Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fenerbahçe 2018-2019 ALİ KOÇ Sezonu Genel Tartışma

Phyx

Öne çıkan mesajlar

maivresnon said:

şu diego reyes i fmden takımıma hep alıyodum hangi takım olursa olsun tam bir fm efsanesiydi hatta fenere gelince ulan kim akıl etti helal olsun diyodum.

adam tam bir balon çıktı. 2.maxim tsigalko vakası

bu adam stoper değil mi? biz orta sahada oynatıyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

madcow said:

Ofsayt sebebiyle iptal edilen gol pozisyonu, VAR ile sonradan bakılmıs, oyuncular aynı hizada cıkmıs(Erman Toroglu'nun iddaası). 5 cmden az bir farkla ofsayt olan ve ya olmayan bir pozisyonda herkesin cıldırmasını yine cok garip buluyorum.

Orada sikinti kesin goremedigin zaman kaldirmak zaten. Acik ofsayt yoksa tereddutte isen kaldirma denmiyor mu oyunun sagligi acisindan. Daha fiyasko yani kaldirmasi bayragin eger cidden azsa mesafe.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi yan hakemlik oyle bir sey olamaz. VARdan once de hic bir zaman "az fark varsa kaldırma" diye bir kural olmadı. Hala da yok. Suan tek farkı pozisyon bitince kaldır deniyor. Ki bu sayede ofsayt yoksa VAR ile verilen karar duzeltilebilsin.

Adam 3cm ofsayt bile gorse, pozisyon bittiginde bayragını kaldırması gerekiyor. Ki yapması gerekeni yapıyor. Pozisyonun bitmesini bekliyor. Sonra da ofsayt gordugu icin bayragını kaldırıyor. Bu problemi VAR cozecekti. O da bozulmus. Bozanı kovsunlar ne diyeyim.

Diger acıdan bakınca tam tersi olsaydı, yan hakem bayragını cok az bir fark oldugunu gordu ofsayt oldugunu dusundu ama fark az diye bıraktı, bayragını kaldırmadı. VARda calısmıyor. Hakem golu verdi. Sonra VAR calısınca baktık aa 5 cm ofsaytmıs. Ozaman da neden hakem ofsaytı vermedi diye asacaksınız? Hakem ofsayt gorduyse kaldırır gormediyse kaldırmaz.

Eger hakem ya yakın ama heralde ofsayt diyerek kaldırdıysa ayrı mesele ama onu bilmemiz de mumkun degil. Boyle bir niyet okuma yan hakem ozelinde ben yapmıyorum. İsteyen yapabilir.

Boyle pozisyonların uzun uzun konusuluyor olması bile bence sacmalık. En buyuk sacmalık ise turkiyede geometriden anlayan bir tane bile adam olmaması herkesin "yarım metre geride yaa" diye bagırıp cagırması. İzdusum, kamera acısı ve ofsayta sebebiyet verebilecek vucut bolumlerini bilmeyen adamlar televizyonda bagırıyor diye, herkes sagda solda bagırıyor iste.
Sosyal ağlarda paylaş

Baya futbol cahili leş bi taraftarımız varmış onu da anladık dün akşam, maç sonu Futbolculara küfür ediyor, lan adamlar oynadı pozisyonda buldu atamadılar,üstelik bi isteksizlik veya saçma sapan bir futbol falan da yoktu. Tercihleri veya becereksizlği tartışırsın ona eyvallah da, sanki geçen sene ŞL aldı takım takır takır oynuyordu bu sene oynayamıyor. Sezon başı " Ali Koç'tan vizyon bekliyorum" diyen ergenler araba önünde td tavsiyesi veriyor sdfsdf , he amk verdikleride Ersun ahaha, peki neden Ersun? " çünkü Nisan şampiyon" kritere gel amk, beğenmediğimiz Aykut maç başı puanı Ersun'un şampiyonluk yılında ki ortalamasından bile yüksek. Birde yorumcular "Tr'de ligi tanıyan yerli şart" diye saçmalayınca iyice gaza geliyorlar. Rıdvan malı bile geçen Rize maçından sonra çıkıp "Cocu'ya sorsan Rize'ye nasıl gidiler bilmez bile" diyor,hayatını İstanbul'da 50 km2lik alanda yaşayan biri için o kadar mantıklı bir analizdi ki, sabaha kadar uyuyamadım bu gerçek karşısında sdfsdf
Sosyal ağlarda paylaş

Mantikli olan eger emin degilsen bayragi kaldirmamaktir, oyunu devam ettirmektir. Az fark varsa kaldirma dersen elbette olmuyor, burada kasit gercekten ofsayta emin misin, degil misin.
Futbolun en temel hakemlik uygulamalarindan biri boyle en basindan beri. Hakem emin olmadigi yerde faul calmaz, bayrak kaldirmaz. Ben nasil olsa kaldirayim da VAR bakar diye birsey yok yani VAR gelince. Bu pozisyon cok bariz ofsayt olmadigi ve hatta olmamaya cok daha yakin oldugundan bayrak kaldirmasi gayet abes.
En kaldirmazsin, VAR 5cm ile ofsayti verir, oyle olmasi, senin kesin gormedigin seye bayrak kaldirmandan cok daha mantikli.

True positive/true negative olayina benziyor bir nevi. Belli marjin altindaki ofsaytin kaldirilmasi (daha dogrusu hakemin gercekten emin olmadigi) yerine oynatilmasi oyunu daha saglikli yapiyor, nasil ki orta hakemin kesin gormediyse penalti vermemesi gerektigi gibi. Bu, gormediyse penalti degil demek olmuyor, ama kesin gormediyse o pozisyonun cidden penalti olma olasiligi olmama olasiligindan dusuk oluyor. Ayni mantik.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi sen hakemin "emin olmadıgını", "gormedigini" iddaa ediyorsun. Bu niyet okumadır iste. Adam ofsayt oldugunu gordugunde bayragını kaldırıyor. kafasında 3cm ofsayt 5cm ofsayt diye hesaplayarak calmıyor(en azından boyle olmaması gerekiyor). Pozisyonunu alıyor, topun sesi sırasında son oyuncunun hizasına bakıyor.

Eger yan hakem "ya tam gormedim ama heralde ofsayttı" diyerek kaldırıyorsa bayragını, o bayragı direk elinden alsınlar. Ama bunu bilme ihtimalimiz su pozisyonda yok. Saliselik, 1 framelik pozisyon.

Bu arada hakemler o sırada VAR'ın calısmıyor oldugunu bilmiyorsa hele hayatında en rahat kaldırdıgı bayraktır. "Ben ofsayt olarak gordum, ofsayt yoksa VAR duzeltir." diye dusunurum ben yan hakem olsam. Ki VAR'ın calısmadıgını bilmiyorlar sanırım cunku orta hakem, 4. hakeme donup soruyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim argumanim zaten ofsayt gibi durumlarda kesin degilse emin olmadan kaldirdigina yonelik hep. 3cm 5cm diyorsan zaten emin degilsindir, dedigin gibi tek framelik olayda ki gol olduysa aman ofsaytsa yanmayalim simdi icgudusunden kalkiyor o bayraklar. Ben boyle bir pozisyonda hakemin kesin ofsayt gordugune pek inanmiyorum acikcasi.

Demek istedigim su, ofsayt oyle bir durum ki (ve istenen de o yonde) belli seyin altinda eger ofsayt bile olsa o top devam etsin. Gerekirse 5 cm ile ofsayti kacir, ama 5cm ile de buz gibi golu calma mantigi var biraz emin olup olmama konusunda ki VAR burada devreye giriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam sen bir niyet okuyorsun burda "basımız yanmasın" olarak. Buna birsey diyemem. Ama buna katılmıyorum. Hakem bu durumda neyi goruyorsa calıyor oldugunu dusunmek istiyorum. Cunku rakip cemisgezekspor da degil yani, rakip Basaksehir. Ki mac sonuna bakınca adam bilgisayar programıyla anca cozulen su ince ofsaytı yanlıs caldı diye ne rezaletligi kaldı ne hakemligi.

Zaten VAR calısıyor olsa bunun tartısılacak bir yanı bile olmayacaktı. Gol verilip gecilecekti.
Sosyal ağlarda paylaş

Dün bence Fener güzel oynadı, hedef maçlarda performansını yükseltip potansiyeline yaklaşma genetiği devam ediyor hala takımın. Biz mesela GS olarak böyle bir kadroyla ligde küme düşme hattında gezinirken Başakşehir, BJK gibi solid takımlarla oynasak 3-4 tane yer dağılırdık nitekim dağılıyoruz da deplasmanda özellikle.

Fakat bakıyorsun gerçekten kötü kadro kurulmuş; elinde 2 tecrübeli kaleci+wonderkid kaleci varken Harun alınmış, adam geçen skor üreten hücumcu lazımken Ayew gelmiş, senelerdir 20+ atan forvetin yokken kalitesi tartışılmaz ama skorerliği çok aşağıda Slimani kiralanmış, Josef gitmişken yarı kalitesinde Jailson, Belhanda-Feghouli gibi Kuzey Afrikalı disiplinsizlik örnekleri varken Benzia vb. uzar gider.

Ben bu transferler ile sezona giren takımdan yapılanma değil senelerdir 1 kez şampiyon olmuş takımın tekrar bu sene şampiyonluğa kavuşup direkt CL yapmasını beklediğini anlıyorum. Bunu mesela Dursun Bakkal yönetimi iyi kıvırmıştı ve Fernando, Gomis, Mariano vb. ne vereceği garanti yabancılara yönelmişlerdi ve herkesin görev tanımı belliydi. Fenerbahçe ne oynuyor, taktiği ne hangi oyuncudan ne bekleniyor muamma.
Sosyal ağlarda paylaş

Tyrion said:

Baya futbol cahili leş bi taraftarımız varmış onu da anladık dün akşam, maç sonu Futbolculara küfür ediyor, lan adamlar oynadı pozisyonda buldu atamadılar,üstelik bi isteksizlik veya saçma sapan bir futbol falan da yoktu. Tercihleri veya becereksizlği tartışırsın ona eyvallah da, sanki geçen sene ŞL aldı takım takır takır oynuyordu bu sene oynayamıyor. Sezon başı " Ali Koç'tan vizyon bekliyorum" diyen ergenler araba önünde td tavsiyesi veriyor sdfsdf , he amk verdikleride Ersun ahaha, peki neden Ersun? " çünkü Nisan şampiyon" kritere gel amk, beğenmediğimiz Aykut maç başı puanı Ersun'un şampiyonluk yılında ki ortalamasından bile yüksek. Birde yorumcular "Tr'de ligi tanıyan yerli şart" diye saçmalayınca iyice gaza geliyorlar. Rıdvan malı bile geçen Rize maçından sonra çıkıp "Cocu'ya sorsan Rize'ye nasıl gidiler bilmez bile" diyor,hayatını İstanbul'da 50 km2lik alanda yaşayan biri için o kadar mantıklı bir analizdi ki, sabaha kadar uyuyamadım bu gerçek karşısında sdfsdf

said:
İlk Yılları
Ferguson, Manchester United'in başına 6 Kasım 1986 tarihinde geçti. 2 gün sonra 8 Kasım gününde Oxford United maçında çıktı ve takımı karşılaşmayı 2-0 kaybetti. 7 gün sonra Norwich City ile berabere kaldı ve ilk galibiyetini 22 Kasım gününde oynanan Queens Park Rangers karşısında 1-0 sonuçla aldı. Sene sonlarına doğru takım iyi bir ivme yakaladı. Manchester United, 1 Ocak 1987 tarihinde Newcastle United'i 4-1 yenmeyi başardı. 1986-87 sezonunda Manchester United ligi 11.sırada bitirdi.

1987-88 sezonunda Ferguson takıma Steve Bruce, Viv Anderson, Brian McClair ve Jim Leighton gibi isimleri transfer etti. Sene sonunda büyük bir başarı gösterdi ve sezonu şampiyon Liverpool'un arkasında 81 puan ile ikinci sırada bitirdi.

1988-89 sezonun başında Mark Hughes, Barcelona'dan ayrılıp eski takımı Manchester United'a geri dönse de bu sezon takım için hayal kırıklığıyla bitti. FA Cup altıncı turunda Nottingham Forest'a 1-0 yenilerek, kupadan elenildi. Ligde ise takım sezonu 11. sırada bitirebildi.

1989-90 sezonunda Ferguson, Neil Webb, Mike Phelpan ve Paul Ince'i transfer etti. Ayrıca defans Gary Pallister ile kanat Danny Wallace kadroya dahil etti. Sezonu son şampiyon Arsenal'i 4-1 yenerek başladı fakat takım için işler tersine döndü. Eylül ayında ezeli rakibi Manchester City'e 5-1 yenildi. Bununla birlikte oynanan 8 maçta 6 yenilgi ile 2 beraberlik alınca taraftarlar Alex Ferguson'u eleştiren pankartlar yaptı ve gazetecilerle birlikte kovulmasını istedi.[25][26] Alex Ferguson o zamanı kariyerindeki en karanlık dönem olduğunu belirtti.[27][28]

Yönetim, Ferguson'a takımda kalacağını garantisini verdi. Alex Ferguson, alınan başarısız sonuçların sakatlığa bağlı olduğunu anladı ve koç-gözlemci sistemlerini gözden geçirdi.[29]

Alex Ferguson, Lig Kupasından elenmesi nedeniyle kovulmanın eşiğine geldi ama Fa Cup'da finale yükselmesi sayesinde ipten döndü. Finalde Crystal Palace eşleşti ve Mark Robins'in attığı golle 1-0 yenerek FA Cup'ı kazandı.[30][31][32] Alex Ferguson, böylece Manchester United ile ilk kupasını kazanabildi.[29]

Türkiyedeki büyük bi takımın başındaki teknik direktörün böyle bi performans sergiledğini düşünsene. bizim koltuk teknik direktörleri ve spor yorumcuları kesin farkederdi gerçi Ferguson'daki ışığı
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız Avrupa piyasasında 100-150 milyon bonservisler dönerken bizde düzen tam tersi olduğu ve FFP belası yüzünden 1 milyon euro bile bonservis için kral parayken 2,6 milyon Euro'ya şu Frey'i alanları da kutlamak lazım. Üstelik kadrodaki diğer forvetler de Slimani ve Soldado. Resmen hücum hattı gol atmaya tepki olarak kurulmuş. Adam dün 238484 kez topla buluştu yarısını ezdi, bir tane tehlikesi yok
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...