Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dune

Marl0_on

Öne çıkan mesajlar

sam biraz abartıyosun bence, bilim kurgu romanı bu. kitabın neresinde fremen'ler arap yazıyor. yazar bunlara arap der sen başka bişey koyarsın o zaman konuşuruz. zaten hollywood çok uzun süredir azınlık olarak latino ve zenci kullanıyor burda da denk gelince aynısını yapmış bence cuk oturmuş. filme latino, zenci koymasaydı arap koysaydı tonla gırla küfür kıyamet dönecekti zaten arapların amerikan sinemasında pek hacmi yok. niye böyle bir topa girsin. türkiye'de çekselerdi arap koysalardı. yönetmen bütün milletleri kucaklayacak bir film yaptım dedi de ben mi duymadım, adamların bir gişe ve talep beklentisi var tabii ki zenci ve latino koyacak filme.

Sosyal ağlarda paylaş

Yok yok sam o konularda haklı, sadece bazı ifadeleri biraz abartılı. Frank Herbert açıkça fremenleri arap islam kültürüne göre şekillendirdiğini söylüyor, sonrasında geçmişlerini yazarken de direk islama bağlıyor işte. Hatta kullandığı bazı terimler (kitaplarda filme göre çok daha fazla var tabii ki) bazı islam teologlarının bile zar zor anladığı konseptler üzerineymiş falan bunun üzerine araştırma yapıp Herbert'ün bu konularda bilgisine şaşıranlar var.

15 saat önce, Sam dedi ki:

polis üçyüz beşyüz zenciyi vuruyorsa aynı devletin askeri de üçyüz beşyüzbin ‘kahverengi adamı’ vuruyor.

Pek dışarıda dönen tartışmaları takip etmedim ama işin özü buradaki ikiyüzlülük işte. Günün şartlarında zencilere karşı pozitif ayrımcılık yapman lazım, ama kahverengilere karşı böyle bi zorunluluğun şu anda yok. Ha Dune un 3. filmi çekilirken devran döner, bakarsın konseyde oturan stilgar javier bardem yerine random muhammed bin ahmed olmuş.

Sosyal ağlarda paylaş

60'larda beyaz amerikalıya araplar,berberiler egzotik gelmiş, ilham alıp kurgu eserine koymuş. Bu adam sosyolog değil, bilimkurgu yazarı. Dune kuzey afrika-arap kültürü üzerine falan bir kitap değil. Komik bir yorum değil mi bu? Herbert istediği terimi kullansın yaptığı şey %100 oryantalizm, oryantalizm tü ka anlamında demiyorum, kaçınılmaz nerdeyse. Bu kültürleri bilmiyor, bu kültürler nedir diye merak etmiş, gördüğü şeyler hayalgücünü tetiklemiş. Araplar, berberiler işte bizim kültürümüzü anlatan kitap diyorlar mı acaba Dune için?

Herbert ne anlasın islam kültüründen Arap halklarından. Bu konuda cehaletim varda yazın allah aşkına. Ben Dune okuyunca Arap kültürüyle en ufak bir alakasını görmüyorum, Berberi kültürüyle kursam o da kafamdaki Berberi kültürü imajı yüzünden, yani Herbert'in yaklaşımı gibi bir nevi.

Stevenson tek başına günümüz korsan imgesini yaratmıştır mesela Define Adası kitabıyla. Ama bu adam korsanları falan incelemiş değil, anlattıkları korsanlarla çok alakasız değil ama aynı zamanda çok alakasız. Kurguda bu doğaldır. Buna anlam yüklemek saçma.

Sosyal ağlarda paylaş

İşte ne anlasınla geçiştirilebilecek kadar yüzeysel değil Frank Herbert'ın bilgisi, baya ciddi araştırma yapmış zamanında. Bak şurda tek tek listelemişler islami - arapça referansları, kitapları yeniden okurken buradan baya bi bakmıştım ne ne anlama geliyor diye.

https://baheyeldin.com/literature/arabic-and-islamic-themes-in-frank-herberts-dune.html

Bak mesela

Alıntı

BI-LA KAIFA - بلا كيف - Amen. (Literally: 'Nothing further need be explained.'). In Islamic theological discourse, it refers to an ancient dispute on the attributes of God (e.g. face, hand, ...etc.), and how different groups interpreted them. The traditionalists chose to accept them as is, 'without how'. The rationalists (e.g. Mu'tazili) chose to interpret them allegorically. The phrase Bi-La Kaifa means "without a how". This term is not used often in modern times, except in theological circles. It is amazing that Frank Herbert would be exposed to this term, and make use of it.

Sosyal ağlarda paylaş

Fremen= Tuareg'ler abi. Ayrıca axe haklı. Adam dediğin kadar yüzeysel kesinlikle değil, ekolojik danışman zaten ki kitabın her yerinde görüyorsun ekolojik sisteme vs. hakimiyetini. Baya muhalif bir tip ayrıca. Tüm bunları bir araya getirip tekrar düşşünürsen bambaşka bir seviyede adam. 

Sosyal ağlarda paylaş

23 dakika önce, Seru dedi ki:

yazarın entelektüel birikimi sorgulayan yok, bu bir bilim kurgu romanı. kitabı okuyan herkes zaten araplarla özdeşleştirdi fremen'leri ama arap değiller.

1- kitabi okudun mu okumadın mı hala tam anlamış değilim. Bence okumadın, okuduysan bile film gazına yeni okudun. Bilale anlatır gibi yazayim: Namaz kılma sahneleri var. Hatta bir yerde benetleilax'larin kabe'sinden bahsedildi. Tum o mehdi, Muhammed filan muhabbetlerine hiç girmiyorum, daha ne desin adam "bunlar araptir kardeşim,  anladın mı?" mı desin?

2-  Frank Herbert Dune bilimkurgu degildir dememiştir ama araştırmış olsaydin Dune ile ilgili kendiyle yapılan tüm soylesilerden Dune'u bir bilimkurgu olarak ifade etmekten inanılmaz rahatsız olduğunu, hatta konuyu değiştirmeye filan çalıştığını gorebilirdin. Ona göre Dune sosyolojik süreçler üzerine ekolojik ve teolojik bir metindir.

Villeneuve arka planda ezan sesi filan duyulan SciFi Channel uyarlaması kadar bile eserin meselesini anlasaydi, tum bu tartışmayı yapmıyor olacaktık.

Akuma_Blade tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

baktım şimdi 4 sene önce okumuşum. tüm ayrıntıları hatırlamam tabii ki mümkün değil ama gereksiz duyar kasıyorsunuz arkadaşlar. zaten fremen'le ilgili bir çok terim arapça bunları tartışmıyoruz. şu zaman diliminde bu filmde arapların fremen'leri oynamasını beklemeniz bana çok abes geliyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Abi sanırım murricanlar gibi meselenin şekline çok odaklandık, özünü kaçırıyoruz. Yahu müslümandan araptan esinlenilen ırkı o kökenden gelen insan oynasın diye bi zorunluluk niye olsun? LGBTİ+ karakterleri yine lgbt oyuncular oynasın saçmalığından, işte efendim renkli rollere whitewashing yapıldı yıllarca zenciler hispanixler holivutta dışlandı duyarından falan çıkan gereksiz histerik hareketler bunlar. Javier Bardem mis gibi stilgar olmuş işte, ne gerek var kekonun birini oynatmaya?

Tiyatroda crossdressing de olur crosscasting de , gay bi oyuncu gayet gider heteroseksüel bi rolü oynar falan tersi de olur, günümüz post-modern kimlik politikalarını eleştirirken onlarla aynı batağa düşmemek lazım. Rol en nihayetinde bu.

1 saat önce, Akuma_Blade dedi ki:

Villeneuve arka planda ezan sesi filan duyulan SciFi Channel uyarlaması kadar bile eserin meselesini anlasaydi, tum bu tartışmayı yapmıyor olacaktık.

Aga şimdi vilnöyü neden suçluyorsun ki? Günümüzün politik iklimi belli şartlar belli, yani sen butleryan cihaddan bahsedersen vay efendim siz nasıl cihad dersiniz diye müslümanı sjwsi antimüslümanı topa dahil olup sıkıntı çıkaracak belli bu. Bu kadar büyük şirket, bu seviyede bütçeler olunca hasar kontrolü kaçınılmaz. Bide daha ilk filmden "eserin meselesi"ni anlamadı demek falan çok iddalı, dur bakalım şimdilik yalnızca sahne kuruldu oyuncular tanıtıldı falan.

Misal bence eserin meselesini (kitap spo)

Spoiler

insanların kahraman arayışının ve ilahlaştırmanın tehlikeli sonuçları

diye özetlemek mümkün. Daha bunu anlamadığını varsaymak için çok erken

Sosyal ağlarda paylaş

9 saat önce, Seru dedi ki:

sam biraz abartıyosun bence, bilim kurgu romanı bu. kitabın neresinde fremen'ler arap yazıyor. yazar bunlara arap der sen başka bişey koyarsın o zaman konuşuruz. zaten hollywood çok uzun süredir azınlık olarak latino ve zenci kullanıyor burda da denk gelince aynısını yapmış bence cuk oturmuş. filme latino, zenci koymasaydı arap koysaydı tonla gırla küfür kıyamet dönecekti zaten arapların amerikan sinemasında pek hacmi yok. niye böyle bir topa girsin. türkiye'de çekselerdi arap koysalardı. yönetmen bütün milletleri kucaklayacak bir film yaptım dedi de ben mi duymadım, adamların bir gişe ve talep beklentisi var tabii ki zenci ve latino koyacak filme.

https://www.vulture.com/2021/10/dune-has-a-desert-problem.html

“My Arab friends wonder why it’s called science fiction. Dune, they say, is religious commentary.”

diğer arkadaşlar daha detaylı izah etmiş ama uzun lafın kısası tolkien fül yazdı diye "fil değil ya gergedan da olabilir" demek şu yaklaşım. adam betimlemiş, daha da yetmemiş direkt almış bazı kavramları. ben zaten "fremen araptır" da demiyorum dikkat edersen ama arap/bedevi/tuareg kültürü, bütün bu MENA denen bölgenin halkları üzerine inşa edilmiş bütün hikaye. hani böyle tartışmaya, akılda soru işareti bırakmaya mahal vermeyecek seviyede.

sonra da zaten "öyle yapsalardı böyle olurdu" diyorsun, eh ben de zaten diyorum ki o halde bu cultural appropriation denilen olaya girer, daha da ötesi ırkçılık sayılır bir bakıma. çekmeyeceksin cesaret edemiyorsan. şu dediğin "balde runner 2049'dan sahne kesemeseydik türkiye'de halkta infial olurdu" demek gibi. yanlışa hak veremem.

8 saat önce, axedice dedi ki:

Yok yok sam o konularda haklı, sadece bazı ifadeleri biraz abartılı. Frank Herbert açıkça fremenleri arap islam kültürüne göre şekillendirdiğini söylüyor, sonrasında geçmişlerini yazarken de direk islama bağlıyor işte. Hatta kullandığı bazı terimler (kitaplarda filme göre çok daha fazla var tabii ki) bazı islam teologlarının bile zar zor anladığı konseptler üzerineymiş falan bunun üzerine araştırma yapıp Herbert'ün bu konularda bilgisine şaşıranlar var.

Pek dışarıda dönen tartışmaları takip etmedim ama işin özü buradaki ikiyüzlülük işte. Günün şartlarında zencilere karşı pozitif ayrımcılık yapman lazım, ama kahverengilere karşı böyle bi zorunluluğun şu anda yok. Ha Dune un 3. filmi çekilirken devran döner, bakarsın konseyde oturan stilgar javier bardem yerine random muhammed bin ahmed olmuş.

valla bu konuda sert konuşma nedenim işte senin bir sonraki mesajında üstüne eğildiğin gibi "transseksüeli transseksüele oynatamazsak çekmeyelim filmi" denen bir noktaya gelinmesinden ötürü. zenci şairi çeviren zenci değil diye çıktı, çevirmen aldığı işi geri verdi. transseksüeli oynamasın diye baskı yapılınca aktris rol geri çevirdi. sonra geliyorsun dune silme zenci ve ispanyol.

8 saat önce, eldar dedi ki:

60'larda beyaz amerikalıya araplar,berberiler egzotik gelmiş, ilham alıp kurgu eserine koymuş. Bu adam sosyolog değil, bilimkurgu yazarı. Dune kuzey afrika-arap kültürü üzerine falan bir kitap değil. Komik bir yorum değil mi bu? Herbert istediği terimi kullansın yaptığı şey %100 oryantalizm, oryantalizm tü ka anlamında demiyorum, kaçınılmaz nerdeyse. Bu kültürleri bilmiyor, bu kültürler nedir diye merak etmiş, gördüğü şeyler hayalgücünü tetiklemiş. Araplar, berberiler işte bizim kültürümüzü anlatan kitap diyorlar mı acaba Dune için?

Herbert ne anlasın islam kültüründen Arap halklarından. Bu konuda cehaletim varda yazın allah aşkına. Ben Dune okuyunca Arap kültürüyle en ufak bir alakasını görmüyorum, Berberi kültürüyle kursam o da kafamdaki Berberi kültürü imajı yüzünden, yani Herbert'in yaklaşımı gibi bir nevi.

Stevenson tek başına günümüz korsan imgesini yaratmıştır mesela Define Adası kitabıyla. Ama bu adam korsanları falan incelemiş değil, anlattıkları korsanlarla çok alakasız değil ama aynı zamanda çok alakasız. Kurguda bu doğaldır. Buna anlam yüklemek saçma.

efendim egzotizmle alakası yok, şekilden ibaret değil mesele. bu konuda evet cehaletin var ama yazanlar olmuş zaten. adamı ve yazdıklarını biraz daha inceleseydin keşke kesin hüküm koymadan evvel.

4 saat önce, Seru dedi ki:

baktım şimdi 4 sene önce okumuşum. tüm ayrıntıları hatırlamam tabii ki mümkün değil ama gereksiz duyar kasıyorsunuz arkadaşlar. zaten fremen'le ilgili bir çok terim arapça bunları tartışmıyoruz. şu zaman diliminde bu filmde arapların fremen'leri oynamasını beklemeniz bana çok abes geliyor.

aşağıda axe'a yazdığım kısım bunu da kapsayan bir cevap olacak:

3 saat önce, axedice dedi ki:

Abi sanırım murricanlar gibi meselenin şekline çok odaklandık, özünü kaçırıyoruz. Yahu müslümandan araptan esinlenilen ırkı o kökenden gelen insan oynasın diye bi zorunluluk niye olsun? LGBTİ+ karakterleri yine lgbt oyuncular oynasın saçmalığından, işte efendim renkli rollere whitewashing yapıldı yıllarca zenciler hispanixler holivutta dışlandı duyarından falan çıkan gereksiz histerik hareketler bunlar. Javier Bardem mis gibi stilgar olmuş işte, ne gerek var kekonun birini oynatmaya?

Tiyatroda crossdressing de olur crosscasting de , gay bi oyuncu gayet gider heteroseksüel bi rolü oynar falan tersi de olur, günümüz post-modern kimlik politikalarını eleştirirken onlarla aynı batağa düşmemek lazım. Rol en nihayetinde bu.

Aga şimdi vilnöyü neden suçluyorsun ki? Günümüzün politik iklimi belli şartlar belli, yani sen butleryan cihaddan bahsedersen vay efendim siz nasıl cihad dersiniz diye müslümanı sjwsi antimüslümanı topa dahil olup sıkıntı çıkaracak belli bu. Bu kadar büyük şirket, bu seviyede bütçeler olunca hasar kontrolü kaçınılmaz. Bide daha ilk filmden "eserin meselesi"ni anlamadı demek falan çok iddalı, dur bakalım şimdilik yalnızca sahne kuruldu oyuncular tanıtıldı falan.

Misal bence eserin meselesini (kitap spo)

Gizli içeriği göster

insanların kahraman arayışının ve ilahlaştırmanın tehlikeli sonuçları

diye özetlemek mümkün. Daha bunu anlamadığını varsaymak için çok erken

şimdi efendim şekil gibi görünse de esasen mesele şekil değil. mesele özde. sen dune gibi gelip kolonistlerin ezilmiş halkların malına mülküne konmasıyla başlayan, bunu irdeleyen bir hikayede gelip göstere göstere aynı şeyi yapıyorsan, RL kültürel harkonnenlik yapıyorsan, elbette ki bir çuvaldız batırılması lazım. bunu yapamıyorsak o zaman o kitapları da çöpe atalım, öyle disney star wars reboot niyetine seyretmişiz demek ki.

adamlar 60 yıl, bakın 60 yıl, bizim babalarımız çocukken yani, arap lavrıns çekti ve orada bile bir adet ömer şerif koyabildiler. bu dediğimiz vakit sidney poitier harici filmde zenci başrol oynamamış bir vakit. bugünkü sosyal diversity mantığının bir esamesi değil, hayali yokken yani. bugün 2021 dune'e geliyoruz, BİR ADET yok. BİR. 1. yok yani. çarpık dişli somaliliye bu yüzden referans yaptım, dünya üzerinde böyle bir oyuncu yokmuş veya villenuve bulduramamış gibi hayal etmek naiflik. bütün yapması gereken tavrını koymaktı "hayır vilönöf arap istersen seni kovarız" gibi bir sohbet geçtiğini sanmıyorum. azıcık ciğer lazım ama o duruş için.

efendim bu devir için uygunsuzsa çekme o zaman. tekrarlıyorum kendimi ama çekmeyin yani. bu adam sokağa düşecek değildi filmi çekmeseydi. bana gelip deseler ki "ergenekon destanını çekeceğiz ama sadece ermeniler ve çinliler oynayacak", türk koydurmaya çalışırım, koymazlarsa çekilirim projeden. düşünsene 50 yıl sonra belgesel yapıp "dönemin ırkçısı" diye senin filminden sahne koyduklarını, 60'ların klasik filmleri için yapıyorlar şimdi onu. sıfır zencili, bembeyaz filmler.

7 dakika önce, Komutan dedi ki:

Bundan iyi Türk geldi mi Beyaz Perde’ye?

İçeriği gizle

arnold'a oynatacaklarsa türk'ü whitewashlayabilirler, kendi türklük hakkımı arnold'a ödünç veriyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

ya yönetmen casting'e "bana MENA'dan adam toplayın ingilizceli" diyecek, stüdyo ekşirse de tavrını koyacak işte bu kadar basit. jim crow vakti zenci sokulmayan konser salonunda performans sergilemeyen şarkıcı kadar yürekli olursun sırf bundan ötürü projeden atarlarsa. sonra gidip gazetelere anlatsa zaten olay çıkar diye de atmazlar. ama yok herkesin suyuna gideyim, çil çil paraların üstüne oturayım dersen de o zaman birileri arkandan böyle ileri geri konuşur.

hadi havyar'ı geçtim ZENDAYA kim lmao. lütfen biriniz çıkıp "zendaya ayarında bir oyuncu bulunamadı" demesin.

hizmetçiyi kuzey afrikalı sanmıştım, o da GUYANAlıymış rofl. adamlar gidip GUYANA'dan aktris bulmuş.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Ben hala şuna takıldım, şimdi Cezayir'de, Suriye'de falan insanlar Dune bizim kültürümüzü yansıtıyor diye mi takılıyor? Veya şöyle bir tepki mi var ulemada vay efendim sen güzelim İslam yorumunda niye arap oynatmadın da bozdun bunu.

Herbert ne yaptı, yahu bu adam bir tane Arap veya Kuzey Afrika ülkesine gitti mi bu kitabı yazmadan acaba? Arap arkadaşlarım şöyle dedi falan bana bunlar boş geliyor. 

Herbert'in böyle bir niyeti vardıysa da (islam kültürünü yansıtmak?) bu gülünç bir iddiaymış onun adına, bu yüzden uyarlamasında Arap kullanmamanın yanlış bir tercih olduğuna ikna olmadım. Mesela cihad kelimesini kullanılmamasını eleştirmeyi makul buluyorum. Arap oyuncu kullanılmaması falan boş geliyor. Yok efendim 50 yıl sonra ne derlermiş, bir kere kimse 50 yıl sonrasını ön göremez. Belki et yiyenler ayıplanacak, et yeme sahnesi de koymasınlar filmlere.

Tenten kitaplarını kütüphaneden kaldırıyorlar falan, bana o kadar gerzekçe geliyor ki bunlar. Heykel yıkmaya bile karşıyım, çok istiyorsan heykele yazarsın 200 yıl önce kölecilik normaldi, o yüzden köle tüccarı insanlar makbul vatandaş olaibliyordu. Zaten binlerce yıl değer yargılarının sabit kalması gibi bir şey mümkün olabilir mi.

Sinemacının böyle bir derdi varsa ancak bunları dert etmeli, derdi değilse dünyadaki eşitsizlikleri azaltmak zorunluluğu yok. 

Sosyal ağlarda paylaş

Bu kadar uzamasi gereksiz bu muhabbetin

Günümüzde jihad kelimesine alternatif aramalari normal, dune yazılırken IŞİD fln yoktu

Ayrıca Ispanyolla kuzey afrikali arasinda büyük fark yok, aynisinin tıpkısi

Bi yerden sonra osuruktan nem kapmaya, concernbearliga geliyor mevzu

Hikaye toptan sekulerlesmis, orange catholic bible da geçmiyor filmde, hristiyanlar toplanip aglasmiyordur ama

Sosyal ağlarda paylaş

@eldar benim de anlamadığım şu: neden senin argümanın dönüp dolaşıp "hanım halinden memnun size ne oluyor" ayarında bir noktada takılıyor? ben arabın şanı yürüsün diye konuşmuyorum ki bu meseleyi, yanlış yanlıştır. nokta. yahudi lazım olsaydı role o zaman onun için sohbet olurdu.

ayrıca mesele "50 yıl sonra ne denecek" değil, her dönem kendi context'ine göre değerlendirilir. o nedenle spartaküs vakti kölelik başka, amerikan iç savaşı dönemi kölelik başka. niğbolu vakit savaş esiri öldürmek başka, ww2 vakti savaş esiri öldürmek başka. dune bu dönem için zamanının gerisinde bir sosyal yaklaşımda olduğu için rezil olur 50 yıl sonra. benim gözümde bugün de 50 yıl sonra görüneceği kadar hatalı çünkü çağının gerisinde. yoksa 1960'ta da silme beyazlı film çekilirken beyazların ezici çoğunluğu sorgulamak bir yana farketmiyordu bile.

tenten kitapları ondan ötürü bambaşka bir mesele, buraya bağlayamazsın. ben bu yaptığım eleştiride uç marjinal, tek başıma bir insan da değilim, sayfa sayfa eleştiriler yapılmış, eleştirenler de boş konuşmuyor işte birkaç link verdim düzgün derdini anlatan.

mesele dünyadaki eşitsizliği azaltmak değil, anlatmaya çalıştığın hikayeden zerre nasiplenmeyip, kötü adam diye resmettiğinin yaptığını yapmak. baron harkonnenlik. çölün kültürünü hüpletip, çöldeki adama nanik yapmak. herbert hikayeyi yazdı, onun burada kimseye borcu yok. ama uluslarası bir prodüksiyon yapanların anlattıkları hikayeyi oynayanların kimliğine bir dirhem, bakın bir dirhem diyorum sadece, dikkat etme ödevi var. BİR ADET koy yahu, bak iki demiyorum. BİR.

@DoGMeaT black panther 2'yi de güney hindistan'dan castlesinler toptan. aynısının tıpkısı. ?

neyse aman, ciuv ciuv dıkş dıkş çok güzel çekmiş villeneuve. lezbiyen guyanalı bulmuş ama 300 milyonluk coğrafyadan bulamamıştır kimseyi.

Sosyal ağlarda paylaş

Bana göre eleştiriler anlamlı değil. İsterse milyarca insan öyle düşünsün, ben kendi mantığımı ortaya koyuyorum. Kimse niye Shire'ı Yeni Zelanda'da çektiler, Tolkien İngiltere kırsalını anlattı diye dert etmemişti. Yönetmen aldı memleketine götürdü.

Valla ben sana bir şey diyim Herbert de dediğinin aynısını yapmış, çöl kültürünü hüpletip çöldeki adama nanik yapmış. İki şey okuyup kurgusuna meze yapıp milyonlarca kitap satmış. Eğer mantık buysa. Hani Herbert, Mısır'da El Ezher Üniversitesinde dirsek çürütüp böyle bir şey yazar da, o zaman deriz yahu bu adamın derdi bu.

Kendince bir gelecek projeksiyonu yapmış, ama bunu fütürolog gibi yapmamış günümüzü başka bir aleme taşımış. Güzel de yapmış, ama eğer ben İslam kültürünü, Berberileri, Mezopotomya halklarını anlatacağım diye yola çıktıysa(hiç sanmıyorum) o zaman halt etmiş. Batırmış.

Sosyal ağlarda paylaş

efendim yeni zelanda denilen yer zaten yeni ingiltere lmao. sanki maorilere oynattılar hobbitleri gibi anlatmışsın.

herbert yazar. sentezler, monte eder, taşır, ilham alır vs hikaye yazmanın doğası budur. hani herbert'in kendini araba çevirme gibi bir ödevi yok. bir yazar ancak bunu yaparken başka ajandalar uğruna kötüye kullanırsa bu metodları, o zaman eleştirilebilir.

'gelecek' her zaman teknolojik ilerleme veya onun üstüne doğan olayları işleme olmak zorunda değil. yeri gelir geriye gidiş olur o gelecek. yeri gelir geçmişten ilhamlanıp geçmiş konseptleri işlersin çünkü mevcut insanlık tarihi üstüne temiz bir satıhta anlatmak istersin. her halükarda yazarın keyfinin kahyası değiliz ama anlatımından çıkan belli paralelikler var. acaba neden yueh zenci değil mesela? zenci olmasına mani birşey hatırlamıyorum ben kitaptan. ama gidip doğu asya kökenli oyuncu seçiliyor. aynı ihtimam kadronun ciddi bir bölümü için gösterilmiyor ama son derece seçici bir şekilde, rastlantı sınırlarını aşan ölçüde.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...