküşün yaşandığı bir ortamda herkes herkese karşı şiddet uygular. Üstüne bir de Arthur gibi dışlanmış, hatta direkt freak bir karakterden bahsediyorsak alnında hedef tahtasıyla geziyor diyebiliriz, en ufak bir bahanede kum torbası olarak kullanılması kaçınılmaz.

Ama evet, Thomas Wayne'in yumruk atması çok absürd olmuş.

Spoiler

1- valla işte o kadar önemli bir bağlantı için elle tutulur tek bir cümle yok joker'in kolukaltı şovlarına dakikalar ayrılan filmde. hani 80dk filan olur film, herşey kırpılmış da editlenip atıldı denecek bir durum yok. çünkü bütün konunun temeli o cinayetler.

2- en son olaylar net antıldı zaten, wayne de anlatıldı. onların anlatıldığı kadar anlatılması lazımdı ilk olayın. bir de toplumda insanların çektiği sıkıntılardan ziyade joker'in çektiği sıkıntılar görülüyor. ama neyse hadi ona off-screen oluyor diyelim, madde 1 kadar kritik değil.

3- yani normalde HİÇKİMSENİN desteklemediği, HERKESİN dışladığı birinin jay leno'nun kafasına sıktıktan sonra hepten halk kahramanı olması biraz havada yine de. zalimlik yapan bir çoğunluk görüyoruz, küçük çocuk annelerinden meslektaşlara kadar film boyunca hayali sevgili hariç elinden tutanı yok. tv'ye çıktı, "hepiniz zalimsiniz" dedi, millet bir anda polisin elinden kurtaracak kadar sırtladı. bana bu 180 dönüş garip geliyor çünkü fakirler film boyunca kollamıyordu birbirini. fakir ama fakirin yoldaşı gibi bir tipleme görmüyoruz filmde baştan sona, o cüce belki bir örnek.

yani belki de ben fazla analiz ettim filmi bu "joker mazlumun yoldaş devrimcisi" yazılarını okuduktan sonra. joker'in kendinin ne olduğundan ziyade toplumun öyle sahiplenmesi için build up'da eksiklikler gördüm. film iyi gene ama biraz şişirilmiş bence fenix'in performansı hariç.

Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

1 - Eh olayın 1 tane şahidi var ve sonraki gün gazetelerde haber oluyor. İzleyicinin gözüne sokulması şart değil kadınla röportaj filan yaparak, kimin anlattığı belli.

2 - İlk olay düz cinayet aslında, çok önemli bir şey değil, altı üstü 3 tane orta/üst sınıf eleman öldürülmüş. Çok fazla anlatılacak, vurgulanacak bir şey yok yani. Thomas Wayne işin içine karışmasa düz cinayet denilip geçilecek bir şey aslında. İsyanın tohumlarını o konuşma atıyor (Yani ironik bir şekilde Thomas Wayne belki Arthur Fleck'in değil, ama Joker'in babası diyebiliriz).

Thomas Wayne'in konuşmasından sonra isyanın oluşması ve gelişmesi de yeterince vurgulanarak anlatılıyor zaten.

3 - Mob mentality ile alakalı bir şey o. Bireysel olarak insanların yaptıkları hareketlerle mob formunda yaptıkları hareketler her zaman birbiriyle alakasızdır. Apayrı bir psikoloji o. Herkes bireyselken kimse kimsenin umrunda olmayabilir ama bir form bulduktan sonra artık o psikolojinin bireysel iradeleriyle uzaktan yakından alakası yok, onlar bir mob artık.

Kendilerine bir sembol ve bir düşman bulduktan sonra eksikliğini, hatta açlığını çektikleri tek bir şey kalıyor: Lider. O lider de Joker olmayacak ta kim olacak? İsyanın sembolü olan palyaço simgesini oluşturan kişi kendisi (Her ne kadar kasıtlı olmasa da ve ortada iddiasını kanıtlayacak bir şey olmasa da o noktada niye onu sorgulamadılar diye suçlayamam kimseyi. Aynı iddiada bulunan başkası da yok nasılsa, olsa belki düşünürlerdi.)

Yani Joker sırf sunucuyu öldürdü diye halk kahramanı olmuyor, halkın kendine sembol olarak seçtiği bir imgeyi yarattığı için oluyor. TVde konuşması sunucuyu öldürmesi filan asıl etkenler değil yani, detaylar, asıl etken Joker'in bir sembole dönüşmüş olması.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...