Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gaming for +30

Grego

Öne çıkan mesajlar

Ya şuna ben kendi deneyimim yazayım. 32 yaşındayım evliyim 1,5 yaşında kızım var. Oyuna ayırdığım vakit azaldı tabii ki ama bu ciddi bi ilgi alanım. Eşim de saygılı. Aileme ayırdığım zamanı azaltmadan oyun da oynamaya çalışıyorum çünkü oynamak istediğim kafamı dağıtacağım oyunlar var ve oyunu seviyorum. Bende ne değişti son 5 senede:

PC ci idim. Ps4 aldım pc yi bıraktım ki en doğru kararı verdim kendime göre. Oyunları 22:00 23:00 dan sonra oynuyorum gece 2-3 e kadar. Ben zaten geç yatan birisi olduğumdan sıkıntı olmuyor. Online da oynadığım oyunlar var single da. Ama oyun oynama alışkanlığım değişti. Eskiden sevdiğim herşeyi hemen oynamaya çalışıyordum. Şimdi artık günde yada iki günde bir 2-3 saat zaman ayırabildiğim için keyfime göre oyun alıyorum bitirip yenisini alıyorum. Arkadaşlarımla oynadığım oyunlar da var ama genelde zamanıma değeceğini düşündüğüm oyunları araştırıp alıyorum. Değmeyecek diyorsam almıyorum ya da bekliyorum yorumları puanları veya indirimi. Ha hiç mi hata yapmadım oyun konusunda yaptım tabii ki bazı seçimlerimde ama artık daha seçiciyim. Böyle de daha iyi oldu diye düşünüyorum. Ayırdığım zaman azalsa da oynamayı bırakmadım ve bırakmayı düşünmüyorum.

Edit : imla
Sosyal ağlarda paylaş

Aceace said:

totemic said:

Ben yanlış tercih kurbanıyım 5 ay önce Xbox veya switchten birisini seçmem lazımdı ben Xbox seçtim o yüzden şimdi sıkıntılıyız :)

Bişi sorcam.

Bu seçimi yapmadan önce patiye danıştın mı? Patideki 1 kişi hariç herkes Switch almanı tembihlerdi.

Müstehak.

Bir de 2 yanlis arasindan dogru seçilmez ki..

Alacakti ps4 rahat edecekti yazdim o kadar
Sosyal ağlarda paylaş

applev0dka said:

Aceace said:

totemic said:

Ben yanlış tercih kurbanıyım 5 ay önce Xbox veya switchten birisini seçmem lazımdı ben Xbox seçtim o yüzden şimdi sıkıntılıyız :)

Bişi sorcam.

Bu seçimi yapmadan önce patiye danıştın mı? Patideki 1 kişi hariç herkes Switch almanı tembihlerdi.

Müstehak.

Bir de 2 yanlis arasindan dogru seçilmez ki..

Alacakti ps4 rahat edecekti yazdim o kadar

Şincik şöyle bişi var. Switch ps4'e göre böyle daha bir cicilibicili gibi görünebilir.

Ha ben ve benim hatun masterrace kullanmaktan ve daha bir tryhard oyunlar oynamaktan son derece mutluyuz ancak kimisi daha casual olabiliyor.

Üniversiteye giderken hatun benim ev arkadaşlarımı, sadece touchpad kullanarak Eycuf'ta 2v1 yendiydi. O zamandan beri kendisine acayip saygı duyuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Abi çünkü arkadaşımın çalışma saati yok, ben 7 de kalkıyorum. Niye sabahlara kadar oynayayım manyak mıyım ben? Ne kadar istersem oynayıp uykumu alacak şekilde yatıyorum. Anlama özrü kötü bir şey sdf

istediğin kadar oyna canım ister 2 saaat ıster sabaha kadar

o mesajdakı rapor veren uslubun benım komiime gitti

anlaşılmayacak bişi yok
Sosyal ağlarda paylaş

topiği "hanımköylüsün ondan oluyor ehere mehere" ekseninden "yaağ çalışıyoz yoruluyoz BU DA KAFA YANİ"ye geri getirebilir miyis?

geçen for honor'da "yaa reaction'la counter'layamazsın onu, animasyonda 133ms vakit kalıyor, 30ms input lag, 103ms çıkar hadi şu 'çarpıyı görünce tıkla' oyununda" muhabbeti vardı ya discord'da mı ne. orda en fazla 180 mi yaptım 210 mu yaptım ney. (karar vermeli olanda bile değil :P) sayıları hatırlamıyorum da atıyorum adamın yap da görelim dediği 150'yse ben 170 mi yaptım öyle bişeydi.

15-20-25 yaşlarımda kaç çıkarırmışım acaba. sc'de böyle haritayı duvarlara çarptıra çarptıra base kurduğumuz, kantırda awp'yle zıplayarak flick shot bastığımız dönemler...
Sosyal ağlarda paylaş

Vaay gömülmüşüz burada ama olsun. Yanlış anlaşıldım galiba xbox'tan memnunum (uzun sürede oynamasamda) orada sıkıntı yok sadece ayran gönüllüyüm switch'i de alıp 2 ay sonra köşeye atmayacağımın garantisi yok. Evlendikten sonra Masaüstü alıp sattım notebook aldım, ps4 alıp sattım, Xbox öne aldım, şimdi de switch alıcam maddi manevi ettiğim zararın haddi hesabı yok. Hanımın endişelendiği konu bu.
Sosyal ağlarda paylaş

harcadığım ortalama vakit değişmedi de ilgilendiğim genrelar değişiyor, bir de bir oyundan soğumuşsam dönmem çok zor, sıfırdan başlayıp bitirmezsem yarım kalıyor çoğu oyun. sararsa oyun gene çok abanıyorum, gene sabahlıyorum ama 72 saatlik maraton olmuyor tabii, sadece sabahlama artık. :p
Sosyal ağlarda paylaş

totemic said:

Vaay gömülmüşüz burada ama olsun. Yanlış anlaşıldım galiba xbox'tan memnunum (uzun sürede oynamasamda) orada sıkıntı yok sadece ayran gönüllüyüm switch'i de alıp 2 ay sonra köşeye atmayacağımın garantisi yok. Evlendikten sonra Masaüstü alıp sattım notebook aldım, ps4 alıp sattım, Xbox öne aldım, şimdi de switch alıcam maddi manevi ettiğim zararın haddi hesabı yok. Hanımın endişelendiği konu bu.

Hanim bence bu bişi beğenmiyor, ayran gönüllü, benide değiştirir yakında diye endiseleniyordur
Sosyal ağlarda paylaş

oyunla ilgili forumlarda çok sık sorulan sorulardan biri, hatta patide bile 1000 tane başlık açılmıştır.
hatta 13 sayfa olmuş, buraya yazacağım da sayfalar arasında kaynayacak biliyorum.

herkes "öf çok yaşlandım, yaşlılık, oynayamıyorum" felan diyor da, mesele yaşlılık değil. 3 tane sebep var:

1) oyunla ilgili forumlarda takılan kişilerin ilk tanışma ortamı oyunlar oluyor. ama bu kişilerin çok azı "gamer" oluyor. yani çok azı gerçekten sevdiği için, hobi için veya profesyonel maksatlarla oynuyor oyunları. lise/üniversite yıllarında sadece boş zaman harcamış olmak için oyunlara yöneliyor. bu kişiler zaten ya dota gibi pes gibi kendini sürekli tekrar eden oyunlar oynadı, ya da korsan oyun koleksiyonuna abandı.
bu kişiler de üniversiteyi bitirince o boş zamanlarını geçirecek başka şeyler buldu. ek mesai mesela, sevgiliyle aynı evde yaşamak mesela, iş arkadaşlarınla aranı sıcak tutmak için sürekli dışarılara çıkmak mesela. lise ve üniversitede mecburen asosyal olan kitleler, iş hayatında da mecburen sosyalleşmek durumunda kaldı. oyunları zaten hobi olarak oynamayan bu kişiler, oyunlara ihtiyaç duymaz hale geldi.

2) 80'lerde 90'larda çok sık oyun çıkmazdı. mesela fps oynuyorsanız, Half-Life 1'in çıkış tarihi 1998, Half-Life 2'nin çıkış tarihi 2004. mmorpg oynuyorsanız Ultima Online'ın çıkış tarihi 1997, Star Wars Galaxies'in çıkış tarihi 2003. bir oyunu oynamak için 4-5 seneniz oluyordu, her türlü detayını görüp yeni şeyler yaratabilecek kadar zamanınız oluyordu. şimdi bir ayda aynı türden 20 tane oyun çıkıyor. 2016'a bak mesela... division oynamayı çok istiyordum, ama o sene içerisinde Overwatch, Dark Souls III, XCOM 2, DOOM, Dishonored 2, Superhot, Civilization IV, Uncharted 4, Firewatch, Darkest Dungeon, Hitman, Titanfall 2, Stardew Valley, Battlefield 1, Deus Ex: Mankind Divided, Persona 5, Oxenfree, Stellaris, Batman: the Telltale Series, The Last Guardian, Total War: Warhammer, WoW: Legion, Owlboy, Watch Dogs 2 gibi oyunlar da çıktı. "Zaman yok oyun oynayamıyorum" demeyi çok seviyoruz da, hacı, doritos-mountain dew'ci çocuklar gibi 7/24 oyun oynayabiliyor olsak hangi birine yetişeceğimizi sanıyoruz ki? her oyunu 1-2 saat oynayıp bırakmak zorunda kalıyoruz, bu da o oyunun potansiyelini bile keşfedemiy olmamıza neden oluyor. hani bir topiğim vardı, "kısa oyun istiyorum" diye. orada birçok kişinin "200 saatten erken biten oyuna ben oyun demem" şeklinde konuştuğunu görmüştüm. eh, bir yıl içinde 8760 saat var, işimiz olmasa, hiç uyumasak, anca 200'er saat ayırabiliriz her çıkan oyuna.

3) hayatımız 80'lere 90'lara kıyasla çok hızlı değişiyor. küreselleşme ve internetin getirdiği derin bağlantıların bunda etkisi var. eskiden internet oradaydı, duruyordu. bbs'ler, forumlar, telnet grupları felan vardı. ama bir tartışma günlerce sürebiliyordu, sabah kalkıp post atıyor, akşam postları okuyup cevap veriyorduk. strateji oyunlarında rakiplerimizle aylarca e-mail üstünden tek bir oyun çevirebiliyorduk. şimdi her şey anlık, her şey saniyelik gerçekleşiyor. instagram, twitter, twitch, youtube, facebook, reddit vs gibi şeylerle dört tarafımız kuşatılmış durumda. hiç durmadan feedleri takip etsek bile bir şeyleri kaçırabiliyoruz. her mevzu birkaç dakikalık aralıklarla gerçekleşip kapanıyor. internetten oynadığımız oyunlar 10-20 dk'lık sürelere göre ayarlanıyor. 60-70 yaşındaki babalarımız bile sürekli elde cep telefonuyla dolaşıyor. artık hobilerimize bile zaman ayıramıyoruz.
haliyle oyun oynamaya da zaman kalmıyor. arkadaşlarla multiplayer oyun oynarken bile "dur instagram'da birine laf yetiştirecem, dur twitter'dan birileriyle konuşacağım" diye durmadan molalar alıyoruz. sadece oyun oynamaya değil, hayatımızı yaşamaya bile zaman yok.
yaşlılık değil, bu hızlandırılmış hayatlar bizi yıpratıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...