Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

müzik neden bu kadar az konuşuluyo

FromTheHell

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Eski albümleri açıp durmak yaşlanma belirtisiymiş diyorlar. Geçen ortaokulda dinlediğim Rhapsody albümlerini buldum bir kolide mesela, ama CD çalacak bir alet olmadığından Spotify’da dinlemek zorunda kaldım. Alırken bu CD’ler kaset gibi değil, kalıcı diyorlardı, nerede kalıcı? Evde cd takılan bilgisayar bile kalmamış.
Sosyal ağlarda paylaş

Günümüz müzik dünyası çok kötü olduğu için olabilir bence. Yani ben derin derin müzik konuştuğumda genellikle biraz biraz 70'ler, ağırlıklı olarak 80-90-2000'lerin başından konuşuyorum. Son 10 - 12 sene son 40 yılın en boktan dönemlerinden bence müzik adına.

Ha çok başarılı gruplar, albümler yok mu var.
Sosyal ağlarda paylaş

günümüz müzik dünyası kötü algısına kısmen de olsa katılmıyorum.
mainstream müzikler, popülerleşen türler vesaire bu algıda haklılık payı doğuruyor tabii fakat sen de söylemişsin iyisi var mı var diye.
durum aslında öyle. çünkü günümüzde müzik o kadar türe ve kimliğe sahip ki bundan 5 sene 10 sene evvel çıkmış müzikleri bugün bulup vay be ne güzelmiş diyebiliyoruz çünkü sen ne yaparsan yap spotify'dı deezerdi bunlar bile yardımcı olamıyor bazen iyi müzikleri bulabilmene.
o halde aslında iyi müzik her zaman var ama sayı çoğaldıkça kalitelisini bulmak zorlaştı demek daha doğru olacaktır.
ha bi de işin iyi müzik ne peki abi kısmı var ki orası subjektif. 100 kişiye sorsan müziği kuralları ve tekniğine göre değerlendirecek 10 kişi çıkmaz ki bu bile bir müziğin iyi olabileceğinin ölçüsü sayılamıyor bazen.
hani dubstep misal tamamiyle müzik metodolojisine ters olsa da zamanında iyi bir ivme yakalamış ve sevilmişti ki gerçekten güzel örnekleri var.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi biraz abartı olacak ama ben biraz şöyle görüyorum günümüz müzik dünyasını,

Yani her şey çok vuci vuci vuci'ye, elektroniğe, basite döndü. Resim sergisinde blank canvas koyup insanların başına üşüşüp içinden anlam çıkarmaya çalışıp 100k USD vermesi gibi bir şey oldu.

Yani zevkler renkler diyoruz da, müzik bu kadar basite indirgenmemeli diye düşünüyorum. Sözü olan parçaların sözleri boş, enstrümental parçalar duygudan uzak. Genelden bahsediyorum tabi ki, yoksa çok çok başarılı gruplar da var son dönemde çıkan ya da eski albümleri çok başarılı olmayıp son dönemlerde çıtayı baya yükseltmiş sanatçılar da var. Ancak ne yazık ki son 10 senenin best of'larına falan baktığında Calvin Harris'ler, yok işte Avicii'ler, Despacito'lar vs. var.

Açıyorum bakıyorum Spotify'da, Deezer'da insanlar neler dinliyor diye Drake'ler, Kanye West'ler kol geziyor. 'Hey dün kardeşini becerdim, şimdi de ananı beceriyorum ve kolumda Rolex var seni piç' level sözler var ve insanlar bunu çok seviyor falan.

Sosyal ağlarda paylaş

çünkü insanlar konu müzik de olsa buna vakit ayırıp gerçekten neyin iyi ya da neyden zevk aldığını düşünemeyecek kadar otomat ve tembelleşti günümüzde. diğer tüm kıstasları ayrı tutuyorum çünkü detaylara indiğimizde bir sürü sebep çıkıyor altından.
vakit sosyal ve sanal bir vakit olduğundan ve insanların ortak bir şeyleri paylaşmanın verdiği bir zümreye aidiyet hissedebilme güdüsü buna itiyor.
herkes bunu dinliyorsa o zaman iyidir ve ben de bunu dinlemeliyim ve onlar gibi olduğumu kanıtlamalıyım. societyde böylece yer edinebilirim.
yani malesef dünyanın içinde bulunduğu zehir şu an bu. sadece müzik için değil her şey için geçerli. bir örneğini politikada da yaşıyoruz işte.

bunun dışında farklı olmalıyımcılar da var mı var. ilk grup kadar bunlar da zehirli.
genel hatlarıyla verdiğin örnekde haklısın ki en kötü dinleyici bile bu konuda sana katılacaktır ama problem bu kişilerin sadece sözde buna katılmaları. trafik diye bişey yoktur trafik sensindir diye bi laf vardır. işte bu kitle bundan muzdarip.
Sosyal ağlarda paylaş

abi ben de şuna triggerlanıyorum, 80lerde kötü müzik üretilmiyordu sanki her çıkan kaset günümüze klasik olarak taşındı..

o günlerde de iyi ve kötü müzik üretiliyordu, bugunlerde de aynı şekilde iyi ve kötü müzik üretiliyor

ha şey dersen katılırım bak, iyi müzige erişmek zorlaştı dersen okey, daha derinlere bakmak gerekebiliyor, ama hala çok güzel albümler çıkıyor

dedigim gibi ama mainstream bi kalite düşüşü var, o tamam kabul, mtv açtıgında artık iyi müzik az yani eskiden çoktu.
Sosyal ağlarda paylaş

Tabi ki değil, ama o zamanın kötü dediğin sanatçıları/albümleri ile bu dönemdekiler pek kıyaslanamaz bile bence. Hiç olmazsa amaca uygun hareket ederken başarısız olunuyormuş, şimdiki gibi piyasa olmak uğruna değil.

Sanatçılar hiç olmazsa belli enstrümanlar ile bir şeyler üretmeye gayret ediyormuş, o enstrümanlarda ellerinden geldiğince iyi olmaya çalışıyorlarmış. Şimdi hiçbir enstrüman bilgin olmasa, sesin olmasa da albüm yapılabiliyor.

Sözlere bakıyorsun, çöp. Birkaç mesaj yukarıda yazdığım noktada gerçekten günümüz müziğinin büyük bölümü. Müzik desen tamamen ağza dolama hedefiyle, 'bu tutar mı' düşüncesiyle. Kendin yazmışsın işte, en basitinden MTV açtığında 10 dakika izlemeye değer bir şey yok.

2000'lerin ortasına kadar hiç olmazsa MTV ayarı müzik kanallarında kayda değer sanatçılar oluyordu bir sürü. Bir noktadan sonra iyi müzik yapanlar bile tutmamaya başladı diye 180 derece tarz değiştirdiler yani.
Sosyal ağlarda paylaş

eskiden kötü ne kadar kötüyse şimdi de o kadar kötü. ama artık daha çok. "iyi" gene aynı iyi, daha az değilse. ama midnight in paris'e bağlamaya da gerek yok gibime geliyor. 60-70-80 rock dalgsı bi daha gelmez, o yüzden bi queen ya da ledzep beklemenin ve atıyorum pink floyd'u tutup bugünkü gençlerle kıyaslamanın adil olmadığını düşünüyorum. şimdinin kültürü de alt-kültürü de izin vermiyor buna.

motörhead dinleyip üzülücez abi, arada "ehe ne güzel lan 2012'de mi çıkmış bu, genşlere bak helal, congur congur rock'lamışlar m/" deriz işte.

benim takip ettiğim türden ötürü rock'lı ruck'lu oldu örnekler, "hayır abi electro-x türünde devrim yağdı üstümüze, saçmalıyorsunuz şu an." diyenlere de daygı duyarım. daft punk var mesela, debut'ları eski olsa da günceller, gelse biyerlerini öperiz.
Sosyal ağlarda paylaş

-Deno- said:

Abi biraz abartı olacak ama ben biraz şöyle görüyorum günümüz müzik dünyasını,

Yani her şey çok vuci vuci vuci'ye, elektroniğe, basite döndü. Resim sergisinde blank canvas koyup insanların başına üşüşüp içinden anlam çıkarmaya çalışıp 100k USD vermesi gibi bir şey oldu.

Yani zevkler renkler diyoruz da, müzik bu kadar basite indirgenmemeli diye düşünüyorum. Sözü olan parçaların sözleri boş, enstrümental parçalar duygudan uzak. Genelden bahsediyorum tabi ki, yoksa çok çok başarılı gruplar da var son dönemde çıkan ya da eski albümleri çok başarılı olmayıp son dönemlerde çıtayı baya yükseltmiş sanatçılar da var. Ancak ne yazık ki son 10 senenin best of'larına falan baktığında Calvin Harris'ler, yok işte Avicii'ler, Despacito'lar vs. var.

Açıyorum bakıyorum Spotify'da, Deezer'da insanlar neler dinliyor diye Drake'ler, Kanye West'ler kol geziyor. 'Hey dün kardeşini becerdim, şimdi de ananı beceriyorum ve kolumda Rolex var seni piç' level sözler var ve insanlar bunu çok seviyor falan.

nasıl köyden kente kontrolsüz göçün ve şehirlerin ve sanayileşmenin çarpık gelişimi ile "arabesk" kültür ve müzik hayatımıza girdiyse. benzer şekilde gelişen amerikan siyahi ve göçmen yapısı ile 80-90 ların MTV projelerinden bu tarz müziklere geçtiler ve oradan bütün dünyaya yayılıyor.

konuyu basitçe "avamlık" ve "basitlik" diye ele alınabilir aslında ama almamak lazım. arabesk üzerinden gidersek, normal bir avamın normal bir zamanda böyle bir müziği dinlemesine veya üretmesine imkan yok, 80 öncesi halk müziği ve türküler ortada, bu yüzden ortada bir anomali var denebilir.

amerikanya içinde benzer şekilde konuşabilir aslında. latin ve siyahilerin pazar olarak değerlendirilmesi, 90 lar türkiyesinin lahmacun kültürünün şehirlerde muteber kabul edilmesi gibi, "zenci" ve latin müziği önce amerika sonra dünya olarak kabul ve aranan tarz olması kaynaklanıyor.

1. ve 2. dünya savaşları sonra yeniden kurulan dünya, arada çıkan yeni akımların falan derken müzik ve kültür alanında çok çeşitlilik yaşadık yatırımcılar yeni şeylere daha açıklardı ama günümüz ortamının da yatırımcılar daha temkinli işlere para yatırıyorlar o yüzden üsteki görselin kıyaslaması çıkıyor. 6-7 dk "değişik" parçaların olduğu albümlerden ziyade, güzel bir ekran yüzünün arkasında çalışan ekibin güncel kabullere göre tasarladığı kolay tüketilecek şarkılar daha kabul görüyor...

yatırımcı kısa vadede parasını ve kârını almak ister :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...