Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

FRP ekibi

Horrible

Öne çıkan mesajlar

Selamlar,

Ben frp olaylarında çok yeniyim. İş yerinde eski frpci arkadaşlarla öğle aralarında oynuyoruz sadece. Yeni yeni öğreniyorum ve bayaa sevdim. Eskiden de uzun süre UO oynamıştım o yüzden role play olayına biraz aşinayım aslında :)

Konuya gelecek olursak, ben bu oyun oynama işini daha sık yapmak istiyorum. Bu nedenle özellikle İstanbul Kadıköy'de böyle oynayan bir ekip varsa katılmak istiyorum. Ya da böyle bir ekip nerden bulabilirim bilen var mı?

Konuyu nereye açacağımı bilemedim, o nedenle buraya açtım :)

Not: D&D oynuyoruz , ama başka oyunlara da açığım.
Sosyal ağlarda paylaş

İnternetten baktım, kadıkyöde goblin diye bir frp kafesi var gözüküyor aslında, orası olabilir diye düşünmüştüm? Ya da yeldeğirmeni tarafında genelde boş olan, saatlik ücret ödenen cafeler var, öyle bir yerde olabilir. Mekan bir şekilde ayarlarız diye düşünüyorum.

Benim isteğim düzenli bi şekilde olması. Herkese uyucak haftaiçin bi aksam ya da haftasonu bi saat aralığı gibi birşey yapsak güzel olmaz mı ? Atıyorum Salı Perşembe 19:00-22:00 arası oyun gibi ?
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam ben kafe araştırması yapıcam ;) son vapur 10:30 olması lazım ama yaz saatiyle 11'e uzar muhtemelen. O kadar durur muyuz durmaz mıyız bilmiyorum, zaman ilerledikçe görürüz madem. O zaman eğer herkese uyuyorsa haftaya birgün ilk buluşmamızı yapalım?

Ben bu hafta kafelere bi bakıp mekan önerisi ile gelicem.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
madcow said:

Oynanacak edition'a ve setting e baglı olarak ben de katılabilirim oyuncu olarak.

Beraber karar verelim diyorum iste. Savage Worlds olabilir, D&D 5 olabilir, Pathfinder olabilir. Setting konusunda kisitlama olur sadece benim bildiklerimle. Hic bilmedigim bir sistem de olur, level 1 ile baslayinca DM olarak oynatabilirim, daha once yapmadigim sey degil.

En son mesela MO1700'de gecen bir oyun oynatmistim, ama donemin tum efsanelerini, tanrilarini gercek yapmistik. Savage Worlds kullanmistik ve Hattusas'da baslamistik. Hazirlanmak icin Hattusas'in kendisine gitmistim ben, sehre alistirmistim kendimi =)

Klasik olsun istiyorsaniz Pathfinder ve FR yapariz.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

madcow said:

Oynanacak edition'a ve setting e baglı olarak ben de katılabilirim oyuncu olarak.

Beraber karar verelim diyorum iste. Savage Worlds olabilir, D&D 5 olabilir, Pathfinder olabilir. Setting konusunda kisitlama olur sadece benim bildiklerimle. Hic bilmedigim bir sistem de olur, level 1 ile baslayinca DM olarak oynatabilirim, daha once yapmadigim sey degil.

En son mesela MO1700'de gecen bir oyun oynatmistim, ama donemin tum efsanelerini, tanrilarini gercek yapmistik. Savage Worlds kullanmistik ve Hattusas'da baslamistik. Hazirlanmak icin Hattusas'in kendisine gitmistim ben, sehre alistirmistim kendimi =)

Klasik olsun istiyorsaniz Pathfinder ve FR yapariz.

Benim tercihim zaten DnD 5e olur, oyunun akısı icin gerekli bir cok seyi streamlinelayip hikaye ve rp'yi one cıkarttıgını dusundugum icin.

Campaign setting'i biraz DM'e baglı oldugundan soruyorum. Genellikle Her DM'in oynatmayı sevdigi bir tarz vardır.

Sorularım:
-Sandbox mı? Belli bir story mi takip edilecek?
-Oyunda politika onemli mi? Commoner olarak baslayıp kral olmaya kasıbilir mi?
-High magic? Low magic?
-Oyunu combat, rp ve exploration olarak bolecek olsan nası yuzdeler verirsin?
Sosyal ağlarda paylaş

Ben uzun suredir oynadıgım ve oynattıgım icin kendim nasıl oyunlar oynamayı/oynatmayı sevdigimi biliyorum. Yeni oyuncular icin ne oynamayı sevdigi daha tam oturmamıs oluyor normal olarak. O yuzden soruların cevapları benim icin biraz onemli.

Ben yine de gruba dahil edilmek icin tel nomu yolladım. Dener bakarız.

Ama benim icin asıl onemli olan sey oyunun 5e olması sanırım. Asina oldugum ve diger sistemlere gore avantajlı oldugunu dusundugum ve baska bir sistemi ogrenmeye suan icin usendigim icin. Diger konularda biraz daha esnekligim var =).
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Politika, hayir. Tartismasiz bu, otekiler oyunculara gore degisir ama politika olsa da arkaplanda olur. Iki prens arasinda politik onemi olan gorevler yapabilirsiniz, ama ben tahta gececegim, onemli oyuncu olacagim pek haz aldigim bir sey degil.

Genelde bir quest oluyor, ama sandbox onun disinda. Tek bir cozum yolu icinde git degil. Tamamen sandbox oynattigim da oldu, fark etmez benim icin. Ama tamamen sandbox oynattigim partiler koklu partiler oldu hep, birbirini yillardir taniyan insanlar yani. Level 1 baslasalar bile adamlar zaten arkadas oyun disinda da. 4-5 tane yabanci getirip yanyana tamamen ozgursunuz diyince genelde fail oluyor tecrubelerim uzerine. Bu nedenle sandbox istenirse once linear iki-uc sezon oynatip dunyaya sokuyor, partiyi kuruyor, oyunculari birbirleriyle tanistiriyor, genel bir quest veriyorum; sonra rahat birakiyorum tamamen yeni gruplarda.

Magic olarak beni rahat birakirsaniz high magic'e kayarim, ama biz low istiyorum diyorsaniz onu da yaparim ama high magic asil tecrubeli oldugum alan.

Exploration cok onemli benim icin. Genelde verdigim buyuk gorevlerde nerede ve nasil cozulecegini soylemem, cogu zaman aslinda olup bitenin ne oldugunu bile hic soylemem. Kesif ve RP ile cozmeye calisir oyuncular. RP de onemli cok, RP'de acimiyorum ama cok, kapida kimlik soran adama dayilanirsa oyuncu kendini kavgada, yaralama ya da olum olursa hapisde ya da idama giderken bulabiliyor, olmadi degil. Sonra hapisten kac, pesine herolar dussun, reputation yerlere insin...

Combat olarak arada sirada random encounter cikarsam da, oyle partinin kazanacagi 100% belli sirf olsun diye konmus dovuslerden kaciniyorum. Bir kaleye sizarken karsiniza bir tane guard cikarsa bir zar da filan gecebiliriz yani ugrasip tempoyu bozmak yerine. Hic combatsiz gecen sezonum oluyor sik sik, oyle bir buyuk combat olan sezon da oluyor. Ama encounter yaptigimda partiyi sonuna kadar zorlamayi seviyorum, 5 saat suren high-level encounterlar oyuncularimin rastlamadigi seyler degil 8-9 ay suren bir campaign'de 2 kere filan. Onun disinda zindan olayi guzel tabii, onceden onumuzdeki iki hafta combat ile gececek, zindana giriyoruz, hazirladim o kadar, kapisindan donmeyin derim ama.

Bir de cok onemli dovuslere (BG'de Irenicus gibi) partiyi hic tanimayan konuk oyuncu getirdigim oluyor level 30 mage yap, parti hakkinda simdiye kadar gozlemlediklerin sunlar, onlarin da senin hakkinda bildikleri sunlar diyip.

Boyle.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...