Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dune

Marl0_on

Öne çıkan mesajlar

48 dakika önce, quixef dedi ki:

Biraz meh geldi ya bana IMAX e cesaret edemedim aşırı kalabalıktı, belki IMAX izleyince farklı bir durum oluyordur bilemicem ama burada dasaa nın falan yazdıklarından sonra beklentiyi çok yükselttim herhalde. 

İçeriği gizle

Bir de bu vision ların bir tutarlılığı yok mu hocam, bir bakıyorsun bire bir çıkıyor, bir bakıyorsun "in order for Kwisatz Haderach to rise, Paul Atreides must die" diyor, ama sonuç farklı oluyor?

Hafif kitaptan spoiler

Spoiler

Literal olarak ölmedi ama kişilik olarak değişti işte. Paul Atredies yerine Paul Muadib olmaya ilk adımını attı. İlk defa birini öldürdü. Birde zaten Paul'un visionlara karşı savaşması, çıkmasını engellemek istemesi de kitabın 2. yarısında daha bi ön planda.

Sosyal ağlarda paylaş

30 dakika önce, quixef dedi ki:

Biraz meh geldi ya bana IMAX e cesaret edemedim aşırı kalabalıktı, belki IMAX izleyince farklı bir durum oluyordur bilemicem ama burada dasaa nın falan yazdıklarından sonra beklentiyi çok yükselttim herhalde. 

İçeriği gizle

Bir de bu vision ların bir tutarlılığı yok mu hocam, bir bakıyorsun bire bir çıkıyor, bir bakıyorsun "in order for Kwisatz Haderach to rise, Paul Atreides must die" diyor, ama sonuç farklı oluyor?

Spoiler

Teknik olarak o ongoruler dogru. Ayni zamanda her zaman gordugu sekilde olmadigini ve daha metaforik olarak yaklasilmasi gerektigini paul a ogretmis oluyor. 

jamis in ona "way of the fremen" e mentorluk etmesi ve fremen e kabulunde cikan yola isik tutmasi da meydan okumasiyla gerceklesiyor. Daha once adam oldurmemis paul eski benligini birakmis ve k. haderach olarak olarak yeni hayatina baslamis oluyor. Ayni sekilde visionlarda jamis in paul u oldurmesi de haderach olarak yeni hayatina baslamasinin karsi taraf gozunden bakilmis hali. 

chani nin vermis oldugu crisknife da ayni sekilde. 

Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler
3 saat önce, Akuma_Blade dedi ki:

"Ben Dune Sapkınları yada Rahibeler Meclisi'nin de filmini çekerim" diyebilen bir Allahın kulu çıkmaz zaten. Lynch bile filmi çekerkene verdiği bir röportajda "çeksem bile anca 3. kitaba kadar çekerim" demiştir.

Dune evreni çok geniş bir anlatı alanı ama orijinal kitaplar bile bir hayli ıskalıyor anlatılabilecek birçok detayı, olayı, karakteri. Duncan Idaho Ginazlı kılıç ustaları tarafından eğitilmiş diyor geçiyor, Ginazlı kılıç ustaları kim, bir karşılığı yok orijinal kitaplarda. Yüzlerce gezegen var, sanki bir tek iyi ve adil Atreides'lerle "yaşasın kötülük!" diye bağırmadığı eksik Harkonnen'ler birbirine giriyor gibi bir ortam var. Kastetmek istediğim o. Yoksa Prelude kitapları biraz o eksikleri kapama çabasıyla yaılmış gibiydi de kendimden başka seveni göremediğimden çok da tartışmayacağım o mevzuyu.

O yüzden Villeneuve'nun "kitaba sadık çekeceğim" iddiası bana çok tuhaf gelmişti, abi kitapta kaç gezegen var, 10-20 cümle konuşabilip de sivrisinek gibi ölmemiş kaç karakter var ki direkt adapte edeceğini söylüyorsun? Kaldı ki ihanet gecesinden hemen önceki sofra sahnesi gibi orijinal kitabın en önemli tasvir anlarından birinin bile konulmadığı, İmparator'dar Feyd Rautha'ya kadar birçok karakteri cast bile etmediği halde? İtirazım buna yani, "sadık uyarlama" kamuflajındaki ya tutarsa mantığı.

Guzel yazmissin - genel olarak Dune'un anlatabilecek cok daha fazla sey varken hizli gecmis olmasi benim de hep canimi sikardi ama bunu biraz zamansal, biraz da tercih olarak yorumlamak lazim. Dune worldbuilding olarak fazla focused bir seri her ne kadar zaman ilerlese de hikaye odakli; ASoIaF ile karsilastiriliginda mesela cooook daha genis olabilecekken hem daha kisa hem de belki de zamanina gore degerlendirmek gerektiginden fazla hikaye odakli olmak zorunda. Yillar icerisinde cikan bir cok seri sanki daha kisitli olmasina ragmen worldbuildinge cok daha fazla onem vermis tabi bu da hem kitap sayisinin hem de kitaplarin kalinligiyla dogru orantili. Yoksa ben de hep severim prelude olaylarini ama kendi yapabilseymis cok daha iyi olurmus.

En guzel ornegi LotR bunun; ucleme tum tarihte ve evrende belli bir hikayeyi anlatirken (ki Tolkien hep kisa tuttuguna katilmistir) bugun uzerine Silmarillionlar, History of Middle Earth'ler, Hurinler vs yapilmis olmasaydi bu kadar genis dusunemezdik. Dune'un Silmarillion'u eksik sanki, hep oyle dusunmusumdur. Evreni yil olarak lineer ilerletmek yerine genisletmek olayina gitmemis Herbert tabi bunda uzay-zamanin daha farkli islemesinin de rolu buyuk. Koskoca evrenlerden ve cok daha uzun sureli timelinelardan bahsettigimiz zaman hikaye disindaki entrikalar, detaylar, vs. cok da onemli olmuyor cunku hem uzay dogal olarak daha izole hem de olaylar yuzyillarla binlerce yillarla olculuyor daha dunya odakli hikayelere gore. Haliyle her serinin bir artisi eksisi var kendi ekseninde.  

Sotto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, Akuma_Blade dedi ki:

Dune evreni çok geniş bir anlatı alanı ama orijinal kitaplar bile bir hayli ıskalıyor anlatılabilecek birçok detayı, olayı, karakteri. Duncan Idaho Ginazlı kılıç ustaları tarafından eğitilmiş diyor geçiyor, Ginazlı kılıç ustaları kim, bir karşılığı yok orijinal kitaplarda. Yüzlerce gezegen var, sanki bir tek iyi ve adil Atreides'lerle "yaşasın kötülük!" diye bağırmadığı eksik Harkonnen'ler birbirine giriyor gibi bir ortam var. Kastetmek istediğim o. Yoksa Prelude kitapları biraz o eksikleri kapama çabasıyla yaılmış gibiydi de kendimden başka seveni göremediğimden çok da tartışmayacağım o mevzuyu.

O yüzden Villeneuve'nun "kitaba sadık çekeceğim" iddiası bana çok tuhaf gelmişti, abi kitapta kaç gezegen var, 10-20 cümle konuşabilip de sivrisinek gibi ölmemiş kaç karakter var ki direkt adapte edeceğini söylüyorsun? Kaldı ki ihanet gecesinden hemen önceki sofra sahnesi gibi orijinal kitabın en önemli tasvir anlarından birinin bile konulmadığı, İmparator'dar Feyd Rautha'ya kadar birçok karakteri cast bile etmediği halde? İtirazım buna yani, "sadık uyarlama" kamuflajındaki ya tutarsa mantığı.

abi 5000 sayfalık bir kitabın her satırını, her kelimesini, her harfini, hatta yazarın anlatmadığı ama sonradan 10 farklı kitapla genişletilen konuları, 120-150 dk'lık bir filme nasıl sığdırmayı düşünüyorsun onu söyler misin?
bu kısır tartışma Lord of the Rings filmi çıktığında, 2001-2002 yılında bittiğini sanıyordum da, yine mi moda oldu ?

Hobbit filminde gördük, sonraki yazılan kitapları da filme dahil ettiğinde çıkan sıkıntıyı.

önemli olan ana karakterler, önemli olan ana hikaye, şunu yeterince efektif şekilde aktarabiliyorlarsa "sadık uyarlama" denilir demektir.
Mass Effect Codex'i gibi her incik cıncık trivia bilgiyi bizlere detaylıca gösterme gibi bir amacı yok bu filmlerin.

Sosyal ağlarda paylaş

Bu kimsenin ne istediğini net anlatabileceği türden bir tartışma konusu değil aslında. Bahsetmek istediğim şey hesapta yüzlerce gezegene yayılmış bir evrendeki konuların yeri geldiğinde (özellikle son yazılan orijinal iki kitapta) anca 5 karakterden gayrısına çıkmaması, öncesinde yazarın anlatırmış gibi yapıp aslında hiç anlatmadığı şeylerin bir noktadan sonra patates çuvalı haline gelmesi (örnek vermem gerekirse Cihat, Yokgemiler ve Saçılma'yı sayabilirim, hele Balıkla Konuşanlar yada Şerefli Analar kavramı bile okuyucuya yapılmış kötü bir şakadan farksızdı) haliyle yazarın anlattığı şeyin evren anlatısı" noktasından çıkıp başka birşey haline dönüşmesi. (Lynch'in 3. kitap sonrasını isteseler bile çekmem dediğini, birçok kişi için ana hikayenin 3. kitapla bittiğini, 2. ve 3. kitapların da 1. kitaba göre cep kitabı gibi kalan ve çok kısa sürede olup biten bir  olayı anlattığını hatırlatırım) Takdir ettiğin şey buysa OK, argümanına göre gerçekten haklısın, kazanan da sensin de, evren dendiğinde anladığımız şey farklı şeylermiş sonucuna varıyorum ben de.

Dune miti bana göre güzel, hattta mükemmel bir teolojik kurgu örneği, iyi bir sosyoloji tezi, insanlığın kısa tarihine ilişkin bir anlatı nedir dendiğinde belki ilk sayacağım 2-3 şeyden biri ama bana göre ne bir bilimkurgu ne de bir fantezi evren. Anlatmak istediğim şey 5 + 2 kitaplık yatırım zamanı gömdüğüm şeye başlarken kafamda oluşan bir hedefle yazarın önemsediği şeylerin zerre alakası olmaması. Sen en baştan yanlış şeyler beklemişsin, bulamayınca boş boş konuşmuşsun dersen, OK onda da haklısın, bunda da kazanan sensin de, ama dediğim gibi evren anlatısının tek bir tanımı yok, benimkini de karşılamıyor bu kitap serisi.

Akuma_Blade tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Düz sinemada izledim, gerek renk gerek sahneler yönetmenin üç boyuta oynadığı izlenimi verdi. Keyifle izledim ama filmi güçlü bulmadım, kitabın sevenlerini tatmin edebildi mi diye ayrıca merak ettim. Mesela Yüzüklerin Efendisi bu konuda çok iyiydi. Rüya kehanetler üstünden gitmesi ilginç bir tercih olmuş, aslında akıcı anlatmayı başarmış yönetmen bu konuda tebrik ediyorum ama uyarlamanın iyisi aslına ne kadar sadık olduğuyla değil, aslını ne kadar iyi aldattığıyla ölçülür. Ben Villeneuve gibi iyi bir ismin daha kafasına göre gitmesini tercih ederdim. 

Sosyal ağlarda paylaş

Torrentten indirip izledim, 9.77 gb olan bayağı iyiydi kalite olarak. Tavsiye ederim.

Spoiler

Yemek sahnesi olsaydı kitabı okumayanların aklında evren biraz daha iyi canlanabilirdi, keşke olsaydı o sahne. Bir elçi diğerini çekip vuruyordu hatta orada yanlış hatırlamıyorsam.

Hasimir Fenring'in de hiç bahsi geçmedi, çok severim o karakteri. Onun eşi yanlış hatırlamıyorsam Jessica'ya bir mesaj bırakıyordu hatta. Shaddam ikinci filmde gözükür, oralarda görürüz belki.

Leto işçileri kurtardığında Kynes adamın vefasını insan hayatına saygısını falan takdir ediyordu, o da hiç bahsedilmedi.

Arrakis'e gelirlerken lonca gemisinde de bir sahne olsaydı keşke. Orada da mesela "Yan tarafımızda bir Harkonnen gemisi olabilir" gibi bir laf ediliyordu. Lonca nedir, nelere kadirdir güzel anlatılırdı ve melanj olmadan neden bir şey olamayacağı da tek sözle geçiştirilmemiş olurdu.

Sosyal ağlarda paylaş

3D her zaman karanlık zaten, eğer koronayla ilgili bir çekincen yoksa beyazperdede izlemeni tavsiye ederim. Ama hani böyle son yılların en iyi filmi, illa sinemada izle denecek bir film değil bence. Hakkını vermek, keyif almak için sinema daha doğru adres.

Sosyal ağlarda paylaş

Dune 2000 oynamıştım küçükken, onun dışında hiç bir bilgim yok evrenle ilgili.

Yabancı/cahil gözüyle değerlendirirsem, sinema teknikleri açısından başarılı, müzikler görseller ne güzel vs.
Ama asıl konumuza gelirsek, çok fazla cevapsız soru var. Çok fazla karakter gelişimi atlıyoruz sanırım. Adamlar patır patır ölüyor, hiç bir şey hissetmiyoruz.

Kostümleri ve oyuncu seçimini başarılı buldum.

Ama film bittiğinde kendi kendime koca bir " Eee ? " dedim.

Şimdilik izlememiş var sayıyorum kendimi, devamı çıkınca baştan bakarız artık.

Bi de, zendaya ne ulan yeter artık

Sosyal ağlarda paylaş

10 saat önce, Aket-Atum dedi ki:

Torrentten indirip izledim, 9.77 gb olan bayağı iyiydi kalite olarak. Tavsiye ederim.

Gizli içeriği göster

Yemek sahnesi olsaydı kitabı okumayanların aklında evren biraz daha iyi canlanabilirdi, keşke olsaydı o sahne. Bir elçi diğerini çekip vuruyordu hatta orada yanlış hatırlamıyorsam.

Hasimir Fenring'in de hiç bahsi geçmedi, çok severim o karakteri. Onun eşi yanlış hatırlamıyorsam Jessica'ya bir mesaj bırakıyordu hatta. Shaddam ikinci filmde gözükür, oralarda görürüz belki.

Leto işçileri kurtardığında Kynes adamın vefasını insan hayatına saygısını falan takdir ediyordu, o da hiç bahsedilmedi.

Arrakis'e gelirlerken lonca gemisinde de bir sahne olsaydı keşke. Orada da mesela "Yan tarafımızda bir Harkonnen gemisi olabilir" gibi bir laf ediliyordu. Lonca nedir, nelere kadirdir güzel anlatılırdı ve melanj olmadan neden bir şey olamayacağı da tek sözle geçiştirilmemiş olurdu.

Destekleyen cihaz varsa 2160p, Dolby Atmos 5.1 versiyon var 20 GB'lık.

Sosyal ağlarda paylaş

On 21.10.2021 at 21:56, dasaaa dedi ki:

cocuklariniz varsa 10 yasindan buyuklerse beraber goturun sinemaya, bir 10-15 sene sonra falan anlattiklari zaman "ya sinemada dune'u izledigimiz gunu ve filmi cok net hatirliyorum" diye, ancak o zaman anlarsiniz demek istedigimi. villeneuve gercekten buyuleyici bir sinema deneyimi yapmis. o yaslarda zihinlere kazinacak bir yapim olmus.

sesler basarili kullanilmis gercekten. gemiler, worm, voice gibi onemli kisimlarda ses yerleri titretiyor evet. dolby atmos olan bir salonda izledim. sesin yani sira gorsellik ile hikaye anlatimi da cok iyi eritilmis...

kitabin cok cok detayli incelemesini yapmiyorum, bazi seyleri cok detayina girmeden, sadece yeterli olacak sekilde anlatmislar. etkileyici bir yapim kesinlikle.

Iki cocuk var yaslari 7-8 ama on olsalarda bu film anlattigin sekilde t2 etkisi yaratamaz bence. Uyurlar buyuk ihtimal cunku uzun ve agir isleniyor vs. Guns and roses mu aklinda kalir cocugun bundaki mi el insaf ? t2 nin gotumu yoksa col mu? ?

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...