Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

monitör tavsiyesi

Black-ice

Öne çıkan mesajlar

asırlar sonra bi monitör alayım dedim oyun için. ama teknolojiden tamamen kopmuşum.

kafamdaki olay almışken baya iyi bir şey almak. bütçe 1,5 ama 2k'ya kadar falan zorlayabilirim.

144hz, 1 ms, 27 inç bi de hatta curved olsun diyorum. bunların çoğu hakkında yeterince bilgim yok. mesela 144hz olması bana ne kadar lazım onu tam bilemiyorum. yani değilse almayayım direk mesela. ya da curved olması hakikaten ne kadar fayda sağlar, 500tl fazla vermeye değer mi gibisinden sorular var aklımda.

mesela şu çok cazip geliyor. ama şunun da curved olması çekici geliyor. tabi bunlar sadece vatandan fiyatla baktığım monitörler.

ne önerirsiniz?

edit: yaw topic varmış şimdi gördüm. olmadı oraya aktaralım bunu direk.
Sosyal ağlarda paylaş

2K'nın altına bf dönemi Asus MG278Q aldım ben 27" 144 Hz 2K Freesync TN, o tarz bir kampanya yakalarsan tavsiye ederim.

O linklediğin curved Samsung mesela 1080p, onu tavsiye etmem. Zaten 27" monitöre curve öyle çok lazım değil. Öyle görülemeyecek kadar geniş almıyor, normal mesafelerde rahat kullanılıyor. Daha büyük olsa ekran belki bi işe yarar.

27" 1080p alma, tavsiye etmem. 27" 2K'nın piksel yoğunluğu gayet iyi.
Sosyal ağlarda paylaş

yeni tn paneller o kadar kötü değil. competitive fps oynamak için alacaksan 144 hz 1 ms alman şart. curved tamamen zevk için yoksa bir gereklilik değil.

https://www.hepsiburada.com/viewsonic-xg2402-24-1ms-display-2xhdmi-fhd-gaming-monitor-p-HBV00000A1QCA?magaza=%C4%B0ntegra%20Teknoloji&utm_source=pc&utm_medium=akakce&utm_campaign=c&utm_content=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.53.2

şunun bi alt modeli xg2401 var bende panel aynı ama sanırım çok iyi f/p monitörü.
Sosyal ağlarda paylaş

blekas donanımın ne senin?

şunu kesin söyleyelim, 60hz dünyadan 144hz'e geçince, ilk kez ssd'den boot ettiğin günkü "vay be, gerçekten hakiki bir teknolojik atılım olmuş" derecesinde bir konfor artışın olacak.
öyle arkadaşta bakmaya benzemez, bir hafta sonra sağlığın düzelecek, ereksiyon süren falan artacak o derece.

e 144hz koymuşken mega kompetitif get rekt streamer kafasında csgo oynamıyorsan 4-5ms ipsler de gani gani yeter. böylece sen ips almayınca kendisi almamış gibi sinirlenecek ips fanboyları da defetmiş olursun forumda.

geriye gpu'ya göre çözünürlük ve ebat seçimi kalıyor.
son olarak da kronik sorunlu bir model olup olmadığını kontrol etmek lazım seçtiğin modelin.
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

pazarlamanın gazına gelmeyin bir sürü artı eksi var her panel tipinde. ihtiyaca göre değişir. özellikle şu ips al gerisine bakmacı tayfa radikal islamcı gibi davranıyor.

hayır abi şu ms vb. gibi detayların ips'de tn panele göre daha kötü olduğu değerlendirmeleri cidden teknik olarak farklı fakat gözle algılanan hiçbir eksik yok. yani iyi bir ips ile tn arasında fark var abi diyen adam plasebo yaşıyordur. iyi ips'den kastım 60 hz değil tabi ki artık neredeyse standart oldu orta-üst seviyede 144 hz.

artısı çok daha iyi renk kalitesi var ips'in.
yani competitive gaming üzerine o kadar teori üzerinden gidiliyor ki sanarsın mükemmel bir tepkime süresiyle oynadığın oyunun ladderında top100'e çıkacaksın. pazarlama taktikleri hep. pro playerlara mouse settingi falan soran çocuklar var hani sanki onlarla aynı ayarları yaparlarsa pro playera dönüşeceklermiş gibi hissediyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

şunu kesin söyleyelim, 60hz dünyadan 144hz'e geçince, ilk kez ssd'den boot ettiğin günkü "vay be, gerçekten hakiki bir teknolojik atılım olmuş" derecesinde bir konfor artışın olacak.
öyle arkadaşta bakmaya benzemez, bir hafta sonra sağlığın düzelecek, ereksiyon süren falan artacak o derece.

e 144hz koymuşken mega kompetitif get rekt streamer kafasında csgo oynamıyorsan 4-5ms ipsler de gani gani yeter. böylece sen ips almayınca kendisi almamış gibi sinirlenecek ips fanboyları da defetmiş olursun forumda.

son olarak da kronik sorunlu bir model olup olmadığını kontrol etmek lazım seçtiğin modelin.

altınayı doğru söylüyor. 60'tan 120'ye geçtiğim günü hatırlıyorumda arkadaşın 60 hz monitorune bakamıyordum bile sonrasında. inanılmaz bir değişim cidden. masaüstünde bile gayet net fark ediyorsun mouse hareketlerinden falan refresh'in aşırı fazla olduğunu.
Sosyal ağlarda paylaş

sanssizsansli said:

ya tamam 60-144 fark var o yalan değil, etkileme durumu ise senin keyfine kalmış ama 144 ips ile 144 tn arasında uff mega manyak hız farkı piuuu diye düşünmek lcd kafası.

bence adamın beğendiği model 1 olsa 4 olsa farketmez. ben MS için demmiştim onu. fiyat model vs faktörler varken renk yivranç demek arka sıralarda kalır.

bende VA panel var zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

abi topla topiğinde topluyorum aleti işte en son yazdım ama gpu kötü olacak. gt960 fln işte. yani ileriye yönelik bir yatırım olarak 144hz alayım diyorum zaten almışken. çünkü ilk elime para geçtiğinde 2,5-3 civarında bi gpu alıcam.

AMD Ryzen 7 1700 Soket AM4 + Wraith Soğutucu 3.0GHz - 3.7GHz 20MB 65W İşlemci - 1.574,59
ASUS ROG STRIX B350-F GAMING AMD B350 AM4 Ryzen™ DDR4 3200+(O.C) MHz Anakart - 620,77
GSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsV Kırmızı DDR4 2400MHz CL15 1.2V Dual Kit Ram - 883,58
WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk - 220,22
Samsung 250GB 850 EVO SATA 3.0 (Okuma 540MB / Yazma 520MB) SSD - 436,76
CORSAIR GRAPHITE SERİSİ 270R MidT ATX PENCERELİ KASA - 362,50
COOLER MASTER G750M 80PLUS 750W MODÜLER GÜÇ KAYNAĞI - 489,37

ms olayını da almışken 1ms alayım şeklinde işte. o yüzden mesela 1500 civarında 144hz 1ms 27inç bişeyler alayım curved olmasın olmaz mı?

comp kafasında değilim ara ara overwatchda geliyor o kadar ama 1 ms çok farkettirmez mi gamingde ya?
Sosyal ağlarda paylaş

16:9 için curved'e gerçekten ihtiyacın yok. heves ettiysen ve fiyat farkı yoksa tabi ki zararı da yok. 960 gibi bir kartla başlayacaksan 27" 1080 de olabilir gayet.

bak herkesin bir kırmızı çizgisi var.

mesela kimisi renk isabetliliğini sever, onu ister. kimisi pixel density düşükse rahatsız olur, onu arar. kimisi ne yapıp edip çarşaf gibi panel bulmak ister, gözüm bozuk veya uzaktan bakıcam der falan, alışkanlık ve tercihler meselesi. keşke her monitörü bir hafta deneyip geri gönderebilsek, öyle olmadığı için varsayımlarla yola çıkıp eline geçenle mutlu olacaksın.

şu 144 olayı işin %60'ı falan zaten, o yüzden onu cebine attığın sürece gerisinde çok pişman olmazsın. şimdi 144 hz'in faydasını almak için yüksek fps alman lazım, onun için de düşük çözünürlük gerek. uzun süre kart alamayacaksan 1080'den fazlası sana 30-60 fps olarak dönecek. bu devirde de 144hz altı monitör almak cidden SSD'siz kasa toplamak gibi, hani mümkün ama konfor olarak standardın altında kalıyor.

edit: ben senle ow oynadım farkettirmez. o 4-1ms farkına gelene kadar başka bir sürü kısıt var elimizde. psikolojik genelde o fark mokokonun dediği gibi.

Ha şu var, 1ms olanlar zaten daha ucuz olan TN paneller, o yüzden önerebilirim zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...