Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Roma Tarihi

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

Selamlar, Roma Tarihi ile ilgili kaynak arıyorum. Doğu Roma pek ilgimi çekmiyor açıkçası.

Şu kitabı okudum, çerezlik ama hoş anekdotlar içeriyordu

Şimdi de şunu okuyorum

Bunlardan sonra Catilina Söylevleri, Titus Livius'un Roma Tarihi ile devam etmeyi düşünüyorum.

Kindle'da da Stephen Dando-Collins'in Legions of Rome kitabı var.

Önereceğiniz başka kitap, site hatta müze var mıdır?

Sosyal ağlarda paylaş

roma tarihinin hastasıyım , özellikle türkiye'de olmamız bize biraz şans bu konuda

gidip gebze'de hannibal'ın mezarını yahut arkeoloji müzesinde sikkeleri,yüzleri görme imkanımızın olması

hele ankaraya yolun düşerse arkeoloji müzesi fln ooof ateş ediyor roma eseri dolu resmen memleket

klasikleri okumayı denedin mi?

edward gibbon - theodor mommsen , çok baba adamlar ,bazı görüşleri günümüzde artık kabul görmüyor ama kitapları edebi olarak çok güçlü, ,ve kendilerinden sonra gelen tarihçileri ne kadar etkilediklerini, bir "narative" oluşturduklarını düşündüm ben okurken , maşallah kitapları kitap değil tuğla gibi ama al dursun,sıkılınca göz atarsın

hele gibbon'un acayip bi dili var , okurken kafama 18.yy aydınlanma hareketi lazeri iniyor gibi hissediyorum,
adamın sıkı sıkıya bağlı olduğu ve kitaba yansıttığı bir dünya görüşü var ve kilisye,dinlere,ona buna giydiriyor,tepeden bakıyor adeta yazarken,wikiquote'u tek başına hikaye

http://www.wiki-zero.com/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvVGhlX0hpc3Rvcnlfb2ZfdGhlX0RlY2xpbmVfYW5kX0ZhbGxfb2ZfdGhlX1JvbWFuX0VtcGlyZQ

onun dışında birincil kaynaklar benim hoşuma gitti, livy,plutarch,appian,polybius

şimdi bunlar tabi "tarih" değil,kimileri propaganda,kimileri yarı masal,ama aralarda tarih gizli,zaten o masallar da dönemin ürünü diyip öyle okuman lazım

en rahat önereceğim ;plutarch'ın paralel yaşamları,okuması ve bulması kolay.

bu saydıklarımın hiç biri roma tarihini hiç bilmeyen,ilgilenmeyen kimseler için değil ama bi yandan modern basımları takip edip bi yandan bu "eski" lere göz atınca,daha değerli oluyor bence

ayrıca podcast önericem

mike duncan's history of rome

ilk 5-10 bölüm ses kalitesi çok tırt ama giderek acayip bi prodiksyon oluyor,istanbul gezisi yaptılar bi ara tanıştık güzel bi abimiz.
Sosyal ağlarda paylaş

türkçe kaynak için ek yapayım,

fazla okumadım kütüphanede duruyor ama genel olarak iyi bir kitap zaten sudan ucuz
https://emagaza-ttk.ayk.gov.tr/1027-roma_tarihi_i_cilt__cumhuriyet_menselerden_akdeniz_havzasinda_hakimiyet_kurulmasina_kadar-yayini.html

tabi bu genel olarak geçiyor olayların üzerinden

Plutarkhos roma karakterlerini anlattığı paralel yaşamlar serisi olabilir

osprey serisinin roma dönemlerini kapsayan kitapları yine iyidir. genel olarak askeri tarih üzerinden gidiyor ama arka planı da oludukça iyi veriyor. benim hoşuma gidiyor, okuyup okuyabileceğimiz bütün kaynakları sentezleyerek ortaya en doğru olabilecek bilgileri, güzel görsel ve eşsiz canlandırmalar ile sunuyorlar.

türkçeye roma ile ilgili sadece doğru roma ve bizans orduları ile ilgili olanları çevrildi
https://www.iskultur.com.tr/kitap/tarih/osprey-askeri-tarih

şimdilik aklıma gelen bunlar

Biyografi olarak şunlar çevrilmiş
https://www.iskultur.com.tr/buyuk-konstantin.aspx
https://www.iskultur.com.tr/caesar.aspx
Sosyal ağlarda paylaş

Yukarıda DogMeat yazmış Mike Duncan'ın Histoery of Rome podcasti de cidden çok iyi. Çok ilerleyemedim iş güç derken (çalışırken dinliyordum ama zorlamaya başladı hem iş hem podcast, hala hayatımda nerede podcast dinlenir çözemedim) ama merakı olanlar kaçırmasın.
Sosyal ağlarda paylaş

Türkçe olarak başlangıç için;

Bülent İplikçioğlu'nun - Hellen Ve Roma Tarihinin Anahatları

Oğuz tekin'in - Eski Yunan ve Roma Tarihine Giriş

Halil Demircioğlu - Roma Tarihi I. Cilt: CUMHURİYET (Menşe`lerden Akdeniz Havzasında Hakimiyet Kurulmasına Kadar) (Feamer Link vermiş)

Oktay Akşit - Roma İmparatorluk Tarihi

Stephen Michell - Geç Roma İmparatorluğu Tarihi M.S. 284-641 (TTK tarafından çevirisi yayınlanmış.) Tavsiye ederim.

Hillary J. Delighton'un - Antik Roma yaşantısında bir gün çok sade, eğlenceli ve güzel bir eser.

Ersin Doğer'in - Roma Heykeltraşlığı bir ders kitabı olarak hazırlanmış derli toplu bir eser,tavsiye ederim.

Ancak Roma'yı algılayabilmek için Antik Hellen dünyasını da bilmek gerekiyor. Öbür türlü nedir ne değildir kafada oturtmak zor olur çünkü dinden, tapınak ve sivil mimariden, heykeltraşlığa, felsefeden, politikaya, Roma toplumunda antik yunan etkisi çok yoğundur.

İyi - kötü tarih bilgisine sahip olduktan sonra yazarlara geçilebilir.

Caesar'in İç Savaş ve Galya Savaşı kitaplarını Furkan Akderin Türkçeye çevirmişti okunabilir.

Titus Livius - Roma Tarihi yine önemlidir.

Vergilius'un Aeneas'ı Roma İmparatorluk destanıdır. Okunması gerekir.

Gaius Suetonius Tranquillus - 12 Caesar'ın Yaşamı önemli bir eser TTK'dan ucuza satın alınabilir.

Augustus'un Ankara Anıtı imparatorluk propagandası için incelenmeye değer bir kitaptır.

Tacitus'un - Germania Halklarının Kökeni ve Yerleşim Yeri

Plutharkhos'un Paralel Yaşamlar Serisi,

Genç Plinius'un Anadolu Mektupları daha detaya inmek için incelenebilir.

Tabii Seneca ve Cicero çevirileri de var ama genel ağırlıkları felsefe üzerine oldukları için sıkabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Direkt Roma tarihi olmasa bile Roma'nın yıkılışından hemen sonrasına barbarların gözünden bakan, Barbarların Avrupası diye bir kitap var. Şu an baya ucuza bulunabiliyor.

Roma yıkılınca Franklar o toprakları nasıl idare etti, yerel latin halkla Germenler nasıl birlikle yönetildi, ilk derebeyler nasıl ortaya çıktı vs. hepsini anlatıyor. İtalya'da Lombardların devlet sistemini, ülkeyi nasıl yönettiklerinden de bahsediyor. Ağır bir kitap ama çok güzel.

link
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 8 ay sonra ...
Apis said:

Halil Demircioğlu'nun Roma Tarihi kitabının ikinci cildi var mı?

Seriyi beraber alayım diyorum ama hiçbir yerde bulamadım?

https://www.eskikitaplarim.com/ şuraya üye ol talep yap, biri illaki pdf-epub gönderiyor eğer basımı yoksa.

ben burdan neler buldum neler.
Sosyal ağlarda paylaş

"Max Damage" said:

Direkt Roma tarihi olmasa bile Roma'nın yıkılışından hemen sonrasına barbarların gözünden bakan, Barbarların Avrupası diye bir kitap var. Şu an baya ucuza bulunabiliyor.

Roma yıkılınca Franklar o toprakları nasıl idare etti, yerel latin halkla Germenler nasıl birlikle yönetildi, ilk derebeyler nasıl ortaya çıktı vs. hepsini anlatıyor. İtalya'da Lombardların devlet sistemini, ülkeyi nasıl yönettiklerinden de bahsediyor. Ağır bir kitap ama çok güzel.

link

abi bugun suna bakmak istedim, kutuphane de 5 farkli dilde var ama ingilizce yoktu

kutuphaneci kadin da ilginc dedi, neyse tubingen de bulduk, ordan gelcek saliya.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...