Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

halsizlik, enerjisizlik felan

Bone

Öne çıkan mesajlar

gün boyunca çok enerjisiz olduğumu görüyorum.
gece yatarken çok zor uyuyorum, sabah kalkarken çok zor uyanıyorum.
spor yapmak istediğim zamanlar kolumu kaldırmaya bile halim olmuyor. özellikle 8-12 arası en kötü olduğum saatler.

geçmişte hatırlıyorum da, yaz sıcağında üşenmeden 2 km spor salonuna kadar yürür, 2 saat sporumu yapar, yine geri dönerdim.
şimdi 1 km bile yürürken çok zor geliyor. fiziksel değil de zihinsel olarak.

birçok kişinin "sabah kahveyi içmeden uyanamam" geyiği yaptığını görüyorum. bende kahve de bir fayda etmiyor.

hipotiroidi yüzünden ( https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/hipotiroidi/ ) tsh hormonu düşüktü bende, ondan olabiliyormuş, ama onun ilacını alıyorum. acaba testosteron, serotonin felan düşük olduğundan mı bu kadar enerjisiz hissediyorum.

düzenli spor serotonin hormonunu dengeliyor diyorlar, bilmiyorum ne kadar etkili. ama zaten enerjisiz hissettiğimden de spora ağırlık veremiyorum.

tavsiye, öneri veya deneyimlerinden anlatmak isteyen felan olursa sevinirim.
Sosyal ağlarda paylaş

Felan değil de filan olsa olur mu?
Durumuna göre 3 ya da 6 ayda 1 tshni kontrol ettirmen gerekiyor. Levotiroksinin dozajı belki yetersiz geliyodur. O tam kan sayımlarında b12 d vitamini demir klasik eksik çıkar.
Edit: hipotiroidde tsh aralıktan yüksek çıkar hipertiroidde düşük olur hangisi? Levotiroksin dediğim hipo için geçerli.
Sosyal ağlarda paylaş

Depresif ruh hali gibi geldi bana.

Spor deniyormuşun zaten.

Spora zorla bence kendini, spor ile iyi şekilde yorarsan beyni, bir süre bu şekilde gidersen bir süre sonra vücüt kimyan düzelir diye düşünüyorum.

ya da işin kolayına kaçıp tavsiye edilmeyen ilaçlı yöntem deniyebilirsin, ne kadar tırı vırı etselerde çok kısa sürede bu ruh halinden çıkarabiliyor doğru ilacı bulursan.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada 1-2 km yürüyüşü spordan sayma bence, faydası var mı oldukca var ama yeterli değil.

Şöyle daha yorucu daha sert sporlar dene, hani bittikten sonra şöyle uzun süre soluklanıp oh be diyeceğin türden.

5 km koşma gibi boks gibi :)

O zaman faydasını görürsün işte sporun.
Sosyal ağlarda paylaş

Yüksek tsh'dan muzdarip insan olarak, bu anlattıklarının tamamı var bende de.

Özellikle TSH belirli dönemlerde atak yapar, psikolojiyi de darmadağın eder, sokakta gördüğün her kadına aşık olursun falan hatta ahsgs

Spor eğer hayatın bir nebze kolaysa yardımcı oluyor evet. Bu noktada spor disinda etkileyen çok şey var. Ekrana bakmak bunlardan biri, diğeri glüten tüketimi (bu konuda her insanın vücudu farklı tepki veriyor, ben çok geç farkına vardım hatta tiroidin otoimmun haline gelmesinin sebebi glüten diyen dahi var)

Amaaaa bunların hepsinden öte eğer hayatın pek kolay değilse ve stres düzeyin yüksekse, psikologa görünmekte yarar var. Tiroidit psikolojiyi bok edip birakabilen bir hastalık nitekim.

PS: bu arada tsh'inin yüksek olması lazım hipotiroidi için.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...