Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fullstack Web developer aranıyor

BaaL

Öne çıkan mesajlar

Developer'in 3-4 saat calisiyor olmasi 3-4 saat is yapip sonra yatiyor olmasi degil. 3-4 saat kod yazip, geri kalan vaktini yine is icin arastirma yaparak geciriyor olmasi anlamina geliyor zira yaptigin is ustunde calistigin projenin gereksinimlerine gore degisiyor. Ayni isi yapiyor olsan bile, deneyim kazandikca eksiklerini gorup, best practice'leri arastirip, ister istemez daha iyisini cikarma ihtiyaci hissediyorsun. Haliyle en fazla 3-4 saat kod yazip, zamaninin geri kalanini, projenin ihtiyaclari dogrultusunda kendini gelistirmeye adiyorsun.

3-4 saat kod yazicam biticek diye geziyorsaniz cok yanlis gelmissiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Tim said:

Developer'in 3-4 saat calisiyor olmasi 3-4 saat is yapip sonra yatiyor olmasi degil. 3-4 saat kod yazip, geri kalan vaktini yine is icin arastirma yaparak geciriyor olmasi anlamina geliyor zira yaptigin is ustunde calistigin projenin gereksinimlerine gore degisiyor. Ayni isi yapiyor olsan bile, deneyim kazandikca eksiklerini gorup, best practice'leri arastirip, ister istemez daha iyisini cikarma ihtiyaci hissediyorsun. Haliyle en fazla 3-4 saat kod yazip, zamaninin geri kalanini, projenin ihtiyaclari dogrultusunda kendini gelistirmeye adiyorsun.

her IT sirketinin girisine asilmasi gerekiyor bunun. ne sirketler ilk kismi anliyor, ne de calisanlar ikinci kismi.
Sosyal ağlarda paylaş

Tim said:

direk yatis degil tabiki. hatta bu aralar sikintim ne haftada 30 saat iz yapiyorsam 20 saat de ogrenmeye gidiyor diye siyleniyorum ama bayiyor bu iste. direk 50 sini de ise vermek istiyor insan bir sure sonra. veremeyince de efficient calisamiyorum aga ben diyorsun
Sosyal ağlarda paylaş

Tim said:

aquila said:

bu is ne yazik ki 7/24.

Bu kafaya ulaşmış insan arıyoruz.

Kendi kendini geliştiremeyen insanların zaten bu sektörde çalışmaması lazım bana sorarsan. Udemy.com , amazon'dan alınabilecek kitaplar, "how to x" yazınca çıkan binlerce explainer video ve tutorial varken öğrenecek şey çok. Bir tane ipad alıp eline yattığın yerden TR'deki üniversitelerdedeki hocaların fikri dahi olmayan onbinlerce şey öğrenmek mümkün, ben öyle yapıyorum. Kaldı ki, ne kadar çok şey bilirsen, o kadar rahat çalışır, o kadar iyi kazanır, o kadar rahat yaşarsın aslında logic çok basit. Malesef bizim ülkedeki sözde developerlar istiyor ki ben çalıştığım yerde her şeyi öğreneyim, orda ne yapabiliyorsam onu yapayım, iş yerinde okul gibi beni eğitsinler, kafama vura vura beni adam etsinler.. he canım oldu. (70 developer iş başvurusu inceledikten sonra oluşan fikrim)
Sosyal ağlarda paylaş

BaaL said:

Tim said:

aquila said:

bu is ne yazik ki 7/24.

Bu kafaya ulaşmış insan arıyoruz.

Kendi kendini geliştiremeyen insanların zaten bu sektörde çalışmaması lazım bana sorarsan. Udemy.com , amazon'dan alınabilecek kitaplar, "how to x" yazınca çıkan binlerce explainer video ve tutorial varken öğrenecek şey çok. Bir tane ipad alıp eline yattığın yerden TR'deki üniversitelerdedeki hocaların fikri dahi olmayan onbinlerce şey öğrenmek mümkün, ben öyle yapıyorum. Kaldı ki, ne kadar çok şey bilirsen, o kadar rahat çalışır, o kadar iyi kazanır, o kadar rahat yaşarsın aslında logic çok basit. Malesef bizim ülkedeki sözde developerlar istiyor ki ben çalıştığım yerde her şeyi öğreneyim, orda ne yapabiliyorsam onu yapayım, iş yerinde okul gibi beni eğitsinler, kafama vura vura beni adam etsinler.. he canım oldu. (70 developer iş başvurusu inceledikten sonra oluşan fikrim)

kendisini geliştirecek developer bulman çok zor, ben de yanıma birisini arıyorum ama yok, özellikle multi skilled birisini bulmak çok zor. katiyyen insanlara yeni bir şey öğretemiyorsun. skerler gider 2k ya bir yerde çalışır, sadece tek şey üstüne yoğunlaşırım diyorlar. sadece java yazarım, sadece front-end bakarım gerisine karışmam diyenler gibi.tabi herşeyi bilen insan da tam bilemiyor orası da var.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya arkadaslar kusuruma bakmayin da, bu kadar deneyimsizken nasil bu kadar cok bilip, bu kadar kesin konusuyorsunuz?

Kotulemek icin deneyimsiz demiyorum, az cok durumunuzu bildigim icin diyorum zira deneyim zamanla artan ve her zaman da olumlu sonuclanmayan bisey ama Dunning-Kruger effect grafiginin ilk ziplayan noktasi gibisiniz adeta.

https://i0.wp.com/scubadiverlife.com/wp-content/uploads/2017/12/dunning.jpg?w=896&h=659&crop&ssl=1
Sosyal ağlarda paylaş

Tim said:

Ya arkadaslar kusuruma bakmayin da, bu kadar deneyimsizken nasil bu kadar cok bilip, bu kadar kesin konusuyorsunuz?

Kotulemek icin deneyimsiz demiyorum, az cok durumunuzu bildigim icin diyorum zira deneyim zamanla artan ve her zaman da olumlu sonuclanmayan bisey ama Dunning-Kruger effect grafiginin ilk ziplayan noktasi gibisiniz adeta.

https://i0.wp.com/scubadiverlife.com/wp-content/uploads/2017/12/dunning.jpg?w=896&h=659&crop&ssl=1

Tim bildiğin gibi Bilen arkadaşım ve sistemlerini inceledim, kodlarına baktım, applicaton kodlarına dahil baktım. Sistemin problemleri ne, az çok ne yapıyorlar fikrim var ve ne tarz birisini istediklerini aşşağı yukarı biliyorum. Önceki developerlarını tanıyorum. (ya da halen duruyor?)

tecrübemiz az olduğu için ya da 3-4 şirket eskitmedik diye bunları duyuyruz yani.bol keseden mı sallıyoruz? adam 300 metre ötemde oturuyor bırak da 2 kelam edebilelim yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Rotweiler said:

BaaL'ın fikirleri doğru olsa da, Tim ile ifade etmeleri arasında dağlar kadar fark var bence.

Tim bir yaşayan olarak yazdı misal, BaaL bana göre patron ağzıyla yazmış. Dolayısı ile samimi değil =)

Ekim

Tim adamın dibi onda hemfikiriz zaten.
Ben ise ne istediğini bilen bir işveren edasıyla yazdım sen yanlış okumuşsun (:P) Kalp kırmadan, "yapabilir miyiz?" - "bakabilir miyiz?" "canın sağolsun" larla personel çalıştırmak çok zor sen bilmezsin, o yüzden herşeyi baştan ince eleyip sık dokumak gerekir.

Çoktan 2 tane buldum ben kendini geliştiren full-stack developer, çalışıyoruz biz keyfimiz yerinde :)-D Takımımızı buradan büyütemiycez o zaten çoktan anlaşıldı o yüzden Tarkan'dan gelsin;

[video]https://www.youtube.com/watch?v=bMOpyQMhJXM?feature=oembed" width="459">

Sosyal ağlarda paylaş

O yüzden fikrin doğru ama tavrin yanlış diye düşünüyorum ya =) Kendini olduğu yere baglayan adam s...sin gitsin bence de.

Yani kurduğun cumleler özgün değil, her gittiğimiz güya kurumsal ama aslında patron şirketinde ayni laflar. O yüzden burada da duyunce irkilme geldi.

Ben de çalışanim ve işverenim bu arada, sen de bunu bilmiyorsun =)) Ama ben sen kendini tanittigin için biliyorum.

Ps. Karikatürü bekliyodum =))
Sosyal ağlarda paylaş

Emre333 said:

tecrübemiz az olduğu için ya da 3-4 şirket eskitmedik diye bunları duyuyruz yani.bol keseden mı sallıyoruz? adam 300 metre ötemde oturuyor bırak da 2 kelam edebilelim yani.

E evet. Bilen'i taniyor olman bahsettigim seyle alakasiz. Deneyimin az oldugu icin olaylara bakis acini sinirliyor, haliyle icinde bulundugun sinirli ortamin sagladigi deneyimle boyle konusuyorsun, ben de buna karsilik bu kadar az deneyimle bu kadar kesin konusmayin diyorum cunku her zaman boyle degil durum. Hem is hayatinda hem de insan iliskilerinde deneyim kazandikca degisiyor olay, her gelene he demiyorsun, sartlarini ufak ufak sen belirlemeye calisiyorsun. "Bu sektorde bu is boyle" diye tabir ettigin durum yavas yavas degisiyor, daha iyi bir konumda oluyorsun.

Bir yandan da su koydugum Dunning-Kruger effect grafigindeki durum gerceklesiyor yavas yavas cunku syntax bilmek degil olay, cesitli senaryolarla nasil basa cikabilecegini bilmek, best practice nedir bilmek, sahip oldugun deneyimle cikabilecek sorunlari onceden kestirebilmek, buna gore aksiyon almak vesaire.

Bunlarin nasil derya deniz oldugunun farkina varinca once bi "ulan hic bisey bilmiyorum" diyorsun, sonradan deneyim kazandikca yavas yavas "hmm evet ya, biseyler oluyo"ya geliyor.

TL; DR; daha yolun cok basindasiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Bizim ulkeden bir zik olmaz sdffdd. Sorun kalitesiz egitim falan degil , sorun direk carpik, sacma kultur , gelenek ve her ne zkimse. Ben en elitim , 15 kusaktir istanbulluyuz diyende ayni. Patrondan en vasifsiz elemana kadar , birbirini cekememe , ayagini kaydirma , ardi arkasi gelmeyen dedikodular , herkesin kendini kral gibi gorup asiri saygi beklemesi falan direk ortadogulu cahillik kulturu hakim. Hepsi turklerden olusan buyuk bir ekibin basarili olmasi imkansiza yakin.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla Dark_Soul cok guzel ozetlemis.

Is disiplinini falan gectim hani de, birakamiyoruz aga, egolari geride birakamiyoruz. 5-6 senelik tecrubesi olan adama is gorusmesinde "biz peer review uyguluyoruz, 1-2 yillik tecrubesi olan biri senin kodunu review yapip hatali bi yorumda bulunabilir, bu seni rahatsiz eder mi" diye soruyosun, "yok ya oyle sey olur mu bu bi ekip isi asla alinmam" diyo, is gercekten review edilmeye gelince kendisinden senior adamin yaptigi yoruma ters cevaplar verip arkasindan takim liderine sikayet ediyo.

Biz boyle uzlasma nedir bilmeden tarzan stayla tek takilmaya devam ettigimiz, 3-5 kisi bi araya geldigimizde de hemen lobicilik yapip baskalarini disladigimiz surece cok zor.
Sosyal ağlarda paylaş

Yasamak bedava degil abi. Daha once yatirim almamis biri olaraktan ilk 6 ayini 1 seneni vericen bu ise, o arada cepten yicen.

Garajdan calisirken de boyle. Aile bakiyosan ya da gelirin senden baskasini da destekliyorsa cok mumkun olmuyor boyle islere girismek.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...