Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dune

Marl0_on

Öne çıkan mesajlar

On 21.10.2021 at 23:56, dasaaa dedi ki:

cocuklariniz varsa 10 yasindan buyuklerse beraber goturun sinemaya, bir 10-15 sene sonra falan anlattiklari zaman "ya sinemada dune'u izledigimiz gunu ve filmi cok net hatirliyorum" diye, ancak o zaman anlarsiniz demek istedigimi.

Sosyal ağlarda paylaş

antagonistin gay olup olmaması neden yani ahaha abi bu nasıl soru, fazla sahnesi yok zaten

4 saat önce, Bone dedi ki:

bu filmi 2D mi izlesem 3D IMAX mi izlesem kararsızım. yakındaki sinemada 2D oynuyor, IMAX ise bana çok uzak kalıyor.

imax imax imax

Sosyal ağlarda paylaş

Ben de cok begendim. Yer yer ses efektlerini abarti bulsam da, cekimler filan muthisti. Ufak elestirmem gerekirse:

Spoiler

visionlari biraz kisabilirlerdi sanki Zendaya daha fazla gozuksun diye gereginden fazla konulmus gibi geldi. Yoksa o visionlarin daha cok Jihad odakli daha az Chani odakli olmasi lazimdi sanki.

Ayrica Emperor'un neden Atreides'i yok etmek istedigi aciklanabilirdi - belki ikinci kisma kalir. Oradaki kilit nokta Atreides'in ozel sese dayali bir silah/ordu gelistirmesiyle cok ciddi bir guc olmasindan korkulmasiydi. Isin politik kismi Emperor, Landsraad vs. sanki biraz hafif kaldi.

Keza spice'in evren icin neden cok kritik oldugu sanki yine havada kaldi veya hizli gecildi. Tamam para vs ama butun olay spacing guild/folding uzerine - bunlar asiri kritik Dune evreni icin. 

Mesela David Lynch'in filminin Space Guild ile acilis sahnesi benim hep hosuma gitmistir keske o tarz bir giris veya ima olsaydi. Keza yine Arrakis'e giris cok hizli gecildi - Lynch filminde efsane muzigi ile beraber folding space i gorebilseydik. Gezegene uzaydan giris cok guzel bir cekim olurdu niye yapmamislar bilmiyorum. Cok istemistim approach to Arrakis tarzi bir sahneyi.

Bu arada Feyd nerdeydi ya? Ikinci illa cikacak ortaya da. Sting cast'i iyiydi mesela Lynch filminde,

Bu arada Part 2 tabii ki gelecek ama Messiah ve devami ile ilgili bir bilgi/ima var miydi? Gerci God Emperor filan fazla fantastik kacar.

Sotto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Devami neden olmasin ya. Evet devam kitaplari ilk kitap gibi guzel degil ama kesinlikle gelmeli.  God emperor'a kadar cekilmeli bence ya. Hatta arada bosluklar var god emperor'a kadar  spoiler vermedrn soyliyim. Oralar doldurulabilir kitaba bagli kalmadan. Dune evreni olsun tastan olsun. Dizi olur belki ne biliyim

Sosyal ağlarda paylaş

film güzeldi ama +1 saat eklenmiş directors cut izlemek lazım sanırım. kitabı okumayan için çok yavan gelir bence. house içindeki traitor işlenmemiş nerdeyse, mentat nedir sadece filmle anlamak mümkün değil. jessicayı oynayan ablanın hastası oldum çok iyiydi. 

t1000i ilk defa gören çocuğun dünyasında bu film hatırlanmaz bile bu arada. şu an bile arka arkaya bu filmle terminator 2 izletin 10 sene sonra "terminator izlediydim, bi kısmı çölde geçiyordu galiba" der en fazla

house ordos var ama kitaplarda yok, sonradan dune ansiklopedisi çıkmış orada var sadece.

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, Masticore dedi ki:

Devami neden olmasin ya. Evet devam kitaplari ilk kitap gibi guzel degil ama kesinlikle gelmeli.  God emperor'a kadar cekilmeli bence ya. Hatta arada bosluklar var god emperor'a kadar  spoiler vermedrn soyliyim. Oralar doldurulabilir kitaba bagli kalmadan. Dune evreni olsun tastan olsun. Dizi olur belki ne biliyim

"Ben Dune Sapkınları yada Rahibeler Meclisi'nin de filmini çekerim" diyebilen bir Allahın kulu çıkmaz zaten. Lynch bile filmi çekerkene verdiği bir röportajda "çeksem bile anca 3. kitaba kadar çekerim" demiştir.

Dune evreni çok geniş bir anlatı alanı ama orijinal kitaplar bile bir hayli ıskalıyor anlatılabilecek birçok detayı, olayı, karakteri. Duncan Idaho Ginazlı kılıç ustaları tarafından eğitilmiş diyor geçiyor, Ginazlı kılıç ustaları kim, bir karşılığı yok orijinal kitaplarda. Yüzlerce gezegen var, sanki bir tek iyi ve adil Atreides'lerle "yaşasın kötülük!" diye bağırmadığı eksik Harkonnen'ler birbirine giriyor gibi bir ortam var. Kastetmek istediğim o. Yoksa Prelude kitapları biraz o eksikleri kapama çabasıyla yaılmış gibiydi de kendimden başka seveni göremediğimden çok da tartışmayacağım o mevzuyu.

O yüzden Villeneuve'nun "kitaba sadık çekeceğim" iddiası bana çok tuhaf gelmişti, abi kitapta kaç gezegen var, 10-20 cümle konuşabilip de sivrisinek gibi ölmemiş kaç karakter var ki direkt adapte edeceğini söylüyorsun? Kaldı ki ihanet gecesinden hemen önceki sofra sahnesi gibi orijinal kitabın en önemli tasvir anlarından birinin bile konulmadığı, İmparator'dar Feyd Rautha'ya kadar birçok karakteri cast bile etmediği halde? İtirazım buna yani, "sadık uyarlama" kamuflajındaki ya tutarsa mantığı.

Akuma_Blade tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz meh geldi ya bana IMAX e cesaret edemedim aşırı kalabalıktı, belki IMAX izleyince farklı bir durum oluyordur bilemicem ama burada dasaa nın falan yazdıklarından sonra beklentiyi çok yükselttim herhalde. 

Spoiler

Bir de bu vision ların bir tutarlılığı yok mu hocam, bir bakıyorsun bire bir çıkıyor, bir bakıyorsun "in order for Kwisatz Haderach to rise, Paul Atreides must die" diyor, ama sonuç farklı oluyor?

quixef tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

15 dakika önce, Masticore dedi ki:

Valla iste brian helbert denen paragöz dallama ile anlaşabilirlerse guzel doldurulabilir boşluklar.   Witcher  oyunu ayri , kitap ayri  hikaye guzel bir ornek.  

Bu arada masaustu yok muydu dune'un ya. Daha cok detay olmali irklar ,gezegenler vs..

Dune masaüstü oyunu yeni duyuruldu , aralıkta satışta olacak. öncesinde hiç yapılmış mıydı doğrusu bilmiyorum. Aramızdan biri alabilir oynatırsa hoş olur bence.

https://www.modiphius.net/pages/discover-dune-roleplaying-game

Bu linkte detaylar var.

Akuma_Blade tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...