Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sirkette korsan yazilim problemi

pulkas

Öne çıkan mesajlar

Bir sirket calisani sahsi bilgisayarina korsan yazilim kuruyor.Bu yazilimla sirketin yaptigi isin hic bir bagi yok.Bu yazilimla ilgili bu arkadasla daha once bir konusma yapmistim.Evinde bile kurup kullanacak olsan internet baglantin olmasin.Bu program korsan kullanimi gammazliyor.Sirkette hele hic bir turlu bu yazilimi kurma kullanma canimiza okurlar demistim.

Velhasili bu arkadas bu yazilim kurulu oldugu notebooku sirkete getirmis.Burada da 1-2 durum icin kullanmis.

Akabinde de yazilimin sirketi tarafindan uzlasmaya davet edildik.Yazilimi sirket bunyesinden 1den fazla olarak lisansiz kullandiginizi tespit ettik.Uzlasalim uzlasamazsak dava filan fucur...

Bu yazilim an itibariyle 100000++ tl(yaziyla=yuz bin ++ tl) ye satiliyor.Sirket calisma konusunda da yok bu yazilimin ne simdisi nede gelecegi.Yani dupe duz olu yatirim.

Ben bu sirketle anlasmak istemeden bu sureci davaya sursem bu isin bir cikar yolu olabilir mi? Sirkette hicbir yazilimi korsan kullanmiyoruz bu arada.Bunlarin hepsi Lisansli falan filan.Yani gelelim sizi denetleyecez deseler tesekkur edip giderler buyuk ihtimalle.

Uzlasin cezayi bu calisana rucu edin denilebilir de bu mebla az degil.100k parayi birine rucu ediyor olmak anlamsiz.Adamin suclu oldugu asikar.Bunu da kabul ediyor.Bilmeden yaptim diyor da o parayi ode ode bitiremez.

Sunu da eklemem lazim trajikomik burasi cunku.Cocuga diyorum ki neden sirkete getirdin bu yazilimi.Abi sen bana demistin ya diyor evde kullanirken bile internete baglanmadan kullan.Ben de oyle yaparsam problem olmaz dedim ondan getirdim diyor.Peki dedim nasil internete baglamadin sen bu alet?Abi tarayiciyi acmadim hic bir siteye girmedim.Oyle olunca internete baglanmamis olmuyor mu? dedi.Bu cocuk bunu derken karsisindakiyle dalga gecmek icin demiyor bu arada.Bayaa bayaa boyle oldugunu zannediyormus.

Bu isin bir cikar yolu var midir?Benzeri bir hadiseyi yasayan oldu mu?Allah kimseyi salak calisanla sinamasin.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

adam calistirmak abi...

1000 liraligi da ayni 10000 liraligi da. Herkes salak bu ulkede ve iscinin niteligi ne olursa olsun kafasina vura vura is yaptirman gerekiyo.

Bu hikayenin yarısının aman hukuki sorumluluk olmasın diye değiştirildiğini anlamıyosan kafasını çalışmayan sen olmayasın? 100000 liralık programı hobi olsun diye yükleyecek, iş için kullanmayacak, bir de internete nasıl bağlanacağından haberi olmayacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Nosfe said:

Esh said:

adam calistirmak abi...

1000 liraligi da ayni 10000 liraligi da. Herkes salak bu ulkede ve iscinin niteligi ne olursa olsun kafasina vura vura is yaptirman gerekiyo.

Bu hikayenin yarısının aman hukuki sorumluluk olmasın diye değiştirildiğini anlamıyosan kafasını çalışmayan sen olmayasın? 100000 liralık programı hobi olsun diye yükleyecek, iş için kullanmayacak, bir de internete nasıl bağlanacağından haberi olmayacak.

bura turkiye kardeş
Sosyal ağlarda paylaş

Nosfe said:

Esh said:

adam calistirmak abi...

Ben baya biseyden anliyorum sen rahat ol. Hatta olay davaya gitse kaybetsen bile 8 ay haciz sirasi gelene kadar sirketi kapatip 8 e bolup hicbir sekilde haciz gelemeyecegini de biliyorum

Ihtiyacin olan iyi bir avukat ve gerizekaliyi sutlamak.
Sosyal ağlarda paylaş

Nosfe said:

Esh said:

adam calistirmak abi...

şlaak diye vurmuşskdsk çok güldüm
Sosyal ağlarda paylaş

rockwell arena falan mı acaba ya.

internete bağlanmayı bilmeyen adam hobi olarak ne yükler acaba? komple adobe suite kral dairesi falan mı?

yoksa tüm ek paketleriyle birlikte train simulator mü?

esh de tabi ki her çalışan başlığında olduğu gibi, hiç üretken bir şey söylemeden işçilere genellemiş. tüm çalışanlar salaktır demek, tüm hırsızlıkları kürtler yapıyor demek kadar çomar bir genelleme.
Sosyal ağlarda paylaş

personelin kendi şahsi bilgisayarını/laptopını/telefonunu şirketin ana ağına mı bağladı?

yoksa guest ağınıza mı? Guest ağına girdiyse ve çıkış ip'si sizin guestlere verdiğiniz bir şey ise, bi ihtimal yırtarsınız sanki.

Ana ağınıza girip, yazılımı çalıştırdıysa hak iddia edemeziniz gibi geliyor.

çalıştırılan laptop'un sizin domainizdeki bir makina olup olmaması onları baglamıyor. Yazılım sizin networkten kendini şey etmiş falan filan.

Yanlış düşünüyor da olabilirim tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Sirket avukatligi yaparak korelen ruhum adami kov, davayi ac, parayi al diyor. Maas haczine kadar gidilir yani.

Hukuki olarak ama sorumlusun. Dana guzel demis ama bos demis uzulerek bildiriyorum ki. Senin sirketinden kullanilmissa, sirkete ait olmayan birinin (mesela gelen bir musterinin) kullandigina dair kanit yoksa elinde, o program alinacak. Alinmazsa cezasi daha agir, ceza davalarina kadar gider. Mahkemeye giderse pek dinlemezler bu gelen biri kullanmis lafini zaten.

Musteri derseniz olay mahkemeye gider. Savcidan yazi gelir o musterinin bilgilerini verin diye. Veremezseniz yine sorumlusunuz, sirketinizden internete giren herkes hakkinda detayli kayit tutma yukumlulugunuz var cunku, kayit yoksa yapilan her seyden sorumlusunuz. Mahkeme yoluyla gelecek bir suru hukuk ve ceza yaptirimlari da yaninda tabii, meslekten men, 6 seneye hapis, yunbinlerce para cezasi, ceza yaninda lisans ucretinin bilmem kac kati tazminat, duruma gore bir suru ceza var.

Avukat bulun otesi icin.

PS. Bu arada calisanim izinsiz kullandi dersen de isveren oldugun icin sorumlusun, izin vermeyeceksin. Kisisel ya da is donanimi fark etmez.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...