Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mulakat sorulari

Tim

Öne çıkan mesajlar

Boyle bi topik olsun ya. Agzima vuruldukca gelip yazayim buraya. Beki meraklisi cikar, cozum mozum paylasiriz.

https://leetcode.com/problems/letter-combinations-of-a-phone-number/description/

Sunu sordular, birebir ayni soru ama sure 30dk idi. Iste letter map'i hardcode etmeyeyim, generate edivereyim, combination'lari recursive ureteyim derken yetmedi sure. Kuvvetle muhtemel aramazlar geri.

Ha hos %99'u database'e yazip cizmek olan is icin bunu kastirmalari da ilginc oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

Tim said:

Ha hos %99'u database'e yazip cizmek olan is icin bunu kastirmalari da ilginc oldu.

abi sunu daha once koymustum,

https://medium.com/javascript-scene/tech-hiring-has-always-been-broken-heres-how-i-survived-it-for-decades-b7ac33088de6

tekrar soyluyorum. ozellikle start-up kafasinda olup, 3-5 milyon dolar yatirim aldiktan sonra gotleri kalkan firmalar, hemen big 4 (microsoft, facebook, amazon, google) interview process'ini taklit etmeye calisiyor.

adamin 5 kisilik engineer takimi var, tech stack belli, ise adam alirken aq sanki microsoft AI research departmanina adam alcakmis gibi ayni interview process'ini sana dayatmaya calisiyor.

once telefonda screen share algorithm, sonra ofislerinde beyaz tahtaya yine algoritma kod yazma, system design yaptirma falan.

lan senin etin ne budun ne? herkes ben de bir uber olucam kafasinda.

yani kisaca sunu dusunuyo cakallar: "ben google'in interview process'ini taklit edersem, ayni kalitede muhendisleri hire ederim"

bok edersin aq, zaten o sorulari ezbere cozecek adam girer facebook'ta ise baslar.

https://medium.com/@XiaohanZeng/i-interviewed-at-five-top-companies-in-silicon-valley-in-five-days-and-luckily-got-five-job-offers-25178cf74e0f

sinirlendim, kufur ettim. aci biberimi kendim yerim.

edit; typo hede hodo
Sosyal ağlarda paylaş

mantikli hareket, hr'in seninle ilk kontaga gectigi anda, interview islerinin nasil gittigini ona sordugun zaman, tarif ettigim bicimde acikliyorsa, kisaca "lick my balls" demek.

big 4 ayarindaki, multi-cultural/multi-tech stack sirketleri tenzih ediyorum. onlarin hakkidir da, 3.5 aylik yeni yetme start-up lar icin gecerli bu dedigim.

interview'in birinde yine bole 2 senelik start up bana algorithm puzzle sormustu, adamin kendisi javascript'de array'in hem queue hem stack olarak calisabildigini bilmiyor, laptop arkasindan ahkam kesiyodu sadf

artik bende sunu c/p yapmayi dusunuyorum:

brooooo said:

Before you schedule your first interview, tell the company in advance (feel free to copy and paste into an email):

Thank you for your interest in me. This is an exciting opportunity! I think you’ll agree I’m a great fit for this position. I have relevant experience from where I did . I can do similar things for your team.
A couple of points, in the interest of saving all of us time:
1. I’m happy to let you watch me code, but I don’t code on whiteboards for job interviews. If I’m asked, I’ll use my laptop, instead.
2. I haven’t done a CS algorithm refresher . If the position is heavy on any particular algorithms, I’m happy to brush up. Let me know what to study in advance so I can come prepared.
If those points are OK with you, I’m really excited to arrange an interview. I clear a full day this week on .

Sosyal ağlarda paylaş

Bathory said:

Yeni mezun (ya da henuz degil), max 2 yillik tecrubeyle kendine senior diyen 8-9k'yi begenmeyen aday profili varken boyle kasarak ise alima cok laf etmemek lazim bence.

Valla hic katilamiyorum suna. Hiring process is broken diye gezenlerdenim ben de cunku;

1 - Recruitment baya buyuk market UK'de ve recruiter dediginin sales person'dan farki yok. Cogu yalan soyluyor, agzindan laf almaya calisiyor, olmayan pozisyonlari varmis gibi anlatip, saatlerini harcayip, tamam CV'ni gonderiyorum deyip sonra diger tarafa boyle bi eleman var ister misiniz diyor. Bunlardan bikmis sirketlerin %99'u da yuru git cekip suratlarina telefon kapatiyor ama damage is done o noktada. Ve ne yazikki boyle tipleri sikayet edebilecegin, sonuc alabilecegin hic bi yer yok.

2 - Recruiter'larin technical recruiter olmasi, isten anlamasi gerekiyor ama yine cogu anlamiyor. Hal boyle olunca recruiter ustunden olan butun haberlesmeler bir noktada lost in translation'a donuyor. Bu girdigim mulakatta mulakat onceki task ile alakali feedback suydu mesela;

said:
they will ask a logic question. you'll need to know where was php 5 years ago and where is it now and the most important thing is your approach and to use your agile/tdd/bdd knowledge

Bi buna bak, bir de ilk mesajda adamlarin sorduklarina bak.

3 - Market spamming ustune kurulu. Atiyorum Golang bilen adam ariyorlar, recruiter giriyor sistemlerine, "go" diye aratip listeyi spam'liyor jobspec ile. Kimi zaman jobspec bile olmuyor.

4 - Feedback almak cok zor. Eger sonuc olumsuz ise recruiter'in senle isi bitiyor o noktada. Kimisine ulasmak, konusmak imkansiz oluyor. Diger yandan, boyle bir anda anasina sovsen bile, senin ustunden para kazanabilecegi herhangi bir ihtimalde seni arayip `Tim ya annemi sevicektin, musait misin?` diyebiliyor.

Recruiter tarafinda liste uzayip gidiyor. Geleim sirketler tarafina

1 - Ozellikle benim gibi contractor'lar icin "what excites you most?", "where do you see yourself in x years?", "why us?" sorularinin sacmaligini, aptalligini anlatmama gerek var mi bilmiyorum. Contractor'im lan ben? 3 ay sonra proje bitince uzayip gidicem. Bir projeye 3 ayligina ortadan dalip, ilk haftalarda kafayi yeyip, her alanda optimum ya da high performant olmami bekliyosan 3 ay boyunca, buna katlanmamis saglayacak seylerden ilki para, ikincisi de kullandigini tech stack. Bir de belki cok buyuksunuzdur, CV'ye koyunca sanim yurusun diyedir.

2 - Bana task gonderip ona gore interview'a cagiracaksan amenna, cok da guzel oluyor ama cerceveyi duzgun ciz bari. Benden beklentini anlat. Bana su spec'lerde bi RESTful API design et dedikten sonra gormek istedigini soyle. Output nedir onu mu merak ediyorsun yoksa iste repository pattern kullanmis miyim onu mu gormek istiyorsun yoksa sectigin framework'u nasil kullaniyorum ona mi bakicaksin, nedir? Hic bisey soylemeyip, 2 saatte/gunde koca bir RESTful API projesi yapip gonderdikten sonra donup bana rate limiting yok application tarafinda deme mesela.

3 - Benden istedigin/bekledigin seyler su asagidaki listedeki gibiyse, 2004'den beri bu isi yapiyorsam, sectigin framework'de 2 sene deneyimli adam bile bulamazken ben ayni projeyi daha alfa zamanlarindan beri takip ediyorsam, ustune detay da vermiceksen onceden, donup de bana mulakatta su yukardaki gibi graduate/ezber sorusu sorma. Benim bilgimi, deneyimimi test etmiyor cunku. Beni ters koseye yatirmaya calisiyor. Ha cok istiyosan adaylar arasinda best of best diye, o zaman birden fazla soru sorarsin, cevaba gore "evet bu herif daha iyi" dersin.

Essential
• 3+ years in a backend commercial development role
• Extensive experience developing APIs: REST/SOAP Services
• Excellent working knowledge PHP 5.6+/OOP
• Experience with Laravel 4.2+ or another PHP MVC Framework
• An understanding of software design patterns and SOLID principles
• Strong SQL skills with a mind-set geared towards optimisation
• Experience with relational database design and normalisation
• Working knowledge of Git
• Debugging using xdebug
• Basic/Intermediate knowledge of JavaScript
• Experience with Agile development practice

Desirable
• Working knowledge of Linux
• Any frontend experience is beneficial – HTML/CSS/SASS/JavaScript/jQuery
• TDD/Unit testing experience
• Experience with testing tools: Selenium, JMeter or similar
• Experience with NoSQL (redis, elastic, MongoDB)
• Basic knowledge of Apache/NGINX
• Knowledge of caching systems (memcache, varnish etc.)

Sunlarin hepsini tick'liyorum bu arada ki zamaninda datacentre'da sys adminlik yapmisligim da var bu istenenler ustune. Ama iste teknik mulakatta "what excites you most?". E "your mom" :)

Neyse, TL; DR; hiring process is broken.
Sosyal ağlarda paylaş

Tim said:

Bathory said:

Yeni mezun (ya da henuz degil), max 2 yillik tecrubeyle kendine senior diyen 8-9k'yi begenmeyen aday profili varken boyle kasarak ise alima cok laf etmemek lazim bence.

Valla hic katilamiyorum suna. Hiring process is broken diye gezenlerdenim ben de cunku;

1 - Recruitment baya buyuk market UK'de ve recruiter dediginin sales person'dan farki yok. Cogu yalan soyluyor, agzindan laf almaya calisiyor, olmayan pozisyonlari varmis gibi anlatip, saatlerini harcayip, tamam CV'ni gonderiyorum deyip sonra diger tarafa boyle bi eleman var ister misiniz diyor. Bunlardan bikmis sirketlerin %99'u da yuru git cekip suratlarina telefon kapatiyor ama damage is done o noktada. Ve ne yazikki boyle tipleri sikayet edebilecegin, sonuc alabilecegin hic bi yer yok.

2 - Recruiter'larin technical recruiter olmasi, isten anlamasi gerekiyor ama yine cogu anlamiyor. Hal boyle olunca recruiter ustunden olan butun haberlesmeler bir noktada lost in translation'a donuyor. Bu girdigim mulakatta mulakat onceki task ile alakali feedback suydu mesela;

said:
they will ask a logic question. you'll need to know where was php 5 years ago and where is it now and the most important thing is your approach and to use your agile/tdd/bdd knowledge

3 - Market spamming ustune kurulu. Atiyorum Golang bilen adam ariyorlar, recruiter giriyor sistemlerine, "go" diye aratip listeyi spam'liyor jobspec ile. Kimi zaman jobspec bile olmuyor.

4 - Feedback almak cok zor. Eger sonuc olumsuz ise recruiter'in senle isi bitiyor o noktada. Kimisine ulasmak, konusmak imkansiz oluyor. Diger yandan, boyle bir anda anasina sovsen bile, senin ustunden para kazanabilecegi herhangi bir ihtimalde seni arayip `Tim ya annemi sevicektin, musait misin?` diyebiliyor.

1 - Ozellikle benim gibi contractor'lar icin "what excites you most?", "where do you see yourself in x years?", "why us?" sorularinin sacmaligini, aptalligini anlatmama gerek var mi bilmiyorum. Contractor'im lan ben? 3 ay sonra proje bitince uzayip gidicem. Bir projeye 3 ayligina ortadan dalip, ilk haftalarda kafayi yeyip, her alanda optimum ya da high performant olmami bekliyosan 3 ay boyunca, buna katlanmamis saglayacak seylerden ilki para, ikincisi de kullandigini tech stack. Bir de belki cok buyuksunuzdur, CV'ye koyunca sanim yurusun diyedir.

2 - Bana task gonderip ona gore interview'a cagiracaksan amenna, cok da guzel oluyor ama cerceveyi duzgun ciz bari. Benden beklentini anlat. Bana su spec'lerde bi RESTful API design et dedikten sonra gormek istedigini soyle. Output nedir onu mu merak ediyorsun yoksa iste repository pattern kullanmis miyim onu mu gormek istiyorsun yoksa sectigin framework'u nasil kullaniyorum ona mi bakicaksin, nedir? Hic bisey soylemeyip, 2 saatte/gunde koca bir RESTful API projesi yapip gonderdikten sonra donup bana rate limiting yok application tarafinda deme mesela.

3 - Benden istedigin/bekledigin seyler su asagidaki listedeki gibiyse, 2004'den beri bu isi yapiyorsam, sectigin framework'de 2 sene deneyimli adam bile bulamazken ben ayni projeyi daha alfa zamanlarindan beri takip ediyorsam, ustune detay da vermiceksen onceden, donup de bana mulakatta su yukardaki gibi graduate/ezber sorusu sorma. Benim bilgimi, deneyimimi test etmiyor cunku. Beni ters koseye yatirmaya calisiyor. Ha cok istiyosan adaylar arasinda best of best diye, o zaman birden fazla soru sorarsin, cevaba gore "evet bu herif daha iyi" dersin.

Essential
• Debugging using xdebug

Desirable

Sunlarin hepsini tick'liyorum bu arada ki zamaninda datacentre'da sys adminlik yapmisligim da var bu istenenler ustune. Ama iste teknik mulakatta "what excites you most?". E "your mom" :)

Dediklerinin çoğuna katılıyorum. O zaman ben de işin biraz da HR tarafından görünen kısmını anlatmaya çalışayım dilim döndükçe.

UK'de HR yaptığım dönemde, ilk söyleyebileceğim şey aday profilinin burasıyla apayrı olması. Direk recruitment agency'lerden bahsetmiyorum bu arada çünkü senin de dediğin gibi oralar satış ofisi. Onlar da açık açık söylüyor. Michael Page'le yaptığım görüşmede hatta beklenen hedefler, prim sistemi vs tamamen satış üzerine. Adayın doğru pozisyonla buluşması, işe alımından sonraki gelişimi, vs hiç umursanmadığından yukarıda saydığın sorular oradaki "sales representitive"ler tarafından default soruluyor. Çünkü adam kendi şirketine birisini almıyor. Umrunda da değil o yüzden. Benim işe alım yaptığım sektör software'e çok çok uzaktı, o yüzden oradaki hiring process bu topikle epey bi alakasız o yüzden girmiyorum.

Şu an TR'de iki buçuk senedir bir startup'ta çalışıyorum. Burada ise HR'a bakış açısından tut, dinazor kafalı CTO'ların işe alımdan anladıkları, bazı developerların iyi adayları "aman benden iyisi gelmesin" diye tehdit olarak algılamaları, önceki mesajda da belirttiğim kendini superman zanneden yeni mezun sadece 1-2 web sitesi yapıp kendini Sr. FrontEnd yada Lead FrontEnd developer diye adlandırmaları vs o kadar çok parametre var ki.

Daha da yazacaktım ama iyice process tartışılan topic'e dönmesin.

TL;DR Türkiye'de yazılım alanında hiring process gerçekten broken. Fakat buna yol açan etkenlerden en büyügü malesef bizdeki aday profili. Bunu sırayla buradaki CEO'ların unicorn'lara gözü kara özenmesi, işe alım yapan CTO ve senior developerların vizyonsuzluğ, vs diye sıralayabilirim. Tabi bu benim fikrim. Ha bu dataya nasıl ulaştım derseniz, kendi tecrübem ve az çok çevremdeki recruiterlarla olan özel / profesyonel ilişki diyebiliriz.
Sosyal ağlarda paylaş

tldr: al bunu kullan http://textsummarization.net/text-summarizer

Recruiterlarla uğraşılmaz zaten, başvurduğun/ikamet ettiğin ülkeden bağımsız. Direk şirketin kendi açtığı ilanlara başvurmak her zaman en iyi yol.

Ama o yolda da yukarda sayılanların hepsini yaşıyorsun. Şu ana kadar büyüklerden sayabileceğim Amazon, SAP ve Accenture (irlanda'da ML labları için bir ilan) mülakatlarına girip elime aldım. İlanların istediklerini karşılayıp daha başvurudan red yediğim IBM (direk sponsor olamayız diyip 3. dünya vatandaşısın gelme çektiler) ve Mozilla (bunun mailini geçmişte foruma kopyaladıydım) var.

Benim başvuru scope'um machine learning olduğundan mütevellit zaten ilk baktıkları şey master/doktora diplomaları. Herkes preferred PhD istese de çoğu zaman görmezden gelip başvuruyorum. İyi bir master yaptıysan ve profesyonel hayatta bu alanda çalıştıysan (ve makale yazabildiysen), PhD eksikliğini kapatabiliyosun en azından seninle görüşmeleri için.

- Amazon'da research engineer pozisyonuna başvurup, applied scientist pozisyonunda değerlendirildim. Üzerinden 3 sene falan geçti mülakatın; ama en fantazik soruyu bunlar sordu bana hala hatırlarım. "Finite-State Machine kullanarak, typoları nasıl düzeltirsin" idi soru ve o zaman kadar FSMlerin bu amaçla kullanılabildiğinden bile haberim yoktu :D Kod sorusu olarak da binary search yazdırmıştı ekrandan. Onun haricinde master tezimden konuştuk, yaptığım projelerden konuştuk. O projelerde yaptığım bazı işleri Alexa'ya nasıl eklersin diye sorular sordu. Bilhassa Alexa'ya Türkçe dilini eklesek neler katabilirsin sorusu üzerine kitap adama. Kısaca FSM sorusu haricinde, mülakat gayet iyi gitti; ama sonunda "applied scientist pozisyonuna çoğunlukla PhD mezunlarını alıyoruz, o yüzden dezavantajlısın" dediydi eleman. 1 hafta sonra "bizimle deyılsın" maili geldi zaten.

- SAP'de başvurduğum pozisyonun adını hatırlamıyorum da genel researchlü scientistli bi şeylerdi. Bunun ilk mülakatında machine learning/deep learning bilgilerim sınandı. Caseler anlattı, burda ne kullanılır; sen ne yapardın nasıl yapardın türünde. Algoritmik olarak da kod sormadı ama heapsort yaparak çözülebilen bir case üzerinden konuştuk. İkinci mülakatta da mülakatı yapanlardan biri gene ne olduğunu unuttuğum bir kod sorusu sordu (ama foruma yazmıştım galiba bunu), diğeri de master'da yaptığım işi sorgulayıp probability theory'den ağzıma vurdu. Ağzıma vurulan tarafta cidden baya yetersiz kaldım bu arada ve sonuç olarak süreç devam etmedi :D

- Accenture bu mülakatların en ilginciydi. Adamla 1 saat "python vs. java" muhabbeti yaptık. Ama hani tartışma yoktu, "javada x var, pythonda nasıl yaparsın" tipli sorular. 3-5 machine learningle alakalı basit sorular sordu (cidden ML 101'in tanışma dersinde öğretilen türden). En sonunda irlanda'da çalışma iznin var mı sorusu geldi. "Hayır" cevabım ile birlikte helalleştik ve 2 saate "daha uygun adaylarla yolumuza devam etmeye karar verdik" maili geldi.

Ek olarak iki hafta önce Facebook'tan bir recruiter LinkedIn'den ulaştı bana Londra ofisi için. Ama stajyer pozisyonu önerip, 8 tane kişisel soru yollamıştı. "Bu saatten sonra intern olmam, intern oldururum" diyip sorulara cevap verdiydim. Haliyle geri dönüşü olmadı =)

4-5 aydır da ciddi ciddi iş bakamadım yoğunluktan doğrusu. Şu sıralar, CV güncelleyip, yavaş yavaş gene başvurulara başladım ama şimdilik bir güncelleme yok (şu an Phillips ve Airbus başvuruları yapmışım). Olur da mülakatlara girersem buraya yazarım soruları.
Sosyal ağlarda paylaş

Bathory said:

Tim said:

Bathory said:

said:

Essential
• Debugging using xdebug

Desirable

Dediklerinin çoğuna katılıyorum. O zaman ben de işin biraz da HR tarafından görünen kısmını anlatmaya çalışayım dilim döndükçe.

UK'de HR yaptığım dönemde, ilk söyleyebileceğim şey aday profilinin burasıyla apayrı olması. Direk recruitment agency'lerden bahsetmiyorum bu arada çünkü senin de dediğin gibi oralar satış ofisi. Onlar da açık açık söylüyor. Michael Page'le yaptığım görüşmede hatta beklenen hedefler, prim sistemi vs tamamen satış üzerine. Adayın doğru pozisyonla buluşması, işe alımından sonraki gelişimi, vs hiç umursanmadığından yukarıda saydığın sorular oradaki "sales representitive"ler tarafından default soruluyor. Çünkü adam kendi şirketine birisini almıyor. Umrunda da değil o yüzden. Benim işe alım yaptığım sektör software'e çok çok uzaktı, o yüzden oradaki hiring process bu topikle epey bi alakasız o yüzden girmiyorum.

Şu an TR'de iki buçuk senedir bir startup'ta çalışıyorum. Burada ise HR'a bakış açısından tut, dinazor kafalı CTO'ların işe alımdan anladıkları, bazı developerların iyi adayları "aman benden iyisi gelmesin" diye tehdit olarak algılamaları, önceki mesajda da belirttiğim kendini superman zanneden yeni mezun sadece 1-2 web sitesi yapıp kendini Sr. FrontEnd yada Lead FrontEnd developer diye adlandırmaları vs o kadar çok parametre var ki.

Daha da yazacaktım ama iyice process tartışılan topic'e dönmesin.

TL;DR Türkiye'de yazılım alanında hiring process gerçekten broken. Fakat buna yol açan etkenlerden en büyügü malesef bizdeki aday profili. Bunu sırayla buradaki CEO'ların unicorn'lara gözü kara özenmesi, işe alım yapan CTO ve senior developerların vizyonsuzluğ, vs diye sıralayabilirim. Tabi bu benim fikrim. Ha bu dataya nasıl ulaştım derseniz, kendi tecrübem ve az çok çevremdeki recruiterlarla olan özel / profesyonel ilişki diyebiliriz.

Seninki biraz Turkiye'ye ozgu bir durum sanki cunku Turkiye'de software development nedir, nasil yapilir, kod yazmak olayi ne kadaridir kismindan kimsenin haberi yok. Yani developer ne bilmesi gerektigini bilmiyor, yonetici o developer'i nasil yonetmesi gerektigini bilmiyor, project ve product manager bir urun cikarirken nasil bir yol izlemeleri gerektigini bilmiyor. Soyle bir durumda, birbirinden haberi olmayan kisileri bir araya koyup, hepsinin iyi anlasip, birseyler ortaya cikarmalarini bekliyorsunuz.

Buna bir de yol, fazla mesai ve yasam kosullari eklenince tadindan yenmiyor.

Turkiye'de cok kral developer'im derken -ki oyleydim ulke kosullarina gore- buraya gelince baya baya agzima vurdulardi benim de.

Donmekle hata mi etmissin acaba? :)
Sosyal ağlarda paylaş

Phoenixlin said:

Recruiterlarla uğraşılmaz zaten, başvurduğun/ikamet ettiğin ülkeden bağımsız. Direk şirketin kendi açtığı ilanlara başvurmak her zaman en iyi yol.

Benim baska carem yok acikcasi. Contractor'im cunku. Yani ya boyle bir iki urun cikaricam, loyal customer base olusturucam ki daha var, ya web ajansi olucam, musteri kovalayip opmeye calisicam ki hic yapabilecegim bisey degil. Haliyle simdilik contractor olarak devam edip, bir yandan iste pet project falan devam edicem.
Sosyal ağlarda paylaş

tim, ozel degilse, full time calisma sana gore degil mi, yoksa contractor olayim, degisik lezzetler tadayim kafasinda misin?

ne biliyim, bu kadar tecrube ustune at kendini adam gibi bi yere takil orda diyesim var da, terchi meselesi heralde. bi de money is sweet durumu da var tabi asdf
Sosyal ağlarda paylaş

Burda bir kez contractor olunca bir daha perm e geri donen pek gormedim ben, sadece turklerden degil burdaki diger contractorlardan da duydugum hikaye bu sekilde.

TR ye gore tabi garip geliyor olabilir ama burda contractor olmak ile perm olmak arasinda cok bir fark yok, sadece daha cok kazaniyorsunuz :). Iki onceki contract'da perm ile ayni notice period ve benefit lere sahiptim.

Sirketlerin burda isine geliyor contractor, lakin win-win iki taraf icinde, az vergi.
Sosyal ağlarda paylaş

reyou said:

tim, ozel degilse, full time calisma sana gore degil mi, yoksa contractor olayim, degisik lezzetler tadayim kafasinda misin?

ne biliyim, bu kadar tecrube ustune at kendini adam gibi bi yere takil orda diyesim var da, terchi meselesi heralde. bi de money is sweet durumu da var tabi asdf

Anlatayim pek tabi. Hadde madde madde yazayim, daha kolay olur benim icin.

1 - Contracting daha fazla oduyor. Developer isen ve cok outdated degilsen senede ortalama 200-240 gun calisabiliyorsun tatiller ve haftasonlari cikinca. Skillset'ine gore £350-600 per day gibi bir gelirin oluyor, bu da cok rahat £90-100K yapiyor yillik. Brut tabi. Bunun perm karsiligi £60-75K civarinda

2 - Limited company sahibi olarak perm'lere gore daha az vergi oduyorum cunku gelirimin bir kismi maas bir kismi da sirketten aldigim kar payi oluyor. Ek olarak kullandigim, isimle uzaktan yakindan alakali her turlu donanimi sirkete itekleyebiliyorum. Mesela laptop, mesela telefon, mesela tablet (mobile development falan)

3 - Bu tamamen kisisel, ayni yerde ayni isi uzun sure yapmayi sevmiyorum ben. Bir de comfort zone olayi cok fena perm olunca ama diger turlusu de oldukca yorucu. Tamamen tercih meselesi bu kisim.

Perm'lerin bana gore avantajlari da sunlar;

* Senede 25-28 gun tatilleri var.
* Fatura kesmeymis vergi odemeymis falan ugrasmiyorlar. Kafalari daha rahat
* Benden beklenen performans onlardan beklenmiyor cunku daha cok egitelim ogrensinler deniyor.
* Benim gibi donem donem is bulma sikinsi cekmiyorlar. Perm is hep var. Contracting fiscal year'in neresinde olduguna ya da brexit gibi olaylara gore inanilmaz darbe alabiliyor. Genel olarak Aralik-Mart arasi olu donem bizim icin.
* Sirketin sagladigi employee benefit'ler yerine gore cok guzel olabiliyor. Gym membership'den tut, private insurance'a, oradan cycle to work'e kadar bir suru sey. Tabi sirketine bagli, cok pinti de cikabiliyor sirket.
* Yine sirketine bagli olarak kisi basina ayrilan bir egitim/konferans butcesi var. Boyle bir yere denk gelince senede bir iki avrupaya konferansa falan gidebiliyosun. Hos oluyo.
* Tatile cikinca dunyalari kaybetmiyorlar benim gibi :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...