Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

kıbrıs damgasıyla yunanistana girme sorunsalı

Killer

Öne çıkan mesajlar

selam

haziranda yunanistana gidicem, kos adasına. bodrumdan geçmeyi planlıyorum (estonyadan gitmek daha pahalı ve dert) fakat pasaportta kktc damgası var, 5 günlük giriş çıkış gösteriyor.

bunun yanında benim estonyada 5 senelik oturma iznim var. işçi oturumu değil, direk oturma izni. avrupa serbest aslında.

soru:
bodrum'dan kosa geçerken ( 1 hafta kalıcam) hayırdır bilae çekerler mi?

çekebilecekleri hakkında okudum internette de, EU ülkesinde oturma izni olanların başına gelen bir şey değil. adamın başka ülkeye schengeni var mesela, onla girmeye çalışmış

yorumlar pls. teşekkür
Sosyal ağlarda paylaş

-Deno- said:

Şunu oku bence,

http://t24.com.tr/haber/yunanistana-hoscakal-de,433909

benim okuduğum yazı da buydu.

schengen vizesi yok bende arkadaşlar tekrar hatırlatayım.

oturma izni var, ID kart var. Yunan polisi elimdeki estonya oturma ID'sini alıp kesip atamaz.

yazıdaki arkadaş schengen'i yunanistandan almış. çok alakasız case'ler
Sosyal ağlarda paylaş

Gallant said:

https://ec.europa.eu/home-affairs/sites/homeaffairs/files/e-library/docs/schengen_brochure/schengen_brochure_dr3111126_en.pdf

Hocam Schengen de oturumun varsa diger ulkelere direk gidebilirsin, ID card i ve pasaportu gostererek. Linkteki 12. sayfaya bir bak.

tamam da burada kıbrıs olayı yok mesela. rare case çünkü. tabii ki oturma iznimle avrupa birliği ülkesi her yere girerim. pasaportta kıbrıs dangası ve yunanistan olay. yunanlıların da kendine ait bi yasası yok heralde pasaportta kktc damgası varsa almayın gibisinden
Sosyal ağlarda paylaş

Yalniz vizeyle oturum ayri seyler. Yazidaki adam vizeyi de yunanistandan almis. Senin oturumunu oturumu veren ulke iptal eder diye biliyorum. Ben sanmiyorum bisey olacagini oturum ile, yinede belli olmaz cins birine denk gelirsin falan en fazla zorluk cikarir. Ustune cizik falan atarsa gidersin bagli ulkenin konsolosluguna alirsin oturumu tekrar ya da belge falan.
Sosyal ağlarda paylaş

Killer said:

yunanlıların da kendine ait bi yasası yok heralde pasaportta kktc damgası varsa almayın gibisinden

var. türkiye ve yanlış hatırlamıyorsam azerbaycan için var, kktc'yi tanıyan dünyadaki yegane ülkeler olduğumuz için.

bana kalırsa ppt+schengen oturumunu uzatsan "hoşgeldin babuş" deyip içeri alıverirler, sayfa sayfa kktc damgası arayacaklarını sanmıyorum. id dediğin için oturumun d tipi sticker vize şeklinde değil de kart şeklinde olduğunu varsayıyorum, o yüzden "dur şurda vize bulayım" diye sayfa sayfa karıştırmazlar. (gerçi kurala göre estonya oturumuyla yunan'da 180 günde 90 kalabiliyorsun ama oturum kartı olan kimse için (hele ki yunan'ın :P) "hmm bakayım son 6 ayda yunan'da 90 günden fazla kalmış mı" diye overstay hesabı yapacağını sanmıyorum)

ama giriş damgasını basacak yer ararken kktc damgasını tespit ederse direk geri gönderebilirler. gerçi bu dediğim uçaklı gidişlerde yaşanan bi mevzu. istanbul'dan bi tek atina'ya uçuş var sanırım şu an, haliyle ordaki memurların algısı daha açıktır kktc damgasına karşı. (sabiha'yla izmir'i bilemicim) kos'tan gemiyle bambaşka bi sınır kapısından, o an tatlı tatlı piiz yapan tonton memurlara denk gelir misin bilemiyorum sdf

vaktin varsa ppt'u yenilemek en garantisi. imkanın yoksa ve kos'tan gitmen zorunlu değilse x bi ülkeden girip yunan'a geçersin, ya da en iyisi bulgar'dan geç arabayla kebapçe yiye yiye :D

ya da malta'ya git yunaninstan yerine?
Sosyal ağlarda paylaş

Yunanistan'ın birkaç farklı adasına gittim çeşitli tarihlerde, en yakını geçen yaz olmak üzere, sürekli olarak daha Türkiye'nin Gümrük kapısında iken KKTC -bazen de Makedonya- mühürü varsa pasaportunuzda gelmeyin boşuna derler. Risk falan değil direkt almıyorlar.

Senin boşluğuna gelmiş KKTC mühürü vurulması da ben Kıbrıs'a giderken nüfus yerine pasaportla geçeyim karizma olsun diyen hıyarlar görüyordum damgalatan, o pasaportla Yunanistan'a gitmeniz mümkün olmuyor malesef
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...